Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Çamaşır makinesi kapatıldığında suyla dolmaya devam ediyor ?
Çamaşır makinesi kapatıldığında suyla dolmaya devam ediyor

Çamaşır makinesi kapatıldığında suyla dolmaya devam ediyor ?

Çamaşır makinesi kapatıldığında suyla dolmaya devam ediyor ise Çamaşır makineniz kapalı olsa bile su çekiyorsa, bu açık bir arıza işaretidir. Bu tür olağandışı arızalar çok nadir görülür ve sahipleri korkutabilir.

Çamaşır Makinesi Kapalıyken Su Doluyor

Çamaşır makinenizdeki Su Giriş Valfı, yıkama ve durulama döngüleri için küveti soğuk, ılık veya sıcak suyla doldurmak için kullanılır. Vana, zamanlayıcı veya elektronik kontrol panosu ve su seviyesi kontrol / su seviyesi seçme şalteri veya basınç şalteri tarafından kontrol edilen elektrik solenoidleri tarafından çalıştırılır.

Yıkayıcınız bir döngü boyunca dolmaya devam ederse, su giriş vanası hatalı olabilir. Vananın arızalı olduğunu doğrulamak için, belirti meydana geldiğinde rondelayı fişten çekin. Yıkayıcı dolmaya devam ederse, su giriş vanası arızalıdır. Yıkayıcı dolumu durdurursa, sorun valfı kontrol eden elektrik devresi ile ilgilidir.

Su Besleme Solenoid Valfı Bozuk

Çamaşır makinesi giriş vanası beklendiği yerde bulunur – girişte, giriş borusunun arkasında. Tüm komutları kontrol panelinden yerine getirerek, makine tamburuna su beslemesini başlatarak ya da durdurarak kapıları açar veya kapatır. Yakından dinlerseniz, yıkayıcınız suyu doldurmaya başladığında hafif bir tık sesi duyarsınız – bu solenoid tarafından üretilen sesdir.

Valf kırılırsa iki konumda durabilir:

  • Kapalı konumda – su hiçbir zaman depoya akmaz;
  • Açık konumda – su sürekli olarak akacak, tamburu en kenarlara kadar dolduracak ve taşmaya neden olacaktır.

Valf basit bir prensip kullanır: elektrik aldığında kapıları açar – basit bir elektromıknatıs valfi açar. Gerilim kaybolur kaybolmaz, vana yerine yerleşir. Diğer bir deyişle, çamaşır makinesi güç kaynağından tamamen çıkarılırsa, tambura su girişi mümkün değildir.

Giriş valfi nasıl değiştirilir

Çamaşır makineniz kapalı ancak hala su dolduruyorsa, solenoid valfini söküp değiştirmeniz gerekir. Bunu yapmadan önce, suyu kapatmanız, fişi prizden çekip çamaşır makinesini yüzünüze çevirmeniz gerekir. Bundan sonra, giriş hortumunu sökün ve valfin kendisine erişmek için üst kapağı çıkarın.

Valfı bulduktan sonra, mahfazasından sökmek, elektrik kablolarını sökmek ve hortumları ayırmak zorundasınız. Bu kırılmış valfi çöpe atın ve yenisini takın.

Çamaşır makinesi kapatıldığında suyla dolmaya devam ediyor Hala hangi bölümün Bozulduğunu emin değil misiniz? Model numaranızı aradığınızda size özel sorun giderme yardımı sunabiliriz.

İlginizi Çekebilir

Çamaşır Makinesi Çok Ses Çıkarıyor ?

Sayfa İçindekiler Çamaşır makinesi neden ses gelirÇamaşır Makinesi Sıkarken Çok Ses Yapıyor çamaşır makinesi sıkmada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi