Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Derin Dondurucu Soğutmuyor ?
Derin Dondurucu Soğutmuyor

Derin Dondurucu Soğutmuyor ?

Derin Dondurucu Soğutmuyor Çözüm Ve Arızaları dondurucu, bu sıcak yaz aylarında yararlı bulacağınız ev aletleri ve bozulabilir gıda maddelerinin genel olarak korunmasında önem taşıyan ürünlerden biridir. Yemeğinizi dondurmak, para biriktirmemenin ve her zaman ve daha sonra yiyecek alışverişinde harcanan zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Derin Dondurucu Çalışıyor Soğutma Yapmıyor ?

Ne yazık ki, bir dondurucu en çok ihtiyaç duyduğunuz anda sizi arızalanabilir ve tamir işlemi yapamayacağınız bir şey olduğunda. Yardımınıza gelmek için bir dondurucu servis teknisyenine ihtiyaç duyduğunuz zamanlardır. Bir dondurucunun çalışması ve dondurulmaması için yaygındır. Bu, bir dizi faktörün neden olduğu bir sorundur, ancak bir profesyonel tarafından düzeltilebilir. Bazı ortak dondurucu problemleri ve bunların onarım seçenekleri aşağıda tartışılmıştır:

Kirli kondenser veya evaporatör bobinleri

Kompresör motorunun çalıştığını ve dondurucunun hala soğutmadığını duyuyorsanız, o zaman evaporatör veya kondenser serpantinde bir sorun olabilir. Bir buzdolabı tamircisi, kondenser modellerini problemler için kontrol edebilir. Dondurucu modelinizde ünitenin arkasındaki kondenser serpantinleri varsa, bunlar kirlere maruz kalacakları anlamına gelir. Kirli kondenser bobinleri ısıyı iyi dağıtamaz ve bu nedenle dondurucunuzun soğutma kapasitesini etkiler.

Derin Dondurucu Donmuyor ?

Kondenser serpantinlerini en az 6 ila 12 ayda bir temizlemek önemlidir. Bazı dondurucu modelleri, dondurucu içinde kondenser serpantinlerine sahiptir. Bu tür modeller için buharlaştırıcı bobinleri, bu nedenle kirlenmeye karşı emniyetlidir ve dolayısıyla temizleme gerektirmez.

Arızalı ​​röle termik

Çoğu ev sahibinin dondurucuları ile sahip olduğu bir diğer yaygın sorun, sorunlu bir başlangıç ​​rölesidir. Kompresöre güç sağlayan başlangıç ​​rölesi. Kompresör, ünitenin arkasında, tabanın yanında bulunur. Başlatma rölesi başarısız olursa, kompresör de çalışmaz. Kompresör düzgün çalışmıyorsa bir dondurucu soğumayacaktır. Onarım için ev tipi dondurucu teknisyeninize başvurun.

Start rölesini kontrol etmek için tamirciniz dondurucunun elektrik bağlantısını kesecek ve start rölesini kompresörden çıkaracaktır. Teknisyen, süreklilik için başlangıç ​​rölesini test etmek üzere bir multimetre kullanacaktır. Cihaz, çalıştırma ve çalıştırma terminalleri arasında test edildikten sonra süreklilikten yoksa, değiştirilmesi gerekir. Yanmış bir röle de değiştirilmelidir.

Bu problemi tanımlamak ve tamir etmek, evinizin etrafında yaptığınız günlük DIY projelerine benzemez. Durumu ele almak ve dondurucunuzu düzenli olarak servis etmek için profesyonel ve lisanslı bir buzdolabı teknisyeni aramak akıllıca olacaktır.

Arızalı fan motoru

Dondurucunuzun çalışmasının bir başka sebebi ise donma değil, arızalı bir buharlaştırıcıdır. Bu dondurucunun işi, kondenser bobinleri üzerinden hava taşımak ve ünite boyunca dağıtmaktır. Bununla birlikte, evaporatör fan motoru çalışmasında başarısız olursa, dondurucu soğumayacaktır. Sorunun düzeltilmesi için dondurucu onarımı gerekli olabilir.

Evaporatör fan motorunu kontrol etmek için, dondurucu servis teknisyenimiz ünitenin kapısını açacak ve kapı anahtarını değiştirecektir. Evaporatör fan motoru bu aktivasyonda bile arızalanırsa, değiştirilmesi gerekir. Kapı açık bırakıldığında çoğu buzdolabı modelindeki evaporatör fan motorunun çalışmayacağını unutmayın.

Bir dondurucu, yukarıdaki problemler meydana geldiğinde ve uygun bakım ile uzun süre devam ederse tamir edilebilecek bir ev aletidir.

Derin dondurucular her mevsimin sebze ve meyvesini taptaze saklama özelliğine sahiptir. Bu özelliklere sahip derin dondurucular sayesinde istediğimiz ürünü istediğimiz zaman ve mevsimde kolayca bulabiliyor ve tüketebiliyoruz. Teknolojinin bir ürünü olan derin dondurucular da diğer tüm elektronik ürünlerde de olduğu gibi bazı küçük sorunlar yaratabiliyor. Kullanım süresinden ya da teknik bir durumdan kaynaklı olabilen arızaların tamiratı elbette mümkündür.

Derin dondurucular ısıyı -18 dereceye kadar düşürebildiği için yiyecekler çok daha uzun süre dayanabilmektedir.

Derin Dondurucu Neden Soğutmaz?

 • Derin dondurucuların dönem dönem arıza yapmaları farklı nedenlerden kaynaklıdır. Arıza nedenlerini belirlemek en önemli unsurlardan bir tanesi.
 • Eğer derin dondurucunuz soğutmuyor ve buzlanma yapıyorsa bu arıza buzdolabındaki buz çözme ile ilgili bir arızadan olduğunun bir işaretidir.
 • Derin dondurucular sistematik olarak çalışan sisteme sahiptir. Dondurucu kısmındaki bu sorun dondurucu sisteminin tıkalı olduğunun bir göstergesi olabilir.
 • Derin dondurucu kısmındaki bu arıza kaynağı kompresörden kaynaklı olabilmektedir ve eğer kompresör bozulmuşsa derin dondurucu kısmı beklenen performansla çalışmaz ya da bazen hiç soğutmaz.
 • Derin dondurucuların soğutmamasının bir diğer nedeni ise sızdırıyor olabilmesidir. Böyle bir arıza sık karşılaşılan bir durum olmamakla birlikte derin dondurucuları devre dışı bırakmaya yeten bir arızadır.
 • Derin dondurucunuz elektrik yükünden olumsuz etkilenmiş olabilir. Bu durum evlerde sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durumun devamında ise devre elemanlarından biri kendi görevini yerine getiremez. İşte bunun sonucunda derin dondurucudaki arıza ortaya çıkmış olur.
 • Derin dondurucudaki soğutma sorunu kondanser fanından kaynaklı bir arızadan ötürü meydana gelmiş olabilir. Eğer dondurucunun bahsettiğimiz bu fanı herhangi bir durumdan ötürü çalışmıyorsa o zaman dondurucu performans düşüklüğü yaşar ve soğutamaz.
 • Eğer derin dondurucunun soğutma sorunu varsa hızlı dondurma bölümünün de mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Çünkü kimi arızalar bu bölümden kaynaklı olabilmektedir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları Herhangi bir tutarlı değişiklik fark ederseniz, profesyonel teknisyenlere danışın. Bazı …

soru sor

50 Yorumlar

 1. ramazan ilhan

  bosh derin dondurucu motor 15 saniye sesli çalışıp stop ediyor. sonra tekrar çalışıyor .motor fzzla ısınıyor. yardımcı olursanız sevinirim..

  • Adept

   Motor kısa süreli çalışıp duruyor ise genelde motor arızasıdır. diğer ihtimal röle termik arızası, cihazı kapatıp motor soğudukdan sonra tekrar deneyiniz. sorun devam ediyor ise, arıza yazdığım gibidir.

   • Murat yurtseven

    Arçelik derin dondurucu soğutuyor ama dondurmuyor bu yüzden yiyecekler donmadığı için bozuldu gazı bitmiştir diye gelen servis gaz sistemini yeniledi ama yine olmadı

  • Ahmet

   Altus 1003 al serisi derin dondurucu motor çalışıyor elledim sıcak ve titresim var motorda dolabın icini sesliyorum su kaynar gibi ses yapıyor fakat hic soğutmuyor bilgileriniz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim

   • Motor sıcak olması normaldir, çok sıcak ise basınc sorunu yaratmış olabilir, hiç sogutmuyor ise gaz eksikligi veya yok olabilir, kucukde olsa motor presyon sorunu olabilir.

  • Hüseyin

   Vestfrost bir 6 gözlü derin dondurucum var sorun soğutucu ayarında – 18 olan derece ayarı devamlı yanıp sönüyor diğer ayarlara geçmek istiyorum yine aynı duruma geliyor ve derin dondurucu dondurmuyor

 2. Hasan kalendet

  Altus derin dondurucumuz var arızalanmış 1 hafta dışı çekik kaldı memlekete gitmiştim çocuklar fişini çekmiş geldim taktım ertesi sabah baktığımda kapağı açınca üstten aşağı 4 parmak karlanma olmuş ama soğutmuyor arızası ne olabilir tsk ler

  • Karlanmayı eriterek yeniden çalıştırınız, kapakların tam kapandığından emin olun, tkrr buzlanma oluşur ise üst kısım da gaz eksikliği olabilir, diğer ihtimal motor basınc düşüklüğü oluşmuş olabilir,

   • Vural Yılmax

    Aeg derin dondurucu çok buz yapıyor,kapısı açılmıyor

    • Hava alıyor ise buz yapar, conta ve kapı kapanması kontrol edilmeli

    • Nurgul üner

     Arcelik tezgah alti derin dondurucum calismiyor ama şoklama dugmesine basinca calisiyor onunla cakistorirsam elektirik cok harciyor ve dolabin ici buzlaniyor

 3. Semih

  Uğur derin dondurucu dolaba sahibim motor çalışıyor ancak soğutma hiç olmuyor sebebi ne olabilir

  • Kompresörün basıncı düşük olabilir. Kompresör gazı eksilmiş veya bitmiş olabilir. Cihazınızda gaz kaçağı olabilir. Teknik servisi arayarak destek alabilirsiniz.

 4. metin

  iyi günler
  ALTUS A+ ÇEKMECELİ MODEL derin dondurucumuzun en üst çekmecesi buzlu ve ürünler çözülmemiş,fakat diğer bölümler ürünler çözülmüş ve sogutma işlemi yapmıyor diğer 4 çekmecede, nasıl bi yol izleyelim?sorun ne olabilir ve nerelere müdahale etmeliyiz

  • Kısmi sogutma düşüklügü, gaz eksikligi, motor arızası, sensor termostat sorunu olabilir, bakımsız cihazlarda bu sorunu yaratmaktadır. altus yetkili servisi 444 08 88 destek alınız.

 5. Alaattin keser

  Arçelik derin dondurucu hiç soğutmuyor daha önce su akıttı çalışıyor ama soğutmuyor bilgi verirseniz sevinirim

  • Motor çalışıyor ise gaz sorunu muhtemel, motor arızalı olabilir.

   • Hülya Taşdemir

    Merhabalar vestel marka düz nofrost buzdolabım var ışıklar yanıyor dolap çalışıyor fakat derin dondurucu kısmı ışık sönünce soğutma var ama nedense dondurma yapmıyor koyduğum malzeme dönmüyor nedeni ne olabilir

 6. Ebru

  Imdesit difrisimiz var cok iyi valisyordu ancak uzerine davul firin koumustum ve biaeyler pişirdik yani firin sicak calistirdim düşünemedim bi zaman sonra bi baktim ki difrizdeki tum yiycekler erimis,ve suandad hic sogutmuyor ne olmus olqbilir acaba lutfen yardimci olabilirmisiniz..

  • Fırın difrize sogutmayı kesecek kadar zarar vermez, difriz çalışıyormu, fişini kontrol ediniz, çıkarıp takma yaptıysanız motor termik açmış olabilir, 1-2 saat dinlendirin tkrr çalıştırın.

 7. Mustafa

  Arçelik sandık tipi derin dondurucu soğutuyor ama hiç durmadan sürekli çalışıyor arızası ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim

  • Bu mevsimlerde istenilen sogukluga ulaşana kadar çalışır, uzun çalışması normaldir, ayarlarından düşürmek bazı markalarda mevcuttur.

  • Kübra

   Beko mini dondurucumuz bı anda dondurmaz oldu fakat çalışıyor sürekli şok ışığı yanıyor herşey çözüldü ne yapmalıyız

   • Motor arızası veya gaz eksikligi olabilir, servisden destek alınız.

   • Hüseyin

    Vestfrost bir 6 gözlü derin dondurucum var sorun soğutucu ayarında – 18 olan derece ayarı devamlı yanıp sönüyor diğer ayarlara geçmek istiyorum yine aynı duruma geliyor ve derin dondurucu dondurmuyor

 8. murat sürgen

  beko 7 çekmeceli 290 litre no frost joker özelikli bir derin dondurucumuz var gecenlerde kurban etlerini dondurucuya yerleştirdikten sonra kapıda bulunan gösterge panelinde bi dengesizlik fark ettik. Göstergede sırasıyla -19 c! 20! şeklinde sırasıyla sayı ve simge sürekli aynı şekilde sıra ile göstergede gelip geçiyor yalnız bunların sagında da bir kilit sembolu var. ! ve kilit sembolunun rengi kırmızı Dondurucudaki sorun nedir acaba bir türlü işin içinden çıkamadık .Fazla mı doldurduk acaba dedik ve içindekilerin bir kısmını çıkardık ama sorun hala devam ediyor ne yapmalıyız yardımcı olursanız çok seviniriz teşekkürler.

  • Kübra

   Derin dondurucunun ikaz lambalarının 3 tanesi yanıyor ve soğutmuyor

   • motor çalışıyor mu ?

    • Kübra

     Evet çalışıyor ama soğutma yavaşladı ve ışıkların 3 ude yanıp sönuyor sürekli

     • Komprosör çalışıyor ise gaz eksikliği olabilir.

 9. Necati DURAN

  Beko 7216 derin dondurucu sadece bir bölme soğutuyor diğerleri soğutmuyor. Neden olabilir.

  • Genelde Gaz sorunları yapmakdadır. motor presyon sorunuda olabilir.

 10. murat

  Bizde bir tane beko 290 litre 7 çekmeceli nofrost joker özelilikli bi derin dondurucu var kurban etlerini yerleştirdikten sonra ön kapagında bulunan gösterge panosunda bir dengesizlik farkettik gösterge panosu _19 c! 20! şeklinde sürekli degişen bir kısır döngü içerisinde durmadan degişiyor.Aynı zamanda da sağda kırmızı renkte bir kilite benzeyen bir şey var.İçerisine fazla miktarda et doldurmuş olabilecegimizi düşünerek içindekilerin bir miktarını çıkardıgımız halde sorul çözülmedi hala gösterge aynı ne yapmalıyız.Bir yol gösterirseniz çok sevinecez. Teşekkürler

  • istenilen dereceye gelene kadar kırmızı ve derece yanar, koydugunuz ürünler dondurucu yeni çalışır ise 6-8 saat kadar çalışır, 24 saat zaman içersinde sorun devam eder ise servisinden destek alınız.

 11. Özgül çat

  Arcelik derin dondurucum alti donuyor üstündekiler donmamis

  • ilk calışmada donma suresi uzan sürer 24-48 saat içerisinde normale döner, sorun devam ederse servis arayınız.

 12. Cemal

  Dolanım aeg electrolux 13 yıllık kırmızı sinyal lambası hiç sönmüyor dolap içindeki ürünler çözüldü.

  • Sogutma olmadıgında alarm verir, kontrol edilmesi gerekir servis tarafından

   • Hasan

    Beko 7216df 5 çekmeceli dondurucum var daima yanan ışık yanıyor diğer ışıklar yanıp sönüyor dondurucu çalışmıyor daha sonra prizi söktüm beklettim 6 saat şuan çalışıyor sorun ne olabilir

    • termik açmış ise korumaya gecmiş olabilir. sorun devam etmiyor ise arıza yoktur.

 13. Emel

  Merhaba. Finlux marka 6 gözlü dondurucum alarm verdi. Fişini çıkartıp taktim tekrar çalıştı. Ertesi gün tekrar alarm verdi. Fisini tekrar çıkardım, içini boşaltıp temizledim. 2 gun dinlendirdikten sonra fişini taktım çalıştı. Birkac saat sonra kontrol ettigimde calisiyor ama soğutmuyordu. Fisini çıkarıp tekrar taktım çalışma sesi geldi. Bir 8 saat sonra tekrar kontrol ettigimde yine sogutmadigini farkettim. Sorun neden kaynakli olabilir?

 14. Erhan

  Regal derin dondurucu var tık sesi geliyor çalışmıyor kırmızı ışık yanıyor

 15. Mesut

  Altus derin dondurucu altı soğutmuyor üstü soğutuyor sebebi nedir acaba

 16. Şeyma Özdamar

  Arçelik 6 çekmeceli derin dondurucu en üst çekmece soğutma yapmıyor. İkinci çekmeceden başlayarak altıncı çekmeceye kadar artarak soğutma yapıyor fakat yeterli değil. En alt çekmece ise oldukça soğuk hatta altı buzlanma yapıyor. İlk çalıştırma sonrası 12 saatin sonunda sıcaklık alarmı olan kırmızı ışığı yanıyor ve sönmüyor . Arıza ne olabilir ne yapmalıyım. Teşekkürler.

 17. Fatma kel

  Beko derin dondurucu soğutmuyor dondurmuyor ama ışığı sadece kırmızı yanıyor onun sorunu ve masrafı çok mu tutar bilgisi olan var mı? Ve eğer masrafı çok ise satmayı düşünüyorum şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !