Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Buzdolabı Tavanında Su Damlatıyor ?
Buzdolabı Tavanında Su Damlatıyor

Buzdolabı Tavanında Su Damlatıyor ?

Buzdolabı Tavanında Su Damlatıyor ? Bu sayfada ele alacağım sorun şudur; buzdolabına damlayan su veya üst dondurucunuzdan buzdolabınıza sızan suyun neden ve nereden geldiğidir. Öncelikle buzdolabının su akıntısı yaratacak başlıca nedenleri ve su gelebilecek yerler;

 1. Alt soğutucu bölümünün tavan kısmında bulunan hava deliklerinden gelen damlamalar. (Dondurucu bölümü üstte olan cihazlar için)
 2. Sebzelik kısmında tavanda biriken su.
 3. Alt soğutucu bölümünün karşı yüzünde bulunan bakalit aksamın üzerinde bulunan terleme. (Dondurucu bölümü üstte olan cihazlar için)
 4. Dondurucu bölümünde oluşan yoğun buz.
 5. Buzdolabının altından veya arkasından sızan su.

Buzdolabı İçinden Su Damlatıyor

Mekanik arızalardan önce kontrol edilmesi gereken dondurucudaki defrost boşaltma deliği buz ve / veya yabancı cisimler ile tıkalı olup olmadığıdır.

Defrost suyunun drenaj yerine inmesi yerine, dondurucu defrost tavasında donar. Ardından bir sonraki buz çözme döngüsü sırasında menfezlerden taşacak ve daha sonra buzdolabında su göreceksiniz.

Buzdolabının İçinde Su Damlacıkları

Buzdolabınızda özellikler yaz aylarında belirgin olan iç gövdesinde ve içerisinde bulunan gıdaların nesnelerin üzerinde oluşan su damlacıkları sorun teşkil edebiliyor. Su damlacıklarını temizlemeniz geçici süreliğine çözüm olabilir. Öncelikle su damlamasının ve gıdaların üzerinde olan su damlacıklarının cihazın bir aksamının arızalı olabileceğini gösterebilir.

Buzdolabı İçinden Su Akıtıyor

Buzdolaplarında su akıntısının birkaç nedeni vardır. Öncelikle suyun nereden geldiğinin tespitini iyi yapmak gerekiyor. Su akıtan kısım iç ve günlük gıda bölümünün tavanından geliyor ise cihazın defrost işlemi sırasında oluşan suyu tahliye edemediği anlamına gelir. Defrost suyunu genleşme kabına tahliye edememesi cihazın tahliye kanallarının yabancı cisimler ile veya buz ile tıkalı olmasından dolayı olabilir. Tavandan gelen su akıntısının 2 nedeni bu şekildedir ve teknik servis harici bu arıza için sizin müdahale etmeniz tehlikelidir. Servis elemanı cihazınızın hangi neden ile su akıttığını tespit edip gereken işlemi yapacaktır. Tahliyesi tıkalı olan cihazın tahliyesi açılır ve sorun ortadan kalkar. Buz ile tıkalı olan cihazda defrost işlemi yapmadığı anlamına gelir.

Buzdolabı İç Bölümden Su Akıtıyor

Defrost işlemi nedir? Defrost işlemi no-frost cihazlarda soğutma esnasında oluşan buzu eritme anlamına geliyor. Belirli soğutma ve zaman aralığında cihaz kendini eritmeye alır ve içerisinde oluşan buzu ısıtıcı yardımıyla eriterek genleşme tankına iletir. Defrost işlemi yapmayan cihazda buz erimez ve cihazın içerisinde terleme yapar, su akıtmaya başlar. Defrost işlemi yapmamasının birbirine paralel çalışan parçaların bir ve birkaçının görevini yapmamasından dolayı olabilir.

Arçelik Buzdolabı İçinde Sürekli Nemlenme

Defrost işlemi gerçekleştiren parçalar timer, termostat, sensör, ısıtıcı, anakart gibi parçalardır. Bu aksamlardan biri veya birkaçı arızalandığında cihaz eritme işlemi yapmaz ve buz tabakası oluşturur. Oluşan buz tabakası zamanla cihazın iç kısmına su sızdırmaya başlar ve sızan su cihaz içerisinde donmaya yol açabilir. En kısa sürede servis desteği almanız gerekir.

 

İç Kısımda ve Gıdalarda Oluşan Terleme

İç kısımda ve gıdaların üzerinde oluşan terleme cihazın su akıttığına yada içerisine hava aldığında oluşan genleşmeyle ilgili problem olabilir. Cihazın hava alması kapı düşüklüğü veya kapı lastiklerinin özelliğini yitirmiş olmasından dolayıdır.

Bu İşine Yarar Belki ?

Buzdolabı Uyarı İşareti Neden Yanar 

Buzdolabı Ünlem İşareti

Buzdolabı Ünlem İşareti Neden Yanar ? Ne Anlama Gelir ? Buzdolabı arızalar için bir uyarı …

soru sor

2 Yorumlar

 1. hasan

  Bu işlemin servis bedeli ne kadardır ?

  • Adept

   Teknik servisimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya İzni Yok
Servis Çağrı Merkezi