Anasayfa / Cep Telefonu / Iphone 7’mi Iphone 8’mi

Iphone 7’mi Iphone 8’mi

Iphone 7’mi Iphone 8’mi, Apple, iPhone’un 10. yılına özel olarak düzenlediği etkinlik kapsamında bir ilke imza atarak karşımıza üç yeni iPhone modeli ile çıktı. Bizde en dikkat çekici modellerden birisi olan iPhone 8 ile geçtiğimiz yıl satışa sunulan iPhone 7 modelini tüm detaylarıyla sizler için karşılaştırıyoruz. Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 8, bir önceki nesil iPhone 7’ye göre ne tür yenilikler sunuyor? iPhone 7 sahipleri, iPhone 8’e geçmeli mi? iPhone 8 ile iPhone 7 arasındaki farklılıklar nelerdir?

Iphone 7'mi Iphone 8'mi

Özellikler

Tasarım

iPhone 6’dan bu yana duyurusunu gerçekleştirdiği tüm iPhone modellerinde küçük farklılıklar dışında genel olarak aynı tasarımı kullananılmış. Apple yeni iPhone modellerinde radikal bir değişim sunması bekleniyordu. Ancak, bu değişimi sadece iPhone X modeline uygulayan Apple. IPhone 8 Plus modelinde geçtiğimiz yıl satışa sunulan iPhone 7 ile aynı tasarımı kullanmaya devam ediyor.

İşlemci

Yeni iPhone modellerine güç veren Apple A11 Bionic yonga seti, 4 adet Mistral adı verilen işlemci çekirdeğinin yanı sıra yüksek performans için geliştirilen 2 adet Monsoon işlemci çekirdeğine ev sahipliği yapıyor. iPhone 7 ise gücünü 2.34 GHz hızında çalışan dört çekirdekli bir işlemci olan A10 Fusion’dan ve PowerVR Series7XT Plus grafik biriminden alıyor. 2 Adet Hurricane ve 2 adet Zephyr işlemci çekirdeğine ev sahipliği yapan A10 Fusion’ın günümüz şartlarında halen üst seviye bir performans sergileyebildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak, günün sonunda Apple A11’den güç alan iPhone 8, iPhone 7’ye göre yüzde 70’e kadar daha fazla performans sunuyor.

Ekran

iPhone 8 modelinde ekran boyutu ve çözünürlüğü konusunda herhangi bir değişikliğe gitmeyen Apple, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda 4.7 inç büyüklüğündeki ekranda kullanıcılara 1334 x 750 piksel çözünürlük ve 326 ppi piksel yoğunluğu sunuyor. Oldukça geniş bir renk skalasına sahip olan ekranda basınca duyarlı 3D Touch teknolojisini kullanmaya devam eden Apple’ın iPhone 7’ye kıyasla sunduğu tek farkın, True Tone display teknolojisi olduğunu biliyoruz.

Kamera

iPhone 8 ile iPhone 7 arasında kamera sensörü bakımından herhangi bir fark bulunmuyor. Zira, her iki cihazda 12 mega piksel çözünürlüğünde f/1.8 diyafram açıklığına sahip arka ve 7 mega piksel çözünürlüğünde f/2.2 ön kamera yer alıyor. Ancak, Apple A11 yonga setinin gücünden sonuna kadar faydalanmak isteyen Apple. Büyük bir sürpriz yaparak iPhone 8 serisinde 4K çözünürlükte 60 fps. Full HD çözünürlükte ise 240 fps video kaydı yapılabilmesine imkan tanıdı. Bunun yanı sıra yeni görüntü sinyal işlemcisi sayesinde iPhone 8. IPhone 7’ye kıyasla özellikle düşük ışık koşullarında çok daha başarılı bir kamera performansı sunuyor.

Batarya

Ancak, Apple’a yakın kaynaklar 1960 mAh’lık bataryanın kullanılmaya devam edildiğini, Apple A11 yonga setinin düşük güç tüketimi sayesinde ise çok daha iyi bir pil süresi sunulduğunu ifade ediyor.

Hakkında Usta

Bir Göz Atın

En İyi 5 Ücretsiz Ekran Yansıtma Uygulaması

En İyi 5 Ücretsiz Ekran Yansıtma Uygulaması, bugün sizlere telefonlardan bilgisayarlar veya televizyonlarla bağlantı kuracak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi