Anasayfa / Kombi İpuçları / Doğru Yoğuşmalı Kombi Nasıl Seçilir ?
Doğru Yoğuşmalı Kombi Nasıl Seçilir

Doğru Yoğuşmalı Kombi Nasıl Seçilir ?

Hangi Yoğuşmalı Kombi Tipi Uygun

Doğru Yoğuşmalı Kombi Nasıl Seçilir ? Yeni bir sisteme geçmek istediğinizde, bir yoğuşmalı kazan , aradığınız şeydir. Aslında bir 2005 düzenlemesinden bu yana, kurulan tüm yeni sistemler yoğuşmalı kazanlar olmalıdır. Bu ne anlama geliyor ve eviniz için doğru olanı nasıl seçiyorsunuz?

Yoğuşmalı kombi nedir?

Yoğuşmalı kazanlar, büyük bir ısı eşanjörü (veya bazen bir sekonder eşanjör) yoluyla atık ısıyı geri kazanmayı ve bacadan soğuk gazları dışarı atmayı başaran yüksek verimli sistemlerdir. Bu kazanlara “yoğuşma” denir çünkü zaman zaman, baca gazları gaz buharının yoğunlaştığı o kadar havalı olabilir.

Buharın kendisi daha da fazla enerjiyi geri kazanmak için kullanılır: yoğuşmalı kazanlar, genellikle bacadan salınan ve israfa giden egzoz gazlarını kullanır ve bu gizli ısıyı kullanmak için buhar, sıvı yoğuşmasına dönüştürülür. Bu proses sayesinde yoğuşmalı kazanlar, kullandıkları yakıttan standart verim kazanına kıyasla daha fazla ısı çekebilmektedir. Dahası, sistem baca gazlarından daha az ısı kaybeder.

Kaç tip yoğuşmalı kombi mevcuttur?

İki ana yoğuşmalı kazan tipi arasından seçim yapabilirsiniz:

    • Düzenli Kazan : Bu sistemler eski, geleneksel kazanlara oldukça benzemektedir, çünkü bunlar bir su tankı ve benzeri boruları içerir, dolayısıyla daha küçük ayarlamalar gerektirir. Eviniz su deposu için yeterli alana sahipse ve aynı anda daha fazla musluk açmanız gerekiyorsa bu sistemi seçmelisiniz. Düzenli kazanlar bu durumlarda su basıncının düşmemesini sağlar ve aile sıcak su bırakmaz.
    • Kombiler : Dairenizde sınırlı alanınız varsa yoğuşmalı kombiler mükemmel bir seçenektir. Su deposuna ihtiyaç duymadan, doğrudan elektrik şebekesinden talep edilen en kompakt seçenek ve ısı sularıdır, bu sayede bir mutfak dolabına kolayca sığarlar. Daireler ya da daireler için en fazla iki banyo olmak üzere en iyi çözümdürler: eğer aynı anda çok sayıda musluk açıksa, su basıncında düşüş yaşarsınız.

Yoğuşmalı yoğuşmaya alternatif var mı?

Yoğuşmalı kazanlar daha çevre dostu olarak kabul edilir, çünkü bunlar yüksek verimli ve eski sistemlere göre daha az enerji harcarlar. Ancak, daha sürdürülebilir olmak isterseniz, biyokütle kazanlarına bakabilirsiniz. Bu sistemler karbon nötr yakıt olarak kabul edilen odunlar tarafından beslenmektedir, çünkü yanan ağaçlar ve peletler büyüyen ağaçların emdiği kadar karbon dioksit açığa çıkarmaktadır.

Yerel sertifikalı bir yakıt satıcısı seçerek (yeni ağaçların dikilmesini sağlar) veya kendi atık odununuzu kullanarak, tamamen sürdürülebilir bir kazan sistemi elde edebilirsiniz. Ancak, topaklarınızı veya günlüklerinizi depolamak için alana ihtiyacınız olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Kombiler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kombiler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sayfa İçindekiler Kombide Bilmeniz Gereken BilgiKombiler ve depolama alanıKombi ve sıcak su ısıtmaKombi ve merkezi ısıtma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi