Anasayfa / Beyaz Eşya Hata Kodları / Electrolux Bulaşık Makinesi Hata Kodu 1
Electrolux bulaşık makinesi hata kodu 1

Electrolux Bulaşık Makinesi Hata Kodu 1

Electrolux bulaşık makinesi hata kodu 1 Electrolux bulaşık makinesinin ekranında genellikle hata kodu 1 (veya 01) görünüyor. Bu hata, sistem öğelerinden birinde su sızıntısı olduğunu gösterir. Bir bulaşık makinesinden su sızması, acil olarak çözülmesi gereken oldukça yaygın bir sorundur.

Electrolux Bulaşık Makinesi Hata Kodu 1

Electrolux bulaşık makinesi hata kodu 1 Görünüm probleminin nedenlerinin çok çeşitli olabileceği belirtilmelidir. Bu nedenle, öncelikle cihazı voltajdan ayırın. Ayrıca “Başlat” düğmesini de kapatın.

Electrolux bulaşık makinesinde hata kodu 1 problem nasıl çözülür?

  1. Alt kısımdan su sızıyorsa, problem nozüldeki bir kopukluğa veya gevşek bağlantısına neden olabilir. Böyle bir sorun, cihaz uzun süre kullanıldığında ortaya çıkar. Branşman borusu değiştirilmeli ve bağlantı sıkılmalıdır.
  2. Kapıdan su akarsa, bulaşık makinesi uygun şekilde takılmadığından bu arıza oluşabilir. Ayrıca, sorun kapı contasının kirlenmesinden kaynaklanabilir (düzgün kapanmaz). Sorunu çözmek için, contayı temizleyin veya değiştirin.
  3. Ek olarak, tahliye vanasından su da akabilir. Bunu düzeltmek için tahliye hortumuna özel bir cihaz yerleştirmeniz gerekir.
  4. Havalandırma deliklerinden su akabilir. Sorun bu parçaları temizleyerek çözülebilir.
  5. Su haznesinin kırılması.

Kapıdan su sızıntısını engelleyin

Bu nedenle, bulaşık makinesinin kapısından su sızıntısı en yaygın ve kolayca çözülebilir problemdir. Sorunu çözmek için, kapıyı açın ve cihazın çevresindeki eski lastik bandı elinizle yırtarak açın. Kolay, bir çocuk bile bu görevi yerine getirebilir.

Şimdi belirli bir bulaşık makinesinin modeline uygun yeni bir lastik alın. Bu, Electrolux makineleri için özel sızdırmazlık maddeleri bulunduğu ve diğerlerinin AEG cihazları için kullanıldığı anlamına gelir. Elastik bandı, eskisini çıkardığınız yere, cihazın çevresi boyunca hafifçe hareket ettirerek yerleştirin.

Lütfen aklınızda bulundurun! Conta çok uzunsa, makasla kesilmelidir. Makinenin çevresi etrafındaki contaya ek olarak, kapı dibinde de aynı olanı vardır.

Electrolux bulaşık makinesi örneğinde eleman değiştirme talimatı:

  1. Kapıyı açın ve civataların etrafındaki cıvataları çıkarın.
  2. Kapıyı kapatın ve ön paneli çıkarın.
  3. Sonra kapıyı açın, bulaşıkların alt sepetini çıkarın ve kapının altındaki cımbız kullanarak kauçuğu dikkatlice çıkarın.
  4. Ardından yeni bir conta alın ve ucu tankın kenarıyla tam olarak aynı hizaya getirecek şekilde yerleştirin. Kapıdaki contayı durana kadar tekrar doldururken, oluğa oturduğundan emin olun ve ardından paneli kapıya vidalayın.

Hortumları ve branşman borularını kontrol edin

Bir lağım tıkanıklığı ve drenaj sisteminin neden olduğu bulaşık makinesi tepsisine su sızması, Electrolux bulaşık makinesi görünümünde hata kodu 1 (veya 01) için olası nedenlerden biridir. Bu nedenle, artıklardan gelen filtreleri ve hortumları düzenli olarak kontrol etmek ve temizlemek gerekir. Tankın dibinde bulunan filtreyi yıkamak zor değildir. İnce ağı ve camı çıkarın ve akan suyun altındaki her şeyi yıkayın. Herhangi bir bulaşık makinesinde verilen talimatlar, makineyi tıkanmalardan temizleme prosedürünün ayrıntılarını içerir.

Hortumun sızdırmazlığını ve nozüllerin bağlantısını kontrol etmek için içeriye bakmak gerekir. Bunu yapmak için, bulaşık makinesini ters çevirin, genellikle öndeki cıvatalara tutturulmuş paleti ve yanlardaki mandalları çıkarın.

Paletin altında, iç kısımlar açıkça görülür. Hortumların cihaza ne kadar sıkı bağlandığını kontrol edin ve gerekirse bağlantı kelepçelerini veya branş borularını değiştirin.

Vana, su sensörü ve sprinkler nasıl değiştirilir

Püskürtme uçlarını kontrol ederek doldurma vanasını pas açısından inceleyin. Bunu bulduktan sonra hemen ayrıntıyı değiştirin. Bulaşık makinesini açın ve bir doldurma vanası bulun. Bu elemanın değiştirilmesi karmaşık değildir. Sensörleri ayırın, boruları ayırın ve eski vananın yerine mutfak aletinizin modeline uygun olarak yeni bir tane yerleştirin.

Nadiren de olsa, özellikle bulaşık makinesi uzun süre kullanıldığında, plastik fıskiye, tanka verilen su basıncı nedeniyle dökülür. Sonuç olarak, su palete akar ve ardından koruma sistemi tetikler. Yağmurlama sistemi, değiştirilebilecek parçadır. Böylece mağazadan yeni bir tane satın almak ya da internette sipariş vermek kolaydır. Electrolux bulaşık makinesinde değiştirmek için, bulaşıkların alt sepetini çıkarmanız gerekir. Çıtçıtlarla tutturulmuş ve tabana yerleştirilmiş kürek yağmurlama sistemini dışarı çekin. Çıkarmak için tornavida kullanın ve yenisini takın.

Su seviye sensöründen bahseden Palet üzerinde, Aqua-stop adı verilen sızıntılara karşı koruma sisteminin kurulu olduğu yerde bulunur. Su sızıntısı durumunda valf arızalanır veya hata verir. Bu nedenle, su seviyesi sinyali kontrol cihazına gelmiyor, pompa çalışmıyor ve Aqua-stop koruması devreye giriyor. Çok fazla su varsa, tepsiden zemine akar. Sorun, sensör değiştirilerek çözülür.

Tank arızalanırsa ne yapmalı?

Tank patlaması nedeniyle sızıntı olması çok nadirdir. Bulaşık makinesi uzun süre kullanıldığında ya da üretimde bir akış olduğunda olur. Bu durumda, işin karmaşıklığını değerlendirecek bir uzmanla görüşmeniz en iyisidir. Genellikle, bu gibi durumlarda, onarım işlemi oldukça pahalı olabileceğinden, yeni bir bulaşık makinesinin satın alınmasına dönüşür.

Bu nedenle, Electrolux bulaşık makinesinde su sızıntısı ve hata kodu 1 (veya 01), çoğu durumda bir uzman yardımı olmadan elimine edilebilecek bir problemdir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Ariston Hotpoint Buzdolabı Hata/Arıza Kodu F28

Ariston Hotpoint Buzdolabı Hata Kodu F28

Ariston Hotpoint Buzdolabı Hata Kodu F28 Modern ev aletleri, performansın operasyonel teşhisine izin veren özel …

soru sor

Uzmana Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya İzni Yok
Servis Çağrı Merkezi