Çamaşır Kurutma Makinesi Çalışmıyor ?

Kurutma Makinesi Çalışmıyor

Çamaşır Kurutma Makinesi Çalışmıyor Çözüm Ve Arızaları Başlamayan bir Kurutucu, göz korkutucu bir onarım gibi görünebilir, ancak kendi cihazınızı sabitlemek aslında oldukça kolaydır. En zor kısmı, kurutucu kısmın problem olduğunu anlamaya çalışmaktır. Bir kurutucuda başlayamayacak en yaygın parçaların bir listesini oluşturduk.

Çamaşır Kurutma Makinesi Neden Çalışmaz ?

Beklenmedik bir şey olduğunda herkesin hayatında bir zaman gelir. Kurutma makinesine bir miktar ıslak elbise atıyorsun, 20 dakika sonra vızıldıyor ve kıyafetleri bıraktığın zamanki gibi ıslak bir şekilde buluyorsun. Ama bekleyin – denenmiş ve gerçek bir do-it-çantanızdır, bu yüzden bazı tavsiyelerde, kurutucunuzu tamir edebilirsiniz.

Bir kurutucunun bir problemin üstesinden gelmeden önce nasıl çalıştığını ve her zaman olduğu gibi kurutucuyu fişten çekerek veya herhangi bir onarım başlamadan önce gücü kapattığımızı açıklayan makalemizi okuyun .

Çamaşır Kurutma Makinesi Kurutmuyor ?

Karşılaşabileceğiniz sorunların birçoğu için, bir çözüm bulmak çoğu donanım mağazasında alınabilen bir Volt-Ohm (VOM) okuyucunun kullanımını gerektirebilir. Çoğu veya tüm önemli parçalara erişim, kurutucunun çeşitli parçalarının çıkarılmasını gerektirecektir. Bu nedenle, hangi vidaların nereye gittiğini takip ettiğinizden emin olun, böylece her şeyi tamamlama zamanı geldiğinde, ne yapacağınızı bilirsiniz. Ve son olarak, her zaman olduğu gibi, kapsamlı onarımlar yapmadan önce, kurutucunun çok sıcak olması gibi, en kolay başa çıkılması gereken sorunları ortadan kaldırmaya çalışın.

Kurutma Makinesi Kazan Dönüyor Isıtma Yok

Bu, bir takım problemlerin etkisi olabilir. Bunu düzeltmek için kontrol edip onaracak en yaygın şeyler.

Sigorta

Termal sigortayı almak için makinenizdeki arka paneli kapatın. Telleri terminallerden ayırın ve bir mola olup olmadığını kontrol etmek için sigortayı çekin. Gerçekten kırılmışsa, aynı sigortayla değiştirin. Modeliniz için hangi sigortanın gerekeceğini bulamıyorsanız, değiştirilmesinin doğru olduğundan emin olmak için kırık sigortayı bir donanım deposuna götürmeniz gerekebilir.

Sıcaklık Ayarı

Sıcaklık anahtarındaki düğmeyi çıkarın ve kapağını tutan klipsleri serbest bırakarak veya ön ya da arka kapakları açarak kurutucunuzun kontrol panelini açın. Önce sıcaklık anahtarını test etmek için, o Volt-Ohm metreyi kullanmanız gerekir. RX1’e ayarlayın, kabloları çıkarın ve probun terminallerine terminallere dokunun. Okuma sıfır veya sonsuz olmalıdır. Şimdi anahtarı çevir ve tekrar test et. Okumalarınız sıfırdan sonsuza veya sonsuza sıfıra kadar değişmelidir. Değilse, anahtarın değiştirilmesi gerekecektir. Panel zaten açıkken, hasarlı parçayı değiştirmek, bağlantıyı kesmek ve yenisini eklemek kadar basittir. Kurutucunuz için hangi sıcaklık anahtarının satın alınacağını bildiğinizden emin olun.

Termostat

Termostatı almak için arka paneli kurutucuya bir kez daha çıkarın. Durumunu test etmek için multimetreyi tekrar RX1’e ayarlayın. İki dış terminalden birinden bir kurşun alın ve probları terminallere doğru bastırın. Okumanız 0 olmalı veya termostat düzgün çalışmıyor.

Arızalı bir parçayı değiştirmek için, tellerin geri kalanını terminallerden ayırın ve sıkıca tutan vidayı gevşetin. Dışarı çekin ve bir diğerini içeri doğru kaydırın. Yerine sabitleyin ve kabloları, kurutucunuzu tekrar çalışma durumuna getirecek şekilde ayarlanmış şekilde yeniden bağlayın.

Isıtma Bataryaları

Bu bölüme arka paneli de kaldırarak erişeceksiniz. RX’teki VOM’lu parçada bobinden elektrotları çıkararak ve probları terminallere bastırarak bir test yapın. Okuma 0 gösteriyorsa, bobin kötüdür ve değiştirilmelidir. Isıtma elemanına bağlı terminallerden herhangi bir kabloyu çıkarın ve sadece sökün ve kaydırarak çıkarın. Yeni olanın uzaya sığması ve eskisini çıkardığın gibi aynı şekilde takılması gerekiyor.

Zamanlayıcı

Bu bölüme ulaşmak, kontrol paneline gitmenizi gerektirecektir. Önce zamanlayıcı düğmesini çıkarın ve ardından paneli açın. Kabloları motordan ayırın ve bu kez multimetrenizi RX100’e ayarlayın. Probları uçlara takın ve sayacı kontrol edin. Sonsuzluk okuması, zamanlayıcının motorunun çekildiğini gösterir. Kötü zamanlayıcıyı terminallerden tamamen ayırın ve bu sorunu ortadan kaldırmak için değiştirin.

Motor Çalışıyor Kazan Dönmüyor

10 dan dokuz kez, bu konuya kırık bir kemer neden olur, ama bu çözüm hile yapmazsa bakmak için başka yerler vardır.

Kopan Kayış

Kırık bir kemer için yapmanız gereken tek şey, aynı bir kayışla değiştirmektir. Yeni kayışı, tamburdaki işaretlerle eski olandan hizalayın. Daha sonra, hem motor kasnağı hem de avara kasnağı etrafına sarın ve ayarlanmalıdır.

Motor problemleri

Tahrik motorunun üst kısmını açmak için kurutucunun üst kısmını açın ve ön paneli tekrar sökün. Hala çalışır durumda olduğundan emin olmak için kasnak konfigürasyonunu kontrol edin. Eğer kayışlar yerinde değilse, doğru şekilde takınız ve yapılmalıdır.

Sorunları olan motorun kendisi ise, onu kaldırmak biraz daha karmaşıktır. Kayışları kasnaklardan dışarı doğru kaydırın ve tahrik motoruna ulaşmak için bardakları çıkarın. Her iki tarafta yerinde tutan kelepçeleri serbest bırakın ve daha sonra üfleyici tekerleğini gevşetmek için tahrik milini döndürün. Bu sefer kurutucuyu tekrar açın ve üfleyici tekerleğe ulaşmak için hava kanalını sökün ve çıkartın. Şimdi nihayetinde yeni bir tane takmak için tahrik motorunu tamamen kaydırabilirsiniz.

Kurutucu Çok Isınıyor ?

Çok sıcak olan bir kurutucu, hemen kontrol edilmesi gereken çok tehlikeli bir sorundur. Ancak, sorunun kaynağını bulmaya başlamadan önce cihazın soğumasını sağladığınızdan emin olun.

Tıkanmış Havalandırma

Tiftik tuzağını ve evin dışındaki havalandırma deliklerini kontrol edin. Ya tıkanırsa, evde karbon monoksit birikimi riski vardır ve açık bir şekilde aşırı ısınma riski vardır. Hızlı bir düzeltme için tıkanıklıkları derhal temizleyin ve tıkanmış olan her şeyin geri dönme olasılığının olmadığından emin olun.

Kurutucunuz düzgün ısınmazsa, birkaç nedenden dolayı olabilir. Sorunu gidermek için lütfen aşağıdaki adımları izleyin.

1. Bir kurutma işlemine başlamadan önce kurutucunuzun Cool Air olarak ayarlanmadığından emin olun (adından da anlaşılacağı gibi bu “heat” ayarı, çamaşırlarınızı ısıyla kurutmaz).

2. Kılıf filtresini ve tiftiğin ısı değişim filtresini temizleyin ve ardından tekrar bir döngü deneyin: Tıkalı filtreler soruna neden olmuş olabilir.

Filtreler temiz mi? Makine temiz mi?

Filtreler, kondenser veya ısı eşanjörü kirliyse, makinenin ısınmamasının nedeni bu olabilir.

  • Cihazınızı nasıl temizleyeceğiniz ve koruyacağınız hakkında bilgi için kullanım kılavuzuna bakın.

Filtreler temiz görünebilir, ancak hala engellenebilir.

  • Filtreleri, ışığa karşı veya bir musluk altında tutarak ve suyun içinden akıp geçemeyeceğini görerek kontrol edebilirsiniz.
  • Filtrelerden su geçmezse, temizleyin ve tekrar kontrol edin.
  • Su hala filtrelerden geçmezse, değiştirin.

Comments (1)

  • Ersan

    beim makimam neden calısmıyor

Soru Sor Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Şimdi Servisi Ara