Buzdolabı Termostat Nasıl Değiştirilir

Buzdolabı Termostat Nasıl Değiştirilir ?

Buzdolabı Termostat Nasıl Değiştirilir ? Soğuk tutmayacak veya soğuk kalmayacak bir buzdolabı, yiyeceklerin bozulmasına neden olabilir. Buzdolaplarını buzdolabının arkasına ya da arkasına süpürüp süpürdüyseniz ve hala doğru sıcaklığı koruyamazsanız ve sıcaklık kadranını daha soğuk bir ayara getirdiğinizde herhangi bir iyileşme olmadıysa arızalı bir termostatınız olabilir.

Buzdolabı Termostat Değiştirme

Bazı temel el aletleri ile bir buzdolabı termostatını birkaç dakika içinde değiştirebilirsiniz ve bir teknisyene veya yeni bir buzdolabına yapılan servis çağrısıyla karşılaştırıldığında maliyet minimumdur.

Buzdolabı Termostat Nasıl Değiştirilir ?

1 Buzdolabınızı duvar prizinden çıkarın.

2 Buzdolabınız için kullanıcı el kitabını kullanarak termostatı bulun. Yan yana buzdolabında / dondurucularda, termostat genellikle ünitenin arkasında bulunurken, aşırı / düşük üniteler için termostatın buzdolabının altında olması daha olasıdır.

3 Vidaları gevşeterek veya tutma klipslerini bir tornavidayla serbest bırakarak termostatı kapatan koruyucu paneli çıkarın. Kapağı bir kenara koyun.

4 İki termostat kablo konnektörünü, bir çift iğneli burun pense ile maça veya pim terminallerinden yavaşça çekin. Ardından, termostatı yerinde tutan montaj vidasını veya klipsi gevşetin ve evaporatör tüpünden dışarı doğru kaydırın.

5 Yeni termostatı evaporatör tüpüne sabitleyin, ardından iki bağlantı kablosunu terminallere bağlayın. Panel kapağını yerine takın ve buzdolabına takın. Yeni termostatın çalışmasını test etmek için sıcaklık kadranını buzdolabında ayarlayın.

İhtiyacınız olacak şeyler

 • El feneri
 • Tornavida
 • İğne ucu pensesi
 • Yeni termostat
 • Yedek termostat satın alırken, buzdolabınızın model numarasını, seri numarasını ve model kodunu almanız gerekir. Satın aldığınız termostatın buzdolabı modeliniz için tasarlandığından emin olun. Ayrıca, buzdolabınız termostatı değiştirdikten ve sıcaklık kadranını indirdikten 24 saat sonra hala soğuk veya soğuk kalmıyorsa, servis teknisyenini arayın.

Uyarı

 • Buzdolabının termostatını ilk önce prizden çekmeden çalışmaya çalışmayın.

buzdolabı termostatı, buzdolabının kompresörünü kontrol ederek, buzdolabında istenen sıcaklığı korumak için açıp kapatır. Buzdolabınızdaki termostat arızalıysa, buzdolabındaki sıcaklık, yiyeceklerin bozulmaması için yeterince soğuk kalmayacaktır. Buzdolabınız yeterince soğuk kalmıyorsa, birkaç el aletini kullanarak bir buzdolabı termostatını birkaç dakika içinde kurabilir ve ayarlayabilirsiniz.

Buzdolabı Termostatı Nasıl Kurulur ve Ayarlanır

1 Buzdolabını dışarı çekin ve ünitenin elektrik kablosunu buzdolabının arkasındaki çıkıştan çekin.

2 Buzdolabındaki sıcaklık ayar kadranlarını içeren paneli bulun. Termostat kontrol düğmesini veya düğmelerini sökün. Vidaları gevşetin veya panel kapağını tutan klipsleri bir tornavidayla termostatın üzerine getirin ve paneli indirin.

3 İki veya üç kablolu bağlantıya sahip bir röle olan termostatı ve uzun esnek sıcaklık algılama borusunu gövdeden dışarı doğru kaydırın.

4 Tellerin elektrot konnektörlerini termostattan sökün ve termostatı bir kenara bırakın. Teller termostata lehimlenirse, kabloları termostatın gövdesinin bir inç’i içine klipsleyin.

5 Telleri yeni termostata, çıkarıldıkları konumlara bağlayın. Eski termostatı çıkarmak için kabloların kesilmesi gerekiyorsa, 1/2-inç izolasyonu kırpılmış tellerin uçlarından kesin ve yıpranmayı önlemek için tel şeritlerini bükün. Kabloları terminallerin etrafına eski termostattakilerle aynı konumlara sarın. Isıtılmış bir havya ucunu terminale tutun ve telin terminale lehimlenmesi için terminalin üzerine bir akış lehim ipinin ucuna basın. Diğer terminalleri benzer şekilde lehimleyin.

6 Sıcaklık algılama tüpünü muhafazaya yönlendirin. Eski algılama tüpünde bir yalıtıcı varsa, onu çıkarın ve yeni algılama tüpüne yerleştirin. Termostatı yerinde tutmak için muhafazayı tekrar yerine takın, ardından termostat kontrol düğmesini veya düğmelerini değiştirin.

7 Buzdolabını duvar prizine yeniden takın ve kompresörün açık olduğunu doğrulayın.

8 Buzdolabı kapağını açın ve buzdolabının orta raflarından birine bir buzdolabı termometresi yerleştirin. Buzdolabının termostatının sıcaklığı 24 saat ayarlamasına izin verin, ardından sıcaklığın istenen seviyede olup olmadığını görmek için termometreyi kontrol edin. Sıcaklığın daha düşük veya daha yüksek olmasını istiyorsanız, buzdolabına ait soğutma kadranını daha soğuk veya daha sıcak bir ortama getirin, ardından 24 saat bekleyin ve tekrar kontrol edin. Sıcaklık istenen seviyeye gelene kadar kontrol etmeye ve ayar yapmaya devam edin.

İhtiyacınız olacak şeyler

 • Tornavida
 • Buzdolabı termostatı
 • Tel kesiciler
 • Tel striptizci
 • Havya
 • Akı çekirdekli lehim
 • Buzdolabı termometre

Uyarı

 • Termostatı önce buzdolabını elektrik prizinden çekmeden değiştirmeye çalışmayın.

Termostat buzdolabında dondurucuda arıza nasıl anlaşılır

Asla dondurulamayan bir buzdolabınız veya sürekli çalışan bir buzdolabınız varsa, buzdolabında ve dondurucu bölmelerindeki her şeyi donduruyorsanız, kötü bir termostatik sıcaklık kontrolüne sahip olmanız ihtimali yüksektir. Asla açılmayan bir buzdolabında sorun, bir röle anahtarı, kötü bir motor başlatma kondansatörü veya hatta bir kötü kompresör motoru da olabilir. Tüm olası nedenlerden dolayı, termostatik kontrol, test edilmesi en kolay olanlardan biridir.

Önce güvenlik

Uygun güvenlik önlemleri alınmazsa, kendi yaptığınız her tür projede yer alan tehlikeler vardır. Elektrikle çalışmak özellikle tehlikelidir çünkü çıplak gözle göremezsiniz, bu yüzden üzerinde çalışmaya başlamadan önce bir cihazın fişini çekin. Canlı voltaj okumaları almanız gereken bazı durumlar olacaktır, ancak bu o zamanlardan biri olmayacaktır.

Bağlantı Şemasını Kontrol edin

Modern, donma önleyici, otomatik buz çözme buzdolapları, kafa karıştırıcı renkli tellerden oluşur. Garip bir şehir etrafında yolunuzu bulmak için bir yol haritasına ihtiyacınız olduğu gibi, üretici size bir kablolama şeması biçimindeki kablolama ağında yolunuzu bulmak için bir kılavuz sağladı. Bazı durumlarda, üreticinin iki formatta bağlantı şemasını – resimsel bir şema ve bir şematik diyagramı sağlar.

Yeni başlayanlar için, resimsel şema, takip etmenin en kolay yoludur, çünkü gerçekte gördükleri çeşitli bileşenleri gösterir. Şematik diyagram ise, bileşenleri temsil etmek için semboller kullanır. Resimsel diyagramı kullanarak başlayın, ancak sembollerin anlamını da öğrenin, çünkü bazı üreticiler sadece şematik formatta bir bağlantı şeması sağlarlar. Kural olarak,

Sıcaklığı Kontrol Etme

Kablo şemasına bakınca, sıcaklık kontrolünden gelen kablo demetini bulun ve kompresör bölmesindeki terminal kartından ayırın. Dijital multimetre (DMM) üzerindeki fonksiyon anahtarını “RX 1” ölçeğine ayarlayın ve test problarını kompresör motoruna güç sağlayan termostatik anahtardan iki kabloya bağlayın. “Off” konumunda sıcaklık kontrolü ile, DMM, ekranda “OL” göstermelidir. Sıcaklık kontrol düğmesini yavaşça “Kapalı” konumundan maksimum soğuk konumuna döndürdüğünüzde, sayaç ekranda “0.000” görüntüleyecektir. Sayaç “Kapalı” konumda “0.000” gösteriyorsa veya maksimum soğuk pozisyonda bile “OL” göstermeye devam ediyorsa, kontrol arızalı ve değiştirilmesi gerekiyor.

Buzdolabı Her Şeyi Dondurur ise

Sıcaklık kontrolü elektriksel fonksiyon testini geçtiyse ancak buzdolabı sürekli olarak çalışır, buzdolabındaki her şeyi dondurursa, problem sıcaklık kontrolünde arızalı bir sıcaklık algılayıcısıdır. Sıcaklık algılayıcı ampul, sıcaklık kontrol anahtarının ayrılmaz bir parçasıdır, bu nedenle tüm kontrolü değiştirmeniz gerekir.

2 Yorumlar

 1. Gülnur

  Teşekkürler emeğinize sağlık

 2. Bülent

  Merhaba Vestel buzdolabim 5 senelik tüm ürünleri kahvaltılıklari buz yapıyor sorun damper termosttamidir acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi