Anasayfa / Nasıl Yapılır ? / Çamaşır Makinesi Rulman Keçe Nasıl Değiştirilir ?
Çamaşır Makinesi Rulman Keçe Nasıl Değiştirilir

Çamaşır Makinesi Rulman Keçe Nasıl Değiştirilir ?

Çamaşır Makinesi Yataklarına İhtiyacınız Olan İşaretler

Yıkama Döngüsünde Gürültü

Çamaşır Makinesi Rulman Keçe Nasıl Değiştirilir ? Birkaç yıl çamaşır makinesi sıkma döngülerinden sonra, tamburdaki rulmanlar sonunda yıpranacaktır. Spin işlemi sırasında tamburdan kaynaklanan ses duyduğunuzda bunu hemen söyleyebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Rulman Keçe Değiştirme

Bunun makinenizdeki normal bir yaş işareti olduğunu düşünürken, gerçekten neye ihtiyaç duyduğunu bilmeniz için kontrol etmek için ödeme yapar. Bunu, tamburun hızlı bir incelemesini yaparak yapabilirsiniz. Daha kesin olarak, dış tambura göre ne kadar hareket ettiğini görmek için iç tamburu kontrol edin.

Eğer iç tamburun birkaç milimetrenin ötesine geçtiğini fark ederseniz, tambur yataklarının değiştirilmesi gerektiğine dair bir soru yoktur.

Yataklarınızı Değiştirmeniz Gereken Diğer İşaretler

Her yıkama döngüsünden sonra aşınmış yatakların farkında olmadığınız bir işaret, kıyafetlerinizdeki yağ lekelerini almaktır. Bu, rulmanlar üzerindeki ana contanın da takılı olduğundan emin bir işarettir. Değiştirilecek ayrı bir parça olmasına rağmen, çökebilecekleri için yatakları değiştirmekten daha iyi olursunuz.

Her rulmanın etrafına doğru contayı yerleştirmeyi unutmamak önemlidir. Yanlış conta, yeni yataklarda su sızmasına neden olabilir ve bu da bir kez daha parçalanmaya neden olur.

Peki ne tür yataklara ihtiyacınız var? En yaygın çamaşır makinesi marka isimleri için seçimimizin ne kadar kapsamlı olduğuna dair bir fikir vermek için envanterimize bir göz atalım.

Rulmanlar ve Conta Setleri

Her çamaşır makinesinde, yatak değiştirmeleri için gereken özel model numaraları vardır ve bunları dikkatlice okumalısınız. Çevrimiçi mağazamızdan bulduğunuz her yatak, doğru değişimi sağlamak için bu numaraya sahiptir ve bu da rulman arızasını ortadan kaldırmak için önemlidir. Tek yapmanız gereken doğru model numarasını bulmak için makinenizin arkasına bakmaktır.

Sen bulabilirsiniz rulman ve conta kitleri sadece birkaç olarak, Electrolux, Frigidaire ve Westinghouse gibi markalar için. Önden yüklemeli yıkayıcıların çoğu stokta olduğundan emin olun, bu nedenle ne tür bir makineye sahip olduğunuzdan emin olun.

Güvenlik Önemli

Önce güvenlik! Lütfen onarımınıza başlamadan önce cihazınızı şebekeden kapandığınızdan emin olun.

Üst Kapak ve Kontrol Panelini Çıkarın

Küveyi makineden çıkarmamız gerekiyor… bir çift vidayla yerinde tutulan üst paneli kaldırarak başlayın. Bir sonraki adımda, makinanın çoğunda, mandalı iterek kolayca yapılabilen sabunluk çekmecesi çıkarılır.

Yine vidalarla tutulan kontrol paneli fasyası, çıkarılması gereken bir sonraki kısımdır (eğer ön panoyu çıkarttıktan sonra ön panjuru çıkarmanız gerekiyorsa modülün çıkarılması gerekir. Fotoğraf böylece daha sonra nasıl bağlanacağını biliyorsun).

Top İpucu: Tüm vidalarınızı ayrı gruplarda saklayın, böylece hangi parçanın daha sonra tekrar bir araya getirileceğini belirledikten sonra hangi parçanın kullanıldığını bilirsiniz.

Alt Plakayı Çıkarın

Sırada, çıkarılması gereken tekme plakası var, çoğu sadece çekilecek. Takılıysa acil boşaltma hortumunu serbest bırakmaya devam edin. Genellikle ön paneli üzerinde tutulması gereken dört vidayı alacaksınız.

Ön Dış Paneli Çıkarın 

Ön panelin şimdi gitme zamanı… Bu videodaki mühürü kaldırarak başlatın, bu videoda bir yay ve bir tutma bandı var ve ikisi de çekip çıkarmalılar (ancak marka ve modele göre biraz değişiklik gösteriyorlar). Bu işlemle, şimdi sökmeniz gereken kapı kilidini görebiliriz ve şimdi ön panelin tamamını kaldırabileceksiniz.

Deterjan Muhafazasını Çıkarın

Bir sonraki aşamada, deterjan çekmecesi muhafazasının yoldan çekilmesi görevi. Çapraz elemanı çıkarınız, daha sonra deterjan tepsisini çekiniz ve deterjan hortumundaki klipslere ulaşabilmeniz gerekir. Bu klipsi çıkarmak için sadece bazı pense kullanın. Şu an için deterjan tepsisini şimdi taşımakta özgürsünüz.

Karşı Dengeleme Ağırlıklarını Çıkarın

Tamam, şimdi dengeleme ağırlıklarını kaldırmamız gerek. Bu modelde birkaç ağırlık var – bu cıvataları çıkarmak için 13 mm’lik bir soket kullanmanız gereken bir üst ağırlık (birkaç cıvata ile yerinde tutulur) var. Ayrıca, bir bant ve bazı vidalarla yerinde tutulan ön dairesel ağırlık da vardır.

Isıtma Elemanı Sökün

Öğeyi çıkarma zamanı – ama yapmadan önce, bir için en iyi ipucu zamanı : Kabloları ayırmadan önce nasıl bağlandığına dair bir fotoğraf çekin, böylece daha sonra yeniden nasıl bağlayacağınızı bilirsiniz.

Elemanı çıkarmak için, yerinde tutan somunu sökün ( not: sadece cıvatanın ucunu geçene kadar tamamen geri almayın) – daha sonra tüm somunu içeri sokabilirsiniz. daha sonra mührü serbest bırakacak. Öğe daha sonra ödüllendirilebilir.

Karteri Çıkar

Çöpü artık küvetden çıkarmalıyız! Boşaltma hortumunu, mümkün olduğunca fazla su boşaltmak için kullanın, ancak biraz dökülmeye hazırlıklı olun. Basınç hortumunu küvetin kenarından uzağa getirin ve ardından sadece bir vida karter kelepçesini bırakmalıdır.

Kazandan Kabloları Çıkarın

Küvete hala bağlı olan kabloları çıkarın ve makinenin önünden parçaların çıkarılmasını bitirdiniz. Şimdiye kadar çok iyi, onarımınızı başarıyla tamamlamadan önce gitmenin bir yolu var. Okumaya devam et ve hedefin görüntüsünü kaybetme – birlikte oraya gideceğiz …

Arka Panel ve Sürücü Kayışını Çıkarın

Arka panelin çıkarılması gerekiyor ve bir kez bittiğinde kemer gösterilecek. Bu kayışın bir tarafa hareket ettirilmesi ve daha sonra yuvarlanması gerekir (parmaklarınızı burada tutmamaya dikkat edin).

Motorun Serbest Bırakılması

Şimdi motoru çıkarın… ama önce, bir başka Üst İpucu geliyor : Kabloları konnektör bloğuna takmadan önce, sadece hızlı bir fotoğraf çekin – böylece daha sonra tekrar nasıl bağlayacağınızı öğreneceksiniz . Kabloları çıkardıktan sonra, motoru çıkarmak için devam edebilirsiniz. Sabitleme cıvatalarını sökünüz ve motor sadece çekilmelidir (ancak ağır olacağı için dikkatli olunuz).

Basınç Haznesini Çıkarın

Küvete bağlayan klipsi serbest bırakarak basınç haznesini çıkartın.

Amortisörleri Çıkarın

Tamam o zaman işte gidelim… hadi gidelim! Küvet üstteki iki yay üzerinde asılıdır ve altta bir kaç sönümleyici vardır. Alt amortisörleri çıkararak başlayın ve sonra yayların üzerinde asılı bırakabilirsiniz. Damperler çeşitli şekillerde bağlanabilirler – damperleri üst kısımda (küvete bağlı olduğu yerde) çıkarmanın ve makinenin şasisine tutturulmasının daha kolay olduğunu fark edebilirsiniz. Bu videodaki modelde, öncelikle damperlerin altını serbest bırakmak daha kolaydır.

Küveti yerinde tutan tek şey, her iki taraftaki yaylar. Bağlama yapabilmeleri için çeşitli yollar vardır (modelinize ve modelinize göre değişir). Yaylar serbest bırakıldıktan sonra, küveti kaldırmanız mümkün olacaktır. Kapı contası tespit klipsini ve yayı sökerek kapamayı kesin, sonra contayı çekerek çıkarın.

Tekerlek Cıvatasını Sökün ve Sonunda Tambur

Neredeyse yataklarda – söz veriyorum! Tamburu ters çevirin ve kasnak bijonunu (ana mil boyunca vidalanan) çıkarmak için 13 mm’lik bir soket kullanın. Davul umarız sadece umarız, ama eğer yataklarınız tamamen ele geçirilirse, tamburu gevşetmek için iğliği kırmanız gerekebilir. Üniteyi birkaç parça odun üzerinde bekletin – bu, ağırlığın yapışabileceği plastik parçanın dış kısmındaki ağırlıktan kaçınmak içindir.

Kazanı Kaydırmak İçin Vidayı Sökün

Küveti iki yarıya ayırın. Dışarı çıkarılması gereken çok sayıda vida olacak ve küvetinizde etrafta bulunan bazı plastik parçalar da var. İnşallah, sadece vidaları olacak, ama eğer tırnakları varsa, o zaman bunlar çıkarılabilir (örneğin bir çift pense veya sivri uçlu). Bu videoda, bunları kesmek için bir keski kullanacağız (bunlar çamaşır makinenizin performansı için gerekli değildir). Üniteyi yan tarafa koyun ve küvetin ön kısmını çekmeye devam edin – daha sonra silindiri dışarıya doğru kaydırın.

Gövdenin Yapısını Kontrol Etme

Gerçekten bir adım değil – sizin ve bir  Top İpucu için daha fazla gözlem : Örümceği, örümceğin bilinen kısmı ile tamburun ana kısmına bağlandığını görebilirsiniz ve bu, bir servis yıkamasını neden çalıştırmanız gerektiğini gösterir. kireç ve deterjan temizleyici ile ayda bir kez – görebildiğiniz gibi, oldukça acımasız görünüyor. 

Yatakları Bul

Yataklar, yatak contasına sahip olan teknenin arkasına yerleştirilmiştir, bunun hemen arkasında bulunan büyük ön yatak ve daha sonra arkadaki küçük arka yatak somunu bundan geri alınmıştır. Eski arka yatağı delmekle başlayın. (Tüm küveti bir parça tahta üzerine koyunuz, böylece bir miktar boşluk bırakınız).

Yatakları Sök

Bir kesip geçirin ve yatak boyunca hareket ettirin, sadece yuvarlak hareket etmeye devam edin, bu yüzden eşit olarak devreden çıkar (ana şey, yatağın oturduğu gövdeye zarar vermemenizdir). Şimdi ön yatak için işlemi tekrarlayabilir ve aynı zamanda contası da kapanacaktır. Küvetinizde plastik konum pabuçları varsa, bunları kapatmamaya dikkat edin, bazı şeyleri ahşap üzerine koyun ve biraz koruma sağlayın.

Görünür Bir Kirliliği Temizleyin

Bu aşamada, bölgeye gerçekten iyi bir temizlik sağlayarak cihazınızı biraz dikkat ve dikkat gösterelim. Arka kısımdaki tüm parçaları almak için kireç temizleyici kullanın ve ardından muhafazanın içini yumuşak bir bezle temizleyin. Orada kalan bir parça varsa, yatakların içine girebilir ve onlara zarar verebilir.

Yeni Rulman Sabitleyin

Yeni yatağı, kayıt veya dudak kadar aşağıya indirmeye devam edin. Sadece oraya dayanacak. Rulmanı vurduğunuzda, yatak kasasının dış kenarına sadece çarptığınız ve orta kısma çarpmadığınızdan (hasar vereceği ve başladığınız yere döneceğinden) çok önemlidir. 

Bir saplama veya cıvata kullanabilir ve sadece dokunmaya başlayabilirsiniz, ancak yolunuzu düzgün bir şekilde çalışmaya devam etmeyi unutmayın. Gerekirse, son birkaç milimetreye ulaşmak için büyük, yassı bir keski kullanın (tekrar sadece rulman kenarına çarptığınızdan emin olun). Yarışla karşı karşıya geldiğinde hisset.

Rulman Contasını ve Son Yatağı Takın

Contayı şimdi yerleştirin ve küvetin tabanı ile aynı hizada olana kadar içeriye hafifçe vurun. Şimdi gitmek için bir yatak kaldı – ve bu da dış yatak. Gerçekten temiz olduğundan emin olun ve yerine bırakın. Dış kenarların etrafındaki yerine dokunma işlemini tekrarlayın. Yerine oturduğunuzda,… rulmanlarınızı başarıyla değiştirdiniz! Şimdiye kadar yaptığınız sıkı işte aferin …

Kazan Milini Kontrol Edin

Yaptığınız tüm karışıklığa baktığınızda ve çamaşır makinenizin şu anki durumuna baktığınızda, zor işin burada durmadığını fark edeceksiniz… şimdi her şeyi tekrar bir araya getirmelisiniz! Milin temiz ve hasarsız olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Eğer hasar görmüşse, bazı makinelerde örümceği değiştirebilirsin, ama bu modelde aslında tamburun içine perçinlenir – eğer hasar görürse, tüm davulu değiştirmen gerekirdi.

Kazanı içine Geri Yerleştir

Küvetin arka kısmını tamburun üzerine koyarak başlayın ve ardından kasnağı yerine yerleştirin ve sıkın. Küvet şimdi tekrar bir araya getirilmesi gerekiyor, ancak önce yepyeni bir mühür koymanız gerekecek. Birleştirmeyi mühürde bulmalısınız (çok sık işaretli) ve bunu küvetin üst kısmına koyup, sadece aşağıya doğru yuvarlağın içine doğru yedirin. Küvet contasıyla temas eden bölgeye herhangi bir hasar gelmesi durumunda, silikon dolgu macunu kılları etrafına dolanır ve daha sonra tübün ön yarısını açabilirsiniz – sadece doğru şekilde dizilmiş olduğundan emin olun.

Vidaları Sıkarak Kazanı Sabitleyin

Küveti şimdi öne doğru konumlandırın, böylece küvet vidalarını yerleştirmeye devam edin, önce hafifçe sıkın ve daha sonra vidaları tamamen sıkmak için tekrar etrafa dolayın. Bazı makinelerde vida delikleri numaralandırılmıştır ve doğru diziyi izlemeniz gerekir. Bu modelde, karşı tarafları sıkı sıkıya sıkıştırmak istiyoruz, sadece güzel ve eşit bir şekilde bir araya gelsin diye.

İşte gittin – Küvetiniz şimdi güzelce bir araya getirildi.

Contanın Su Geçirmez Olduğunu Kontrol Edin

Başa Dön İpucu: Eğer sizinkini kontrol etmek istiyorsanız, su geçirmez bir yapıya sahip olmanız gerekiyorsa, silikon dolgu macununun kurumasını bekleyin ve sadece ters çevirin. Su hattını, su hattının contanın çizgisinin üzerinde olacak şekilde doldurun ve sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

Artık tüm makineyi tekrar tekrar birleştirmeye devam edebilirsiniz!

Tebrikler – artık çamaşır makinesi tambur yataklarınızı değiştirebildiniz! Artık tambur yataklarını tek başına sabitlediğin bilgisiyle (elbette bizden biraz yardım alarak) elbiselerini bir daha yıkamayı başarabilirsin!

İlginizi Çekebilir

Dikiş Makinesi Motoru Nasıl Değiştirilir

Dikiş Makinesi Motoru Nasıl Değiştirilir ?

Sayfa İçindekiler Dikiş Makinesi Motoru DeğiştirmeElektriği kapatınKayışı kapağını çıkarınKayışını çıkarınMotorunu çıkartınYeni motoru takınKayışını tekrar takınKayış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi