Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Nasıl Değiştirilir ?
Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Nasıl Değiştirilir

Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Nasıl Değiştirilir ?

Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Nasıl Değiştirilir ? Buz çözme termostatınızı test etmeye başlamadan önce, cihazın güç kaynağını çıkardığınızdan emin olun. Bunu yapmanın en kolay yolu, üniteyi duvardan çıkarmaktır. Alternatif olarak, devre kesici panelindeki uygun anahtarı açabilirsiniz veya uygun sigortayı evinizin sigorta kutusundan çıkarabilirsiniz.

Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Değiştirme

Bu onarımı başarıyla tamamlayabileceğinizi veya yeteneğinizi bilmediğinizi düşünüyorsanız, bir cihaz onarım teknisyenine danışın.

  1. Buzdolabınızın buz çözme termostatını bulun. Üstteki dondurucu modellerde, ünitenin zeminin altına yerleştirilebilir veya dondurucunun arkasında bulunabilir. Yan yana buzdolabınız varsa, buz çözme termostatı dondurucu tarafının arkasında bulunur. Termostat defrost ısıtıcı ile seri olarak bağlanır ve termostat açıldığında ısıtıcı kapanır. Dondurucunun içeriği, dondurucu rafları, buz yapıcı parçaları ve iç arka, arka veya alt panel gibi yolunuzdaki nesneleri çıkarmanız gerekecektir.
  2. Çıkarmanız gereken panel, tutucu klipsler veya vidalarla yerinde tutulabilir. Paneli yerinde tutan klipsleri çıkarmak için vidaları sökün veya bir tornavida kullanın. Bazı eski buzdolapları, dondurucu tabanına erişebilmeniz için plastik bir kalıbı çıkarmanızı isteyebilir. Kalıpları çıkarırken oldukça kolay kırıldığı için dikkatli olun. Önce sıcak, ıslak bir havluyla ısıtmayı deneyebilirsiniz.
  3. Termostattan çıkan iki kablo vardır. Geçmeli konnektörlere sahip terminallere bağlanırlar. Kabloları terminallerden ayırmak için konektörleri yavaşça çekin. Size yardımcı olması için iğne burunlu pense kullanmanız gerekebilir. Kabloları kendileri çekmeyin.
  4. Termostatı sökmeye devam edin. Bir vida, klips veya kelepçe ile yerine sabitlenebilir. Bazı modellerde termostat ve kelepçe bir gruptur. Diğer modellerde, termostat evaporatör borusunun çevresine kenetlenir. Diğer bazı durumlarda, termostat klipsin üzerine sıkıştırılarak ve termostatın yukarı çekilmesiyle çıkarılır.
  5. Multitester cihazınızı RX 1 ohm ayarına getirin. Multitester uçlarının her birini bir termostat kablosuna yerleştirin. Termostatınız soğuk olduğunda, multitesterde sıfır değeri üretmelidir. Sıcaksa (kırk ila doksan derece Fahrenheit arasında herhangi bir yerde), bu test sonsuzluk okuması üretmelidir. Testinizden aldığınız sonuçlar burada sunulanlardan farklıysa, buz çözme termostatınızı değiştirmeniz gerekecektir.

Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Nasıl Değiştirilir ?

01. Elektrik bağlantısını kesin

Buzdolabı kapalıyken bozulabilecek yiyecekleri güvenli bir şekilde saklayın. Ardından buzdolabının fişini çekin veya buzdolabının devre kesicisini kapatın.

02. Raf desteklerini dondurucudan çıkarın

Rafları ve sepetleri dondurucu bölmeden çıkarın. Dondurucunun sağ iç duvarındaki raf desteklerinden vidaları sökün ve destekleri dışarı çekin.

İpucu: Gerekirse, sepetleri ve rafları dondurucudan çıkarmayla ilgili yardım için kullanım kılavuzunuza başvurun.
Dondurucu sepetini çıkarın.

Dondurucu raf desteklerini sökün.

03. Arka paneli çıkarın

Dondurucunun iç arka panelini sabitleyen montaj vidalarını sökün. Serbest bırakmak için panelin alt kısmını hafifçe dışarı doğru çekin.

Evaporatör paneli vidalarını sökün.

Evaporatör panelini sökün.

04. Buz çözme sensörünü evaporatörden ayırın

Buz çözme sensörünün konumunu not edin. Buz çözme sensörünü tutan metal klipsi evaporatörün üzerinde bulunan soğutucu akışkan hattına bırakın.

İpucu: Değiştirmeyi doğru şekilde konumlandırmanıza yardımcı olmak için buz çözme sensörünün dijital fotoğrafını çekin.
Buz çözme sensörü klipsini serbest bırakın.

05. Buz çözme sensörünü sökün

Buz çözme sensörünün yanındaki kahverengi ve pembe telleri kesin ve buz çözme sensörünü dondurucudan çıkarın.

06. Yeni buz çözme sensörünü takın

Yeni sensördeki pembe telin ve kahverengi telin uçlarından yalıtımı çıkarmak için bir tel sıyırıcı kullanın. Evaporatörün üzerindeki kablo demetinde pembe telin ve kahverengi telin uçlarını soyun. Uygun kabloları bağlamak için tel somun kullanın.

Bağlantıyı kuru tutmak için, silikon somunları tel somunların açık uçlarına sıkın.

07. Buz çözme sensörünü soğutucu akışkan hattına klipsleyin

Yeni buz çözme sensörünü evaporatörün üzerindeki soğutucu akışkan hattına klipsleyin. Orijinal buz çözme sensörü ile aynı şekilde yerleştirin.

Tel somunlardaki sızdırmazlık malzemesini bozmadan, kabloları evaporatörün üzerine itin. Kabloları kablo demetindeki diğer kablolara tutmamak için bir kablo bağı kullanın.

08. Arka paneli yerine takın

Arka paneli yerine takın ve montaj vidalarını yerine takın. Vidaların aşırı sıkılması dondurucu astarını veya montaj raylarını kırabilir. Vidaları durana kadar döndürün ve son bir bükülme ile yerine oturtun. Sepetleri ve rafları yeniden takın.

09. Elektrik gücünü geri yükleme

Gücü geri yüklemek için buzdolabını fişe takın veya ev devre kesicisini açın.

Bu İşine Yarar Belki ?

Buzdolabı Uyarı İşareti Neden Yanar 

Buzdolabı Ünlem İşareti

Buzdolabı Ünlem İşareti Neden Yanar ? Ne Anlama Gelir ? Buzdolabı arızalar için bir uyarı …

soru sor

Uzmana Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya İzni Yok
Servis Çağrı Merkezi