Beyaz Eşya Klima Ev Aletleri Servisi.com.tr Hoşgeldiniz.

Çamaşır Makinesinde Renkli Giysi Nasıl Yıkanır ?

Çamaşır Makinesinde Renkli giysi nasıl yıkanır

Çamaşır Makinesinde Renkli Giysi Nasıl Yıkanır ? Renkli giysiler sadece özel değil, aynı zamanda bizim ruh halimizi ve kişiliğimizi yansıtarak her şeyimizi anlatmak için harikalar. Aslında, renkli giysiler de özel ihtiyaçları nedeniyle özeldir. Hafif ve koyu renk giysilerden daha çabuk renk kaybedebilir ve kaybedebilirler.

Renkli Çamaşırlar Hangi Programda Nasıl Yıkanmalıdır?

Giysileri özenle yıkamak, bu renkli favorileri daha uzun süre saklamanıza yardımcı olacaktır. İşte burada çamaşır yıkamak için çamaşır ipuçlarımız.

 1. Yıkama talimatlarını okuyun ve giysilerinizdeki sembolleri yıkayın. Ürünün bir çamaşır makinesinde veya elle yıkanıp kurutulmadığını veya kuru bir temizleyiciye gitmesi gerekip gerekmediğini size söyleyecektir.
 2. Renklerinizi ayrı yıkayın. Evde yıkanabilen renkli giysiler için, önce bunları renklere göre sıralamanız gerekir.  Püreler, kırmızılar, portakallar ve parlak sarılar gibi parlak kıyafetler birlikte yıkanabilir. Parlak maviler ve yeşillikler de birlikte yıkanabilir. Başka bir şeyle uyuşmayan bir öğeniz varsa, el ile yıkamayı düşünün.
 3. Lekeleri ön muamele. Renkli kıyafetlerinizi lekeler için inceleyin ve az miktarda deterjan ile tedavi edin. Renkleri üzerinde lekeler üzerinde sert ama nazik.
 4. Yıkamak için yeni rengarenk kıyafetlerinizi ters çevirin. Makinenin üzerine çıkmayın ve elbiselerinizi temizlemek için gerekli olan eşyaları yumuşak bir döngü olarak yıkayın. Nazik veya orta yıkama döngüsü mükemmel olmalıdır.
 5. Yeni renkli kıyafetlerinizi soğuk suda yıkayın. En iyi performans için, parlak renkli giysiler için üretilmiş Renk Yıkama Tozu  veya Konsantre Sıvı kullanın . Tek bir yıkama ile birçok zor lekeyi ve kirleri çıkarırken renklerin parlak kalmasına yardımcı olur.
 6. Renkli giysilerinizi döngü biter bitmez makineden çıkarın. Renkli çamaşırların çamaşır makinesinde oturmasına izin vermek, renklerin diğer eşyalara sarkmasına neden olabilir.
 7. Renkli kıyafetlerinizi kurumaya bırakın. Mümkünse kurutucuyu kullanmaktan kaçınınız, çünkü kurutucu giysilerinizin daha hızlı solmasına ve kaçırmış olabileceğiniz lekeleri çıkarmasına neden olacaktır.

Renkli kıyafetlerden lekeleri çıkarma

 1. Hemen tedavi edin: Lekenin giysiye kurumasını önlemek için lekeli kısmı ılık suya koyun.
 2. Suya daldırın: Derin, koyu renklerin daha hafif olanlara sızması daha olası olduğundan, renkleri birlikte yıkamak en iyi fikir değildir. Renkli giysileri bir kova ılık su içinde ayrı ayrı ıslatın ve her biri 30 dakika boyunca orada bırakın. Leke zaten kurumuşsa, doğrudan leke üzerine küçük bir Konsantre Sıvı uygulayın.
 3. Bakım talimatlarına göre yıkayınız: Suya battıktan sonra, durulayınız ve kumaş bakım etiketine göre veya yukarıda belirtildiği gibi yıkayınız.

Renkli giysilerin yıkama talimatları

Renkli giysileri doğru su sıcaklığında, yıkama programında, deterjanda ve bakım etiketine göre kurutma yönteminde yıkamak, en sevdiğiniz kıyafetlerin ömrünü uzatmaya ve renklerin canlı kalmasına yardımcı olabilir. Aşağıdaki malzemeleri toplayın ve size her türlü çamaşır makinesinde renklileri yıkamanın yollarını öğreten sekiz kolay adımın üzerinden geçin .

Tedarik

 • Çamaşır deterjanı
 • Leke çıkarıcı (isteğe bağlı)
 • Kurutma rafı (isteğe bağlı)

1. Adım: Etiketleri kontrol edin

Giysi etiketleri, doğru yıkama sıcaklığını ve programını bulmak için bir kılavuz görevi görerek giysinizin ömrünü ve görünümünü uzatmaya yardımcı olur. Giysilerinizi çamaşır makinesine atmadan önce, etiketleri iki kez kontrol etmek için biraz zaman ayırın ve elde yıkanması gereken veya yalnızca kuru temizleme yapılması gereken giysileri bir kenara koyun .

2. Adım: Giysileri sıralayın

Giysileri yıkamadan önce ayırmak, giysilerinizin yıkama ve kurutma döngüleri sırasında solmasını ve kanamasını önlemeye yardımcı olur. Renkleri birlikte gruplandırmaya çalışın – pastelleri bir grupta yıkayın, ardından kırmızıları, turuncuları ve sarıları daha koyu tonlu yeşil, mavi veya mor öğelerden ayırın. Parlatıcılarınız yepyeniyse, boyanın diğer giysilere bulaşmasını önlemek için ilk birkaç yıkamada ayrı yıkayın.

Renge göre sıralama, giysilerinizin canlı görünmesini sağlamaya yardımcı olabilir, ancak kumaş türü ve ağırlığına göre sıralama, özellikle yünlü yıkarken aynı derecede önemli olabilir . Benzer ağırlıktaki kumaşları bir arada gruplayarak giysi liflerine zarar vermekten kaçının. Ayırma işlemi yaparken, havluları ve çarşafları giysilerinizden ayırın ve kapsamlı bir temizlik için uzun, sıcak bir yıkama programı kullanarak yıkayın.

3. Adım: Giysileri ön işleme tabi tutun

Lekeli giysilere ön işlem uygulayın ve çok kirliyse ayrı yıkamak üzere bir kenara koyun. Ürünün bakım etiketine, kirlilik seviyesine göre mümkün olan en kısa yıkama döngüsünü seçin ve soğuk su kullanın. Parlaklarınızdan biri diğerine bulaşırsa, kirli parçayı kurutucuya koymayın – ısı lekeyi sabitleyecektir. Bunun yerine, boya çıkana kadar bu öğeyi soğuk suda ayrı yıkayın.

4. Adım: Yıkayıcıyı yükleyin

Çamaşır makinesini doldurmak oldukça basit görünüyor, ancak çamaşır makinesi türüne göre giysilerinizin iyice temizlenmesini sağlayan bazı en iyi uygulamalar var . Öğeleri, hareket etmeleri için yeterli alana sahip olacak şekilde pervane veya karıştırıcının etrafına gevşek bir şekilde yerleştirin ve yükün eşit şekilde dengelendiğinden emin olun.

Tambura gevşek bir şekilde oturan öğeler ekleyerek önden yüklemeli bir yıkayıcı yükleyin. Yıkayıcıyı aşırı doldurmak, giysilerin düzgün bir şekilde yuvarlanmasına veya temizlenmesine izin vermez, bu nedenle yıkayıcı tamburunu sıkıca doldurmadığınızdan emin olun. Kapağı kapatmadan önce tüm giysilerin tambura yüklendiğinden emin olun. Yalnızca bir veya iki öğeyi yıkamayı planlıyorsanız, dengelemeye yardımcı olması için yüke birkaç temiz havlu ekleyin.

Adım 5: Doğru miktarda deterjan ekleyin

İhtiyaç duyduğunuzdan daha fazla deterjan kullanmak, giysilerde kalıntı bırakabilir, renkleri görsel olarak soldurabilir ve daha fazla kir çekebilir. Çamaşır Deterjanı, deterjanı sizin için dağıtan bir Hassas Dökme Kapak içerir, böylece yalnızca ihtiyacınız olanı dökersiniz. Boyaların akmasını önlemek için güçlendiriciler veya ağartıcı alternatifleri olmayan deterjanları seçin.

Adım 6: Su sıcaklığını ayarlayın

Artık programı ayarlamaya hazır olduğunuza göre, renklileri sıcak suda mı yoksa soğuk suda mı yıkıyorsunuz? Renkli giysiler – özellikle parlak ve koyu renkler – soğuk suda yıkanmalıdır. Soğuk döngüler, renklerin akmasını ve solmasını önlemeye yardımcı olmak için daha soğuk su sıcaklıklarını kullanır. Kumaş türü gibi faktörler de yıkama sıcaklığını etkileyebilir, bu nedenle yıkamadan önce giysinizin bakım etiketine bakmayı unutmayın.

7. Adım: Döngü türünü ayarlayın

Giysileri yıkamak her zaman bir miktar aşınmaya katkıda bulunur, ancak hafif bir döngü, giysi liflerinin bakımına yardımcı olmak için çamaşır makinesindeki çalkalama miktarını ve süresini sınırlar ve giysi tüylerinin ve renklerinin solma hızını azaltmaya yardımcı olabilir. Çok kirli bir çamaşıra ön işlem yapmak için elinizden gelenin en iyisini yapın, ancak daha kapsamlı bir temizliğe ihtiyacı varsa, yoğunluğu Normal bir yıkama programıyla artırabilirsiniz.

Parlaklarınızdan biri diğerine bulaşırsa, kirli parçayı kurutucuya koymayın – ısı lekeyi sabitleyecektir. Bunun yerine, boya çıkana kadar bu öğeyi soğuk suda ayrı yıkayın.

Adım 8: Düşük ısıda kurutun

Renkli giysilerin kurutulması en iyi şekilde bir makine kurutucusuna veya iç mekan kurutma rafına bırakılır, çünkü dış mekanda kurutmadan gelen güneş renklerin solmasına neden olabilir. Giysilerinizi içeriye ve doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayacak şekilde asmak, giysinizin rengini ve kalitesini korumaya yardımcı olabilir, ancak düşük ısıda kurutma makinesinde kurutmak da en sevdiğiniz giysilerin minimum aşınmayla işini halledebilir. Ürününüzün bakım etiketi tarafından önerilen en düşük kurutma döngüsü ısı ayarını kullanın ve giysileriniz biter bitmez çıkarın. Belirli  Kurutuculardaki Yalnızca Hava döngüsü gibi bazı kurutma programları , giysilerinizi ısıtmadan kurutmak için tasarlanmıştır.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonServisi Ara (0850) 811 24 22