Buzdolabından Gelen Gürültülü Sesler

Buzdolabından Gelen Gürültülü Sesler Nasıl Giderilir Buzdolabınız daha önce farketmediğiniz garip sesler çıkardığında, gürültünün kaynağını araştırmak için biraz zaman ayırmak önemlidir. Hiçbir şey yüksek bir buzdolabından daha rahatsız edici değildir ve bunun ciddi (ve potansiyel olarak maliyetli) bir sorun olup olmadığını belirlemek istiyorsunuz. servis olarak amacımız gürültüye neyin neden olduğunu ve durumu nasıl çözeceğinizi anlamanıza yardımcı olmaktır!

Buzdolabı Sesli Çalışıyor ?

Buzdolabından Gelen Gürültülü Sesler Nasıl Giderilir Buzdolabınız daha yüksek geliyorsa, sorunu öğrenmek ve hafifletmek için buzdolabında sesleri gidermek için biraz zaman harcamalısınız. Gürültü nereden geldiğini belirledikten sonra, herhangi bir onarım ile devam edebilirsiniz.

Buzdolabı Fan Sesi

Fan gürültüsünü teşhis etmek için buzdolabından geliyorsa, buzdolabı / dondurucu kapısını açın. Kapı açıldığında ses durur ve kapı kapatıldığında tekrar başlarsa, fan gürültüsü üniteden geliyor demektir. Bu, sorunun buz dolabınızdaki buzun çözülmesiyle ilgili olduğunu gösterir. Gürültü ne zaman durduğuna bağlı olarak buzdolabınız ya da dondurucunuz ile ilgili olabilir.

Buzdolabı Çok Sesli Çalışıyor Buzdolapları, su damlaması, fanın açılması veya kapatılması veya motor çalışması gibi beklediğimiz birçok ses çıkarır. Ancak, vurma sesi gibi diğer sesler biraz daha beklenmediktir. Vuruş sesinin nedeni, buzdolabının bir duvara titremesi kadar basit olsa da, ses ayrıca araştırmanız gereken başka kaynaklara da sahip olabilir.

Buzdolabı Sesli Çalışması

Buzdolabı Çok Sesli Çalışıyor ise birden fazla sebebi olan unsur vardır, başta buzdolabınız eski ise kompresör diğer adı motor aşınmadan dolayı sesi yükselmiş olabilir, bu arıza sebebi değildir, kullanım ömrünü kısalmış düşünülebilir. bir diğer sebep no frost dolaplarda kompresör haricinde  fanlar vardır, bir tanesi arka motor yanındadır, diğeri iç soğutma bölümündedir, çalışmadan dolayı toz pas nem aşınma gibi sorunlar fanların sesli çalışmasına sebep olur, fan ses yapıyor  ise çok değişik sesler çıkartır,  bunlar haricinde ses yapabilecek bir aksam buzdolabında yoktur.

Buzdolabından Ses Gelmesi

Bazı durumlarda ise buzdolabının ses çıkarmasının nedeni etrafındaki eşyalardan ya da buzdolabının koyulduğu zeminden kaynaklanabilir. Buzdolabınızın kapağını açtığınızda ses devam ediyor olursa telaş yapmanıza gerek yok demektir. Gerekli ufak değişikliklerle sesler kişinin çabasına göre de bitirilebilir. Buzdolabının kapağı açıldığında ses devam etmiyorsa, dolabınızın fanına arıza olduğuna kesin gözle bakılır.

Buzdolabı Sesi Nasıl Kesilir?

Bu yüzden dolabın ses çıkarmasının ihtimalleri her açıdan değerlendirilmelidir. Fan motorunun arızalandığı düşünülürse, bunun nedeni olarak eşyaların buzdolabına baskı yapması olarak gösterilebilir. Ama ne olursa olsun panik yapmanıza gerek yok! Ses arızası kısa süre içerisinde uzmanlar tarafından giderilebilir.

Buzdolabı Çok Gürültülü Çalışıyor

Ses yapma sorunu her zaman teknik bir arıza olmayabilir. Bazı durumlarda bu arıza kullanım hatasından dolayıda meydana gelmiş olabilir. Bu kullanım hatalarından en önemli ve en sık rastlananı ise şişelik kısmında bulunan şişelerin bir birine temas ederek titreşim yapmasıdır. Aynı zamanda buzdolabı ayakları zemine göre ayarlanmamış ise cihazdan çalışma sesi dışında başka seslerde gelebilir. Böyle bir durumda ise cihazın ayağını zemine tam oturacak şekilde ayarlamak gerekir.

Arkadan Gelen Gürültü

Buzdolabının arkasından rahatsız edici gürültü geliyorsa, gürültüyü oluşturabilecek üç olası bileşen vardır: kondenser fanı, defrost zamanlayıcısı veya kompresör.

Kondenser fanı buzdolabının arkasında bulunur ve bazen bir panel ile kaplıdır. Gürültü genellikle fanın kanatları arasında sıkışmış toz veya tiftik nedeniyle yapılır. Bunu sabitlemenin ilk adımı, buzdolabınızın kondenser fanına ulaşması için fişten çekmektir (her elektrikli aleti tamir etmeye çalışırken ilk adım her zaman). Fan bıçakları arasında temizlemek için yumuşak bir fırça kullanın, ancak herhangi bir pislik birikmesi görülmüyorsa, gürültüyü arızalı olduğunu gösterecek şekilde motoru değiştirmeniz gerekebilir.

Buz çözme zamanlayıcısı genellikle buzdolabının altında ön tarafa yakın yer alır. Bu bölgeden gelen gürültüyü duyarsanız, zamanlayıcıyı tamamen değiştirmek zorunda kalacağınız anlamına gelir.

Kompresör, arka taraftaki buzdolabının dış tarafında bulunabilir. Genellikle siyah olan teller dışarı çıkıyor ve bir durumda oturuyor. Ne yazık ki, eğer gürültü kompresörden geliyorsa, defrost zamanlayıcısı gibi, tüm parçayı değiştirmeniz gerekecektir. Bu pahalı bir alternatiftir, bu nedenle gereksiz ve pahalı parça değiştirmelerini önlemek için buzdolabınızın doğru bir şekilde giderildiğinden emin olun.

İçten Gelen Gürültü

Eğer kendi kendini buz çözen bir buzdolabınız varsa, gürültü büyük olasılıkla içeriden geliyor. Bunun nedeni, bu tip buzdolaplarının buzdolabında ve dondurucuda hava dolaştırmak için bir fan kullanmasıdır. Fan, dondurucuda bulunur, ancak tam olarak nerede sahip olduğunuz buzdolabına bağlı olarak değişir.

Buzdolabınız buzdolabınızın sol tarafındaysa, fan üst taraftaki arka duvara yerleştirilecektir. Dondurucunuz altta ise, fanınız derin dondurucunun üst kısmındaki arka duvarda olacaktır. Buzdolabınız buzdolabınızın üst kısmındaysa, donduran fanınız derin dondurucunun ortasındaki arka duvarda olacaktır.

Yapılmakta olan sesin sirkülasyon fanından olup olmadığını test etmek için, dondurucunuzu açın ve ışık anahtarını içeri itin. Gürültü artarsa, arızalı bir fan motoru olduğunu ve yapabileceğiniz hızlı bir düzeltme olmadığını bileceksiniz. Parçayı değiştirmelisiniz.

Alttan Gelen Gürültü

Yapılması en kolay onarım, buzdolabının altından bir gürültü geliyor. Bu durumda, en muhtemel suçlu, buzdolabının altında bulunan drenaj tavasıdır. Bu tava zaman zaman çınlamaya başlayabilir, bu nedenle yapmanız gereken tek şey, gürültüyü durdurmak için tekrar yerine sabitlemektir.

2 Yorumlar

  1. Buzdolabı ses cıkarıyor bunu nasıl cöze bilerik

  2. M.selim

    MRB BUZ TANELERİ YAPAN YER ÇEKİÇ SESİ ÇIKARYOR NEDEN OLABİLİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi