Buzdolabı Sigorta Attırıyor ?

Buzdolabı Sigorta Attırıyor ? Tüm elektrikli cihazlar gibi, buzdolabınız da elektrik kaprislerine karşı savunmasızdır. Bu, zaman zaman buzdolabı dondurucunuzun sigortasını atmasını beklediğiniz anlamına gelir. Buzdolabınızın sigortası aşağıdaki nedenlerden dolayı Atabilir.

Buzdolabı Neden Sigorta Attırır ?

 • Güç dalgalanması, devreden geçen elektrikte geçici bir artışa neden olur. Bazı sigortalar kısa süreli yüksek elektrik patlamalarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır, bazıları ise değildir.
 • Fazla mesai, sigortanın kendisi basitçe zayıflayabilir.
 • Aynı güç kaynağına bağlı birden fazla cihazın neden olduğu devre aşırı yükü. Devre çok fazla güç çektiğinde, sigortalardaki dahili güvenlik sistemi aşırı ısınmayı ve olası yangını önlemek için dahili bir kabloyu keser.

Buzdolabı dondurucunuz genellikle sigortanın atmasına neden olmamalıdır. Sigorta phut devam ederse, en olası açıklama bir devre aşırı yüklenmesidir.

Atmış sigortalar için bu sorun giderme ipuçlarını okuyun, böylece teknisyeni aradığınızda daha iyi bilgi sahibi olursunuz.

Buzdolabı Sigorta Neden Atar?

Bir sigorta başlıca üç nedenden dolayı atabilir.

 • Daha önce belirtildiği gibi, bir sigortanın erime noktası çok düşüktür; Bu nedenle, bir telin içinden bir akım geçtiğinde, ısı üretir. Bazı durumlarda, tedarikçiden aşırı elektrik yükü gelebilir ve bu, güç dalgalanmasına neden olabilir. Bu güç dalgalanması, sigortadan büyük bir akım geçmesine neden olur, böylece onu eritir ve devreyi keser. Kısa yüksek akım patlamalarını tolere edebilen sigortalar vardır, ancak bunlar bile sürekli bir dalgalanmaya karşı etkisiz olacaktır.
 • Zaman geçtikçe sigorta zayıflayabilir.
 • Diğer bir olası neden, devrenin aşırı yüklenmesidir. Aynı prize çok fazla cihaz taktığınızda, hepsi güç için rekabet eder ve bu nedenle elektrik devreleri, sigortanın erimesine neden olan ekstra güç çeker.

Ne yapabilirsin?

Elektrikle çalışma konusunda biraz tecrübeniz varsa, kendi başınıza yapabileceğiniz iki şey vardır.

 • Bir multimetre alın ve dondurucunun sigortasının amper derecesini ölçün. Bu, sigortadan güvenli bir şekilde geçebilecek maksimum akım miktarıdır. Ardından, dondurucunuzun ve aynı prize bağlı her cihazın çektiği gücü ölçün; her aletin gücünü artırın. Bu değer dondurucunuzun güç değerinden yüksekse devre aşırı yüklenmiştir. Bu nedenle, birkaç cihazı başka bir güç kaynağına taşıyarak bir miktar yük boşaltın.
 • Diğer bir çözüm, güç kablosunu ve prizi incelemeyi içerir. Bunu yapmadan önce, dondurucunun fişini çekin ve herhangi bir hasar belirtisi olup olmadığını görmek için güç kablosunu kontrol edin. Tel kısa devre yapıyor ve sigortayı atıyor olabilir. Kablo iyi ise, soketi inceleyin. Sokette gevşek bağlantılar olabilir. Varsa sıkın.

Tüm bu prosedürler, temel elektrik güvenliği bilgisi gerektirir, bu nedenle ne yaptığınızdan emin değilseniz, dondurucu onarımlarınız için bir cihaz onarım firmasını aramalısınız .

Buzdolabı Devre Yükü

Bir teknisyen, buzdolabı dondurucu devresine bağlı sigortanın AMP’sini kontrol edecektir. AMP derecesi, devrenin kaldırabileceği yük miktarını belirtir. Sigortadaki gerçek yükü hesaplamak için teknisyenler, buzdolabı dondurucu devresine bağlı tüm cihazların / cihazların çektiği gücü ölçmelidir.

Buzdolabı Sigorta Attırıyor ise Bu münferit cihazlar tarafından çekilen toplam güç, devrenin taşıyabileceği maksimum yükü aşarsa, bir miktar yükü boşaltmak için bazı cihazları başka bir devreye yeniden yerleştirin.

Cihazların yerini değiştirdikten sonra, tekrar açmadan önce buzdolabını bir süre fişten çekin.

Buzdolabı Elektrik Fişi ve Güç Kablosu

Yukarıda belirtilen işlem işe yaramazsa,  cihazın fişini çekin  ve elektrik prizinde ve güç kablosunda hasar olup olmadığını kontrol edin. Bir elektrikçi hasarlı kabloları veya telleri değiştirebilir.

Buzdolabı dondurucunuz neden ampulleri patlatıyor?

Buzdolabınızın patlayabilen diğer kısmı ampul . Ampul birkaç nedenden dolayı patlayabilir, en azından hatalı ampuller. Ucuz ampuller, daha kaliteli olan daha pahalı ampuller kadar uzun sürmez. Ucuz ampullerdeki elementler çok incedir, bu nedenle güçteki herhangi bir dalgalanma onları patlatabilir. Buzdolabı dondurucu ampulleri dünyasında bile, sizin için ne ödeme yaparsınız, bu yüzden alabileceğiniz en iyi kaliteyi satın almaya çalışın.

Eğer ampul vat miktarı modeliniz için buzdolabı-dondurucu üreticisi tarafından belirtilen türü değil elektrik soketi aşırı ve olabilir ampulü darbe . Her zaman kullanım kılavuzunda belirtilen ampulü kullanın ve watt değerini not edin.

Başka bir olası neden ışık soketinde bulunabilir, Soketin kendisinde elektriksel bir kısa devre olabilir. Uzmanlık gerektirdiği için onarım değildir. Kendinizi denemeye çalışmak yerine bir cihaz onarım uzmanıyla görüşmek daha iyidir. Buzdolabı dondurucunuz hala garanti kapsamındaysa, bu özellikle önemlidir, çünkü hatalı parçaların kurcalanması garantinizin geçersiz olmasına neden olabilir.

Ampulü değiştirmeniz gerekirse, yapmanız gereken ilk şey gücü kapatmaktır. Kullanım kılavuzunuz, ampulün nasıl değiştirileceğine dair eksiksiz talimatlar içermelidir. Ampulü talimat kılavuzuna göre değiştirdikten sonra, gücü tekrar açmayı unutmayın!

2 Yorumlar

 1. Gökhan

  Sigorta attırıyor buzdolabı yardımcı olursanız sevinirim

 2. Akın Sarı

  Merhaba. Evde vestel markla buzdolabım var. Fişini çıkarıp taktıkça tüm BİNADA elektrikler gidiyor. Sebebi ne olabilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi