Çamaşır Makinesi Sıkma Yapmıyor

Çamaşır Makinesi Sıkma Yapmıyor ?

Çamaşır Makinesi Sıkma Yapmıyor ise Yıkama sonuna ulaşırsınız ancak çamaşırlarınız hala ıslak. Düzgün bir şekilde temizlenmemiş bile olabilirler. konumuz çok tanıdık geliyor mu? O zaman çamaşır makinesinin olması gerektiği gibi Çalışmıyor,  Çamaşır makinenizin neden dönmediğini anlamak için önce tam olarak nasıl dönmediğini bilmeniz gerekir. Sıkma devrinde farklı sorunların farklı uyarı hata işaretleri olacaktır.

Çamaşır Makinesi Neden Sıkmaz

Çamaşır Makinesi Sıkma Yapmıyor Çözüm Ve Arızaları İlk tahmin tıkanmış bir boşaltma hortumu

Çamaşır Makinesi Durulamada Kaldı Sıkmaya Geçmiyor

Birçok kişinin kafa karıştırıcı bir şekilde aynı dili kullandığını bildiren iki tamamen farklı belirtileri vardır, bu yüzden doğru makaleye baktığınızdan emin olmanız önemlidir, Eğer yıkayıcı dönmediğini söylerseniz, tamburun döngünün herhangi bir kısmında dönmediği anlamına gelirse, farklı bir ürüne ihtiyacınız var demektir, çamaşır makinesi tamburu dönmüyor . Tamburun normalde yıkama ve durulama üzerinde döndüğü bir yıkayıcıya araştırıyorsanız, ancak döngü sonunda hızlı dönüş yapmıyorsanız, bu makaleye devam edin.

Yıkama Sonunda Sıkma Yapmıyor

Kontrol edilecek ilk şey yıkama yüküdür. Modern çamaşır makineleri denge korumasının dışında inşa edilmiştir ve ciddi hasarlara karşı korumak için dengeli yüklerin dışarı atılmasını reddeder. Bu problem için en kötü yükler, ıslakken ya da küçük yükler, özellikle aralarında tek bir ağır madde varsa, ağır olan tek parçalardır.

Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor ve Sıkma Yapmıyor

Bu nedenle, gerçek bir hata olmaması için her zaman bir olasılık vardır. Yıkayıcının yükü olmayan veya tamamen farklı (daha dengeli) bir yük ile birlikte dönüp dönmediğini hızlı bir kontrol edin. Eğer varsa, bu sorunu anlamak için bu makaleyi dikkatlice kontrol edin – Çamaşır makinesi sadece tek bir parça veya çok küçük yükler döndürmez.

Sıkmıyor çünkü suyu doğru drenaj yapamıyor Suyu düzgün şekilde dışarı pompalamaz ise

Bir çamaşır makinesi, su boşaltmıyor sa ya da kısmi tıkanıklık nedeniyle izin verilen süre içinde tam olarak değil de, hızlı bir dönüş yapmayı reddedecektir. Bununla birlikte, çamaşır makinesinin suyu düzgün bir şekilde dışarı atmadığı ve içeride çok fazla bir şey kalmadığı açıkça görülmedikçe, bir pompa probleminden şüphelenmeye başlama. Doğal olarak içeride bırakılacak su miktarını karıştırmayın çünkü yıkayıcı düzgün bir şekilde pompalamamış olmasından kaynaklanan miktarla bükülmemiştir.

Su seviye Şalteri Hatası

Belki sadece suyun boşa gitmediğini düşünüyor çünkü “su artık gitti” sinyalini almıyor. Çamaşır makinesi, basınç sistemi söylendiğinde suyun başarıyla pompalandığını biliyor. Arızalı bir basınç anahtarı veya (daha yaygın olarak) bir tıkanıklık, gönderilmekte olan sinyali durdurabilir, böylece rondela dönmeyi reddeder. Sık sık çamaşırları dağıttığı başlangıçtaki yavaş dönüşü yapar, sonra tıklatıp durur.

Çamaşır Makinesi Yıkama Motoru Arıza

Bir çamaşır makinesinin su seviyelerini nasıl kontrol ettiğini ve suyun ne zaman aktığını anlayabilmek için bu makaleyi inceleyin – Çamaşır makinelerinin su seviyelerini nasıl kontrol ettiği (ürünlerde ortak basınç sistemi arızaları ve onarım yardımları için bağlantılar vardır).

Motor dönmüyor ya da kayış Atmış Olabilir

Yıpranmış bir motorun (veya daha yaygın olarak aşınmış karbon fırçaların) sıkma hızına ulaşması için mücadele etmesine, ancak tamburun yıkama ve durulama işlemine başlamasını sağlaması mümkündür. Normalde böyle bir arıza yıkama ve durulamada sorunlara yol açabilir, bu yüzden çok olası değildir.

Bununla birlikte, dönme döngüsüne geldiğinde, motor bir sıkma girişiminde bulunur, ancak garip bir ızgara veya çatırdama sesi çıkarır ve yarı yürekli sesler duyulur (belki hızda yukarı ve aşağı yönde dalgalanır), motorda bir arıza olabilir. Motor bir sürü fırçalar şüpheli olabilir ama aşırı kıvılcım değilse o PCB veya bir bağlantı arıza üzerinde bir sorun olabilir.

 1. Kullanılan programı kontrol edin. Mümkünse, daha yüksek bir sıkma döngüsüne geçin.
 2. Boşaltma hortumunun bükülmediğinden veya kısıtlanmadığından emin olun.
 3. Yükün büyüklüğünü kontrol edin. Aşırı yüklü veya yetersiz bir yıkayıcı dengesiz hale gelebilir ve azaltılmış bir hızla dönebilir. Öğeleri ekleyin, kaldırın veya yeniden dağıtın ve bir drenaj ve sıkma döngüsü başlatın.

Çamaşır Makinesi Su Tahliye Pompası

Yıkayıcı tahliye edilmezse, pompa kayışı kırılmış olabilir veya yıpranmış olabilir. Kayışı kontrol edin ve aşırı aşınma belirtileri gösteriyorsa değiştirin.

Çamaşır Makinesi Drenaj Pompası

Yıkayıcı su tahliye etmezse, tahliye pompası arızalı olabilir. Ayrıca, drenaj pompasına veya drenaj hortumuna takılan küçük bir çorap veya başka bir giyim eşyası için de yaygındır. Pompayı değiştirmeden önce her iki tıkanıklığı kontrol edin.

Tıkanmış Pompa veya Hortum

Yıkayıcı tahliye edilmeyecekse tıkalı bir pompa veya hortum olabilir. Küçük çorabın veya diğer küçük kıyafetlerin su tahliye sistemine girmesi ve pompanın veya pompanın kendisine giden hortumun tıkanması yaygındır. Giysi eşyasını çıkarmak için hortumları pompadan çıkarın. Yıkandığında yıkayıcıdaki herhangi bir suyun hortumlardan dışarı akacağını unutmayın.

Yıkama programı sıkma işleminde sorun

 • Kolay Ütü fonksiyonu seçilmiş olabilir. Bu fonksiyon yıkama programının çalışmasına engel olmaz; fakat daha düşük bir hızda (yani daha düşük devirde) çalışmasına neden olur.
  • Kolay Ütü fonksiyonunu mu kullanıyor musunuz? Fonksiyonu iptal etmeyi deneyin.
 • Sıkma işlemini devre dışı bırakmış olabilirsiniz.
  • Sıkma düğmesini ya da butonunu kontrol ederek sıkma işlemini devre dışı bırakıp bırakmadığınızdan emin olun.
 • Her sıkma işleminden önce çamaşır makinesi suyu boşaltır: eğer boşaltma pompası ya da boşaltma hortumu tıkalı ise bu işlemi gerçeleştiremeyebilir.
  • Boşaltma pompası ya da hortumunun düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edin: pompaya takılmış olan yabancı maddeleri çıkarın. Boşaltma hortumunu çıkarıp içinde kalan suyu boşaltmayı deneyin.
 • Çamaşır makinesine yüklediğiniz çamaşır miktarı programın yükleme kapasitesinden fazla olabilir. Bölye bir durumda çamaşır makinesi aşırı sarsıntılı çalışmamak için yıkama programını durdurabilir.
  • Çamaşır makinesini kullanım kılavuzunda belirtilen kapasitesinin üstünde yükleyip yüklemediğinizi kontrol edin.

Su tahliye edilirse, test edicide bir test cihazı ile ara olup olmadığını kontrol edin. Isıtıcıya erişmek için muhafazanın yan duvarlarından birini çıkarın. TEN hatası, CMA’nın çalışmasını engeller. Böyle bir TEN’in değiştirilmesi gerekiyor.

Çamaşır Makinesi Motor kontrolü

Elektrik motoruna erişmek için, gövde duvarlarını çıkarmak gerekir. Motoru sökmeden önce, tellerin ve bağlantı elemanlarının konumunun fotoğraflanması önerilir. Artık tahrik kayışını çıkarabilir, terminali elektrik kablolarıyla ayırabilir, vidaları gevşetebilirsiniz.

Motoru kızaklardan dikkatlice çıkarın ve toplayıcı fırçalarını çıkarın. Uzun süreli kullanımda, fırçalar aşınır, motor gücü kesilir, MCA çamaşırları iyi sıkamaz. Aşınmış fırçalar (5 mm’den kısa) değiştirilmelidir. Fırçalar 5 mm’den uzunsa, motor gövdesindeki kaçakta bir arıza olabilir. Sorun gidermeden sonra, motoru kızaklara takın ve ters sırayla düzeltin.

kontrol

Gövde duvarlarını monte etmeden, SMA’yı ağa bağlarız ve sıkma modunun çalıştığından emin oluruz. Artık çamaşır makinesini kapatabilir ve kasayı tamamen monte edebilirsiniz.

Elektronik modül

Çok nadiren, eğirme modundaki bir arıza elektronik modülün zarar görmesinden kaynaklanabilir. Değiştirilmesi gerekiyor.

Ayrıca Kontrol Edin

Buzdolabı Nasıl Onarılır

Buzdolabı Nasıl Onarılır ?

Buzdolabı Nasıl Onarılır ? Buzdolabı, evinizde gece gündüz sürekli çalışan ve yiyeceklerinizi soğuk tutan birkaç …

62 Yorumlar

 1. Şener teymen

  Iyı gunler . Makına su bosaltma ıslemını yapıyor fakat sıkma ıslemıne gecemıyor. Yavas 1 tur donuyor ve duruyor – hızlı donme yapamıyor .

  • alt sag veya sol pompa kapağını cisim olabilir temizleyiniz tekrar deneyiniz

   • Bosch 8 kg çamaşır makinası normal programı bitirip suyu boşaltıp sıkma işlemi ne geçmiyor,elimizle programı sıkmaya getirdiğimiz de suyu boşaltıp sıkma işlemi ni yerine getiriyor , sebebi ne olabilir şimdiden teşekkür ederim.

  • Büşra

   Çamaşır makinem sıkma yapmıyor eşim açtı temizledi sonra 2 3 tane parça attım onları sıktı sonra ben çamaşır attım makineye ve tekrar sıkmadı.. Servis geldi hiç biryerine bakmadan ekrana basılı tutup kart yanmış dedi. Ve e5 kodu pompa hatasından da kaynaklanabilir olduğu yazıyordu.. Tam 400 TL istedi ben zaten makineyi 1000 tl ye almıştım 5 sene önce.. Modeli ve markası ARÇELİK 6083 H A++

 2. İyi günler makine sıkma yapmıyor sağ alt köşede bulunan pompası ni açıp temizlendi fakat yine sikmaya geçmiyor sorun ne olabilir

  • marka belirteydiniz daha net cevap olurdu, yıkama motoru veya program arızası olabilir.

 3. Hüseyin

  Beko WMD56120 camasir makinem yikama programinda bazen sikma yapiyor bazen yapmiyor. Normal programda calistiginda bircok kez camasirlari sikmamis oluyor. Sonra programi sikma ayarina getirince sikma islemini yapiyor.

  Komurleri degistirdim, kapi kilidini degistirdim, yeni su tahliye pompasi taktim. Sasirdim kaldim.

  Makina kartinda elektrolit kondansatorun birinin yanmis oldugunu farkettim ve yanik kondansatoru cikardim yenisi taktim. Sorun hala cozulmedi.

  Eger ekstra duruluma ayarini calistirirsam, yani programin baslangicinda, o zaman kesin sulu birakiyor.

  Sorun ne olabilir?

  • kartı değiştirin, kartınız arızalı tarife göre, başkada sıkma sorunu yaşatacak çalışan parça yok cihazda

  • Murat Emekli

   Arçelik 5500e sıkma yapmıyo kapak aç mıyo gelir gider temizliği yaptım sonuç alamadık

   • Makinenizin içerisinde su kaldıysa ve tahliye edemediyse yüksek devirde sıkmaya geçmesine izin vermez. Hortumlarda veya tahliye motorunda göremediğiniz bir tıkanıklık olabilir. Aynı zamanda cihazın içerisinde su olduğu zaman kapağı açmanıza izin vermez.

    • nurten oda

     arçelik 4500 sıkma yapmıyor suyumda tahliye etmiyor sıkma proğramında dönmüyor yıkama pozisyonunda çalışıyor altta bir yer var orayı açtım tel toka lastik toka ve iç çamaşırı demiri parçaları varmış onları çıkardım ama suyu tam boşaltmadı aşağıda çok az su akıyor fişini çektim öylece duruyor ne yapmam lazım hayır ben ilk yazdım.

     • Açtıgınız pompa ile kazan arasında baglantı borusunda bir şeyler olabilir, suyun az gelme sebebidir. servisinden destek almalısınız, biraz zor bir işlemdir.

    • Makinem samsung wf1702w5w 1200 devirde veya herhangi devirde 5ud hatası verip makinem kurutmuyor kiyafetleri bunun sebebi nedir.

     • SUD hatası görünüyorsa çamaşır makinenizde aşırı köpük oluşumu algılanmıştır ve köpüğün dağılmasını sağlamak için çamaşır makineniz kısa bir süre duracaktır. Bu hata kodu genelde çok fazla deterjan kullanımı veya yanlış deterjan seçiminden kaynaklanmaktadır.

  • nurten oda

   arçelik 4500 sıkma yapmıyor suyumda tahliye etmiyor sıkma proğramında dönmüyor yıkama pozisyonunda çalışıyor altta bir yer var orayı açtım tel toka lastik toka ve iç çamaşırı demiri parçaları varmış onları çıkardım ama suyu tam boşaltmadı aşağıda çok az su akıyor fişini çektim öylece duruyor ne yapmam lazım

  • ÖKKEŞ

   Çamaşır makinesi vındsor vestelin yan ürünü çamaşır makinesi çalışıyor durulama ve sıkma işlemini atlıyor bitti ışığı yanıyor yani bir saatlik ğoroğmdan 15 dakika çalışıp bitti moduna geçiyor bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

 4. Merhaba çamaşır maki nem yıkama yapıyor ama suyu boşaltıyor sıkma yapmıyor alttanda su gelmiş

 5. Iyı gunler . Makına su bosaltma ıslemını yapıyor fakat sıkma ıslemıne gecemıyor. Yavas 1 tur donuyor ve duruyor, hızlı dönme yapamıyor .

 6. ALI Karabulut

  Merhaba, Bosh çamaşır makinası, suyu tahliye ediyor ancak sıkma işlemi yeterli gelmiyor, çamaşırlar aşırı nemli-ıslak çıktığı için de kurutma makinası tek seferde kurulamıyor, kurutmayı genelde iki defa çalıştırmanız gerekiyor. Camasir makinasi kurumasını (1200 devir olsa gerek) en yüksek devirde geliştiriyoruz, sonuç aynı…

  • Makineniz her döngü arasında suyu tahliye edemezse, ediyor gibi görünebilir, makineyi erken durmaya zorlayabilir. Pompa filtresindeki ve boşaltma hortumundaki tıkanmaları kontrol edin.

 7. İyi çalışmalar. Siemens E10-46 modelli çamaşır makinesi hiçbir problem yokken son durulama suyunu aldıktan sonra boşaltma yapmadan durdu. Herhangi bir işlem yapamıyoruz. Sorun ne olabilir ?

  • Pompa kapağını açarak temizleyiniz, tekrar durulama sıkmaya alınız

 8. Allah sizden cok razi olsun harika insanlarsiniz makinamiz dengesizlikden dolayi hizli donmuyormus icinden cikardik ve duzeldi skiyor artik cok tesekkur ederiz nasil mutlu ettiniz bizi allah da sizi mutlu etsin insallah

 9. Dilek uçar

  Hontpoınt çamaşır makımesi su filtresi tıkalı diyor temıZledim ama çok geride pervane orda 1 tane tel toka vardı alamadım sımdı gene dene me olarak çalıştırdım aynı hatayı veriyor nedenidir

  • Tokayı çıkarırsanız pompa çalışır duruma gelecektir. hata verme sebebidir.

 10. Mustafa Özcan

  Merhaba çamaşır makinesinin marka ve modeli d1 5081 b daha önce sıkma yapıyordu şimdi sıkma yapmıyor.Çözümü nedir?

 11. Mert Mersin

  Beko d1 5081 bs marka camasir makinesi sıkma yapmiyor.suyu bosaltiyor yavas devir donuyor hizli devire bir turlu gecmiyor.su tahliye pompasini yenisi ile degistirdim.alt korugu temizledim sorun hala cozulmedi.yardimci olabirmisiniz?

  • Su tahliye gideri kazan dan pompa çıkışına kadar temiz ise, elektronik kart arızası

 12. Mustafa Yildirim

  AEG lavanta çamaşır makinesi sıkma yaparken tarktör motoru gibi ses geliyor. İçini boşaltım ben gönderdiğim de ses gelmiyor 1400 devirde dönüyor ve ayriyetten dönme işemi hızlanması normalden uzun zaman alıyor zorlanıyor sıkıyor bitiriyor ve yine şu alıyor

 13. İyi günler makinanın alt düğmesi çok sıkışmış açamıyorum ve güzel sıkmıyor ne yapabiliriz

  • Düğme dediğiniz sanırım pompa kapağı, sıkma yapmama sebeplerindendir pompa içerisindekiler. açılmıyorsa markanın servisinden destek alınız.

 14. yasemin

  hayırlı günler.çamaşır makinem boch serie 6. bazen sıkmıyor ekrandaE:18 yazıyor E yerinde ters 3 te olabilir.neden olabilir?

  • Pompa kapakçıgını açarak temizleyin, pompa sıkışmış, temiz ise servisinden destek alınız.

 15. Merhabalar; makinem Arçelik 4340 As su boşaltıyor, hatta kazana attığım su olduğu gibi pompadan boşalıyor fakat program sıkma moduna geldiğinde makine çalışmıyor.

 16. Beko d6101 çamaşır makinası sıkma yapmıyor pompasını değiştim sıkmaya geçiyor makina bir iki tür dönüyor sonra bittiye geçiyor …

 17. Ariston çamaşır makinesi yıkamadan sonra sıkma yapmıyor 4 adet ışık yanıp sönüyor hızlı bir şekilde

 18. Ufuk Kahraman

  Merhaba samsung WW90H7410EW model çamaşır makinesi durulama ve sıkma yapmıyor tam durulamaya geçtiğinde dakikayı başa atıyor tahliye yerini kontrol ettim bişey yok su boşaltmada sorun yok neden kaynaklı sorun olabilir yardımcı olabilirmisiniz

  • Cihazın içerisindeki yük fazla olabilir. Yıkama motoru veya elektronik kart arızası da buna neden olabilir.

   • Ufuk Kahraman

    Merhaba kart değişimi oldu sorun düzelmedi tek seçenek yıkama motoru kaldı motor değişimi olursa sorun düzelirmi başka parçadan yapma olasılığı varmı

    • Hayır yok. Elektronik kart yada motordan kaynaklı bu sorunu yapar. Eski yıkama motorunu değiştirmeden önce kontrol ettirebilirseniz daha yararlı olur.

     • Ufuk Kahraman

      Merhaba motor değişmeden önce kart değüşti sorun devam ediyor sonra yeni kart getirdi gene aynı sorun devam etti getirdiği kartta sorun olabilirmi şimdi servis yeni kart getiricek onu bekliyoruz

 19. Ufuk Kahraman

  Merhaba kart değişimi oldu sonra motor değişti sorun devam ediyor servis yeni kart getiricek onu bekliyoruz getirdikleri kartta arızalı olabilirmi

  • Sorununuz çözüldü mü? Nasıl çözüldü bizdede aynı sıkıntı var

 20. Ufuk Kahraman

  Merhaba motordan önce kart değişti sorun düzelmedi sonra motor değişti gene düzelmedi şimdi servis yeni kart getiricek taktıkları kart arızalı olabilirmi

  • Tabi olabilir, enderde olsa arızalı çıkabiliyor.

   • Ufuk Kahraman

    Merhaba yeni kart taktılar sorun devam ediyor ne durulama ne sıkma yapıyor çözemediler sorunu

   • Gülizar

    İyi günler regal bora 1005 t çamaşır makinası su ısıtmıyo kurulamaya geçince hızlı değil yavaş donuyo ve çalıştırdıktan kısa bir sure sonra bitti başlat Işığı yanıp dönüyor ama makina yıkamaya devam ediyor neden olur sımdıden teşekkürler

 21. İyi akşamlar samsung ecobubble 9 camaşır makinası kurulama yapıyor fakat ıslak çıkıyor sorun ne olabıilir acaba

  • Pompa filtresini temizleyiniz.

  • Ece öktem

   Merhaba makinemin markası Vestel eko5708t makina sıkma yapmıyor sağ alttaki yeri temizledik tahliye borusunu temizledik ,hala sıkma yapmıyor , hatt sıkmanın özelliği olan hızlı dönmeyi yapmıyor ,içindeki çamaşır miktarı ortalama. Hep ıslak sulu şekilde çıkıyor.

 22. Figen yavuz

  Bosch wae20463tr yıkamadan sonra sıkma yapmıyor. Manuel sıkma yaparsak sıkıyor lakin azda olsa sulu çıkıyor tam sokma yapmıyor. Pompanın orasını temizledim gidere baktım açık, lakin sıkma yapmıyor programlama da hata veriyor sıkmaya geçince. Ne yapmalıyım

 23. Sorununuz çözüldü mü? Nasıl çözüldü bizdede aynı sıkıntı var

 24. özgür

  Merhaba, siemens marka çamaşır makinemiz pompa tıkalı hatası veriyor, pompa temiz açtık baktık sıkışan bir şey yok pervane elle dönüyor, gider hortumu çalışıyor. işin ilginç yanı bu pompa tıkalı hatasını bazen veriyor bazen vermiyor, üst üste denedikçe kafasına göre boşaltma yapıyor ya da yapmıyor. Sorun ne olabilir? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. servis çağırmadan önce bir fikrim olsun, kazıklanmayalım.

 25. Harun 06

  Makinem yıkıyor sıkmaya gelince yavaş dönüyor. hızlanamıyor pompaya giden hortumları söktüm temizledim. hala aynı yıkıyor sıkmaya gecmiyor hep aynı hızda dönüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !

Call Now ButtonServis Çağır (0216) 360 91 06