Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Çamaşır makinesi suyu aşırı ısıtırsa ne yapmalıyım ?
Çamaşır makinesi suyu aşırı ısıtırsa ne yapmalıyım

Çamaşır makinesi suyu aşırı ısıtırsa ne yapmalıyım ?

Çamaşır makinesi suyu aşırı ısıtırsa

Çamaşır makinesi suyu aşırı ısıtırsa ne yapmalıyım ? Çamaşır makinesinin suyu aşırı derecede ısıtması, çoğunlukla dolaylı işaretlerle öğreniyoruz. 40 ° C’de hassas bir yıkama programı başlatmış gibi görünüyor ve işler aniden dökülüyor! Ya her zaman 30 ° C için tutulur “yün” programı, üzerine yıkanmış ve bir favori kazak var – şimdi o oyuncak ayı sadece konabilir yüzden “oturdu” … Ancak, daha “görünür” durumlar vardır – Makine kaynamaya başladığında kelimenin tam anlamıyla. Bu durumda, birimin üst kapağının altından buhar bulutları vardır ve duvarlardan bir ateş vardır.

Fakat makineniz çamaşırları kaynatmazsa ve 10-20 derece hata yaparsa – durum, kabul edersiniz, daha az hoş değildir. Sonuçta, bu durumda sentetik, yünlü ve ince kumaşların yıkanması unutulacak! Makinenin suyu aşırı ısındığını fark ederseniz ne yapabilirsiniz?

Başlamak için – makineyi kapatın. Eğer çamaşırları yıkadıysa ve şımarık şeylerden sonra bulduğunuz hataları bulduysanız, kabloyu soketten çıkarın. Makineyi proseste bulursanız – örneğin, ısıtıcının kapaktan geldiğini öğrendikten sonra – yıkama programını kesmek daha iyidir. Şimdi makineyi sıcak sudan korumak için tahliye programını açmaya çalışın ve ardından makineyi prizden kapatın.

Stylalka yanıt vermiyorsa – aşırı ısınma nedeniyle kontrol modülü arızalanabilir – makineyi prizden kapatın ve soğumasını bekleyin. Stylalk’taki suyun hacminin yeterince büyük olduğunu düşünün – yaklaşık 30 litre – ve soğuması birkaç saat sürecektir! Ardından bir tahliye filtresi kullanarak suyu boşaltın (makinenin altındaki küçük bir kapakta bulunur) ve çamaşırları çıkarın.

çamaşır makinesinde tahliye filtresi

Makine boşaltıldığında ve kapatıldığında – ne olduğunu anlamaya zamanı geldi.

Aşırı ısındığında veya tamamen su kaynattığı 4 ortak arıza

Aşağıdaki tablo, çamaşır makinesinin suyu aşırı derecede ısıttığı temel arıza türlerini anlatmaktadır. Ne yazık ki, pratikte “ek” semptomları yok, bu yüzden arızaların tam nedenini belirlemek için, teknisyeni çağırmak gerekiyor.

Arıza
Sorun nedir
Onarım maliyeti * **

Arızalı termistör (elektronik kontrollü modern çamaşır makinelerinde sıcaklık sensörü)

Elektronik kontrollü makinelerde aşırı ısınmanın en yaygın nedeni, bir termistörün yanlış çalışmasıdır – su sıcaklığını algılayan bir sensör. Makinedeki su ayarlanan sıcaklığa kadar ısıtıldığında, termistör bu bilgiyi kontrol panosuna “bildirir”. Sırasıyla, kontrol panosu ısıtmayı kapatmak için TEN rölesine bir sinyal gönderir. Ancak bazen termistör, oluşan ölçekden bozulmaya başlar ve sıcaklığı doğru şekilde ölçmez – bu durumda, makineyi ölçekli ajanlar yardımıyla temizlemek yeterlidir. Bununla birlikte, çoğu durumda, termistör tamamen arızalanır “yanar”.

Termistörün değiştirilmesi gereklidir.

Arayınız

Arızalı TEN rölesi (elektronik kontrollü makinelerde)

Ayarlanan su sıcaklığına ulaşıldığında, termistör kontrol panosuna sinyal verir. Sırayla, pano ısıtmayı kapatan TEN rölesine bir sinyal gönderir. Ancak TEN rölesinin “yapışması” durumunda – ısıtma elemanı sinyale tepki vermiyor ve çalışmaya devam ediyor. Sonuç olarak, su aşırı ısınır ve kaynar. Isıtma sürekli devam eder: Eğer yıkama döngüsü zamanında durdurulmazsa, durulama sırasında bile su ısıtılır.

Rölenin değiştirilmesi gereklidir.

Arayınız
Termostat arızası (elektromekanik kontrollü yıkama makinelerinde sıcaklık sensörü) Eski tip makinelerde – elektromekanik kontrol ile – termostat iki fonksiyonu birleştirir: su sıcaklığını belirler ve ısıtıcının kendisini kapatır. Termostatın arızalanması durumunda ,ısıtma elemanı kapanmaz veya açılmaz, su aşırı ısınır veya hiç ısınmaz.

Termostatın değiştirilmesi gereklidir.

Arayınız
Elektronik modülün elektronik çamaşır makinelerinde veya programlayıcının bozulması elektromekanik kontrollü modellerde Kontrol panosunun arızası da su aşırı ısınmasının yaygın bir sebebidir. “Beyin” daktilo tenu su kaynamaya ısıtılmaktadır sağlayan bir açma sinyalini verir. Ya da, belki de, ücret yanlış termostat bilgi yorumlar ve su hala arzu edilen sıcaklığa kadar ısıtılır belirtti. Bu 10, 20, 30 ° C’de aşırı ısınmaya neden olur.

Kontrol panosunun yanıp sönmesi veya değiştirilmesi gerekir.

Arayınız

* Tablo, tahmini onarım masraflarını gösterir. Çamaşır makinesi teşhis edildikten sonra tüm çalışmalar için kesin tahmin master tarafından sağlanacaktır. Teşhis ücretsizdir, ancak tamir etmeyi reddederseniz bir uzmanın ayrılması için 40tl ödemeniz gerekir.

** Fiyatlar, yedek parçaların maliyeti dikkate alınmadan sadece master’ın çalışması için belirtilmiştir.

Çamaşır makinenizin suyu aşırı ısındığını fark ederseniz – lütfen çekmeyin! Hemen uzmanlarla iletişime geçin.

 

İlginizi Çekebilir

Buzdolabı Çalıştıktan Bir Kaç Saniye Sonra Tık Sesi İle Durur

Buzdolabı Çalıştıktan Sonra Tık Sesi İle Durması ?

Sayfa İçindekiler Buzdolabının çalıştırıldıktan sonra durma nedenleriBuzdolabı Çalıştıktan Sonra DurmasıBuzdolabı Sorunların tanımı ve özellikleriBuzdolabı motor …

Bir yorum

  1. Nergis

    Çamaşır makinem bosh marka nisan 2018 de arızalandı suyu aşırı ısıtıp sıkmıyordu servis çağırdım yapıldı ama aynı arıza bir sene sonra tekrarladı aynı yeri aradım tekrar teşhis ücreti istediler. Gebzede ikamet ediyorum . Sizin tamir şansınız var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi