Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Buzdolabı Soğutmuyor ?
Buzdolabı Soğutmuyor Çözüm Ve Arıza Sebepleri

Buzdolabı Soğutmuyor ?

Buzdolabı soğutmuyor mu? İşte size bir buzdolabının ve bazı buzdolabında sorun gidermenin nasıl giderileceği, İşte soğutma hissini yitiren başarısız bir buzdolabının nasıl giderileceği. Bu adım adım kılavuz size sorunu nasıl tanımlayacağınızı ve muhtemelen kendiniz nasıl çözeceğinizi gösterecektir. Onarım bir profesyonel gerektirse bile, onlara sorunu gösterebilecek ve böylece zaman ve para tasarrufu sağlaya bileceksiniz.

Buzdolabı Neden Soğutmaz ?

Buzdolabı Soğutmuyor Çözüm Ve Arıza Sebepleri Başlamadan önce , bu basit düzeltmelerin buzdolabınızın soğumadığından emin olun.

Buzdolabı Çalışıyor Soğutmuyor ?

  • Buzdolabının takılı olduğundan ve güç aldığından emin olun. Kapıyı açtığınızda ışık yanmalı.
  • Yanlışlıkla çevrilmediğinden emin olmak için termostatı kontrol edin.
  • Dondurucu bölmesinin arka tarafındaki havalandırma deliklerinin dondurulmuş sebzeler veya dondurulmuş sebzeler tarafından engellenmediğinden emin olun, havalandırma kanallarının soğuk havaya karışması için açık olması gerekir.
  • Bataryaları buzdolabının altında veya arkasında vakumlayın. Tıkanmış bobinler zayıf soğumaya sebep olabilir.
  • Kondenser fanında hiçbir şey kalmadığından ve serbestçe dönüp dönmediğinden emin olmak için kontrol edin (arka taraftaki bobinlere sahip modellerde bir fan bulunmayacaktır)
  • Bunu yapmak için buzdolabını fişten çekin ve dışarı çekin. Fan kanatlarını temizleyin ve takılı olup olmadığını görmek için fanı elle döndürün. Buzdolabını takın ve kompresör çalışırken fanın çalıştığından emin olun. Fan çalışmıyorsa, nasıl değiştirileceğini gösteren aşağıdaki talimatlara bakın.

Buzdolabı Yeterince Soğutmuyor ?

Buzdolabı Soğutmuyor arızası Buzdolabının yeterince soğuk olmaması durumunda kondenser bobinleri kirli olabilir. Kondenser bir radyatör gibidir ve buzdolabının içinden çıkan ısıyı dağıtmak için temiz kalmalıdır. Bobinler kirlendikçe, buzdolabı daha az verimli hale gelir ve bu da soğutulmasını zorlaştırır. Bobinler yeterince kirliyse, ünite asla yeterince soğuk olmayacak ve buzdolabının içini uygun sıcaklığa kadar soğutmayacaktır.

Evaporatör Fan Motoru Arızası

Buzdolabının yeterince soğuk olmaması durumunda, evaporatör fan motoru arızalanmış olabilir. Her buzdolabında bir dizi bobin ve evaporatör bulunur. Buzdolabının modeli ve evaporatör konumlarına bağlı olarak bir veya daha fazla evaporatör fan motoru (motorları) olabilir. Buharlaştırıcı fan motoru, soğuk havayı bölme boyunca bobinlerden sirküle eder. Sadece bir buharlaştırıcı varsa, dondurucu tarafındadır. Fan çalışmıyorsa, soğutucu bölmesine soğuk hava gelmez. Dondurucu hala soğuk olabilir.

Kondenser Fan Motoru Arızası

Buzdolabının yeterince soğuk olmaması durumunda, kondenser fan motoru bıçağında sıkışmış bir şey olabilir veya kondenser fan motoru arızalı olabilir. Kondenser fan motoru, soğutmak için kondenser serpantini üzerinden hava çeker. Kondenser fan motoru arka taraftaki buzdolabının altında bulunur. Buzdolabını duvardan dışarı çekin ve erişmek için erişim panelini çıkarın.

Röle Termik Arızası

Buzdolabının yeterince soğuk olmaması durumunda, çalıştırma rölesi arızalı olabilir. Başlatma rölesi, kompresörün yan tarafına monte edilen küçük bir cihazdır. Kompresörün çalışmaya başlamasına yardımcı olmak için, başlangıç ​​sargısı ile başlangıç ​​sargısının yanı sıra çalışma sargısına güç sağlar. Başlangıç ​​rölesi arızalıysa, kompresör aralıklı olarak çalışabilir veya hiç çalışmaz ve buzdolabında yeterince soğuk olmaz. Başlangıç ​​rölesi arızalıysa değiştirilmelidir.

Sıcaklık Kontrol Termostat Arızası

Buzdolabının yeterince soğulamaması durumunda, sıcaklık kontrol termostatı arızalı olabilir. Termostat, gücün kompresöre, evaporatör fanına ve kondenser fanına akmasına izin verir. Soğutma sistemi fanı ve kompresörü çalışıyorsa, ancak buzdolabının veya buzdolabının soğutması doğru değilse, hava akışı veya buz çözme sistemi sorununu kontrol edin.

Kondansatör Arızası

Soğutucu yeterince soğuk değilse, kompresörün başlaması zor olabilir. Başlangıç ​​kondansatörü, kompresöre başlatma sırasında biraz güç kazandıracak bir batarya olarak hizmet eder. Başlangıç ​​kondansatörü yandığında kompresör, gerektiği kadar sık ​​çalışmayabilir ve çalıştıramayabilir. Başlangıç ​​kondansatörünü önce bir kapasitans ölçer ile test edin, sıklıkla başarısız olmazlar. Arızalıysa, değiştirin.

Termistör Sensör Arızası

Buzdolabının yeterince soğuk olmaması durumunda termistör arızalı olabilir. Termistör, hava sıcaklığını izleyen bir sensördür. Kontrol panosuna bağlanır. Termistör arızalıysa, buzdolabınız soğumaz veya sürekli olarak soğuyabilir.

Sıcaklık Kontrol Kartı Arızası

Buzdolabının yeterince soğuk olmaması durumunda, sıcaklık kontrol kartı arızalı olabilir. Sıcaklık kontrol panosu fan motorlarına ve kompresöre voltaj sağlar. Bu kurullar genellikle yanlış teşhis edilir. Sorunun sebebi olduğundan emin olmak için diğer tüm bileşenleri kontrol edin.

Kompresör Arızası

Buzdolabının yeterince soğuk olmaması durumunda, kompresör arızalı olabilir. Kompresör, soğutucuyu sıkıştıran ve soğutucuyu evaporatör ve kondenser serpantinleri üzerinden dolaştırmakta olan bir motordur. Kompresör çalışmıyorsa, arızalı olması muhtemel diğer birkaç bileşen vardır. Kompresörün kendisi arızalıysa, lisanslı bir profesyonel tarafından değiştirilmelidir.

Ana Kontrol Panosu Arızası

Buzdolabının yeterince soğuk olmaması durumunda ana kontrol panosu arızalı olabilir. Bu yaygın değil. Önce buz çözme sistemini, soğutma fanları ve soğutma kontrollerini kontrol edin.

Bu İşine Yarar Belki ?

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları Herhangi bir tutarlı değişiklik fark ederseniz, profesyonel teknisyenlere danışın. Bazı …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !