Buzdolabı Tabanında Buz Oluşması

Buzdolabı Tabanında Buz Oluşması

Buzdolabı Tabanında Buz Oluşması tabanında buz bulmak yaygın bir hatadır. Geçenlerde bu sorunla kendi dondurucumu tamir etmek zorunda kaldım ve bu makale hatayı düzeltmek için ne yaptığımı yazdık, Bu sorun, bağımsız dondurucular veya bir buzdolabı dondurucunun dondurucu bölümünü etkileyebilir.

Buzdolabı Tabanında Oluşan Buz

Bazen bir buz birikmesi de (veya yalnızca) dondurucunun arka duvarının arkasına gizlenebilir. Bu, dondurucunun sınırlı hava akımı nedeniyle doğru sıcaklığa soğumamasına neden olabilir ve / veya sirkülasyon fanı sızıntı yapan buza yakalanırsa yüksek açılı sarım gürültüsüne neden olabilir. Sonunda buz, fanı tamamen sıkıştırabilir ve önemli bir soğutma kaybına neden olabilir.

No Frost Buzdolabı Sebzeliğin Altına Su Birikiyor

Tabanda bir buz birikimi, suyu bir buharlaştırma tepsisine yönlendirmek için tasarlanmış bir kanaldaki tıkanmadan kaynaklanabilir. Bu, suyun kanalın üzerine ve tabii ki donma noktasının derin dondurucu tabanına dökülmesine neden olur. Bu suyun donması gerçeği, dondurucunun başka şekilde çalıştığını gösterir. Buz birikmesi, alt çekmecenin düzgün açılmasını önleyebilir ve sinir bozucu bir şekilde çarptığında veya açılmaya zorlandığında kırılmasına neden olabilir.

Tabandaki Buzu Temizleyin

Dondurucuyu çözdürmek bununla baş etmenin en kolay yoludur. Ancak, bu çoğu zaman sadece geçici bir çözümdür, çünkü çoğu insan onu yeterince çözemez. Tabandaki bütün görünür buz bitene kadar buz çözme yeterli değildir. Tıkanmaya genellikle arka duvarın arkasındaki drenaj deliğindeki katı buz neden olur veya arka duvarın arkasına paketlenmiş buz vardır. Bu duvar yalıtıldığı için normal bir buz çözme genellikle buz hala yerinde kalır. Yeni su tabana akmaya devam edecek ve tekrar donacaktır.

Bu şüpheli hatayla bir dondurucuyu uygun şekilde çözmek için, fişini prizden çıkarmanız ve 24 saat açık bırakmanız veya arka duvarı çıkarmanız ve buzunun çözülmesine izin vermeniz gerekir (isteğe bağlı olarak dikkatlice saç kurutma makinesine yardımcı olabilir).

Buz, arka panelin arkasından çıkarılmalıdır

Buzun tamamen gittiğinden ve boşaltma kanalındaki delik açık olduğundan emin olmak için dondurucuyu çıkardım ve daha sonra içerideki dondurucunun arkasındaki plastik kapağı çıkardım. Benim durumumda çıkarmak için sadece 4 vida vardı. Kapak, fanı ve kanalı, fazla buz ile kolayca ortaya çıkardı (resme bakın).

Plastik duvar donmuşsa ve vidalar çıkarıldıktan sonra temiz bir şekilde çıkmazsa zorlamayın ve kırmayın. Bir süre buzunu çözmesine izin verin veya kenarlarını hafifçe ısıtmak için saç kurutma makinesi kullanın.

Bu sayfanın üstündeki fotoğraf dondurucumuzun tabanındaki buzları göstermektedir. Soldaki fotoğraf arka kapağın ardındaki buzu gösterir. Metal bölümün altında sağ alt köşede. Ayrıca, buzlu suyun sağdaki ve dışarıdaki köşedeki drenaj deliğinden akması gereken eğimli kanalı da görebilirsiniz. Delik, buzla katı bir şekilde bloke edildi. Suyun kanaldan tabana aktığı damlama hattını bile görebilirsiniz.

Herhangi bir plastik veya sensöre fazla yaklaşmamaya özen göstererek, saç kurutma makinesiyle ılık havayı dikkatlice üfleyerek defrost işlemine yardımcı oldum. Ayrıca onu tıkayan buzun içinde eritmek için dikkatlice deliğe döktüğüm ılık bir su kullandım. Daha sonra açık olduğundan emin olmak için delikten küçük bir parça plastik ittim. O zaman sadece plastik arka duvarı yeniden takma ve dondurucuyu tekrar takma meselesiydi. Mümkün olduğu kadar çabuk bir şekilde sıcaklığa geri dönmesini sağlamak için hızlı dondurma seçeneğine koydum.

Aşağıdaki fotoğraflar, önce buz çözülmesini ve daha sonra temiz drenaj kanalını ve uygun buz çözme işleminden sonraki deliği göstermektedir.

Tıkanmaya ne sebep olur?

Açıkça buz arkada birikmemeli ve boşaltma deliğini kapatmamalıdır. PCB’de bir arıza veya aşırı donmasına neden olan bir sensör olabilir. Veya (eğer varsa) otomatik buz çözme sisteminde bir arıza. Berrak buzdan daha sert kar gibi görünen aşırı donma, bu maddede açıklandığı gibi buzdolabında veya derin dondurucuda buzlanmaya neden olan nemli ılık havanın cihaza girmesine neden olabilir . Arıza hızlı bir şekilde yeniden olursa, bir mühendis aramanız gerekir.

Bu fotoğraf dondurucu arkasındaki ana kompresörü göstermektedir. Üstünde siyah plastik bir tepsi var. Burası içerdeki kanaldan suyun aktığı yer. Kompresörden üretilen ısı, suyu yavaşça buharlaştırır. Cihazın içindeki kanalın bu makalede anlatıldığı gibi engellenmesi durumunda, su cihazın tabanına akacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi