Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Davlumbaz temizliği ve bakımı nasıl yapılır ?
Davlumbaz temizliği ve bakımı nasıl yapılır

Davlumbaz temizliği ve bakımı nasıl yapılır ?

Davlumbaz temizliği ve bakımı nasıl yapılır ? Egzoz havası veya sirküle havası olan bir davlumbazınız olsun, her durumda faydalı bir cihazdır: pişirme sırasında oluşan koku ve buharları emer.

Davlumbaz Temizliği ve Bakımı

Davlumbaz temizliği ve bakımı nasıl yapılır ? Davlumbaz, mutfağınızda en fazla yağa maruz kalan cihazdır . Çok fazla yağ birikmesi durumunda, işlevsellik bozulmuştur. Duman davlumbazın havayı kirletmesine ve yangın tehlikesine neden olabilir. Bu nedenle, davlumbazınızı düzenli olarak temizlemeniz ve saklamanız gerekir . Davlumbazınızın parlamasına yardımcı olmak için size birkaç ipucu vereceğiz!

  1. Çeker ocak ne zaman temizlenmeli?
  2. Davlumbazınızı temizlemek için neye ihtiyacınız var?
  3. Bu, çıkarıcınızı yağdan arındırır !
  4. Filtreleri değiştirin veya temizleyin
  5. Dış kısmı unutma

Gövde ne zaman temizlenmeli ?

Çeker ocağınızın ne sıklıkta temizlenmesi gerektiğine, ne sıklıkla kullandığınıza bağlıdır.

Rahat bir aşçıysanız ve davlumbazınızı açarak her gün lezzetli yemekler hazırlıyorsanız, cihazınızı ayda bir kez temizlemeniz gerekir . Öte yandan, eğer başlığı yalnızca ara sıra kullanırsanız, iki ayda bir sürecektir .

Ayrıca bir test de yapabilirsiniz: kaputunuzu açın ve kağıt havluları filtreye doğru sıkın. Kağıt düşerse, davlumbazın iyi performans gösteremeyecek kadar kirli olduğu anlamına gelir.

Davlumbazı temizlemek için neye ihtiyacınız var?

Temizliğe başlamadan önce, kendinizi hazırlamalısınız. Davlumbazınızı açın ve bir tencereye ılık su ve bir miktar limon suyu ekleyin.

Davlumbazınızı temizlemek için aşağıdaki aletlere ihtiyacınız vardır:

  • Bir yumuşak bir sünger (çizik değildir)
  • Bir yağ çözücü deterjan ya da sıvı deterjan
  • Sıcak su
  • Bir yumuşak bez

Aynı zamanda çok önemli: fişi prizden çekin!

Davlumbaz yağdan nasıl kurtulur

Esas olarak metal yağ filtresinin temizlenmesi gerekir . Bu filtre, pişirmeye hazır olan yağı emer. Bu yüzden yağdan kurtulmak zorunda . Sadece onu tıklayıp duman davlumbazından çıkarmanız ve ardından daha önce ılık suya batırdığınız ve deterjandan (veya bir miktar sıvı deterjandan) yağdan arındırılmış süngerle iyice yıkayın.

Doğrudan bulaşık makinesinde yıkanabilen metal yağ filtreleri de vardır Kullanım kılavuzunuzu okumanız gerekir!

Davlumbaz filtrelerini değiştirin

Elde veya bulaşık makinesinde, üzerine yağ bırakılmış olan metal yağ filtresini temizlemeyi başardınız. Ancak temizleyemeyeceğiniz filtreler var ve bunların değiştirilmesi gerekiyor: buna karbon filtresi denir . Karbon filtreler mutfağınızda üretilen kokuları yakalar! Her 4 ayda bir değiştirilmeleri gerekir.

Dış kısmı unutma!

Son olarak, davlumbazı tamamen temizlemek zorundasınız . Cihazınızın filtrelerini iyice temizledikten sonra, davlumbazı tekrar harici parlaklığa getirmeyi unutmamalısınız !

Bir vuruldu girin alkol yumuşak bir bezin üzerine, ve cihazınızdan hafifçe fırçalayın. Bu şekilde, davlumbazınız tekrar yanacaktır.

Alternatif olarak, ev sirkesini de kullanabilirsiniz : ılık suda% 30 sirke ekleyin. Yumuşak bir sünger (çizmeyen) alın ve kiri nazikçe silin. Temiz suyla siliniz.

Şimdi yine pırıl pırıl, temiz ve işlevsel bir davlumbaz var! Koku duymadan rahatsız etmeden güzel yemekleri pişirmeye devam edebilirsiniz. Hazır mısın Şimdi başlayabilirsiniz!

İlginizi Çekebilir

Çamaşır Makinesi Su Giriş Filtreleri Nasıl Temizlenir ?

Çamaşır Makinesi Su Giriş Filtreleri Nasıl Temizlenir ? Çamaşır Makinesi Su Giriş Filtreleri Nasıl Temizlenir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi