Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Buzdolabı Soğukluk Ayarı Kaç Olmalı
Buzdolabı Soğukluk Ayarı Kaç Olmalı

Buzdolabı Soğukluk Ayarı Kaç Olmalı

Buzdolabı Soğukluk Ayarı Kaç Olmalı (termostat ayarı) Çok önemli bir mutfak aleti olan buzdolabı, bugünlerde her hanenin bir parçası. İçindeki bakteri oluşumunu engelleyerek tüm yiyeceklerinizi taze tutar. Yanlış bir dondurucu sıcaklığı, yiyeceğin yapısını, lezzetini, tadını, besin içeriğini ve güvenliğini değiştirir.

Buzdolabı Soğukluk Ayarı Kaç Olmalı

Etraftaki buzdolabının sıcaklığı değişmeye devam ediyor ve buzdolabının yiyeceklerinizi her zaman taze tutması için iç sıcaklığını ayarlaması gerekiyor. Amonyak ve kloroflorokarbon (CFC) gibi soğutucu gazlar sıkıştırılır ve bir sıvı oluşturmak için soğutulur. Sıvı daha sonra çevreden çekilen ısı ile buharlaştırılır ve bu da iç soğutma sıcaklığının düşmesine neden olur. Bununla birlikte, ideal sıcaklığın ayarlanması, yiyeceğin bakterilere karşı tam güvenliğini sağlamak ve tadı değiştirmekten kaçınmak için önemlidir.

Buzdolabı Sıcaklık Ayarları

Buzdolabının sıcaklığını doğru ayarlamak doğru çalışması ve güç tasarrufu için önemlidir. Bu makale doğru soğutucu sıcaklığı ve nasıl ayarlanacağı hakkında bilgi sağlar.

Temel Sıcaklık Ayarları

Sıcaklık ayarlarını değiştirmenize yardımcı olmak için genellikle buzdolabında bir düğme bulunur. Normalde, buzdolabında 1-5 veya 1-9 sayıları ve dondurucudaki AE harflerini temsil eden bir kadranı olacaktır. 1 ila 5 biçiminiz varsa, en iyi yol, üçe ayarlamaktır. Oysa 1 ila 9 formatınız varsa, bunu 4 yapın. İdeal buzdolabı sıcaklığı ayarları 34 ° F ila 38 ° F veya 1 ° C ila 3 ° C arasındadır ve ideal dondurucu sıcaklığı ayarları 0 ° F (-18) arasındadır. ° C) veya daha düşük.

Buzdolabı soğukluk ayarı nasıl yapılır

Bununla birlikte, buzdolabının sıcaklığının 41 ° F’a çıkmasına izin vermemeye dikkat edin, çünkü bu bakteri üremesini artırabilir. Ayrıca, sıcaklığın 34 ° F’nin altına düşmesine izin vermeyin, çünkü bu gıda maddelerinin donmasına neden olur ve artık yenemez. Üstelik, yaptığınız sıcaklık değişiminin tam olarak etkili olması en az bir gün sürecektir.
İdeal sıcaklık aralığı 38 ° F’ye ayarlanır ve 35 ° F’de kapanabilir. Ancak, buzdolabında et ürünleri varsa, sıcaklığı standart değerin altına düşürmeyi düşünün. Bu sıcaklık aralığı çok enerji tasarrufu sağlar. Enerji faturalarınız da azalacak. Doğru aralık ayarlanırsa, buzdolabından serbest bırakılan CFC’ler de kontrol altında kalır. Sıcaklık düğmelerinin farklı dondurucu modeller için farklı olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, dondurucu sıcaklığını ayarlamada elinizi denemeden önce, üretici tarafından sağlanan kullanım kılavuzunu okuduğunuzdan emin olun.
Diğer Hususlar

Yukarıdakilerin yanı sıra, buzdolabınızın düzgün ve uzun süreli çalışması için genel kuralları takip etmeye çalışın.

  • Kullanmadığınızda buzdolabı kapağını kapalı tutun. Kullanırken, minimum bir süre için açın.
  • Tüm buzdolabını haftada bir kez temizleyin, aksi takdirde gıda ürünleriniz içinde bulundukları her zaman bir miktar koku alır.
  • Eğer buzdolabınız çok eskiyse, etkili bir şekilde çalışmaması ve ayrıca birçok CFC yayınlanması ihtimali de vardır. Doğaya zarar vermekten kaçınmak ve para kazanmak için yeni bir buzdolabı alın.

Günümüzde, pek çok enerji tasarruflu buzdolabı modeli piyasada bulunmaktadır. Bu yeni modellerden bazıları ayrıca otomatik sıcaklık kontrolü ve bakımına sahiptir. Bu çok kullanışlı bir özellik. Bu yeni buzdolaplarını da çözmeniz gerekmez.

Bu İşine Yarar Belki ?

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır ?

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır ? Büyük tencere, tava ve tepsi  yıkamak söz …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya İzni Yok
Servis Çağrı Merkezi