Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Buzdolabına Nasıl Reset Atılır ?
Buzdolabına Nasıl Reset Atılır Yeniden Başlatma

Buzdolabına Nasıl Reset Atılır ?

Buzdolabına Nasıl Reset Atılır ? Yeniden Başlatma Buzdolapları bir dizi arızayla karşılaşabilir ve bu da sulu buz küplerinden, düzensiz sıcaklıklardan ve bayat gıdalardan kaynaklanan sorunlara yol açabilir. Buzdolabınızın orijinal ayarlarına geri getirilmesi, bu sorunların çoğunu giderebilir. Talimatlar genellikle markalara göre değiştiği için, sıfırlama girişiminde bulunmadan önce daima kullanım kılavuzunuzu kontrol edin.

Buzdolabı Resetleme Nasıl Yapılır ?

Buzdolabına Nasıl Reset Atılır Yeniden Başlatma Buzdolabınızın içine bakın ve sıcaklık kontrol anahtarını bulun. Bu genellikle buzdolabının arka panelinin ortasında bulunur. Bazı anahtarların bir tekerlek mekanizması vardır, diğerleri ise dijital ekran kullanır. Sıcaklık kontrol tekerleğini sıfıra indiriniz veya dijital ekranınız varsa “Kapalı” konuma geçiniz.

Buzdolabınızı duvardan uzaklaştırın. Buzdolapları aşırı derecede ağırdır, bu nedenle mümkünse başka bir kişinin yardımını yapın. Buzdolabı kablosunu duvar prizinden çıkarın. İki ya da üç dakika kadar fişten çekinmeyin.

Buzdolabı Sıfırlama Nasıl Yapılır ?

Güç kaynağını tekrar duvar prizine takın ve buzdolabını tekrar duvara doğru konumlandırın. Buzdolabınızın sıcaklığı şimdi sıfırlandı. Sıcaklık kontrolünü tekrar “Açık” durumuna getirin ve sıcaklığı gereken seviyeye ayarlayın.

Buzlu buz küpleri veya tutarsız su beslemesi üretiyorsa buzdolabınızın buz yapma alanını açın. Buz yapıcı içindeki su filtresi durum ışığını bulun. Bu genellikle buz yapıcının yanında yer alan küçük bir dikdörtgen ışıktır.

Durum ışığının yanındaki anahtarı, hızlı arka arkaya yedi veya sekiz kez itin. Bu buz yapıcınızı sıfırlayacaktır. Durum ışığını kontrol edin. Düğmeye birkaç kez basıldıktan sonra kırmızıdan yeşile dönmelidir. Yeşil renk, buz yapıcının sıfırlandığını gösterir.

Buzdolaplarında Sıfırlama Düğmesi Var mı ?

Yanıp sönüyorsa, çalışmıyorsa veya soğumuyorsa, buzdolabınızı sıfırlamanız gerekebilir. Tüm buzdolapları basit bir sıfırlama düğmesiyle gelmez, ancak çoğu buzdolabı birkaç yolla sıfırlanabilir. Buzdolabının neden yardım için fritz veya yanıp sönen ışıklarda olduğunu biliyorsanız, hasta cihazını kolayca düzeltebilirsiniz.

Kişniş soluyor ve tereyağı yumuşadığında, akşam yemeği planlarınızı atabilir ve stres seviyenize katkıda bulunabilir. Güvenli tüketim için yiyecek malzemelerinizi uygun sıcaklıkta tutmakta zorlanan bir buzdolabının sıfırlanması gerekebilir. Buzdolabının içindeki sıcaklık kontrol anahtarını bulun.

Genellikle arka panelin ortasında veya üst rafın üzerindeki bir panelde buzdolabının üstünde bulunur. Sıcaklıkta küçük değişiklikler yapın, aksi takdirde buzdolabının içeriğinin donması riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Cihaz yapraklı yeşilliklerinize zaten bir buz tabakası koyuyorsa, buzdolabını daha sıcak hale getirmek için sıcaklık kontrollerini ters yönde kullanın. Kontrol hangi yönün daha sıcak ve daha soğuk olduğunu göstermelidir.

Buzdolabına Sıfırlama Nasıl Yapılır ?

Bir otomatik, sıfırlama veya filtre sıfırlama düğmesi bulamazsanız, buzdolabının kendini düzeltmesi için biraz dinlenmesi gerekebilir. Yeniden başlatma şansı vermek için cihazı 30 saniye ila iki dakika fişsiz bırakın. Büyük bir cihazın elektronik parçalarını taşımadan ve değiştirmeden önce daima üreticinin talimatlarına uyun.

Buzdolabına Nasıl Reset Atılır Yeniden Başlatma Buzdolabı fişten çıkarılıp yuvasından çıkarılırken, yıl boyunca yeterince dikkat çekmeyen buzdolabının arkasındaki bobinleri ve havalandırma deliklerini temizlemek için zaman ayırın. Bu aynı zamanda buzdolabının iyi çalışır durumda olmasını sağlar.

Buzdolabı gösterge panelinizi sıfırlamak için: (Farklı buzdolapları için farklı yöntemler)

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 1 – “Enerji Tasarrufu” ve “Aydınlatma” düğmelerini aynı anda 10 saniye (veya sol üst ve sağ düğmeler) basılı tutun. Ekran paneliniz hemen normale dönmelidir.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 2 – “Power Freeze” ve “Power Cool” düğmelerine aynı anda 10 saniye boyunca basın; ekran sıfırlanmalı ve tekrar açılmalıdır.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 3 – Ekranın sol üst ve sağ üst yumuşak dokunma düğmelerini “güç tasarrufu” ve “aydınlatma” düğmelerinde tutun ve her iki düğmeyi yaklaşık 8 saniye basılı tutun, sıfırlanır.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 4 – “Dondurucu” ve “Ref” düğmelerine aynı anda 8 saniye boyunca basın; sıfırlama işlemi çalışmalıdır.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 5 – “dondurma” ve “tatil” düğmelerini 8 ila 10 saniye basılı tutun, ekran sıfırlanır.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 6 – “Enerji tasarrufu” ve “aydınlatma” düğmesini 10 saniye basılı tutun, ekran sıfırlanır.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 7 – “Buz türü” ve “filtre sıfırlama” düğmesini 10 saniye basılı tuttuğunuzda ekran tekrar açılır.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 8 – “Hızlı dondurma” ve “tatil” tuşlarını 8 saniye basılı tutun, ekran sıfırlanır.

Bu buzdolabı ekran sıfırlama yöntemleri, buz-dolabınızdaki ekran panelini sıfırlanmalıdır. Değilse, kötü bir ekran kartınız, kötü ana kontrol kartınız veya kablo demeti sorununuz olabilir.

 • Birçok tip ve model buzdolabı vardır. Boş ekran paneli olan bir buzdolabında sorun gidermenin genel yolu, önce yukarıdaki sıfırlama yöntemlerini denemektir. Ekranı hiçbir şey sıfırlamaz sa, ekranın boş olmasına neyin neden olduğunu bulmak için sorun gidermeniz gerekir.
 • Önce ekran panelinin kablo demeti ile kötü veya gevşek bir bağlantıya sahip olup olmadığını kontrol etmeye çalışın. Düzgün ve güvenli bir şekilde bağlandığını fark ederseniz, ekran kartında sorun olabilir. Ekran panelinin ve ekran kartının düzgün çalıştığını belirleyebiliyorsanız, sorunun nereden geldiğini bulmak için kablo demetlerini takip etmeniz gerekir.
 • Kablo demetleri hasarlı ve güvenli değilse, kötü bir ana kontrol kartınız olabilir. Ana kontrol panosu buzdolabının arkasında küçük bir dikdörtgen şekilli panel altında bulunur. Tüm bileşenleri test edin ve görüntü sorununa neden olan parçayı bulun. Aşağıda, ekran paneli, ekran kartı, kablo demetleri ve tüm buzdolapları için ana kontrol kartları dahil olmak üzere tüm buzdolapları için bazı parçalar bulunmaktadır.

Bu İşine Yarar Belki ?

Elektrikli Ocak Kapatılmıyor

Elektrikli Ocak Kapatılmıyor ?

Elektrikli Ocak Kapatılmıyor ? Ocağınızda brülörler sorunsuz bir şekilde açıldı, ancak şimdi bunlardan biri kapanmıyor. …

soru sor

38 Yorumlar

 1. şahin

  slm,ındesit buz dolabı,çift kapı.sürekli çalışıyor.az soğutuyor. çözüm nedir?

  • Adept

   Genelde arka kısımda (modele göre değişir) peteklerin kirliliği toz vs soğutma düşüklüğü yapar, diğer ihtimal gaz eksikliği veya motor presyon düşüklügü

  • erdal

   slm arc 5094n buzdolabi cift fanli buzluk da assagi ufleyen fan motoru sıkışık dı degistirdim eksi 20 oldu ustu alta ufleyen fan calismiyor neden olabilcek sorun nedir bildigim kadariyla dolabin tepesindeki kartan ikinci fan a enerji mi gitmez yada baska birsey mi yardimci olabilirseniz

   • Fan arızalı değil ise, soguklugu hissetmedikçe çalışmaz, sensör arızalı olabilir.

  • Yunus

   Merhabalar Vestel buzdolabim var C5 arızası alıyorum derece farklı dereceye aliyorum ama ekran tekrar c5 uyarısı veriyor ne yapmalıyım teşekkür ederim

   • hata kodu e5 olabilir, komprosör motor arızalı olabilir.

 2. İbrahim

  5088 nofrost buzdolabı ünlem yanlp dönüyor vee4 kodu veriyordu üst evab pilastiyini döktüm resitanslarlnl olctum sağlam -24+2 ayarladlm 2saat bekledim callsmlyor yalnlz aslrl buzlamls çözümü

  • Aşırı buzlanmasının sebebi cihazda defrost işleminin gerçekleşmemesi veya iç fan motorunun çalışmamasından dolayıdır. E4 Arızası defrost ısıtıcısı veya termal sigorta arızalı olabilir. Ölçüm yaptığınızda yanıltıcı değerler verebilir. Cihazınızı 48 saat boyunca kapalı konumda dinlendirin. Arıza devam ederse teknik servis çağırabilirsiniz.

 3. muhsin tuncay

  arcelık 5094 nofrost buzdolabım var fanlar calışıyor amaekran göstergesi aynı cızgıde kalıyor bazen tam en alta kadar sıfırlıyor

  • Soğutma ekranda belirtilen dereceye ulaşmıyordur. İç ortam sensörü yada elektronik kart arızalı olabilir. Kontrol edilmesi gerekir.

 4. Defne

  570 vestel inoa a
  Panel arada bir tuşa basmadan sanki biri basıyor
  Bib sesi veriyor

 5. Sefa

  Iyi günler profilo nofrost buzdolabım üst kısmı dondurmuyor ondan ziyade alt kısmı da soğutma da yapmıyor acabaa neden oluyor çözüm ne önerirsiniz

  • Gaz Sorunları bu arızayı yapabilir, diger ihtimal Motor arızalı Olabilir.

  • Ali mercan

   Birdaha samsung dolapmi asla paranla rezil olmak diye buna denir

 6. Mutlu korkmaz

  Merhaba kolay gelsin buzdolabı hotpoint ariston nofrost dolap 10 gün veya 1 ay arayla arada bir soğutma yapmıyor (hep gece yarısı oluyor ve sabah kalkınca fark ediyoruz) güç elektrik düzenleyici özel akım koruyucu priz mevcuttur. kapısını açınca iç lambası sık sık yanıp sönüyor veya hiç lamba hiç yanmıyor! dolap tam çalışacak gibi oluyor motor kısmından tırıltı geliyor ve o anda ses kesiliyor yine çalışmıyor !! bizde bilmeyerek fişini çekiyoruz ayarları ile biraz uğraşırıyoruz öyle yada böyle nasıl olduğunu bilmeden sonra tekrar çalışmaya başlıyor . Lütfen bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  • Elektronik kartta arıza oldugundan bu sorun oluşmakdadır, servis kontrol etmesi gerekir, revize edilebilir, hasarlı ise degişimde olabilir.

   • Mutlu korkmaz

    Kesinlikle tam nokta atışı tespiti yaptınız evet kart arızalıymış tamir ettiler.. Çok çok teşekkür ederim işiniz gücünüz Allah rast getirsin

  • Meryem

   Merhabalar. Buzdolabım bosh marka
   Aniden üst kısmın çalışmadığını farkettik. Buzluk çalışıyor ama üst kısım çalışmıyor yardımcı olurmusunuz

 7. gülser

  vestel pulı uk 492EVMK marka buz dolabımız var kapagini acip kapatnca 1 yada 2 saniye sonra derece göstergeşi yok oluyor ekran kapanyr neden olabilir acaba

 8. Serkan gökçegöz

  Merhaba profili buz dolabımın dijital göstergesinde derece ayarı yaparken ekranda şuan hiçbisey yok ve ışığıda yanmıyo

 9. Serhat

  Profilo eurolux bd9300 buzdolabım buzlanma yaptı ve soğutmamaya başladı ben de içini boşaltarak fön makinesi ile buzlanma problemini giderdim. Şu anda tamamen normal çalışıyor fakat gösterge panelini ayarlamama rağmen gösterge +18 derecede devamlı yanıp sönüyor. Gösterge panelini sıfırlama şansım var mı? Problemi çözer mi?

 10. ABDURRAHMAN KÖSE

  Merhaba vestel dijital ekran buzdolabı alt kısım yani günlük yiyecek kısmı aşırı soğutmaktadır meyve ve sebzeler üşümeden dolayı çürüyor. Ayar düğmesini +8 getiriyorum yine aynı değişiklik olmuyor. 4 getirdim yine çok soğutuyor ne yapmalıyım teşekkür ederim.

 11. Yhlas

  Selamlar. Vestel 473 buz dolabinde durup dururken ekranda Sr kodu yanip soniyor bir gun calisdirmadan koyduk yine calistirsak ikiside cikarip basladi cozum ne acaba

 12. Burcu

  Vestel alttan dondurucu dijital ekran dolabımız aldığımız günden beri soğumuyor. Servise gitti geldi yine aynı. Kapağını açmamaya çalışıyoruz. Tek seferde alacaklarımızı almaya çalışıyoruz. Yazın yemekler 2 günde bozuluyor atıyoruz. Dondurucu kısmında sıkıntı yok. Dolap sanki 4 değil 10 derecede gibi.

  • Buzdolabı istenilen dereceye gelmiyor ise birden fazla arıza sebebi vardır, bu şekilde kullanmanız mumkün degil, tekrardan vestel servisi 0850 222 41 23 telefonundan arıza kaydı oluşturun, onarılamayacak bir sorun değildir.

 13. Emin tuğtekin

  Buzdolabım profilo bd3056w2vn dondurucu kısım altta soğutu kısım üstte ve dondurucu kısım karlanma yapıyor ve soğutucu kısım yumurtayı bile donduruyor ve tüm diger gıda ürünlerini meyve sebze servisi aradım 24 saat kapalı tutun dedi yaptın üç beş gün sonra yine aynısını yaptı. Şuan bile aynı durumda dondurucu kısımın mapağını açıp aralığından bakınca buzlanma görüyorum tellerin arasında. Sorun ne olabilir lütfen yardımcı olun

  • Barış

   Vestel nfk510x buzdolabı soğutmasını düzgün bir şekilde gerçekleştirdiği halde lf hata kodu veriyor ekranda. Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir.

  • Barış

   Vestel nfk510x buzdolabı sr hata kodu veriyor. Sensörleri direnç kademesinde ölçtüğümde soğukta dereceleri yükselip sıcakta düşüyor. Bu sağlam olduğunu mu gösterir. Bide evap rezistansa direk 220 verdiğimde sadece en altındaki hat ısınıyor. Hepsi ısınmıyor. Normal midir.

   • Mehmet

    Vestel no frost buzdolabı da LF VE LC YANIYOR DERECE AYARI YAPIYORUM AMA TEKRAR LF LC YE GEÇİYOR

  • Emin tuğtekin

   Bd3056w3vn olacaktı. Lütfen cevap verin servis yapamıyor devamlı geliyorlar ama yapamıyorlar. Garantisi bitmiş ürün yapmadan parada vermem diyorum. Arıza ne olabilir. Damper değişti. Defrans sensör değişti ama yine aynı durum devaaam ediyor.

 14. Gökhan

  Samsung RT54EMEW ekran yanıp sönüyor alarim her 10 saniyede bir ötüyor buzdolabı normal çalışıyor bıraktığım ayarda servis çağırdım 2190 TL istedi anakart arızalı diye dalap çalışıyor ben.kendim açtım ana kartını baktım foto çektim internetten aynısını buldum 574 TL alıp değiştirsem mi diye düşünüyorum fakat kendim elektronik den anlarım awo metreyle tektek bütün diyot larini ölçüm yaptım kondonsutor üne kadar baktım hiç bir arıza yok üreten firmayla konuştum yetersiz soğutma dan kaynaklı ikaz veriyor dedi işini adam gibi yapan bir tamirci bulacağım gaz basılacak hepsi bu buraya yazıyorum benim gibi başka birisi aynısı olursa bilsin ne olduğunu ekinci el 1850 TL ye tıkır tıkır çalışır buldum aynı model servise bak 2190 TL istiyor millet parayı sokaktan süpürüyor herhalde

 15. Murat Burak

  Merhaba.
  Üstad regal 450 lt a+ çift kapılı dolap 1 sene çalışmadı.
  Bugün role-termik grubunu degisitirdim ve şoklama sonucu çalıştı.
  Ancak sadece aksamlar çalışıyor soğutma vb. Etki yok
  Difriz bölümünün gizli vidaları varmış tıpa falan hiç birsey göremedim.
  Ana kart ve kontrol paneli bulamıyorum.
  Vaktini ayirirsan çok sevinirim.
  İyi akşamlar

 16. şehrıyar

  Arçelik 283720 El buzmatiği aktif olduğu zaman E9 ve kirmizi işaret ekrana geliyor

 17. general electric no frost buzdolabı soğutma fanı devamlı çalışıyor. ayarları sıfırladığım halde çalışma devam ediyor. Soğutmada problem yok. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !

Servisi Ara (0850) 333 1 687