Ev / Nasıl Yapılır ? / Çamaşır Makinesi Su Seviye Şalteri Nasıl Değiştirilir ?
Çamaşır Makinesi Su Seviye Şalteri değiştirme

Çamaşır Makinesi Su Seviye Şalteri Nasıl Değiştirilir ?

Çamaşır Makinesi Su Seviye Şalteri Nasıl Değiştirilir ? Su seviyesi anahtarı, küvet içerisindeki doğru su seviyesini belirlemek için kullanılan bir basınç aktif şalterdir. Bu parça normal olarak kontrol panelinin arkasında bulunur ve onu tüpe bağlayan bir hortum veya hava kubbesi borusuna sahip olacaktır. Elektronik bir kontrol kullanan yıkayıcılarda, bu anahtar teknenin altındaki karter alanında bulunabilir.

Çamaşır Makinesi Su Seviye Şalteri Değiştirme

Su küvetin içine dolduğunda, tüpteki havayı sıkıştıracak ve anahtara bir diyaframla itecektir. Anahtar su giriş valfini kontrol edecek ve valfi doğru su seviyesinde kapatacaktır. Tüpün bir sızıntısı varsa, anahtarı etkinleştirmek için yeterli basınç oluşturulamaz ve yıkayıcı aşırı dolum yapabilir. Anahtar arızalıysa, makinenin aşırı dolmasına da neden olabilir.

Anahtarın kötü olup olmadığını belirlemek için, önce hava kubbeli hortumu bir sorun olarak ortadan kaldırmalısınız. Hortumda çatlak veya aşınmış alanlar olup olmadığına bakın. Hortumu sökün ve suya batırın. Bir ucu kapatın ve havayı diğer tarafa üfleyin ve kabarcıklara bakın. Hortumda bir tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin. Hava kubbesi hortumu iyi görünüyorsa, su seviyesi anahtarı arızalı olabilir.

Çamaşır Makinesi Su Seviye Şalteri Nasıl Değiştirilir ?

Çamaşır makinenizin su seviye anahtarını değiştirmek için bir profesyonel almanıza gerek yoktur . Bu işi kendi başınıza kolayca yapabilirsiniz. Başlamak için yapmanız gereken şey:

Çamaşır makinesini kapatın

Onarım işlemine başlamadan veya çamaşır makinenizin parçalarını değiştirmeden önce, elektrik çarpmasını önlemek için makineyi kapatın ve fişini çekin.

Çamaşır Makinesi Su Seviye Anahtarını bulun

Çamaşır makinesi su seviyesi anahtarı yıkayıcınızın kontrol panelinde bulunur. Genellikle su seviyesi anahtarı sıcaklık kontrol düğmesinin yanındadır.

Anahtarın Bağlı Hortumunu Kontrol Edin

Çamaşır makinesi su seviyesi anahtarına bağlı hortumu kontrol edin ve sıkıca yerine oturduğundan emin olun. Hortum gevşek olduğunda, su seviye şalteriniz arızalanır ve çamaşır makinenizden su taşacaktır. Bu gibi durumlarda, anahtarınızı değiştirmeniz gerekmez. Sadece hortumun anahtara uygun şekilde bağlandığından emin olun ve işler iyi olacaktır.

Su Seviye Anahtarını Çıkarın

Tornavida kullanarak, anahtarı yerinde tutan vidaları sökün. Vidaları çıkardıktan sonra, düğmeyi elinizde tutun ve yavaşça yukarı doğru çekin. Bazı tip su seviye anahtarları, elektrik telleri vasıtasıyla yıkayıcıya bağlanırken, diğerleri sadece soketlere yerleştirilir. Su seviye anahtarının yıkayıcıya nasıl takıldığından emin değilseniz, varsa kabloları çekmekten kaçınmak için düğmeyi dikkatli bir şekilde kaldırın. Su seviyesi anahtarının bir çeşit kablo ile gelmesi durumunda, kabloları çıkarmadan önce anahtarın şasiye bağlanma şeklini not edin. Genellikle, çamaşır makinesi su seviye anahtarının üç konektörü vardır ve kablolar renk kodludur, bu sayede daha sonra yeniden bağlamanız kolaydır.

Anahtarı Test Edin

Anahtarı test ederken çamaşır makinenizi açmanıza gerek yoktur. Multitester, şalterden geçen elektrik akımı olmasa bile, çamaşır makinesi su seviyesi anahtarınızdaki elektrik sorunlarını tespit edebilir.

Anahtarınızdaki elektrik sorunlarını teşhis etmek için, bir okuma almak için çoklu okuma problarını anahtarın konektörlerine takın. Okuma sonsuzluk gösteriyorsa, anahtar hala çalışır durumdadır, ancak okuma sıfıra yakın bir direnç gösteriyorsa, anahtarınızı değiştirmeniz gerekir.

Anahtarın Değiştirilmesi

Düğmeyi değiştirmek için, eski anahtara bağlı tüm kabloları çıkarın ve bunları yenisine bağlayın. Telleri yeni anahtara bağladıktan sonra, anahtarı yerine geri takın ve vidaları değiştirin. Anahtar yerine yerleştirildikten sonra, çamaşır makinesini fişe takın ve anahtarı test etmek için küvetini suyla doldurmaya başlayın. Yıkayıcıdaki su belli bir seviyeye ulaştığında anahtar açılmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Sirke ile bir mikrodalga fırın nasıl temizlenir

Sirke ile bir mikrodalga fırın nasıl temizlenir ?

Sirke ile bir mikrodalga fırın temizleme Sirke ile bir mikrodalga fırın nasıl temizlenir ? Bunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Yasak !
Servis Çağrı Merkezi