Destek
Çamaşır Makinesinde Modlar Ve Fonksiyonlar

Çamaşır Makinesinde Yıkama Modları Ve Fonksiyonları

Çamaşır Makinesinde Yıkama Modları Ve Fonksiyonları Modern bir çamaşır makinesinde hem nevresimleri hem de çocuk kıyafetlerini, ayrıca ipek elbiseleri, yün kazakları, spor kıyafetlerini veya perdeleri kolayca yıkayabilirsiniz. Yalnızca doğru yıkama modunu açmak veya belirli işlevleri seçmek önemlidir.

Cihazınız ile ilgili hata kodlarını aşağıdaki listede yer almıyorsa Yorum yaz kısmından teknik ekibimiz iletişime geçerek destek alabilirsiniz. 

Çamaşır Makinesi Temel Yıkama Modları

Farklı modelleri farklı mod ve işlevler listesinde farklılık gösterir, ancak bazı modlar hemen hemen tüm cihazlarda bulunur. Hem Bosch hem de Zanussi marka otomobillerde ve Samsung, LG ve diğer üreticilerin modellerinde seçilebilirler. Bunlar şunları içerir:

 1. Pamuk yıkayın. Neredeyse tüm otomatik makinelerde göreceğiniz için bu mod en yaygın olarak adlandırılabilir. Bu modda, çok kirli pamuklu ürünler ve yatak çarşafları yıkanır. Tipik olarak, böyle bir yıkama suyu + 950 ° C’ye ısıtmayı içerir, ancak pamuk yıkamak için ve daha düşük bir sıcaklıkta programlar vardır. Bu programdaki döndürme, makine modelinizin izin verdiği maksimum hıza ayarlanır.
 2. Sentetik yıkayın. Bu program aynı zamanda çok yaygındır ve sentetik kumaştan yapılan çamaşırların yanı sıra karışık çamaşırların yıkanmasında kullanılır. Bu program için su ısıtması genellikle + 600C’ye kadar yapılır. Bu modda yıkama oldukça uzundur ve mevcut maksimum hız iplikçilik için kullanılır.
 3. El yıkama. Böyle bir ortak mod, dikkatli bakım gerektiren ince kumaşlardan dikilen çamaşırların yıkanması için seçilir. Bu programda, tül genellikle yıkanır. Tipik olarak, el yıkama suyu +300 veya +400 ° C’ye ısıtılır. Bu modda tamburun dönüşü yavaş ve doğru, ancak sıkma yok.
 4. Hassas yıkama Önceki modda olduğu gibi, böyle bir yıkama, hassas işlemeye ihtiyaç duyan ince kumaşlar için gösterilmektedir, ancak, asıl fark, az miktarda devir ile sıkma programındaki mevcudiyet olacaktır.
 5. Yünü yıka. Böyle bir program çoğu cihazda doğaldır ve yünden yapılan şeyler için tasarlanmıştır. Bu mod az su ısıtması ve sıkma olmadan yumuşak yıkama sağlar.
 6. Günlük yıkama. Bu program, çok hızlı olmayan çamaşırları temizlemek için nispeten hızlı (ortalama süresi 40 ila 60 dakika arasındadır) için tasarlanmıştır. Bu tür bir yıkama sırasında su +300 veya +400’e kadar ısınır ve makinenin ketenlerle tam olarak yüklenmesi tavsiye edilmez.
 7. Hızlı yıkama. Neredeyse tüm makinelerde kısa yıkama döngüsüne sahip bir program mevcuttur ve örneğin “Süper hızlı yıkama”, “Hızlı 15”, “Hızlı 29”, “Hızlı 15” vb. Gibi farklı yollarla çağrılabilir. Bu mod, çabucak yıkanması gereken hafif kirli giysiler için seçilir. Böyle bir programın süresi 30 dakikaya kadardır, su +300 veya +400’e kadar ısınır ve eğirme için maksimum hız ayarlanır.
 8. Yoğun yıkama. Bu modun temel amacı çok kirli çamaşırları yıkamaktır. Su genellikle böyle bir programda yüksek sıcaklıklara (+ 60 + 900 ° C) ısıtıldığından, bu tür çamaşırlar hassas kumaşlar için önerilmez. Bu programın süresi 90 ila 120 dakikadır.
 9. Ön yıkama. Bu mod iki ardışık yıkamadan oluşur, bu nedenle farklı bölmelerdeki toz dağıtıcıya iki doz deterjan dökülmelidir. Program, yemiş ve normal şartlar altında alınamayacak lekeleri olan çok kirli çamaşırlar için kullanılır.

Çamaşır Makinesi Yıkama Programları

Çamaşır Makinesi Ek modlar

Çamaşır Makinesinde Yıkama Mod Ve Fonksiyonları Bazı çamaşır makinesi modellerinde standart ve en yaygın kullanılan modlara ek olarak, bu gibi ek modlarla da karşılaşabilirsiniz:

 • Kurutma. Bunları yalnızca bu ek modun sağlandığı çamaşır makinelerinde kurutabilirsiniz. Kurutma işlemi narin olabilir, bu da çamaşırların programlanma sırasında hafifçe çalkalanacağı anlamına gelir. Ayrıca, bazı makineler hızlandırılmış kurutma imkanı sunar, ancak bu program yalnızca ısıya dayanıklı malzemelerin kurutulması için önerilir.
 • Ekonomik yıkama Böyle bir programın temel özellikleri, daha az su tüketimi ve daha az elektrik tüketimi olan asgari ısınmadır. Bazı otomobillerde, böyle bir program “eko” olarak adlandırılır. Yıkama yaklaşık 50-60 dakika sürer ve su + 400 ° C’ye ısıtılır.
 • Soğuk suyla yıkayın. Program, ısıtıldığında zarar görebilecek kumaşları yıkamak için kullanılır. Tipik olarak, bu mod elle yıkanması gereken şeyler veya hassas sentetik malzemeler için seçilir.
 • Sırılsıklam yıkama. Böyle bir ek program, lekeleri ve ağır kirleri çıkarmak için tasarlanmıştır. Bir süre makineye yüklenen çamaşırlar suda kalır ve daha sonra + 400C sıcaklıkta yıkama modu açılır. Toplamda, benzer bir yıkama 60 ila 120 dakika sürer.
 • Perdeleri yıka. Bu mod ön yıkama sağlar ve perdeler ve perdeler için kullanılır.
 • Kot yıkamak Böyle bir programda, kot ve kot kıyafetleri ve koyu tekstiller yıkanır.
 • İpek yıkama. Bu program ipek ve sentetik karışık malzemelerden çamaşır yıkamak için kullanılır.
 • Battaniyelerin yıkanması. Bu programda farklı yatak örtüleri ve battaniyeleri yıkayabilirsiniz.
 • Biyo Bakım Bu mod, enzimler ile deterjanların kullanımını içerir. Yüksek sıcaklıklarda parçalandıkları için, program daha düşük bir yıkama sıcaklığı belirler.
 • Çocuk eşyalarının yıkanması. Bu modun özellikleri yüksek sıcaklık ve ek durulamadır. Sonuç olarak, çocuğun kıyafetleri deterjan ve leke izlerinden tamamen temizlenecektir.
 • Spor eşyalarını yıkamak. Böyle bir program, spor kıyafetlerinin ve ayakkabıların yıkanmasına yardımcı olacaktır. Bazı otomobillerde, kirlilik seviyesine bağlı olarak birkaç modda sunulur.
 • Gömlek yıkamak Bazı makinelerde gömlek ve iş çamaşırlarını yıkamak için özel programlar vardır.
 • Gece yıkama Bu program, makinenin sessiz çalışmasını ve son sıkma eksikliğini sağlar. Yıkandıktan sonra, cihaz bir sinyal yaymaz, ancak basitçe kapanır.

Çoğu çamaşır makinesinde daha iyi yıkama için, aşağıdakileri içeren ek fonksiyonlar seçme imkanı vardır:

 • Sıkma. Bu işlevi kullanmak, çamaşırları istediğiniz hızda ayrı olarak sıkmanıza olanak sağlar.
 • Boşaltın. Böyle bir fonksiyonun kullanımı, suyu makineden tahliye etmeniz gereken durumlarda gösterilir, ancak çamaşırları yıkamayın veya sıkmayın.
 • Ütü kolaylaştırma. Birçok makinede bulunan benzer bir fonksiyon, yıkamadan sonra çok fazla buruşmamış çamaşır almanıza izin verecektir. İşlev açıldığında, bu özellik ara dönüşü atlar ve durulamak için biraz daha büyük miktarda su kullanır.
 • Yarım yük Bu fonksiyon sayesinde çok fazla çamaşırın birikmediği durumlarda yıkamadan tasarruf edersiniz ve onu acilen yıkamanız gerekir. Bu fonksiyonun etkinleştirilmesiyle makineyi ikiye doldurduktan sonra yıkama süresi azalır.
 • Gecikmeli dahil etme. Bu özellik, çamaşır ve deterjan doldurmanıza ve programı seçilen saatte başlaması için ayarlamanıza izin verdiğinden, özellikle meşgul insanlar için değerlidir. Genellikle bu işlev sabaha çamaşırları yıkamak veya işten geri dönmek için kullanılır.
 • Durulama beklet. Bu fonksiyon, yıkamadan hemen sonra bir şeyleri makineden çıkarmanın mümkün olmadığı durumlarda talep görmektedir. Böyle bir işlevin etkinleştirilmesi, ekipmanın sahibi tahliye veya dönüşü açana kadar ünite içindeki suyu tutacaktır.
 • Ekstra durulama. Bu fonksiyon açıldığında, yıkama moduna başka bir durulama eklenecektir. Benzer bir işlev, deterjan kalıntılarından kıyafetleri daha iyi temizlemeye yardımcı olacağı için alerjisi olanlar veya küçük çocukların ebeveynleri için de yararlıdır.
 • Tahliye ile durulayın. Bu işlevin ayrı olarak dahil edilmesi, herhangi bir elbiseyi durulamanıza ve sıkmanızı sağlar.
 • Döndür Böyle bir fonksiyonun kullanımı, döndürme döngüsü sırasında zarar görebilecek şeyler için geçerlidir. Makine dönüşü atlayacak ve programı onsuz sonlandıracak.
 • Su seviyesi kontrolü Benzer bir işlev ve aktivasyonu varsa, cihaz tanktaki keten miktarını belirleyecek ve daha sonra suyu daha ekonomik bir şekilde tüketilmesi için depoya doğru miktarda su dolduracaktır.
 • Çocuk koruma. Böyle bir fonksiyonun dahil edilmesi, yıkama işlemi sırasında makinenin açılmasını engelleyecektir.

Bumu Aradığın ?

Whirlpool Servisi

Whirlpool Servisi 444 1 840

Sayfa İçindekiler Whirlpool ServisiWhirlpool Beyaz Eşya ServisiWhirlpool Ev Aletleri ServisiWhirlpool Cihaz Onarımları Whirlpool Servisi Yüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya İzni Yok
Servis Çağrı Merkezi