Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Buzdolabına Nasıl Reset Atılır Yeniden Başlatma
Buzdolabına Nasıl Reset Atılır Yeniden Başlatma

Buzdolabına Nasıl Reset Atılır Yeniden Başlatma

Buzdolabına Nasıl Reset Atılır ? Yeniden Başlatma Buzdolapları bir dizi arızayla karşılaşabilir ve bu da sulu buz küplerinden, düzensiz sıcaklıklardan ve bayat gıdalardan kaynaklanan sorunlara yol açabilir. Buzdolabınızın orijinal ayarlarına geri getirilmesi, bu sorunların çoğunu giderebilir. Talimatlar genellikle markalara göre değiştiği için, sıfırlama girişiminde bulunmadan önce daima kullanım kılavuzunuzu kontrol edin.

Buzdolabı Resetleme

Buzdolabına Nasıl Reset Atılır Yeniden Başlatma Buzdolabınızın içine bakın ve sıcaklık kontrol anahtarını bulun. Bu genellikle buzdolabının arka panelinin ortasında bulunur. Bazı anahtarların bir tekerlek mekanizması vardır, diğerleri ise dijital ekran kullanır. Sıcaklık kontrol tekerleğini sıfıra indiriniz veya dijital ekranınız varsa “Kapalı” konuma geçiniz.

Buzdolabınızı duvardan uzaklaştırın. Buzdolapları aşırı derecede ağırdır, bu nedenle mümkünse başka bir kişinin yardımını yapın. Buzdolabı kablosunu duvar prizinden çıkarın. İki ya da üç dakika kadar fişten çekinmeyin.

Buzdolabı Sıfırlama

Güç kaynağını tekrar duvar prizine takın ve buzdolabını tekrar duvara doğru konumlandırın. Buzdolabınızın sıcaklığı şimdi sıfırlandı. Sıcaklık kontrolünü tekrar “Açık” durumuna getirin ve sıcaklığı gereken seviyeye ayarlayın.

Buzlu buz küpleri veya tutarsız su beslemesi üretiyorsa buzdolabınızın buz yapma alanını açın. Buz yapıcı içindeki su filtresi durum ışığını bulun. Bu genellikle buz yapıcının yanında yer alan küçük bir dikdörtgen ışıktır.

Durum ışığının yanındaki anahtarı, hızlı arka arkaya yedi veya sekiz kez itin. Bu buz yapıcınızı sıfırlayacaktır. Durum ışığını kontrol edin. Düğmeye birkaç kez basıldıktan sonra kırmızıdan yeşile dönmelidir. Yeşil renk, buz yapıcının sıfırlandığını gösterir.

Buzdolaplarında Sıfırlama Düğmesi Var mı ?

Yanıp sönüyorsa, çalışmıyorsa veya soğumuyorsa, buzdolabınızı sıfırlamanız gerekebilir. Tüm buzdolapları basit bir sıfırlama düğmesiyle gelmez, ancak çoğu buzdolabı birkaç yolla sıfırlanabilir. Buzdolabının neden yardım için fritz veya yanıp sönen ışıklarda olduğunu biliyorsanız, hasta cihazını kolayca düzeltebilirsiniz.

Kişniş soluyor ve tereyağı yumuşadığında, akşam yemeği planlarınızı atabilir ve stres seviyenize katkıda bulunabilir. Güvenli tüketim için yiyecek malzemelerinizi uygun sıcaklıkta tutmakta zorlanan bir buzdolabının sıfırlanması gerekebilir. Buzdolabının içindeki sıcaklık kontrol anahtarını bulun.

Genellikle arka panelin ortasında veya üst rafın üzerindeki bir panelde buzdolabının üstünde bulunur. Sıcaklıkta küçük değişiklikler yapın, aksi takdirde buzdolabının içeriğinin donması riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Cihaz yapraklı yeşilliklerinize zaten bir buz tabakası koyuyorsa, buzdolabını daha sıcak hale getirmek için sıcaklık kontrollerini ters yönde kullanın. Kontrol hangi yönün daha sıcak ve daha soğuk olduğunu göstermelidir.

Buzdolabına Sıfırlama Nasıl Yapılır ?

Bir otomatik, sıfırlama veya filtre sıfırlama düğmesi bulamazsanız, buzdolabının kendini düzeltmesi için biraz dinlenmesi gerekebilir. Yeniden başlatma şansı vermek için cihazı 30 saniye ila iki dakika fişsiz bırakın. Büyük bir cihazın elektronik parçalarını taşımadan ve değiştirmeden önce daima üreticinin talimatlarına uyun.

Buzdolabına Nasıl Reset Atılır Yeniden Başlatma Buzdolabı fişten çıkarılıp yuvasından çıkarılırken, yıl boyunca yeterince dikkat çekmeyen buzdolabının arkasındaki bobinleri ve havalandırma deliklerini temizlemek için zaman ayırın. Bu aynı zamanda buzdolabının iyi çalışır durumda olmasını sağlar.

Buzdolabı gösterge panelinizi sıfırlamak için: (Farklı buzdolapları için farklı yöntemler)

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 1 – “Enerji Tasarrufu” ve “Aydınlatma” düğmelerini aynı anda 10 saniye (veya sol üst ve sağ düğmeler) basılı tutun. Ekran paneliniz hemen normale dönmelidir.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 2 – “Power Freeze” ve “Power Cool” düğmelerine aynı anda 10 saniye boyunca basın; ekran sıfırlanmalı ve tekrar açılmalıdır.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 3 – Ekranın sol üst ve sağ üst yumuşak dokunma düğmelerini “güç tasarrufu” ve “aydınlatma” düğmelerinde tutun ve her iki düğmeyi yaklaşık 8 saniye basılı tutun, sıfırlanır.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 4 – “Dondurucu” ve “Ref” düğmelerine aynı anda 8 saniye boyunca basın; sıfırlama işlemi çalışmalıdır.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 5 – “dondurma” ve “tatil” düğmelerini 8 ila 10 saniye basılı tutun, ekran sıfırlanır.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 6 – “Enerji tasarrufu” ve “aydınlatma” düğmesini 10 saniye basılı tutun, ekran sıfırlanır.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 7 – “Buz türü” ve “filtre sıfırlama” düğmesini 10 saniye basılı tuttuğunuzda ekran tekrar açılır.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 8 – “Hızlı dondurma” ve “tatil” tuşlarını 8 saniye basılı tutun, ekran sıfırlanır.

Bu buzdolabı ekran sıfırlama yöntemleri, buz-dolabınızdaki ekran panelini sıfırlanmalıdır. Değilse, kötü bir ekran kartınız, kötü ana kontrol kartınız veya kablo demeti sorununuz olabilir.

 • Birçok tip ve model buzdolabı vardır. Boş ekran paneli olan bir buzdolabında sorun gidermenin genel yolu, önce yukarıdaki sıfırlama yöntemlerini denemektir. Ekranı hiçbir şey sıfırlamaz sa, ekranın boş olmasına neyin neden olduğunu bulmak için sorun gidermeniz gerekir.
 • Önce ekran panelinin kablo demeti ile kötü veya gevşek bir bağlantıya sahip olup olmadığını kontrol etmeye çalışın. Düzgün ve güvenli bir şekilde bağlandığını fark ederseniz, ekran kartında sorun olabilir. Ekran panelinin ve ekran kartının düzgün çalıştığını belirleyebiliyorsanız, sorunun nereden geldiğini bulmak için kablo demetlerini takip etmeniz gerekir.
 • Kablo demetleri hasarlı ve güvenli değilse, kötü bir ana kontrol kartınız olabilir. Ana kontrol panosu buzdolabının arkasında küçük bir dikdörtgen şekilli panel altında bulunur. Tüm bileşenleri test edin ve görüntü sorununa neden olan parçayı bulun. Aşağıda, ekran paneli, ekran kartı, kablo demetleri ve tüm buzdolapları için ana kontrol kartları dahil olmak üzere tüm buzdolapları için bazı parçalar bulunmaktadır.

Bu İşine Yarar Belki ?

Buzdolabı Uyarı İşareti Neden Yanar 

Buzdolabı Ünlem İşareti

Buzdolabı Ünlem İşareti Neden Yanar ? Ne Anlama Gelir ? Buzdolabı arızalar için bir uyarı …

soru sor

12 Yorumlar

 1. şahin

  slm,ındesit buz dolabı,çift kapı.sürekli çalışıyor.az soğutuyor. çözüm nedir?

  • Adept

   Genelde arka kısımda (modele göre değişir) peteklerin kirliliği toz vs soğutma düşüklüğü yapar, diğer ihtimal gaz eksikliği veya motor presyon düşüklügü

  • erdal

   slm arc 5094n buzdolabi cift fanli buzluk da assagi ufleyen fan motoru sıkışık dı degistirdim eksi 20 oldu ustu alta ufleyen fan calismiyor neden olabilcek sorun nedir bildigim kadariyla dolabin tepesindeki kartan ikinci fan a enerji mi gitmez yada baska birsey mi yardimci olabilirseniz

   • Fan arızalı değil ise, soguklugu hissetmedikçe çalışmaz, sensör arızalı olabilir.

 2. İbrahim

  5088 nofrost buzdolabı ünlem yanlp dönüyor vee4 kodu veriyordu üst evab pilastiyini döktüm resitanslarlnl olctum sağlam -24+2 ayarladlm 2saat bekledim callsmlyor yalnlz aslrl buzlamls çözümü

  • Aşırı buzlanmasının sebebi cihazda defrost işleminin gerçekleşmemesi veya iç fan motorunun çalışmamasından dolayıdır. E4 Arızası defrost ısıtıcısı veya termal sigorta arızalı olabilir. Ölçüm yaptığınızda yanıltıcı değerler verebilir. Cihazınızı 48 saat boyunca kapalı konumda dinlendirin. Arıza devam ederse teknik servis çağırabilirsiniz.

 3. muhsin tuncay

  arcelık 5094 nofrost buzdolabım var fanlar calışıyor amaekran göstergesi aynı cızgıde kalıyor bazen tam en alta kadar sıfırlıyor

  • Soğutma ekranda belirtilen dereceye ulaşmıyordur. İç ortam sensörü yada elektronik kart arızalı olabilir. Kontrol edilmesi gerekir.

 4. Defne

  570 vestel inoa a
  Panel arada bir tuşa basmadan sanki biri basıyor
  Bib sesi veriyor

 5. Sefa

  Iyi günler profilo nofrost buzdolabım üst kısmı dondurmuyor ondan ziyade alt kısmı da soğutma da yapmıyor acabaa neden oluyor çözüm ne önerirsiniz

  • Gaz Sorunları bu arızayı yapabilir, diger ihtimal Motor arızalı Olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
error: Kopya İzni Yok