Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Çamaşır Makinesi Motor Kömürü Nasıl Değiştirilir ?
Çamaşır Makinesi Motor Kömürleri Nasıl Değiştirilir

Çamaşır Makinesi Motor Kömürü Nasıl Değiştirilir ?

Çamaşır Makinesi Motor Kömürleri Nasıl Değiştirilir ? Çamaşır makinesi karbon fırçaları elektriği motorun armatürüne aktarır. Ardından armatür dönecek ve tambur tahrik kayışı üzerinden dönecektir. Çamaşır makinesi karbon fırçaları, motor armatürüne daima dokunmaları için yaylıdır.

Çamaşır Makinesi Motor Kömürleri Değiştirme

Temasın artık mümkün olmadığı noktaya takıldıklarında çamaşır makinesi motoru dönmez. Elbette motor dönüşünden de sorumlu elektronikler de dahil olmak üzere başka bileşenler de var, ancak aşınmış karbon fırçalar çamaşır makinenizin tamburunun dönmeyi ve dönmeyi durdurmasının en yaygın nedenlerinden biri.

Çamaşır makinenizi kullanmaya başladığınızda fırçalarınız aşınmış veya hasar görmüşse, suyla doldurulur, yıkama ve sıkma işlemi süresince boşta durur gibi görünür (çünkü tambur dönmez) ve su ve çamaşırlarınızı çıkarmak için makinenin kapısını açtığınızda hala ıslanacaklar!

Çamaşır makinesi kömürü biterse ne olur

Çamaşır Makinesi Motor Kömürleri Nasıl Değiştirilir ? size bir çamaşır makinesindeki karbon fırçaların nasıl değiştirileceğini göstereceğim. Şimdi, bu Bosch çamaşır makinesinde gösteri yapacağım. Bununla birlikte, ne tür bir cihaz veya model kullanıyor olursanız olun, işlem çok benzer olacaktır.

Öncelikle, bir çamaşır makinesinde bulacağınız en yaygın iki karbon fırça türüne bir göz atalım. Öncelikle, makinenize her zaman iki (veya bir çift) fırça yerleştirilecektir. Çoğunlukla, bunun gibi plastik bir tutucuya gelecekler. Ancak, bu Bosch makinesi gibi bazı makinelerde tutamaksız olarak gelirler.

Karbon fırça, elektriği motorun armatürüne ileterek dönmesini sağlar. Zamanla, karbon aşınacak ve sonunda temas kaybolacak ve çamaşır makinesi dönmeyi bırakacaktır. Bu noktada değiştirilmeleri gerekecek.

Öncelikle ilk şeyler – herhangi bir onarım yapmadan önce çamaşır makinenizin şebekeden çıkarıldığından emin olun.

Bazen motoru kaldırmadan karbon fırçaları değiştirmek mümkündür. Ancak, motorun sökülmesi de dahil olmak üzere prosedürü göstereceğim.

Yapmamız gereken ilk şey kayışı çıkarmak.

Sonra, makineyi yana doğru açacağım, böylece makinenin alt tarafına geçebiliyorum. Makinenizin tamamen boş olduğundan emin olun ve makineyi bir kaç havluya koymak her zaman iyi bir fikirdir.

Şimdi, motoru çamaşır makinesinin altında görebiliriz. Kablo bloğunu ve motoru yerinde tutan dört cıvatayı sökmemiz gerekir.

Karbon fırçaları burada motorun üzerinde bulunur. Boşluk konnektörlerinin sökülmesi gerekir ve ardından fırçalar motordan çıkarılabilir. Çamaşır makinenizdeki fırçalar tutucudaysa, basitçe yerine vidalanırlar.

Şimdi eski fırçaları yenileriyle değiştirebiliriz.

Kömürlerin aşınmış olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Sonunda tüm karbon fırçalar aşınır çünkü motor armatürü ile sürekli temas halindedirler; Çamaşır makinesinin ne sıklıkla kullanıldığına bağlı olarak, karbon fırçaların ne kadar dayanacağı belli olacaktır. Karbon fırçalarınızı değiştirmek söz konusu olduğunda, tamamen yıpranmış olmasa bile her ikisini de değiştirmek iyi bir fikirdir.

Aşağıdaki resimde siyah tutucudan çıkıntı yapan sağ taraftaki karbon fırçanın, elektriğin armatüre geçemeyeceği noktaya takıldığını ve dolayısıyla motorun dönmediğini görebilirsiniz. Çamaşır makinesi tamburu, yıkama işlemi boyunca boşta durur. Buna karşılık, solda mükemmel bir fırça çiziliyor ve bol miktarda karbon çıkıntısı var.


Hangi kömüre ihtiyacım olduğunu nasıl bilebilirim?

Maalesef, çamaşır makinenizin model numarası, çamaşır makinenizin motoruna takılan karbon fırçaları tanımlamak için yeterli değildir. Üreticiler genellikle bir modelin üretimi sırasında sığdırdıkları motor tipini değiştirir ve bu nedenle çamaşır makinenizin modeline taktığınız motor tipi, ihtiyaç duyduğunuz karbon fırça değişiminin tipini belirleyecektir.

Tutucusuz Karbon Kömürler

Tutucular olmadan sağlanan en yaygın karbon fırça Bosch, Siemens çamaşır makinelerine takılanlardır.

Tutuculu karbon Kömürler

Tutucularla birlikte gelen en yaygın çamaşır makinesi karbon fırçaları:

GDA Motor Fırçaları – Bunlar, karbon fırçanın motorun yan tarafındaki yarıklı olduğu eski Hotpoint çamaşır makinelerinde popülerdi. Motor, makinenin üst kısmında kapağın altına yerleştirildi.

Sole, CE SET ve FHP Motor fırçaları – Bu tipler Hotpoint, Indesit, Creda, Ariston, Bosch, Siemens, Hoover, Şeker, Zanussi, Electrolux ve Beko çamaşır makinelerinde yaygındır.

Tek Motorlu Karbon Kömürler

SOLE motorları normal olarak motorun yan tarafına yapıştırılmış olan etiketin üzerindeki isim ile tanımlanabilir.

Bu Karbon Fırçalar neredeyse aynıdır. Asıl fark, ilk setteki terminalin tutucunun sol tarafına çıkarken 2. sette ise yukarı doğru çıkmasıdır.


CESET Motorlu Karbon Kömürler

CESET motorları normal olarak motorun yanındaki CE SET adı veya ‘MC …’ ile başlayan motorun kodu ile tanımlanabilir. Bu karbon fırçalardaki fırça eğimi Soldan Sağa’dır.

Ürün sayfasına gitmek için resmin üzerine tıklayın, burada gerekirse resmi büyütebilirsiniz.


FHP Karbon Kömürler

Her ne kadar FHP Carbon fırçaları ilk bakışta benzer görünse de, çoğu durumda birbirleriyle uyumsuz kılan önemli farklılıklar vardır.

1 ayarlayın. Sahipleri ‘L’ ile işaretlenmiş ve 46mm uzunluğundadır. Fırça Eğimi, Sağdan Soladır. Terminaller 2,8 mm genişliğindedir.

2 ayarlayın. Tutucular ‘L’ ile işaretlenmiş ve 57mm uzunluğundadır. Eğim fırçası Sağdan Soladır. Terminaller 4,8 mm genişliğindedir.

3 ayarlayın. Tutucular ‘R’ ile işaretlenmiş ve 46 mm uzunluğundadır. Fırça eğimi Soldan Sağa’dır. Terminaller 4,8 mm genişliğindedir

Set 4. Tutucular ‘L’ veya ‘LX’ ile işaretlenmiştir ve 46mm uzunluğundadır. Fırça eğimi, Sağdan Soladır. Terminaller 4,8 mm genişliğindedir.

Ürün sayfasına gitmek için resmin üzerine tıklayın, burada gerekirse resmi büyütebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır

Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır ?

Sayfa İçindekiler Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır ?Çamaşır makineniz için 5 temel harici bakım ipucu:Çamaşır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi