Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Çamaşır Makinesinde Beyazlar Nasıl Yıkanır ?
Çamaşır Makinesinde Beyazlar Nasıl Yıkanır

Çamaşır Makinesinde Beyazlar Nasıl Yıkanır ?

Çamaşır Makinesinde Beyazlar Nasıl Yıkanır ? Henüz ayrılmaya hazır olmayan sararmış tişörtlerin, pantolonların veya çarşafların var mı? Onları tekrar parlak beyaz yapmak için deneyebileceğiniz çeşitli yöntemler vardır. Bazı yöntemler hassas kumaşlara zarar verdiğinden, beyazlattığını ürün için en iyi olanı kullandığınızdan emin olun.

Çamaşır Makinesinde Beyazları Yıkama

Bu makale ağartıcı ve diğer kimyasallarla beyazlatma veya doğal ev gereçlerinin kullanımı hakkında talimatlar sunar.  Beyazların birçok yüzü var, narin, düzenli ve özel beyazlar, ancak ortak bir noktaya sahipler, etkilemek için hepsinin kusursuz parlak görünmeleri gerekiyor.

Hassas Beyazları Yıkama

 • İnce bluzlar, gömlekler veya iç çamaşırlar gibi narin beyaz eşyaları toplayın.
 • Ürünlerin yıkanabilir olduğundan emin olmak için bakım etiketlerini gözden geçirin. Çamaşır makinesinin veya elde yıkama önerilip önerilmediğinin yanı sıra önerilen yıkama sıcaklığı ve kurutma yöntemine dikkat edin.
 • Makineyi en hassas beyazları soğuk suyla yıkayın. Su seviyesini ayarlayın ve makineyi yumuşak ya da hassas olarak ayarlayın. deterjan kullanarak mükemmel sonuçlar almakta sorun yaşamamalısınız.
 • Elde yıkama narin çamaşırlar veya özel olarak “sadece el yıkama” etiketli öğeler. Bir küvete veya bir kova soğuk suyla az miktarda Ariel’i seyreltin ve ardından elbiselerinizi akan su altında bekletip durulayın.

Normal Beyazları Yıkama

 • Bir makinede ılık suyla yıkama için etiketli beyaz elbiseler yerleştirin. Örneğin, bir pamuklu gömlek ve keten bluz aynı anda yıkanabilir. Makineyi sıcak, normal veya yumuşak çalışmaya ayarlayın.
 • Toz deterjan ekleyin . Lekeler halinde ile ön işlem yapın.
 • Bir kurutucunuz varsa, yüksek pamuklu kuru pamukları ve düşük veya orta sentetikleri kullanın. Bunları bir araya getirerek kurutucuya yerleştirebilir ve sentetikleri en kısa sürede halledebilirsiniz. Veya elbiseleri doğal olarak kuruması için dışarıda asabilirsiniz.

Beyaz Havlu, Çarşaf ve Çorap Yıkama

 • Sıcak yıkamayı tolere edebilecek beyaz havlular, çarşaflar ve çoraplar toplayın. Emin değilseniz etiketleri kontrol edin.
 • Küf, mantar ve akarlara eğilimli maddeleri sıcak suyla yıkayın. Su seviyenizi doğru hacim için ayarlayın ve makineyi normal çalışmaya ayarlayın.
 • Çamaşır Tozu ekleyin Lekeler halinde, ılık su ve Çamaşır Tozu çözeltisine batırın.
 • Bir kurutucunuz varsa, bu parçaların tümünü yüksek sıcaklıkta kurutun veya üzerlerinde aşırı havlu havlamak istemiyorsanız, kağıtları ayrı olarak kurutun. Alternatif olarak, kıyafetleri doğal olarak kuruması için dışarıya asabilirsiniz.

Beyaz Kumaşın Bakımı

 •  Bunları doğru sıralayın: Beyaz giysileri renkli giysilerle yıkamamak için her zaman çok dikkatli olun. Renklerin herhangi biri kanarsa, tüm beyaz giysiler kirli ve lekeli görünür – çamaşır makinesine koyduğunuzda istediklerinizin tersi! Ayrıca, ağır kirli çamaşırları hafif kirli çamaşırlardan ayırın.
 •  Bakım etiketlerini kontrol edin: Yıkama talimatlarını izlemek, küçük sevgilinizin beyaz kıyafetlerine zarar vermenizi önleyebilir. Giyim etiketlerinde bakım sembolleri Eğer sıcaklık ve deterjan kullanmanız gereken ne anlama geldiğini bulun ve çamaşır suyu kullanıp kullanamayacağınızı söyleyecektir yardımcı olur. Çamaşır yıkarken yıkama talimatlarını takip etme alışkanlığını edinin.
 • Çamaşır makinesini temizleyin : Çamaşır makinenizin, küçük çocuğunuzun beyaz kıyafetlerini beyazlatmanıza yardımcı olması için temiz olması gerekir. Kullanım kılavuzunu takip edin ve tercihen çıkarılabilir tiftikli filtreli bir makine seçin. Filtreyi çıkartın ve tüyü temizleyin. Bu, kızınızın sevimli beyaz elbisesinin yaşlı ve donuk görünmesini önler.
 • Soğuk su en iyisidir: Isıtıldığında kumaşa bulaşan lekelerdir. Doğru gelmeyebilir, ancak soğuk su çocuğunuzun beyaz kıyafetlerinden en zor lekeleri çıkarabilir.
 • Kurutma kuralı: Çamaşırları yıkadıktan hemen sonra kurutun. Çamaşır makinesinde ıslak giysiler bırakırsanız, koklamak ve sağlıksız olan küf veya küf oluşabilir. Giysileri güneş ışığında kurumaya bırakın; çocuğunuzun oldukça beyaz giysileri güneş ışınlarının beyazlatma ve dezenfekte edici özelliklerinden faydalanacaktır.

Beyaz Giysileri Yıkarken Ne Yapmamalı

 • Aşırı yükleme yapmayın: Temizlik maddeleri kiri gevşetir ve çamaşır makinesinde kirin yıkanması için yeterli yer ve su olmalıdır. Aksi taktirde, tekrar giysilere yatırılabilir.
 • Çamaşır suyu kullanmaktan kaçının: Hassas ciltlerde toksik ve tahriş edici olabilir. Bu nedenle, çocuğunuzun hassas cildi varsa, beyaz kıyafetleri yıkarken çamaşır suyunu önlemek daha iyi olur. Ayrıca, ağartıcının aşırı kullanımı mükemmel beyaz kumaşı sarıya veya griye dönüştürebilir ve hem klor hem de oksijenli ağartıcılar kumaşı zayıflatabilir. Çocuğunuzun kıyafetlerinin birkaç yıkamadan sonra parçalara ayrılmasını istemezsiniz, değil mi? Değiştirmeleri istiyorsanız, limon suyunu veya kabartma tozu deneyin – bunlar daha hafif beyazlatıcı ajanlardır.
 • Sert sudan kaçının: Sert sudaki mineraller beyaz giysilere biriktirme ve mat ve sarımsı olma eğilimindedir. Yüksek demir içeriğine sahip su beyazlarda kırmızımsı lekeleri geride bırakma eğilimindedir. Bu lekeleri önlemek için, beyaz kumaşları her yıkadığınızda bir su yumuşatma sistemi kurmayı veya su yumuşatma maddeleri eklemeyi düşünebilirsiniz.
 • Çamaşır sıklığı: Çocuğunuzun beyazını tek bir kullanımdan sonra gözetimsiz bırakmayın. Temiz görünseler bile, vücut yağları ve terleme onları çok hızlı sarıya çevirebilir. Yağlı lekeleri çıkarmak için, giysileri sıvı deterjan veya bulaşık deterjanı veya şampuanla ön işlemden geçirin.

Beyaz Giysilerin Yıkanmasıyla İlgili Bazı Hızlı İpuçları

 • Süper kirli çorapları sıcak suda bekletin ve iki kaşık bulaşık deterjanı ekleyin ve en az 30 dakika bekletin. Sonra her zamanki gibi yıkayın. Doğal ajanları tercih etmeniz durumunda sabunu yarım bardak limon suyu ile değiştirebilirsiniz.
 • Yıkamak için bol miktarda beyaz elbiseniz varsa, deterjanla birlikte soğuk suya yarım bardak sirke ve iki kaşık kabartma tozu ekleyin. Kabartma tozu ve Matic deterjan, çift olarak harikalar yaratır ve ter lekelerini kolayca giderir.

Beyaz çamaşırları yıkamak konusunda daha kullanışlı ipuçlarını biliyor musunuz? Listeye eklemek ve bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

Bu İşine Yarar Belki ?

Buzdolabı Aylık Ne Kadar Elektrik Tüketiyor

Buzdolabı Aylık Ne Kadar Elektrik Tüketiyor ?

Buzdolabı Aylık Ne Kadar Elektrik Tüketiyor ? Buzdolabı Aylık Ne Kadar Elektrik Tüketiyor Okuyucuların “gözbebeklerine”  …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !

Servisi Ara (0850) 333 1 687