Anasayfa / Nasıl Yapılır ? / Davlumbaz ve Filtrelerinizi Nasıl Temizleyebilirsiniz
Davlumbaz ve Filtrelerini temizleme

Davlumbaz ve Filtrelerinizi Nasıl Temizleyebilirsiniz

Davlumbaz ve Filtrelerinizi Nasıl Temizleyebilirsiniz Yağ, kir ve pislik davlumbazlarda birikmeyi sever. Bu doğanın kanunlarından biri.

Davlumbaz Nasıl Temizlenir

Davlumbazınız ocağınızın hemen üzerinde yaşadığından ve temel amacı pişirme yemeğinizin çıkardığı duman veya buharı çekmek olduğundan, zamanla hafifçe yağlanmasından kaçınılmaz.

Kaçınılması gereken, yine de, oluşan ve hem kirli hem de daha az etkili hale getiren kalın bir yağ tabakasıdır. Davlumbaz ve filtreyi ne kadar uzun süre temizlerseniz, o kadar az etkili olur ve temizlemesi için daha çok çalışmak zorunda kalırsınız.

Hem davlumbazın hem de önemli filtrelerin temizlenmesiyle ilgili kılavuzumuzu izleyerek proaktif olun ve davlumbazınızı tekrar çalışma durumuna getirin.

Davlumbaz filtreleri nasıl temizlenir

Davlumbaz filtreleri, davlumbazın altındaki ince ızgara ızgaralarıdır. Tıkanmalarını ve daha pahalı temizleme işlemlerinin yapılmasını önlemek için pişirme dumanının içerdiği tüm yağı emme deliklerinden uzak tutmaya hizmet ederler.

ekstraksiyon filtrelerinin temizlenmesi

Davlumbaz filtrelerinizi temizlemek basit bir işlemdir:

 • Filtrelerinizi dikkatlice çıkarın
 • Lavabonuzu, büyük bir tencereyi veya büyük bir kovayı (filtrenin en az yarısına sığacak kadar büyük) kaynar su ile doldurun ve kabartma tozu ve bulaşık sabunu ile karıştırın
 • Filtreleri sıcak suya koyun ve en az 10 dakika ıslatılmasını sağlayın
 • Islattıktan sonra, bir fırça ile hafifçe fırçalayın (filtrelerin zarar görmemesi için çok sert olmadığından emin olun), yağ birikintileri temizlenene kadar ara sıra durulayın.
 • Filtrenin sadece yarısını suya sığdırabilirseniz diğer taraf için tekrarlayın.
 • İyice durulayın ve kurulayın ya da tamamen kurumaya bırakın
 • Filtreleri aspiratör kapağına tekrar takın

Davlumbaz yüzeyinin temizlenmesi

Ancak, yalnızca kirlenebilecek filtreler değil. Davlumbazların yüzeyi aynı zamanda zaman içinde bir yağ tabakası alır ve toz da toplanır ve bir zamanlar bozulmamış bir yüzeyde ne olduğu üzerinde yapışkan, kabarık bir kaplama oluşturur.

Davlumbazların çoğu paslanmaz çelik veya camdan yapılmıştır, bu yüzden ikisini de burada koruyacağız!

Paslanmaz çelik davlumbaz temizliği

 • Soda bikarbonatını kaynar su ile karıştırın ve kaputu çözeltiyle hafifçe ovalamak için bir sünger kullanın
 • Bir ev tipi gres sökme ürünü (veya kendinizinkini yapmayı deneyin !) Ve bir bez kullanın, davlumbazı silin ve şimdi gevşetilmiş gres ve tozu çıkarın
 • Tüm kalıntıları gidermek için ılık suyla hafifçe yıkayın
 • Ekstra parlak bir sonuç istiyorsanız, isteğe bağlı olarak bir kat paslanmaz çelik cila sürmeden önce bir bezle kurulayın veya havayla kurumaya bırakın

Cam davlumbazının temizlenmesi

 • Tıpkı paslanmaz çelikte olduğu gibi, soda bikarbını kaynar su ile karıştırın ve kiri gevşetmek için kaputu yumuşakça ovalayın, kullandığınız fazla solüsyondan kurtulmak için kağıt havlu kullanarak
 • Bu, tüm gres yağı birikimini oldukça çabuk temizlemelidir, ancak birkaç kez geçebilir
 • Yağ tamamen alındıktan sonra, pırıl pırıl bir yüzey oluşturmak için ev tipi bir cam temizleyici kullanın.

Davlumbazınızı düşük performans nedeniyle temizlediyseniz ve yağ birikintisi olabileceğini düşündüğünüz halde, bunun yardımı olmadıysa, motorda veya kontrol anahtarında bir iç hata olabilir.

Biz sunuyoruz davlumbaz onarım ülke genelinde, bu nedenle temasa Yardıma ihtiyaç ve hiçbir zaman taze kokulu, dumansız mutfak sahip geri almak eğer.

Filtrenin İşlevi

Filtrenin ne yaptığını anlamak için , ilk önce davlumbazınızın işlevini anlamak önemlidir . Davlumbazınız dumandan, buhardan ve kokulardan çeker ve havayı boşaltmak için havalandırır. Filtre, havalandırma deliğinin içinde havayı etkili bir şekilde çekmelerini sağlayan, kendi içinde birikmelerini önlemek için gres ve yiyecek parçacıklarını toplar. Bu cihaz, etrafınızdaki duvarları gres ve duman nedeniyle sararmaya ve nemin buhardan olumsuz etkilerine karşı korur.

ada davlumbaz

Engellenen bir filtre sinir bozucudan tehlikeye kadar geniş bir etki yelpazesine sahip olabilir. Temiz bir filtre ve etkili menfez kapağı olmadan, pişirme sırasında duman birikmesi nedeniyle duman alarmınız sıkça kesilebilir veya yiyecek kokuları evinize nüfuz edebilir ve mevcut küçük gıda parçacıkları nedeniyle günlerce temizleyemez Havada. Bu yiyecek ve yağ parçacıkları zararlıları, özellikle meyve sineklerini ve hamamböceklerini de çekebilir.

Düzgün çalışan bir aralık davlumbazı, evinizi gaz veya elektrik alanında pişirmek isteyip istemediğiniz zararlı hava kirleticilerinden de korur . Davlumbaz filtreniz temiz olduğunda, havalandırma cihazınızın evinizi ve ailenizi korumak için işini yapabilmesini sağlamaya yardımcı olur.

Filtreyi Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz ?

Harika bir haber, kaputunuzun alt tarafında bulunan gümüş ekran filtresinin temizlenip yeniden kullanılabildiği, böylece filtrenin çok sık değiştirilmesi için endişelenmenize gerek yok. Düzenli olarak temizlenmesi gerekir, böylece birikme hava akışını engellemez.

En azından, aralık davlumbaz filtreniz yılda bir kez tam bir temizlik yapmalıdır. Bununla birlikte, filtrenizin ne sıklıkta temizlenmesi gerektiği, ne kadar pişirme yaptığınıza bağlıdır. Her gün yemek pişirirseniz, filtreniz arada sırada sadece bir kez yemek yapan birinden çok daha fazla temizlenmelidir.

Düzenli olarak temizlenmezse, filtreniz kesinlikle yağda toplanmış olabilir, böylece gerçekten etrafta dolaştığınızda temizliği daha da zorlaştırabilir.


davlumbaz filtre bakımı

Filtre Temizlenmesi

Daha önce belirtildiği gibi, bazı kişilerin aralık davlumbaz filtrelerini diğerlerinden daha sık temizlemesi gerekecektir. Aralık davlumbaz filtresini temizleme yöntemi de ne kadar kirli olduğuna bağlı olarak değişecektir.

Neyse ki, ne kadar kirli olursa olsun, sert kimyasallar gerekli değildir. Aslında, bazı insanlar bulaşık makinesinde en sıcak ortamlarında kolayca yapılabilecek haftalık veya aylık temizliği tercih ederler. Filtrenizi sık sık temizlediğinizde, birikimin asla ilk etapta gerçekleşmemesini sağlar.

Diğerleri filtrelerini daha az sıklıkta temizlemeyi tercih edebilir, ancak her zaman herhangi bir yağ birikmesinden önce hava akımını engeller. Bu genellikle birkaç ayda bir, bir yıla kadar gerçekleşir. Bu yöntem sadece bu birkaç ev malzemesini gerektirir:

 • Kaynar veya aşırı sıcak su
 • Karbonat
 • Yağ bulaşık sabunu
 • Aşındırıcı olmayan sert fırça
 • Isıya dayanıklı konteyner

Davlumbaz filtreyi temizleme işlemi basittir ve sadece birkaç dakika sürer. Aşağıdaki adım adım talimatlar, filtrenizi kolayca temizlemenize yardımcı olacaktır.

1. Filtreyi çıkarın

Çoğu filtrenin, davlumbazının altından kaydırılması veya çıkarılması kolay olacaktır. Önce dışarı kaydırmak için filtrenizi yukarı doğru itmeniz gerekebilir. Çıkarmanıza yardımcı olacak bir döngü veya mandal arayın. Temizleme işlemini tamamladığınızda değiştirmeyi kolaylaştırmanın nasıl yapıldığını unutmayın.

2. Temizlemek için bir yer hazırlayın

Aralık davlumbaz filtrenizi temizlemek için ısıya dayanıklı bir kap hazırlamanız gerekecektir. Bir tencereye, bir güveç çanağına veya lavaboya bile olabilir. Kaynar suya dayanabildiği ve filtrenize sığacağı sürece önemli değildir.

Yeterince geniş bir yer bulmakta sorun yaşıyorsanız, orta büyüklükte bir tencereyi kullanabilir ve bir seferde bir son yapabilirsiniz. Yapışmaz kap olmadığından emin olun, aksi takdirde metal filtre tarafından kolayca çizilebilir.

Geminizi kaynayan veya neredeyse kaynayan suyla doldurun. Ne kadar sıcak olursa, yağı o kadar iyi giderir.

davlumbaz filtreleri

3. sabun ve kabartma tozu ekleyin

Bir çorba kaşığı ya da iki bulaşık deterjanı kabınıza koyun. Bir tencere kullanıyorsanız, suyun artık kaynamadığından emin olun, aksi halde kabarmaya neden olabilir! Daha sonra, suyun üst kısmına 1/4 ila 1/2 fincan kabartma tozu serpebilirsiniz; Eşit şekilde dağıldığından emin olmak için çözümü karıştırın.

4. Range Hood Filtresini Islatın

Filtreyi veya uygun değilse yarısını batırın ve temizleme solüsyonunuzun işin çoğunu yapmasına izin vererek ıslanmasına izin verin. Filtre en az beş dakika sürecektir, ancak 10 dakika bekletilmesi idealdir. Solüsyona batırmak, yağı kıracak ve bir sonraki adımda sizin için daha kolay hale getirecektir.

5. Fırçalayın

Kalan yağı ve filmi, aşındırıcı olmayan bir ovma fırçasıyla çıkarın. Bu boşluklara girmek ve filtrenizin gerçekten temiz olduğundan emin olmak için iyi bir zaman.

6. Durulayın ve Kuru

Filtrenizi sıcak su solüsyonundan çıkarın ve sabun ve artık yağlardan herhangi birini çıkarmak için durulayın. Temiz bir bez veya kağıt havluyla tamamen kurulayın.

7. Filtreyi değiştirin

Davlumbaz filtreniz tamamen temiz ve kullanıma hazır! Tekrar yerleştirin ve temiz bir başlık davlumbaz filtresinin tüm avantajlarından yararlanın .

Davlumbazınızın altına girmek ve filtrenizi temizlemek çok zaman alır. Bunu yaparken bir noktaya değinmezseniz, ne zaman temizlenmesi gerektiğini anlayamayabilirsiniz. Düzenli olarak temizlenmesi, davlumbaz verimliliğinizi korumanın rutinine girmenizi sağlar.

İlginizi Çekebilir

Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır

Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır ?

Sayfa İçindekiler Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır ?Çamaşır makineniz için 5 temel harici bakım ipucu:Çamaşır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi