Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor

Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor ?

Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor Bu durumun çeşitli nedenleri olabilir. Şimdi bu durumun nedenlerini sıralayalım. Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor ise eğer çamaşır makineniz sıkma problemi yaşatıyorsa, nedenleri ve çözümlerini belirtelim. Makine suyu tamamen boşaltamıyor ise sıkma moduna geçemez ve çamaşırlarınızı ıslak bırakır.

Çamaşır Makinesi Su Neden Boşaltmaz ?

Çamaşır makinenizin tahliye edilmemesinin birkaç nedeni olabilir. Ancak, sorununuzu çözmek için pratik adımlarımız var.

Çamaşırlarınızı çamaşır makinenize çamaşır makinesinden kurutucuya aktarmak için gidersiniz, ancak döngü bitmiş olsa bile su yıkama kazanda kalır. Bu olduğunda kafa karıştırıcı, sinir bozucu ve rahatsız edici olabilir. Suyun tahliye edilip edilmeyeceğini görmek için sıkma döngüsünü açabilirsiniz, ancak bu yardımcı olmazsa, başladığınız yere geri dönersiniz – bir dolu çamaşır ve suyla dolu bir yıkayıcı ile.

Çamaşır Makinesi Neden Su Tahliye Etmez ?

Çamaşır makinenizin neden tahliye edilmediğine dair birkaç olasılık  vardır. olabilir. Yıkayıcıda tıkalı bir tahliye hortumu olabilir veya pompa kırılmış olabilir. Kırık bir kapak anahtarı veya kemer de suçlu olabilir. Hatta hortumun sıkışması kadar basit bir şey bile olabilir. Nedeni ne olursa olsun, herhangi bir çalışma veya teşhis yapılmadan önce suyun çamaşır makinesinden boşaltılması gerekecektir.

Çamaşır makinesindeki su tahliye işlevi ne işe yarar?

Sıkma işlemi sırasında suyu tekneden uzaklaştırır. Yıkayıcı pompası  , makinenin altındaki suyu tahliye hortumuna zorlar. Tahliye hortumu  dolgusuna küvet sağlayan tahliye aşağı sonra makinenin üstüne döngüler, vb. Su hortumdaki dirseğe ulaştığında, tahliye borusundan dışarı çıkar.

Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor Ne Yapabilirim?

Çamaşır makinenizde drenaj yapmayan su varsa, birkaç seçeneğiniz vardır. 

Birincisi onu kurtarmaktır, ancak bu zaman alıcı ve sıkıcı bir süreç olabilir. Ayrıca, art arda küvetin tabanına ulaşmak için sırtınızı bükmek de zor olabilir. İşi yapmak için tahliye hortumunu ve yer çekimini kullanmak daha kolay bir yol olacaktır. Görev için elinizde olması gerekenler:

  •          Kova
  •          Tornavida
  •          İğne burun pensesi
  •          Sünger ve havlu
  •          Kelepçe

Adım 1 – Elektriği kapatın

Yıkayıcıyı prizden çıkarın veya devre kesici veya sigorta kutusundaki gücü kapatın.

Adım 2 – Yıkayıcının arkasındaki tahliye hortumunu bulun

İlk olarak, su akışını engelleyebilecek bükülmüş veya bükülmüş olup olmadığına bakın. Bu durumda, hortumun düzleştirilmesi sorunu çözebilir. Hortum tavizsiz görünüyorsa, gerekirse bir kelepçeyi sökerek tahliye borusundan ayırın. Suyu boşaltmaya hazır olana kadar hortumu yıkama küvetinden daha yüksek tutun.

Adım 3 – Kova ve tahliye hortumunuzu hazırlayın

Kovayı yerine  takın ve hortumu yıkama küvetinden daha aşağı kovaya  bırakın . Kova dolarsa, kovayı boşaltana ve tekrar doldurmaya başlayana kadar hortumu yıkama küvetinin üzerine kaldırın. Su serbestçe akmazsa, devam etmeden önce temizlemeniz gereken tıkalı bir filtre olabilir.

Adım 4 – Tüm tahliye hortumu tıkanıklıklarını kontrol edin ve çıkarın

Su boşaltıldıktan sonra hortumu tıkanmış bir giysi parçası veya sabun tıkanıklığına karşı kontrol edin. Hortumu küvetin altına bağlayan kelepçeyi gevşetin ve içini kontrol edin. Hortumu tıkayan bir şey veya hortumun bağlandığı bir tıkanma görürseniz, pense ile çıkarın ve hortumu yeniden bağlayın.

Adım 5 – Su giderinde veya ötesinde daha derin tıkanıklıklar olup olmadığını kontrol edin 

Hortum açıksa, tahliyede veya ötesinde bir tıkanma olabilir, bu da temizlemek için bir tesisatçının yılanını kullanmanız gerekeceği anlamına gelir.

Adım 6 – Yıkayıcı pompasını inceleyin

Yıkayıcı pompasında tıkanma veya kırık  pervane , kayış veya kaçak olup olmadığını kontrol edin. Ünitenizin pompa konumu ve parçalarının şeması için üreticinizin talimatlarına bakın. Çoğu durumda,  yıkayıcı çalışırken kötü bir pompayı gösteren olağan dışı bir ses görürsünüz  veya sızıntı da bir işaret olabilir. Kötü bir pompanız varsa, pompayı değiştirmeniz veya yardım için kalifiye bir servis teknisyenini aramanız gerekir. Kendiniz değiştirirseniz, aynı pompa modelini satın aldığınızdan emin olun.

Adım 7 – Çamaşır makinesi kapak anahtarını inceleyin.

 Kapak anahtarının çalışıp çalışmadığını görmek için  elinizle bastırın  . Bir tıklama duymazsanız, kırık olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

Adım 8 – Çamaşır makinesinde hasarlı kayış kontrolü yapın

Hasarlı kayışların tahliye probleminize neden olup olmadığını görmek için erişim panelini sökün ve ana kayışı ve pompa kayışını kontrol edin  . Bu parçaları bulmak için üreticinizin şemasına bakın.

Adım 9 – Yapılandırmanızın bir çamaşır makinesi tahliye deliği içerip içermediğini kontrol edin?

Bir tahliye deliği,  suyun makineden düzgün bir şekilde tahliye edilmesini engelleyebilecek bir vakumu önlemeye yardımcı olabilecek hava sağlar .  Tahliye hortumunun çevresinde gidere girdiği bir  boşluk varsa, havalandırmaya ihtiyacınız olmayabilir. Bina kodları bir tane gerektiriyorsa veya yıkayıcınız  uygun tahliye için havalandırma yığından dört ayaktan fazla ise bir havalandırma deliğine sahip olmalısınız  .

Adım 10 – Yardım için bir servis uzmanını arayın

Suyu yıkayıcıdan boşalttıysanız ve hortumu, pompayı ve kapak anahtarını kontrol ettiyseniz ve yine de sorunu tespit edemiyorsanız, muhtemelen yardım için profesyonel bir tesisatçı veya çamaşır makinesi servis teknisyenini aramanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi