Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Çamaşır makinesi sıkma hızları

Çamaşır makinesi sıkma hızları

Çamaşır makinesi sıkma hızı

ÇevirmekÇamaşır makinesi sıkma hızları Biraz daha hızlı bir dönüşe sahip bir çamaşır makinesi için ekstra bir miktar ödeme yapıyoruz. Optimum sıkma hızı var mı ve daha hızlı bir şey gerekli değil mi? – Ya da daha hızlı bir durum daha mı iyi? İkincisi ise, dönüş hızları nasıl bir anda 100 rpm’de sürünmeye devam ediyor? Çamaşır makinelerini daha hızlı döndürmek için gerçekten zorlanıyorlar mı, yoksa sadece akıllıca pazarlama mı?

Spin hızlarının kısa tarihçesi

Yıllar geçtikçe çamaşır makinesinin sıkma hızlarının istikrarlı bir şekilde arttığını gördüm. 1976’da başladığımda, önden yüklemeli çamaşır makinelerinin çoğu yaklaşık 700 rpm veya daha az bir hızla fırladı. Sonra (1976 dolaylarında) Hoover, gururla en hızlı eğirme ön yükleme çamaşır makinesi olduğunu açıkladıkları A3058 çamaşır makinesini çıkardı. En yüksek dönüş 800 RPM idi. Bunu iyi hatırlıyorum çünkü takometre ile test ettik ve 800 rpm’ye ulaşamadık. Hoover tarafından 800 çamaşır makinesinin yatması gerektiği söylendi.

Çamaşır makinesi sıkma hızları

Birkaç yıl sonra (1978 civarında), Hoover bir sonraki “en hızlı eğirme çamaşır makinesi” olan 1100 rpm A3060’ı ortaya çıkardı. Bu iki çamaşır makinesinin, müşterilerin o sırada kabul edilen hızlı dönüşlere çekilmesi nedeniyle Hoover’ın pazar payını arttırması gerekir.

Bununla birlikte, daha sonra Hoover daha yavaş, 1000 dönüşlü bir çamaşır makinesi ortaya çıkardı. Zaten 800 ve 1100 devir olduğunda çamaşır makinesini 1000 devir / dakikada döndürmenin mantıklı bir nedeni yoktur. Hiçbir kumaşın özel olarak 1000 rpm’ye ihtiyacı yoktur. Ancak, 1000 ile 1100 arasında bir 1000 sıkma çamaşır makinesini fiyatlandırabilirsiniz, bu pazarlama amaçları için uygun bir fiyat noktasıdır ve sıkma hızları için temel pazarlama kullanımıdır.

Biraz mı bağlanıyoruz?

Bir üretici 800, 1000, 1100, 1200, 1300, 1400, 1500, 1600 ve hatta 1800’de dönen birçok farklı çamaşır makinesi üretebilse de, bu çamaşır makinelerinin çoğunun aynı motorlara ve hız kontrolüne sahip olduğunu biliyor muydunuz? içindeki modüller? Bir 1.6 litre arabanın 1.2 litre modelinden fiziksel olarak daha büyük ve farklı bir motora sahip olduğu bir araba gibi değil. Daha hızlı bir eğirme çamaşır makinesi genellikle daha yavaş bir eğirme versiyonuyla aynı boyutta ve kaliteli motoru üretmektedir – çok daha fazla iş yapsa bile.

Pek çok çamaşır makinesi hız kontrol modülü (PCB), esasen bir çamaşır makinesi ürün yelpazesi boyunca yerleştirilmiş olanla aynı parçadır. Yaygın bir uygulama, hızlı bir yıkama makinesinin tam tasarım potansiyelinde eğirmesini elektronik olarak devre dışı bırakmak ve daha yavaş bir eğirme makinesi olarak (daha düşük bir fiyata) satmaktır. 1200 sıkma yıkama makinesine takılırsa, belirli bir bağlantı kesilir, 1400 sıkma yıkama makinesine takılırsa, farklı bir üst sıkma hızı üreten farklı bir bağlantı kesilir. Motorlar üretme maliyetlerinde biraz farklıdır. 1200 d / dak hızla dönen bir çamaşır makinesinin üretilmesi, yalnızca 1000 olana kadar üretildiğinden çok daha az maliyetlidir, ancak bunun için daha fazla ücret alabilirsiniz, çünkü algılanan bir ekstra özelliktir.

Önemli olan, çoğu üreticide olduğu gibi, ürünlerin de (üretim maliyetleri ile değil) müşterinin algıladığı değere göre değişen değerlerde fiyatlandırıldığını vurgulamaktır. Başka bir deyişle, bir tüketici başka bir modelin daha değerli özelliklere sahip olduğunu algılarsa, bunun için mutlu bir şekilde çok daha fazla ödeyeceklerdir – ürün yapmak için maliyeti biraz fazla olsa bile.

Peki, daha hızlı sıkma hızları ne kadar değerlidir? Aksi halde aynı 1200 ve 1400 çamaşır makinesi arasındaki fark £ 100 olabilir. 200 devir / dakika ekstra devir gerçekten 100 £ değerinde midir? Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, bazı çamaşır makinelerinin sadece çok kısa bir süre (30 saniye kadar kısa bir süre) en yüksek sıkma hızlarında döndüğü ve bazılarının yükün çok iyi dengelenmiş olması durumunda sadece bu en yüksek hıza ulaşabileceğidir.

Bildiğim kadarıyla hangi sıkma hızının gerçekten en uygun olduğunu gösteren bağımsız testler bulunmuyor, bu sayede daha hızlı bir şeyler giderek azalan dönüşler içeriyor. Benim kişisel hislerim, bunun yaklaşık 1100 – 1200 devir / dakika olduğu. 1800 rpm’de dönen bir çamaşır makinesinin çamaşırhaneden daha fazla su çıkardığı için istatistiksel olarak kanıtlanabildiğinden eminim , ancak ne kadar farkedilir? Gerçek dünyada, tahsil edilen premium fiyat, ekstra gürültü ve çamaşır makinesi parçalarındaki ekstra aşınma ve yıpranma bağlamında gerçek değerinden şüpheliyim.

Sıkma hızı testi

deneyKuşkusuz bilimsel değil, küçük bir deney denedim, ancak yine de değeri olabilir. Farklı sıkma hızlarında eğrilmiş havlular arasında anlamlı bir fark olup olmadığını ve kuruma sürelerinde önemli bir fark olup olmadığını görmek istedim. Sofistike testler, çeşitli sıkma hızlarının çıkardığı tam nem miktarını göstermek için birçok kez şüphesiz yapılmıştır, ancak bir kullanıcı olarak fantezi istatistiklerine ilgi duymuyorum, pratik etkilerle ilgileniyorum. Her şey iyi ve iyi bir dönüş hızının bir diğerinden% 2 daha fazla su çıkardığını söylemek, ama bu gerçek hayatta pratik anlamda ne anlama geliyor?

İşte yaptığım şey

  1. 3 aynı havlu buldum
  2. Aynı havlulardan bir miktarını karışık havlu ile doldurdum. Ardından çamaşır makinesini durulama ve sıkma programına alın ve son sıkma hızını manuel olarak 800 rpm’ye düşürün
  3. Çamaşır makinesinin durulayıp dönmesine izin verdim, sonra sadece test havlularını çıkardım
  4. Kalan 2 aynı havludan birini çamaşır makinesine koydum ve son dönüşü 1100’e kadar el ile değiştirdim ve aynı durulama ve sıkma işlemine başladım.
  5. Daha sonra havluyu çıkardım ve sonuncusunu da içine yerleştirdim. Son dönüşü 1400’e ayarladım ve son havlunun durulama ve sıkma programından geçmesine izin verdim.

Test havlularından her birini çıkardığımda ne kadar kuru hissettiğini doğru bir şekilde değerlendirmeye çalıştım ve mevcut olduklarında üçünü de sürekli olarak karşılaştırdım. Sonunda, 3 havluyu hatta güneşli bir günde taktım ama sakin bir gün geçirdim ve dikkatlice izledim.

Değerlendirme

  • 800 rpm’de döndürülen havlu nemli ve ıslak hissettiriyordu, ancak elle sıkarak sıkarak bir damla daha su alamadım
  • Yüze biraz daha az soğuk hissettiğine inanmamı rağmen, 1100 rpm’de döndürülen havlu neredeyse aynıydı.
  • 1400 de bükülmüş havlu daha az ıslak hissettirdi

Giysi hattı değerlendirmesinde kurutma:

  • Yaklaşık bir saat sonra 1400’de döndürülen havlu neredeyse kuru idi. 1100’de bükülen bir kişi de neredeyse kuruydu ama içinde fazla bir şey yoktu ve 800’ünde bir tane daha 10 dakikaya ihtiyacı olduğunu hissetti.
  • Bir saat sonra havlular arasındaki fark, 1400 havlunun neredeyse kemik kuruydu, 1100 havlusu neredeyse kuruydu ama çok hafif nemliydi ve 800 spin havlu neredeyse kuru ama hafif nemliydi.

Özet

Çamaşır makinesi sıkma hızları Giysileri dışarıda rutin olarak kurutursam, çamaşırların daha yavaş hızda bükülmesi kuru o kadar uzun sürmezdi. Sakıncası yoksa daha mütevazi bir dönüş hızı elde ederek para biriktirebilirdim ki bu da daha sessiz ve daha güvenilir olacak. Rutin olarak bir çamaşır kurutma makinesi kullansaydım, çamaşırlar daha hızlı bükülürse, kurutma maliyetlerinden bir şeyler kazanmayı umardım.

Fakat 1200 RPM’den sonra, fazladan önemli miktarda suyun çıkarıldığına dair kanıt yoktur. Daha hızlı dönüşler daha fazla gürültü, daha fazla titreşim, daha fazla aşınma ve yıpranma ve ilk olarak daha fazla para almak anlamına geldiğinden, soru – faydaların uzun vadeli dezavantajlardan ağır basmaya ne hızda başladığı?

Çoğu insan için, optimum bir sıkma hızı en iyi sonuç olacaktır ve şu anda yaklaşık 1200 – 1400 olmasını bekliyorum. Çok daha hızlı dönen çamaşır makinelerinin gerçek değeri konusunda şüpheliyim.

İlginizi Çekebilir

İdeal Buzdolabı Sıcaklık Ayarı

İdeal Buzdolabı ve Dondurucu Sıcaklık Ayarı

Sayfa İçindekiler İdeal Buzdolabı SıcaklığıBuzdolabındaki sayısal ayarlar ne anlama geliyor?İdeal Dondurucu SıcaklığıBuzdolabım Neden Yanlış Sıcaklıkta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi