Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Derin Dondurucu Işıkları Anlamları
Derin Dondurucu Işıkları Anlamları

Derin Dondurucu Işıkları Anlamları

Derin Dondurucu Işıkları Anlamları Modelden modele değişebilir, bu nedenle lütfen kılavuzunuza bakın. Cihazın içindeki üç renkli gösterge lambası dondurucunun çalışma modunu gösterir. Amber Göstergesi, termostat maksimuma getirildiğinde yanar ve hızlı dondurma işlemi otomatik veya manuel olarak devre dışı bırakılana kadar açık kalır.

Cihaz ana şebekeye bağlandığında Yeşil Gösterge yanar ve elektrik varsa yanar. Kırmızı Gösterge, sizi yüksek sıcaklık uyarısı konusunda uyarmak için yanar. Kırmızı gösterge açık kalırsa, servis merkezini aramadan önce 24 saat bekleyin.

Derin Dondurucu Işıkları

Derin Dondurucu Işıkları Anlamları Ünitenin Dondurucu olarak kullanılması Düğmeyi dondurucu ayarına getirdiğinizde, kabindeki sıcaklık -18°C civarında olacaktır. Bu sıcaklık donmuş gıdaların uzun süre saklanması için idealdir. Taze yiyeceklerin dondurulması en az 20 saatlik bir çalıştırmadan sonra mümkündür.

Derin Dondurucu Yeşil Işık

Cihaza enerji verildiğini çalışmaya hazır veya çalışıyor oldugunu gösterir.

Derin Dondurucu Kırmızı Işık

Hasar Arıza bu ışık bölmedeki sıcaklık çok yüksek olduğunda yanar. LED ışık, cihaz çalışmaya başladıktan sonra 15-45 dakika yanar, daha sonra sönmelidir. LED ışık çalışma sırasında yanmaya devam ederse, bu birtakım hataların oluştuğu anlamına gelir.

Derin Dondurucu Işıkları Anlamları

Derin Dondurucu Turuncu Işık

Hızlı dondurma bu işlev sadece dondurucu çalıştırma modunda kullanılabilir! Bu düğmeye bastığınızda, turuncu ışık yanar ve cihazın “fast freeze” (hızlı dondurma) moduna girdiğini gösterir. Bu moddan çıkmak için düğmeye tekrar basılır ve bu durumda turuncu ışık söner. Bu üç LED ışık cihazın çalışma modu hakkında bilgi verir.

Kırmızı sıcaklık uyarı lambası 24 saat boyunca devamlı yanıyorsa;

– Kapağın doğru kapanıp kapanmadığını kontrol ediniz.
– Derin dondurucunuzun bir ısı kaynağına (kalorifer, soba, güneş v.s.) yakın olup olmadığına bakınız.
– İç duvarda kalın bir buz tabakası oluşup oluşmadığını kontrol ediniz. Bu durumda buz çözme (defrost) işlemini uygulayınız.

Kompresör sürekli çalışıyor İse;

– Süper soğutma ışığının yanmadığından emin olunuz. Yanıyor ise termostatı “3” konumuna getiriniz. Işık yanmaya devam ediyorsa size en yakın Yetkili Servisini arayınız.
– Kontrol paneli olmayan ürünlerde kapı bir süre açık kaldığı durumda kompresörün çalışması sürebilir. Ayarlanan sıcaklığa ulaşmak için bu durum normaldir. Yeşil renkli enerji lambası sönüyor veya ürününüz çalışmıyor ise;
– Elektrik kesintisi olup olmadığını kontrol ediniz.
– Tesisatınızdaki sigortanın atıp atmadığına bakınız
– Ürününüzün elektrik kablosunda kopukluk, zedelenme, fişinde hasar veya prizde arıza, temassızlık olmadığını kontrol ediniz. Priz ile ilgili konularda elektrikçinize, ürün fiş ve kablosu ile ilgili durumlarda Yetkili Servisini arayınız.

Yeşil renkli enerji lambası yanmıyor ancak ürününüz çalışıyor ise,

– Lambanın değiştirilmesi gerekir. Lambayı değiştirmek için Yetkili Servisini arayınız. Ürününüz çok ses yapıyor ise;
– Ürününüzün titreşim yapabilecek bir yere temas edip etmediğini kontrol ediniz.
– Bütün ayakların yere oturduğundan emin olunuz. Üründen sıvı akması, püskürmesi vb. gibi sesler geliyor ise;
– Ürünün çalışma prensipleri gereği içerisinde sıvı ve gaz akışları gerçekleşmektedir. Bu durum normaldir ve bir arıza değildir. Üründen rüzgar sesi vb. gibi sesler geliyor ise;
– Ürünün soğutma işlemini gerçekleştirebilmesi için içerisinde fan kullanılmaktadır. Bu durum normaldir ve bir arıza değildir.

Dondurucu koku yapıyor ise;

– Ürünümüzdeki besinleri ağzı kapaklı torbalarda veya kapaklı kaplarda saklayınız.
– Ürününüzün içini temizleyiniz.
– Ürün su tahliye kanalında su kalmadığından emin olunuz. Ürünün içerisinden ses gelmesi ve kompresörün ısınması,
– Soğutucu borulardan soğutucu akışkanın dolaşımı sonucunda ses gelmesi ve ürün çalışırken kompresörün ısınması normaldir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır ?

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır ? Büyük tencere, tava ve tepsi  yıkamak söz …

soru sor

26 Yorumlar

 1. İhsan FİGENGİL

  Yaklaşık 6 yıldır kullanmadığım difrizi (derin dondurucu) yeniden çalıştırmam için fişi taktığında ALARM lambasının yandığını gördüm. Bu, uzun süredir kullanılmadığımdanmıdır (normal mi, soğutunca geçer mi, düzelir mi) yoksa bir arızaya işaretmidir? Teşekkürler

  • İhsan FİGENGİL

   05427743456

  • Adept

   Soğukluk istenilen derece ye gelene kadar alarm verecektir.

  • Mehmet

   Beko derin dondurucu var sürekli kırmızı ışık yanıyor ne yapmalıyım

 2. Fazı

  Merhaba dondurucu yu bayadır kullanmıyor proje taktik sabah gece 12 ye kadar ünlem işareti yanıyor hiç sonmuyor ve hafif buzlanma oluyor neden ki

  • Adept

   12 saat kullanımda normale dönmesi gerekir, gaz eksik olabilir, diğer ihtimal kompresör

  • Nurgül

   Derin dondurucu kırmızı ışık sürekli yanıyor ve su şırıltısı ses geliyor neden

   • Osmannuri

    Sandık tipi Uğur derin dondurucu bütün ışıkları söndü içindekileri boşaltıp temizlik yaptım fişe taktım ilk bir saat kadar kırmızı yandı sonra söndü turuncuya bastım 24 saat çalıştır otomatik olarak yeşil yanacak diye biliyordum ancak ben daha uzun çalıştırma rağmen yeşil ve iç lambası yanmıyor içinde hafif karlanma olmuş cihaz mi arızalı ben miyanlis yapıyorum anlamadım yardımcı olursanız sevinirim tesekkurller

 3. Ebru

  Beko derin dondurucumun yeşil ışığı yanıyor fakat hiç ses çıkarmıyor içindeki buzlarda çözülmeye başlamış ne yapmalıyım

  • Adept

   Cihaz ana şebekeye bağlandığında Yeşil Gösterge yanar ve elektrik varsa yanar. Kırmızı Gösterge, sizi yüksek sıcaklık uyarısı konusunda uyarmak için yanar. motor veya termostat devresi arızalı olabilir. servisinden destek alınız.

   • Figen Donmez

    Derin dondurucumun turuncu lambası bir süre yandıktan sonra yeşile dönüyordu,termostat dugmesini 3 den 4 e cikardim,şimdi sürekli yanıyor.Bu sorun yaratır mi?

 4. Ahmet erdoğan

  Dolap 4 yıl önce aldım güzel çalışıyordu temizlik yapıldı içinin ışığı yanıyor çalışıyor ancak kırmızı ışık ve yeşil ışık yanmıyor nedendir acaba arızamı varki

  • Bir müddet sonra yanacaktır, sogutma düşüklügü var ise servisi arayınız.

 5. Mehmet

  Beko derin dondurucu var sürekli kırmızı ışık yanıyor ne yapmalıyım

  • Sıcaklık değerleri yeteri kadar düşük değildir, sogutma istenilen dereceye geldiginde sönecektir. sorun devam ederse servisinden destek alınız.

 6. Nurgül

  Derin dondurucu kırmızı ışık sürekli yanıyor ve su şırıltısı ses geliyor neden

  • Dondurucunuzun kırmızı ışığı veya yüksek sıcaklık alarmı yeterince soğuk olmadığında yanar. Bu, dondurucunun ışık sönene kadar dondurulmuş yiyecekleri saklamak için uygun olmadığı anlamına gelir. istenilen dereceye geldiğinde sönecektir.

 7. Osmannuri

  Sandık tipi Uğur derin dondurucu bütün ışıkları söndü içindekileri boşaltıp temizlik yaptım fişe taktım ilk bir saat kadar kırmızı yandı sonra söndü turuncuya bastım 24 saat çalıştır otomatik olarak yeşil yanacak diye biliyordum ancak ben daha uzun çalıştırma rağmen yeşil ve iç lambası yanmıyor içinde hafif karlanma olmuş cihaz mi arızalı ben miyanlis yapıyorum anlamadım yardımcı olursanız sevinirim tesekkurller

  • 6-8 saat çalıştıkdan sonra normale yeşile dönecektir, kırmızı ışık istenilen sogukluga ulaşana kadar yanacaktır. bu süre içerisinde istenilen sogukluk oluşmaz ise servisinden destek alınız.

 8. İsmail örgü

  Kırmızı ışık uzun süre yanıyor. Dolaptaki gıdalar çözülmeye başladı. Ayarını yükselttik şimdi 1 saat çalışıp tekrar duruyor. İçindekiler bozulacak nenyapmam gerekiyor

  • Soğutma düşüyor ise servis çağırmalısınız. motor veya gaz sorunu olabilir.

 9. Leyal

  Yeşil isigin yanmamasi sebebi nedir tam olarak anlata biliri misiniz

  • Yeşil Sürekli yanar, kırmızı istenilen sıcaklıga gelene kadar yanar.

Uzmana Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
error: Kopya İzni Yok