Ev / Beyaz Eşya Arızaları / Derin Dondurucu Soğutmuyor
Derin Dondurucu Soğutmuyor

Derin Dondurucu Soğutmuyor

Derin Dondurucu Soğutmuyor Çözüm Ve Arızaları dondurucu, bu sıcak yaz aylarında yararlı bulacağınız ev aletleri ve bozulabilir gıda maddelerinin genel olarak korunmasında önem taşıyan ürünlerden biridir. Yemeğinizi dondurmak, para biriktirmenizi ve her zaman ve daha sonra yiyecek alışverişinde harcanan zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Derin Dondurucu Çalışıyor Soğutma Yapmıyor

Ne yazık ki, bir dondurucu en çok ihtiyaç duyduğunuz anda sizi arızalayabilir ve tamir işlemi yapamayacağınız bir şey olduğunda. Yardımınıza gelmek için bir dondurucu servis teknisyenine ihtiyaç duyduğunuz zamanlardır. Bir dondurucunun çalışması ve dondurulmaması için yaygındır. Bu, bir dizi faktörün neden olduğu bir sorundur, ancak bir profesyonel tarafından düzeltilebilir. Bazı ortak dondurucu problemleri ve bunların onarım seçenekleri aşağıda tartışılmıştır:

Kirli kondenser veya evaporatör bobinleri

Kompresör motorunun çalıştığını ve dondurucunun hala soğutmadığını duyuyorsanız, o zaman evaporatör veya kondenser serpantinde bir sorun olabilir. Bir buzdolabı tamircisi, kondenser modellerini problemler için kontrol edebilir. Dondurucu modelinizde ünitenin arkasındaki kondenser serpantinleri varsa, bunlar kirlere maruz kalacakları anlamına gelir. Kirli kondenser bobinleri ısıyı iyi dağıtamaz ve bu nedenle dondurucunuzun soğutma kapasitesini etkiler.

Kondenser serpantinlerini en az 6 ila 12 ayda bir temizlemek önemlidir. Bazı dondurucu modelleri, dondurucu içinde kondenser serpantinlerine sahiptir. Bu tür modeller için buharlaştırıcı bobinleri, bu nedenle kirlenmeye karşı emniyetlidir ve dolayısıyla temizleme gerektirmez.

Arızalı ​​röle termik

Çoğu ev sahibinin dondurucuları ile sahip olduğu bir diğer yaygın sorun, sorunlu bir başlangıç ​​rölesidir. Kompresöre güç sağlayan başlangıç ​​rölesi. Kompresör, ünitenin arkasında, tabanın yanında bulunur. Başlatma rölesi başarısız olursa, kompresör de çalışmaz. Kompresör düzgün çalışmıyorsa bir dondurucu soğumayacaktır. Onarım için ev tipi dondurucu teknisyeninize başvurun.

Start rölesini kontrol etmek için tamirciniz dondurucunun elektrik bağlantısını kesecek ve start rölesini kompresörden çıkaracaktır. Teknisyen, süreklilik için başlangıç ​​rölesini test etmek üzere bir multimetre kullanacaktır. Cihaz, çalıştırma ve çalıştırma terminalleri arasında test edildikten sonra süreklilikten yoksa, değiştirilmesi gerekir. Yanmış bir röle de değiştirilmelidir.

Bu problemi tanımlamak ve tamir etmek, evinizin etrafında yaptığınız günlük DIY projelerine benzemez. Durumu ele almak ve dondurucunuzu düzenli olarak servis etmek için profesyonel ve lisanslı bir buzdolabı teknisyeni aramak akıllıca olacaktır.

Arızalı fan motoru

Dondurucunuzun çalışmasının bir başka sebebi ise donma değil, arızalı bir buharlaştırıcıdır. Bu dondurucunun işi, kondenser bobinleri üzerinden hava taşımak ve ünite boyunca dağıtmaktır. Bununla birlikte, evaporatör fan motoru çalışmasında başarısız olursa, dondurucu soğumayacaktır. Sorunun düzeltilmesi için dondurucu onarımı gerekli olabilir. Evaporatör fan motorunu kontrol etmek için, dondurucu servis teknisyeniniz ünitenin kapısını açacak ve kapı anahtarını değiştirecektir. Evaporatör fan motoru bu aktivasyonda bile arızalanırsa, değiştirilmesi gerekir. Kapı açık bırakıldığında çoğu buzdolabı modelindeki evaporatör fan motorunun çalışmayacağını unutmayın.

Bir dondurucu, yukarıdaki problemler meydana geldiğinde ve uygun bakım ile uzun süre devam ederse tamir edilebilecek bir ev aletidir.

Derin dondurucular her mevsimin sebze ve meyvesini taptaze saklama özelliğine sahiptir. Bu özelliklere sahip derin dondurucular sayesinde istediğimiz ürünü istediğimiz zaman ve mevsimde kolayca bulabiliyor ve tüketebiliyoruz. Teknolojinin bir ürünü olan derin dondurucular da diğer tüm elektronik ürünlerde de olduğu gibi bazı küçük sorunlar yaratabiliyor. Kullanım süresinden ya da teknik bir durumdan kaynaklı olabilen arızaların tamiratı elbette mümkündür.

Derin dondurucular ısıyı -18 dereceye kadar düşürebildiği için yiyecekler çok daha uzun süre dayanabilmektedir.

Derin dondurucular neden soğutmaz?

  • Derin dondurucuların dönem dönem arıza yapmaları farklı nedenlerden kaynaklıdır. Arıza nedenlerini belirlemek en önemli unsurlardan bir tanesi.
  • Eğer derin dondurucunuz soğutmuyor ve buzlanma yapıyorsa bu arıza buzdolabındaki buz çözme ile ilgili bir arızadan olduğunun bir işaretidir.
  • Derin dondurucular sistematik olarak çalışan sisteme sahiptir. Dondurucu kısmındaki bu sorun dondurucu sisteminin tıkalı olduğunun bir göstergesi olabilir.
  • Derin dondurucu kısmındaki bu arıza kaynağı kompresörden kaynaklı olabilmektedir ve eğer kompresör bozulmuşsa derin dondurucu kısmı beklenen performansla çalışmaz ya da bazen hiç soğutmaz.
  • Derin dondurucuların soğutmamasının bir diğer nedeni ise sızdırıyor olabilmesidir. Böyle bir arıza sık karşılaşılan bir durum olmamakla birlikte derin dondurucuları devre dışı bırakmaya yeten bir arızadır.
  • Derin dondurucunuz elektrik yükünden olumsuz etkilenmiş olabilir. Bu durum evlerde sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durumun devamında ise devre elemanlarından biri kendi görevini yerine getiremez. İşte bunun sonucunda derin dondurucudaki arıza ortaya çıkmış olur.
  • Derin dondurucudaki soğutma sorunu kondanser fanından kaynaklı bir arızadan ötürü meydana gelmiş olabilir. Eğer dondurucunun bahsettiğimiz bu fanı herhangi bir durumdan ötürü çalışmıyorsa o zaman dondurucu performans düşüklüğü yaşar ve soğutamaz.
  • Eğer derin dondurucunun soğutma sorunu varsa hızlı dondurma bölümünün de mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Çünkü kimi arızalar bu bölümden kaynaklı olabilmektedir.

Benzer Başlıklar ve Kaynaklar

Klima Uzaktan Kumanda Sembolleri Klima Uzaktan Kumanda Sembolleri soğutmadan ısıtmaya veya ısıtmaya kadar soğumasını mı istiyorsunuz? Farklı çalışma modları için uzaktan kumanda sembo...
Siemens kahve makinesi sorun giderme Siemens kahve makinesi sorun giderme Kahve makinesinin onarımı söz konusu olduğunda, aşağıda gördüğünüz Siemens sorun giderme tabloları mükemmel bir r...
Çamaşır Makinesi Sıkma Yapmıyor Çamaşır Makinesi Sıkma Yapmıyor Çamaşır Makinesi Sıkma Yapmıyor Çözüm Ve Arızaları İlk tahminim tıkanmış bir boşaltma hortumu Çamaşır Makinesi Ned...
Sakarya Teknik Servisleri Sakarya Bakım Onarım Montaj Teknik Servisleri Tamir Cihazları ile iletişime geçmekten çekinmeyin , garip veya güvensiz önlemler almayın , sigortaya ka...
Mitsubishi Electric Klima Hata Kodları Mitsubishi Electric Klima Hata Kodları Arıza Düzeltme Mitsubishi Electric klima üniteleri de kullanıcıyı olası bir hata konusunda bilgilendirmek için ...

İlginizi Çekebilir

Amana mikrodalga

Amana mikrodalga sorunlarını giderme

Amana mikrodalga sorunlarını giderme KONU MUHTEMEL NEDEN ÇÖZÜM Fırın çalışmıyor Güç kesintisi • Cihazın fişe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Yasak !
Servis Çağrı Merkezi