Ev / Beyaz Eşya İpuçları / Buzdolabında hoş olmayan bir kokudan nasıl kurtulur ?
Buzdolabında hoş olmayan bir kokudan nasıl kurtulur

Buzdolabında hoş olmayan bir kokudan nasıl kurtulur ?

Buzdolabında hoş olmayan bir kokudan nasıl kurtulur ? Buzdolabınız ne kadar modern olursa olsun, hiç kimse hoş olmayan bir kokuya karşı bağışık değildir. Halk konseyleri yardımlarına varırlar, bu da onu nasıl çıkaracağını ve nasıl önleneceğini sorar.

Buzdolabında kokudan nasıl kurtulur ?

Buzdolabınız ne kadar modern olursa olsun, hiç kimse hoş olmayan bir kokuya karşı bağışık değildir. İştahı tamamen ortadan kaldırabilen ve ürünleri itici hale getiremeyen bu can sıkıcı fenomenle, zaman zaman mutfak aletlerinin tüm sahipleriyle karşılaşmak gerekiyor. Tabii ki, kokudan kurtulmanın en uygun tavsiyesi tüm rafları ve çekmeceleri iyice durulamaktır, ancak bazı durumlarda ideal bir genel temizlik bile yardımcı olmaz. Nasıl Olmalı? Bunun için pahalı bir buzdolabı atmayın mı?

Nesiller tarafından kanıtlanan halk konseyleri, hoş olmayan bir kokunun nasıl giderileceği ve ortaya çıkmasının nasıl önlenebileceği konusunda yardımcı olacak yardımlara geliyor. Bugünün incelemesinde, bu tekniklerin en popülerini derledik.

Yabancı kokuların ortaya çıkma nedenleri

Mutfaktaki ürünlerin ana ambarındaki nahoş olmayan ambre, ciddi ve talihsiz bir problemdir ve ruh hali bozulacak ve iştah bastırılacaktır. buzdolabındaki kokudan nasıl kurtulacağınızı öğreneceksiniz. Neredeyse iki düzine kanıtlanmış yöntem ve araç sunuyoruz.

Hoş olmayan bir koku sadece eski değil aynı zamanda yeni buzdolabında da mevcut olabilir. Bu nedenle, kullanmadan önce kullanmanız gereken, deterjanla iyice yıkanmalı, kuru silinmeli ve birkaç saat açılmadan önce havalandırılmalıdır.

Buzdolabındaki kokudan nasıl kurtuluruz

1 . ilk eylem buzdolabında kokuların kurtulmak için: buzunu ve iyice yıkayın ve sonra silip birkaç saat için yeni bir buzdolabı gibi “rest” izin ver. buzdolabının, inanılmaz derecede ve korkunç bir şekilde sesini duymadığı gibi, genellikle tuvaletinizde ve bilgisayar klavyenizle başarılı bir şekilde yarışarak dairenizdeki en pis yer olduğunu hatırlatır. Buzdolabında her altı ayda bir genel temizlik yapılması önerilir. Her ay, hatta iki haftada bir, tüm rafları ve hücreleri yıkamak, kapıyı silerek ve üzerine lastik koymanız tavsiye edilir.

2 . Temiz bir buzdolabında duvarları, rafları, çekmeceleri nemlendirilmiş soda tozuyla dikkatlice temizleyin, tekrar kuru bir bezle silin.

3 . Alternatif araçlar – amonyak (özellikle yeni bir buzdolabı için önerilir), ardından açık buzdolabının en az 24 saat havalandırılması gerekir.

4 . Kokunun kaynağı için buzdolabınızı dikkatlice inceleyin. Çok sık görülen bir problem, otomatik çözülme için kanalların tıkanmasının yanı sıra, çözülmeye zorlandığında suyun boşalması için delikler olmasıdır. Temiz, çözülmüş suyla iyice durulanmalıdırlar, temizlik girişinde pamuk tomurcuklarını kullanabilirsiniz.

Ne yazık ki, bu ve özellikle, ünite yeni değilse, bu küf kehribar defrost ve yıkama sonrası kalır. Bu durumda, makalemizin buzdolabındaki kokudan nasıl kurtulacağımıza dair aşağıdaki ipuçlarına dönüyoruz.

Buzdolabında kokudan nasıl kurtulur

5 . Buzdolabındaki kokudan kurtulmanın modern yaklaşımı, buzdolabı için özel anti-kokuların satın alınmasını içerir. İyonlaştırıcı-temizleyiciler veya örneğin istenmeyen aroma emicileri olan küçük kutular olabilir. Ayrıca önleyici tedbirler olarak satın alınır.

6 . Sirke ile buzdolabının duvarlarını ve raflarını silmeyi deneyin. 1: 1 oranı – sirke ve su. Böyle sürtünmeden sonra, hoş olmayan kokuyu gidermek için ek bir önlem kullanın. 4-6 saat boyunca, masa sirkesine batırılmış büyük bir pamuk yünü ile birlikte dolabı veya kaseye koyun.

7 . Sirke çözeltisi yerine, 2: 1 oranında su ile seyreltilmiş taze limon suyu kullanılabilir.

8 . Büyük annelerimiz ve büyük anneannelerimiz için klasik bir reçete: kabuklardan soyulmuş, buzdolabının kapısına ya da raflardan bir tanesine yerleştirilmiş yarım bir ampul. Ampulü haftada bir kez değiştirmelisiniz.

9 . Buzdolabındaki kokudan kurtulmak için yarım elma (kesilmiş) veya çiğ patates kullanabilirsiniz. Böyle bir doğal koku nötrleştiricisini 3-5 günde bir daha iyi değiştirin. buzdolabında kokudan nasıl kurtulur

10 . Önceki iki öğeye benzer şekilde, bir parça odun kullanabilirsiniz.

11 . Bir odun kömürü, tabletlerde sıradan aktif odun kömürü ile değiştirilebilir. Önceden ezilmesi ve bir buzdolabında günde yaklaşık altı ila on tablet arasında toz içeren bir fincan tabağı konması istenir.

12 . Koku emicinin bir başka varyantı bir çift avuç kuru pirinç tanesidir.

13 . Buzdolabındaki koku için bir başka eski halk ilacı, bir veya iki günlüğüne raflarda siyah ekmek parçalarıdır.

14 . Kuru aromatik baharatlar ve otlar, buzdolabındaki hafif hoş olmayan bir kokuyu giderebilir ve ayrıca önleyici amaçlar için kullanılabilir. Uygun: tarçın, karanfil, vanilya podunun içeriği, zerdeçal, kekik, fesleğen, tarhun. Buzdolabının 1-2 rafında 2-4 gün süreyle açık tuz çalkalayıcısına 1 veya 2-3 emici yerleştirilir.

15 . İyi koku nötrleştirici kahve çekirdekleri ve kurutulmuş portakal, yanı sıra nar kabuğu.

16 . Sıvıları kurtarmaya geçiyoruz. Buzdolabındaki kokudan kurtulmak için, buzdolabına limon suyu veya limon suyu ile bir kase veya bardak koyun ve raflarda 1-3 gün boyunca limon dilimleri düzenleyebilirsiniz.

17 . Benzer şekilde, su ve kabartma tozu ile küçük bir açık kap (karışım, nispeten kalın pişirilebilir, bu nedenle, nemlendirme için soda camına biraz su ekleyin). Bu arada, buzdolabında hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkmasını önlemek için, 2-3 ay boyunca kuru sodalı kapaklı deliklere sahip bir kabı reçete edin ve daha sonra sodayı değiştirin.

18 . Soda yerine, şeker veya tuz da çöpçü olarak hareket edebilir.

Buzdolabında hoş olmayan kokuların ortaya çıkmasını önleme

buzdolabında kokudan nasıl kurtulur Elbette, kendimizi, buzdolabındaki kokudan nasıl kurtulacağımıza dair bir görev kurmak hiç de kolay olmayacaktı ve bunun için dikkatli olmalıydı.

19 . Tüm hazır yiyecekler ve bulaşıklar, özellikle kokulu, kapalı veya sarılı tutulmalıdır. Kapaklar, kaseler, kaplar, özel torbalar, yiyecek filmleri ve tabaklar ile kaplı folyo içeren bir kap kullanın. Çiğ et, balık, kümes hayvanları özellikle güvenli bir şekilde sarılmalıdır. Sebze ve meyveler için kutuların içeriği kuru olmalı, meyveleri buzdolabına koymadan önce peçete veya tuvalet kağıdı ile silin.

20 . Buzdolabındaki nemi gözlemleyin. Aşırı kondens (duvarlardaki su) küflerin büyümesine ve hoş olmayan bir kokuya neden olan mikroorganizmaların gelişimine katkıda bulunur.

Ve, tabii ki, ürünlerin depolama ve raf ömrünü izlemek ve buzdolabı düzenli yıkama ve buz çözme hakkında unutma, küf kokusu için beklemeyin.

Koku oluşumuna karşı önlemler

Unutmayın, doğru olmayan ürünleri bir buzdolabında saklamak, çünkü hoş olmayan bir koku yoktu.

  • Tüm şişeler, tencere ve diğer kaplar sıkıca kapatılmalıdır.
  • Ürünleri kaplarda saklamak mümkün değilse folyo, gıda filmi veya kağıda sarın. Kapaklar yerine aynı malzemeler kullanılabilir.
  • Buzdolabını ılık suyla düzenli olarak çözdürün ve iyice yıkayın, sızdırmazlık lastiğini ve tahliyeyi unutmadan. defrosted balık veya et suyu boşluğu isabet böylece genellikle neredeyse yok edilemez güçlü koku, nedeni çünkü prosedür esnasında, tüm ürünler için ulaşır.
  • Otomatik buz çözme işleviniz olsa bile, buzdolabını yıkayın.
  • Şımarık yiyecekleri boşaltmayın, derhal onlardan kurtulmaya çalışın, bir şeylerin yanlış olduğunu fark ettiklerinde hemen.
  • Dondurucunuzu arıza yapmayın. Bu, havanın normal olarak dolaşımını ve sıcaklığın yükselmesini önler. Sonuç olarak, çalışma modu ihlal edilir ve ürünler daha hızlı bozulur.

Hoş olmayan bir kokunun önlenmesi daha kolay önlenmelidir.

Çaresizlik içindeki bazı insanlar buzdolabını bekçiye taşıyor ve sıraya dizmeyi başaramıyorlar. Kötü kokulu ev aletlerinin havalandırılması birkaç ay sürer.

Bundan kaçınmak için, uzun bir süre evden uzaktaysanız, dondurucuda asla et bırakmamanızı tavsiye ederiz. Dönüşünüzde aç kalmaktan korkun – daha iyi konserve yiyecek alın. Ve elbette düzenli olarak buzdolabınızı yıkayın ve içinde bir denetim yapın.

İlginizi Çekebilir

Mikrodalga kabartma tozu ile nasıl temizlenir

Mikrodalga kabartma tozu ile nasıl temizlenir ?

Mikrodalga kabartma tozu ile temizleme Mikrodalga kabartma tozu ile nasıl temizlenir? Mikrodalga fırınını temizlemenin kolay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Yasak !
Servis Çağrı Merkezi