Ev / Beyaz Eşya Arızaları / Elektrik kesintileri buzdolabına zarar verebilir mi ?
Elektrik kesintileri buzdolabına zarar verebilir mi

Elektrik kesintileri buzdolabına zarar verebilir mi ?

Elektrik kesintileri buzdolabına zarar verebilir mi ?  Ani fırtınaların meydana geldiği zamanlar ve onlarla birlikte elektrik kesintileri olur. Elektrik kesintisi, düşme, şimşek çakması, hatta yaz tatilinde turist kasabalarında sıkça görülen aşırı tüketimden kaynaklanabilir.

Şiddetli yağışlar sırasında cihazların fişini çekmek bazı aileler için zaten bir gelenek haline gelmiştir. Amaç, cihazların yanmasını önlemektir. Fişi çıkarmak gerçekten gerekli mi? Bu soruyu cevaplamak için, öncelikle bu fırtınalar sırasında gerçekte ne olduğunu anlayalım.

Elektrik kesintileri şebekeyi nasıl etkiler ?

Kesintiler gerçekleştiğinde, aniden tüm elektrikli ev aletleri kapatılır. Güç geri geldiğinde, genellikle şebeke gerilimi ideal seviyenin üstünde veya altında olabilir. Gerilim dalgalanmaları olarak da adlandırılan çok yüksek bir voltaj değişimi meydana gelirse, bu ciddi ekipman hasarına neden olabilir. Güç dalgalanmalarına en duyarlı cihazlar şunlardır: TV, DVD, bilgisayar ve normal telefon.

Bunların yanı sıra, özellikle mikroişlemciler tarafından kontrol edilen çamaşır makinelerine ve mikrodalga fırınlara özellikle dikkat etmek gerekir. Bu kontrolörler, voltaj değişiklikleriyle yanabilir ve kullanıcılara zarar verebilir.

Buzdolapları, motorlar ve daha ağır cihazlar

yüksek gerilimlere karşı daha dirençlidir ve aşırı gerilim nedeniyle nadiren yanar. Düşük voltajdan, yani çalışması gerekenlerin altında verilen voltajdan daha kolay zarar görebilirler.

Bu durum, bir buzdolabının düşük voltaja (enerji beslemesi yeniden kurulduktan sonra da yaygın olabilir) gönderilmesi durumunda, motorun, termal koruyucu tetikleyene kadar kablolarında aşırı ısınmaya neden olacak kadar yeterli başlangıç ​​gücüne sahip olmamasına neden olur. Uzun vadede, bu sabit çevrimler motora zarar verebilir. Motor çalışıyorsa ve çalışıyorsa, düşük voltajda bile çalışmaya devam eder.

Yıldırım güç şebekesine nasıl müdahale eder ?

Yağmur yağdığında, yıldırım evinize enerji getiren güç şebekesine çarpabilir. Yıldırım evinizden uzakta olsa bile, elektrik ve / veya telefon kablolarından geçerek bir topraklama noktası bulana kadar toprağa atılacağı yere kadar hareket edebilir.

Prizlere takılı bazı cihazlar, bu yolun ortasında yüksek güç dalgalanması alarak olabilir. Bu voltaj değerleri, hasar görmüş cihazlarda ve kablolarda desteklenenin üstündedir.

Bir voltaj dalgalanması, genellikle mikro saniye aralığında çok kısa bir süreye sahip, ancak hasara neden olacak kadar yüksek bir voltaja sahiptir. 

Bunun gerçekleşmesi ihtimalini azaltmanın bir yolu Türkiye,de zorunlu olan elektrik kablolarını topraklamak. Bu şekilde güç dalgalanmaları toprağa boşaltılabilir.

İlginizi Çekebilir

Profilo Bulaşık Makinesi Arızaları

Profilo Bulaşık Makinesi Arızaları Çözümleri

Profilo Bulaşık Makinesi Arızaları Çözümleri Profilo Bulaşık makinesi neden çalışmaz ? İçindekiler Profilo Bulaşık makinesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Yasak !
Servis Çağrı Merkezi