Anasayfa / Cep Telefonu / Android Cihazlara Windows 10 ROM’lar Kurulabilecek

Android Cihazlara Windows 10 ROM’lar Kurulabilecek

Android Cihazlara Windows 10 ROM’lar Kurulabilecek

Microsoft’un Windows 10 işletim sistemi için resmi dağıtım takvimini duyurduğu etkinlikte Android kullanıcıları için de önemli bir sürpriz vardı. Artık Windows 10 ROM’ları deneme amaçlı Android cihazlara kurulabilecek.
Microsoft ve Xiaomi akıllı telefon üreticisi Mi4 telefonlar üzerinde hem Windows 10 hem de Android çalıştırabilecek bir ROM’u duyurdu. Xiaomi’nin Mi4 serisi kullanıcılarına Windows 10 Mobile işletim sistemini deneyebilmeleri ve kullanabilmeleri için Microsoft ile ortak bir ROM geliştirdiğini açıkladı.
Microsoft böyle bir çalışma için Xiaomi’yi neden seçtiğini şöyle açıklıyor, ‘Xiaomi Çin’in en çok tercih edilen markalarından biri. Xiaomi kullanıcılarından Windows 10 Mobil telefon üretmesi için çok talep alıyor. Bu durumda Çin’de bulunan kullanıcıların Windows 10 Mobil’i tercih etmeleri adına daha çok fikirleri olsun diye böyle bir işbirliğine gitmeye karar verdik’.

windows-10-microsoft-android-rom-xiaomi-mi4

İlk etapta Xiaomi Mi4 için özel bir Windows 10 ROM’u geliştiriliyor. Kullanıcılar CM(Cyanogen Mod) kurar gibi Windows 10 ROM’unu cihazlarına kuracak ve yeni nesil işletim sistemini deneyimleme şansına sahip olacak. Windows 10 ROM sistemin tüm fonksiyonlarına sahip olacak.
Microsoft programda özellikle Xiaomi’yi seçmiş zira firmanın haftalık güncellemeleri ve kullanıcı geri dönüşleri bu iş için biçilmiş kaftan. Firma sistemin özellikle sınırlı bir bölgede ve sınırlı sayıda kullanıcı ile denenmesini istiyor.
Microsoft ileride daha fazla Android cihazının programa katılmasını istiyor. Bu bakımdan ROM’lar da özelleştirilecek. Hali hazırda cihazında ROM atmayı sevenler için Microsoft’un politikası oldukça ilgi uyandıracaktır.
Ancak bu programın ne kadar süreceği bilinmiyor zira beta sürecinde Android kullanıcılarının ilgisini çekmek ve yeni sisteme adam kazanmak açısından oldukça ideal. İş nihai çıkışa gelince satışları baltalaması gibi bir durum söz konusu. Bu bakımdan programın uzun süreli olmadığı düşünülüyo
Cyanogen Stok ROM ile uyumlu çalışacak olan Windows 10 Mobil, Android deneme sürümü test telefonlarındaki uygulamaların kendi üzerinde de çalışmasını sağlayabilecek.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

En İyi 5 Ücretsiz Ekran Yansıtma Uygulaması

En İyi 5 Ücretsiz Ekran Yansıtma Uygulaması, bugün sizlere telefonlardan bilgisayarlar veya televizyonlarla bağlantı kuracak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi