Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Buzdolabı Yan Kısımları Isınıyor ?
Buzdolabı Yan Kısımları Isınıyor Çözüm Ve Arıza Sebepleri

Buzdolabı Yan Kısımları Isınıyor ?

Buzdolabı Yan Kısımları Isınıyor Çözüm Ve Arıza Sebepleri Bu, soğutma işleminden çıkan ısıdan kaynaklanır ve normaldir. Bu etki, kenarların çevresinde ve ünitenin arkasında en az 50 mm boşluk bırakılması ve ardından en az 25 mm boşluk bırakılarak en aza indirgenebilir.

Buzdolabı Yan Duvarlarında Neden Isınma Olur ?

Buzdolabı Yan Kısımları Çok Isınıyor İse Normal çalışan bir buzdolabı, zaman zaman dokunulamayacak kadar sıcak hissedebilir. Ancak, buzdolabınızın anormal derecede sıcak ve hatta dokunma sıcak olduğunu fark ettiğinizde, bu bir sorunu gösterebilir. Bir buzdolabını çalıştırırken ne olacağını bilmek, bir buzdolabı tamir uzmanına danışıp bakmamanız konusunda karar vermenize yardımcı olabilir.

Buzdolabı Yan Kısımları Neden Isınır ?

Eskiden buzdolaplarının arka tarafında ısı transferini sağlayan ızgarlar bulunmaktaydı ve bu ızgarlar zaman içinde tozlanma kirlenme sebebi ile ısı transferini sağlıklı gerçekleştirememekteydi ve enerji tüketiminide artırmaktaydı. Bu ızgaralar bulunan ortama ısı transferi gerçekleştirerek buzdolabının soğutma ve dondurma işlemini gerçekleştirmesi için gereklidir.  yeni nesil buzdolaplarında ise arka ızgara bulunmaktadır, bu nedenle eski buzdolaplarının sebep olduğu enerji tüketiminin önüne geçilmiştir.

Buzdolabı Yan Kısımları Isınıyor Çözüm Ve Arıza Sebepleri Zaman zaman, buzdolabının dış kısmı, özellikle contaların çerçeveye uygun olduğu yerlerde normalden daha sıcak hissedebilir. Bu alanlar mullion ve kabin flanşlarıdır. Bu ısı, conta alanlarının yakınındaki buzdolabı duvarlarının içinde bulunan bir ısı döngüsü tarafından üretilir. Bu ısı, buzdolabının dış kısmında nem ve don oluşumunu önlemek için gereklidir. Bu 24 saate kadar sürebilir.

Buzdolabı Aşırı Isınıyor

Bu duruma aşağıdakilerden biri veya birkaçı neden olabilir

  • Buzdolabının oda sıcaklığından başlatılması
  • Oda sıcaklığına yakın taze yiyecek veya yiyecek yükleme
  • Günün belirli saatlerinde ağır kullanım

Buzdolabının dış kısmı bu alanlarda sürekli olarak sıcak hissediyorsa, kondansörü aşırı kir veya kalıntıları kontrol edin ve gerekirse temizleyin. Tüy, pet saç ve kir ile tıkanmış hava akımı, kondenser ve ısı döngüsü sıcaklığının artmasına neden olur. Kondenserinizin nasıl temizleneceğine dair talimatlar için, lütfen “Kurulum Talimatları” ya da “Kullanım ve Bakım Kılavuzu” na bakın.

Göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

● Buzdolabının veya dondurucunun kondenseri, ünitenin dış tarafındaki bobin; Evaporatör, iç kısımdaki bobintir. Soğutma sıvısı sistem üzerinden bir kompresör ile sirküle edilir.

● Yaz mevsimi veya ilk kullanımda kompresör daha uzun süre daha soğuk hava almak için daha uzun süre çalıştıkça daha sıcak görünebilir. Lütfen güvenli olduğundan emin olabilirsiniz ürünü kullanmak için.

Elektrikli Isıtıcı Devrede Olabilir

1980’lerde ve daha önce üretilenler gibi bazı eski model buzdolapları elektrikli ısıtıcılarla donatılmıştır. Isıtıcılar, sıcak ve nemli günlerde nemin ve yoğuşmanın buzdolabının içinde yiyecek oluşturmasını ve bozulmasını engellemek içindir. Isıtıcının, buzdolabı dolabının kenarı boyunca yerleştirilmesi nedeniyle, ısıtıcı açıldığında, bazen buzdolabının kapağını hafifçe dokunulabilir hale getirmiştir. Bu nem önleme sistemine sahip daha eski bir buzdolabınız varsa, buzdolabınızın sıcaklığının arttığını fark ettiğinizde ısıtıcıyı kapatın.

Kirli Kondenser Borusu Ve Izgara Petegi

Yeni buzdolapları sıklıkla ısıtıcılara sahip olmamakla birlikte, çoğu, bir zamanlar bir elektrikli ısıtıcının bulunduğu kabinin kenarlarını sıralayan sıcak kondenser borularına sahiptir. Yoder halka borusu olarak da adlandırılan sıcak kondansatör borusu, bir ısıtıcıyla aynı temel işlevi görür: bir buzdolabında nem birikmesini azaltmak ve korumak için. Sıcak yoğuşma borusu kirlendiğinde, ısınma eğilimi vardır.

Elinize buzdolabına girdiğinizde, borunun kenarından boruların yerleştirildiği yere kadar sıcak hava hissedilebilir. Isı tespit edildiğinde, Cihaz Yardımı kondenser bobinlerinin temizlenmesini ve bobinleri kapattıktan sonra soğutmak için çalışan kondenser soğutma fanının performansını kontrol etmenizi önerir. Bobinleri temizlemek için buzdolabınızla birlikte verilen kılavuzdaki talimatları izleyin.

Buzdolabı Yan Duvarları El Değmeyecek Kadar Isınıyor

Buzdolabı çalışma prensibi çerçevesinde iç kısımdaki soğutmayı sağlayacak bir pervane sistemi bulunmaktadır. Bir motora bağlı olan bu pervane sayesinde buzdolabının fonksiyonlarını yerine getirebilmesi sağlanır. Buzdolabının motor ve bağlı olan pervanesi arka kısmındaki alt bölümde yer alır.

Bu kısım çoğu buzdolabında açık durumda olabildiği gibi bazı buzdolabı modellerinde ön koruyucu kapağı mevcuttur. Ancak uzun yıllar kesintisiz olarak dönüş gerçekleştiren pervane ve bağlantı kanalları tozu üzerine çeker. Dolayısı ile de zaman içerisinde kalıplaşan toz kalıntıları pervanenin dönüşüne engel olur ve tam verimli çalışmasına imkan vermez. İşte bu durum sonucunda da buzdolabının dış kısmında aşırı ısınmalar meydana gelebilir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Buzdolabı Uyarı İşareti Neden Yanar 

Buzdolabı Ünlem İşareti

Buzdolabı Ünlem İşareti Neden Yanar ? Ne Anlama Gelir ? Buzdolabı arızalar için bir uyarı …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
error: Kopya İzni Yok