Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Çamaşır makinesi kapı kilidi nasıl çalışır ?
Çamaşır makinesi kapı kilidi nasıl çalışır

Çamaşır makinesi kapı kilidi nasıl çalışır ?

 Çamaşır makinesi kapı kilidi nasıl çalışır ? Bir kapı kilidinin nasıl çalıştığını anlamak, birinin hatalı olup olmadığına karar vermede yardımcı olur. Kapıyı kapattığınızda, kapıdaki mandal kapı kilidinin içine girer ve kapıyı kilitleyen elektrikli bir parça etkinleştirir. Aynı zamanda, kilitleme konumundan makinenin geri kalanına güç iletilir. Kapının asıl mandallanması, mandalın kapı mandalına girdiği ve kapının kapalı kaldığı yaylı basit bir mekanizmadır. Kapıyı kilitlemek ayrı bir işlemdir.

Çamaşır makineleri kapıyı nasıl kilitler ?

Kapıyı kilitlemek, böylece yıkayıcı çalışırken açılmayacak şekilde kilitlenir, genellikle iç kilit içindeki iki metal bir parça kullanılarak elde edilir. Çamaşır makinelerini 30 yıldan fazla bir süredir tamir ediyorum ve bazıları bi-metal cihaz kullanmayan birçok kilitleme türü gördüm. Bazılarında (örneğin, bazı eski Hotpoint çamaşır makineleri), yalnızca motor çalışırken ve / veya içinde su varken kapıyı kilitleyen daha karmaşık bir sistem vardı. Bunu pnömatik bir cihaz kullanarak başardı (2. bölümde ele alınmıştır). Bununla birlikte, çamaşır makinelerinin çoğu kapı kilidinin içinde sadece ucuz ve etkili bir bi-metal şerit kullanmaktadır.

Bir bi-metal cihaz nasıl çalışır ?

Farklı özelliklere sahip iki farklı metal türü birbirinin üzerine birleştirilmiştir. Kapı kapalıyken, kilidin içindeki bir bağlantı bi metal parçanın etrafına sarılmış bir elektrik bobinine güç sağlar. Bu, metali ısıtır ve sonra bükülür. Bu bükme kilidi çalıştırır ve ardından makinenin geri kalanına güç ileterek başka bir elektrik bağlantısı daha yapar. Güç kesildikten sonra, metal şerit bir veya iki dakika sonra soğur ve kapıyı serbest bırakarak tekrar düzleşir.

Kilit nasıl açılır

Kapı kilitleme şemasıBu ilkel diyagramda yukarıdaki açıklamanın nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Kırmızı çizgi, iki metal şeridi temsil eder ve canlı ile nötr arasındaki zig zagged çizgiler, bobindir. Güç, iki metal parçayı ısıtan bobini harekete geçirir, bu daha sonra fiziksel olarak bükülür ve düğmeyi açık konuma iter (ayrıca kapının kapanmasını mekanik olarak kilitler). Bu bir kez gerçekleştiğinde (genellikle bir saniye kadar) güç, uçtaki ortak kabloya ve dolayısıyla makinenin başlamasını sağlayan makinenin geri kalanına akabilir.

Not: Kablo bağlantıları hakkında hiçbir şey varsaymayın. Farklı makinelerde tamamen farklı pozisyonlarda olabilirler. Bağlantılar Canlı Nötr ve Ortak olarak işaretlenmediği sürece, bir süreklilik test cihazı ile çalışmanız gerekir. Kabloları yanlış yuvarlarsanız, cihazı patlatabilirsiniz. Bazı varyantlardaki dördüncü bir kablonun kapının kapalı olduğunu ve kilidin aktif olduğunu gösteren bir LED’e güç taşıması mümkün olabilir.

Bir kapı kilidinin arızalı olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Basit bir test yoktur, ancak küçük bobini ölçmesi gereken canlı ve nötr arasında bir direnç okuması yapabilirsiniz. 1000 Ohm gibi bir şeyin direnç okumasını bekleyebilirsiniz. Çoğu hata teşhisinde olduğu gibi, bu çoğunlukla eleme, gözlem ve önceki deneyimlerin sürecidir. Ancak açılış paragrafımda belirtildiği gibi, bir şeyin nasıl çalıştığını tam olarak anlarsanız, neden işe yaramadığını teşhis edebilme olasılığınız çok daha fazladır.

Dikkat edilmesi gereken hatalar

  • İlk olarak, bariz. Üzerinde herhangi bir bağlantı hatası var mı? Kablolar gevşeyebilir veya aşırı ısınabilir ve yanabilir. Güç eksikliği, nötr geri dönüş, bir açık devre bobini veya hatta başka bir şekilde mükemmel çalışan bir kilitlemeyi etkin bir şekilde harekete geçirmeyen kapı mandalı bile hataya neden olabilir.
  • Bobin açık devreye girebilir veya doğru çalışmasını önleyen mekanik arızalar ortaya çıkarabilir.
  • Kötü bağlantılar veya yanmış teller yaygındır. Kablolar yanmışsa ve renksizleşmiş veya sertleşmişse, iyi kablolara ve yeni konektör bağlantılarına geri dönmeleri gerekir. Ayrıca iç kilidi de aşırı ısınmış bağlantılara sahip olacağından kilitlemeyi değiştirin.
  • Çalıştırmak için, kapı kilidinin, kapı mandalının yerine sıkıca oturması gerekir. Kapı kilidi kırılmışsa, gevşetin veya kapı düzgün kapanmıyorsa, kilitleme işlemi çalışmayacaktır. WD40 ile iç kilit ve kapı sürgüsünün içine her zaman püskürtmeye değer, hiçbir maliyeti yoktur ve asla bilemezsiniz.

Dikkat edilecek anomaliler

Tarihsel olarak neredeyse bütün İngiliz çamaşır makineleri bu sistemi kullandı. Bununla birlikte, bazı çamaşır makinelerinin artık PCB’de yerleşik olarak kapı kilidinin tıklanmasına neden olabilecek ancak kilitlememesine neden olabilecek bir röle olduğu görülüyor. Bu konuya bakın – Bosch WVG30461GB / 01 kilitlenip çalışmaya başlamıyor

Kapı kilidi devreye alındıktan ve kapı kilitlendikten sonra, diğer arızalar çamaşır makinesinin herhangi bir şey yapmasını engelleyebilir. Örneğin, kapı kilidinin arkasındaki ortak tel, bir yerde kopmuşsa veya makinenin diğer parçalarına bağlandığı hatalı bir bağlantıya sahipse (bu, kilitleme içinden geçen güç amaçlanan yerine ulaşmak. Kapı iyi kilitlenebilir, ancak bu sadece kilidin çalıştığını gösterir. Kilidin içindeki bağlantının güç açtığını ya da gücü iletmek için kullanılan kablonun doğru şekilde bağlandığını kanıtlamaz.

Ana PCB’nin içindeki bir arıza, hatta bazı çamaşır makinelerinde açık devre motor veya ısıtma elemanı bile (tuhaf bir şekilde) kapı kilidinin devreye girmesi ve ekranların ve ışıkların yanmasıyla ekranların ve ışıkların kilitlenmesiyle sonuçlanabilir, ancak hiçbir şey yapmaz. Bazı Hotpoint ve Indesit makinelerinde bu anormallik var.

Farklı kapı kilitleme tipleri

Kapı kilidiBugüne kadarki en yaygın tip, genellikle üç telli yukarıda açıklanan basit bi metal cihazdır (resme bakın). Boyut, şekil ve renk bakımından farklılıklar gösterir – bkz. 4Washerhelp yedek parçaları Kapı kilitleri bölümü, bu yüzden neye benzediklerini (veya satın aldıklarını) görün. Üç tel normalde ana canlı beslemedir, bi metal şeridi ısıtan bobinin nötr geri dönüşüdür ve üçüncü tel, makinenin geri kalanına aktive edildiğinde elektriği kapı kilidinden taşımak için kullanılır .

İlginizi Çekebilir

İdeal Buzdolabı Sıcaklık Ayarı

İdeal Buzdolabı ve Dondurucu Sıcaklık Ayarı

Sayfa İçindekiler İdeal Buzdolabı SıcaklığıBuzdolabındaki sayısal ayarlar ne anlama geliyor?İdeal Dondurucu SıcaklığıBuzdolabım Neden Yanlış Sıcaklıkta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi