Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Elektrik Kesintisi Sırasında Ne Yapmalı
Elektrik Kesintisi Sırasında Ne Yapmalı

Elektrik Kesintisi Sırasında Ne Yapmalı

Elektrik Kesintisi Sırasında Ne Yapmalı Hava durumu, kazalar ve fırtınalar, alışkın olduğumuz elektriği bozabilir. Bazen elektrik kısa sürede titrer ve sonra geri gelir. Elektrik hatlarında ve elektrik şebekesinde ciddi hasar, günlerce veya haftalarca kesintiye neden olabilir. Güvenli Elektrik, her türlü elektrik kesintisinde sizi güvende ve rahat tutmak için değerli bilgilere sahiptir.

Kısa Süreli Elektrik Kesintileri

Panik yapmayın! Komşularınızın hala elektrik olup olmadığını kontrol edin. Eğer yaparlarsa, sorun evinizin içinde olabilir. Yanmış veya yanmış olup olmadığını görmek için ana sigortalarınızı veya devre kesicileri kontrol edin. Bir sigortayı değiştirmek veya bir devre kesiciyi sıfırlamak, elektriğinizi geri alabilir.

Elektrik Arızası / Kesintisi Olduğunda Ne Yapılabilir?

Sorun evinizde değilse, elektrik tedarikçinizi arayın. Bir tamirci mümkün olan en kısa sürede gönderilecektir. Tedarikçiniz ayrıca, uzun süreli bir kesinti olup olmayacağını size söyleyebilmelidir.

Mikrodalga fırın, televizyon ve bilgisayar gibi elektronik bileşenli cihazları prizden çekin. Bu, elektrik geri yüklendiğinde, cihazınızın zarar görmesini voltaj dalgalanmalarından gidermeye yardımcı olacaktır. Elektrik geri geldiğinde bu cihazları açmadan önce birkaç dakika bekleyin. Bu, güç tedarikçisinin elektrik sistemine olan talebi azaltacaktır.

Uzun Süreli Elektrik Kesintileri

Bekleme jeneratör kullanıyorsanız, doğru takıldığından ve kabloladığından emin olun. Doğru şekilde kurulmazsa, bir jeneratör, elektrik tedarikçisinin elektriği geri almak için çalışan çalışanları için tehlikeli koşullara neden olabilir. Çift atmalı bir ayırma kullanılmadığında ve doğru şekilde kurulmadığında, güç geri geldiğinde jeneratörünüz hasar görebilir.

Elbette, jeneratörü çalıştırmak için yeni bir yakıt tedarikinin hazır olduğundan ve uygun şekilde depolandığından emin olmak da önemlidir.

Bir kesinti ile baş etmeyi kolaylaştırmak için, her zaman elinizde aşağıdakilerin yeterli miktarda olmasını sağlayın. Bunlar serin ve kuru bir yerde tutulmalı ve ailenin bütün üyeleri onları nerede bulacaklarını bilmelidir.

  • Fenerler
  • Pille çalışan radyo
  • Mumlar ve maçlar
  • El feneri ve radyo için ekstra batarya tedariki
  • Temel ilk yardım malzemeleri
  • Küçük bir içme suyu ve yiyecek kaynağı
  • Evde bir bebek varsa, bebek malzemeleri

Su basması için bodrum katı periyodik olarak kontrol edin. Bir elektrikli karter pompasına güç kesildiğinde, bir bodrum katında veya tarama alanını pompalamak için portatif, benzinle çalışan bir pompa kullanabilirsiniz. Elektrik karter pompaları, dondurucular vb. Elektrik bağlantısı kesilmediği sürece asla su basmış bir bodrum katında beklemeyin. Su basmış bodrumdayken güç geri gelebilir ve bu cihazlardaki motorlar su altında kalabilir.

Asla düşmüş elektrik hatlarına yaklaşmayın; güç tedarikçisinden kalifiye kişilerin bu durumları ele almasına izin verin.

Yaz Kesintileri

Yiyecekleri taze tutmak için dondurucuları ve buzdolaplarını kapalı tutun. Donmuş yiyecekler, üzerinde hala buz kristalleri varsa, yemek için genellikle güvenlidir. Ekstra yalıtım sağlamak için cihazların etrafına battaniye sarın. Şişelenmiş su, konserve soda ve meyve suları, serin bir yerde saklanırsa buzdolabına bağımlılığı ortadan kaldırır.

Elektrik kesintileri sırasında klimalar kapatılmalıdır. Güç geldikten sonra birkaç dakika tekrar açmayın. Rahat giyin ve evinizi serin tutmak için doğal havalandırma kullanın. Aile üyelerinin sağlığı bir endişe ise, arkadaşlarla ya da elektriğin mevcut olduğu bir toplum merkezinde kalmayı düşünün. Evinizde yaşam destek ekipmanı kullanırsanız, elektrik tedarikçinize bildirilmelidir. Evinize öncelik verilecek.

Kış Elektrik Kesintileri

Sıcak giyin. Birkaç giysi katmanı, tek bir ağır giysi katmanından daha iyi yalıtım sağlar. Tek bir odaya, tercihen birkaç penceresi olan bir odaya geçin. İdeal olarak, bu oda gündüz maksimum ısı kazanımı için evin güney tarafında olmalıdır. Oda evin geri kalanından kapatılmalı ve birinde şömine, odun sobası veya başka bir ısı kaynağı bulunmalıdır.

Alternatif bir ısı kaynağı kullanıyorsanız, çalıştırma talimatlarını takip ettiğinizden emin olun. Örneğin bir gazyağı ısıtıcı kullanıyorsanız, yeterli havalandırma şarttır. Güvenlik nedeniyle tüm yakıtlar evin dışında depolanmalıdır. Acil durumlarda ihtiyaç duyulan sorunları önlemek için odun sobaları ve şömineler yıl boyunca doğru şekilde muhafaza edilmelidir.

Elektrik Kesintisi Güvenlik İpuçları

Kış aylarında en büyük endişe, su borularının donmasını önlemektir. Bunu önlemek için küçük bir su akışı bırakılabilir. Bu, bir kuyudan su temin edildiğinde pratik bir çözüm değildir. Su borularının yalıtılması daha kalıcı bir yöntemdir. Evinizin su borularının nasıl boşaltılacağı hakkında bilgi için uzatılmış kesintiler ve ev kapatmaları ile ilgili bölüme bakın.

Kırsal alanların çoğunda, eve su pompalamak için elektrik gerekir. Elektrik kesintisi sırasında su pompalanamadığından, her zaman elinizde yeterli miktarda içme suyu bulundurun.

Kaynaklarınızı komşularla birleştirin. Evlerinde ısı ve elektrik olabilir. Yaz aylarında olduğu gibi, sağlık sorunları olan insanlar da bir kiliseye, topluluk kurumuna veya ihtiyaçlarının karşılanabileceği başka bir yere götürülmelidir.

Genişletilmiş Elektrik Kesintisi / Ev Kapatma

Evinizdeki her şeyi çıkarın. Kesicileri kapatın veya sigortaları çıkarın. Uzatılmış bir elektrik kesintisi varsa, bir aydınlatma devresini açık bırakmak isteyebilirsiniz, böylece elektriğin ne zaman geri geleceğini anlayabilirsiniz.

Su temini sisteminizi tamamen kışlayın. Tahliye etmeden önce, şofbenin elektrik beslemesini çıkardığınızdan emin olun. Güç kapalı değilse, ısıtıcıdaki öğelere zarar gelebilir. Su sistemini mümkün olan en düşük noktadan boşaltın, böylece borularda mümkün olduğu kadar az su kalır.

Sıcak su ısıtma sistemleri, donmayan bir çözelti ile doldurulmadıkça boşaltılmalıdır. Yetkili satıcınıza veya montajcınıza yapılan bir çağrı tahliye edilip edilmeyeceğini size söyleyecektir.
Evdeki drenaj sisteminin ayrıca kışa açılması gerekiyor. Bu, donmaların, tuvaletler, çamaşır makineleri vb. Altındaki kanallardaki tuzaklara antifriz dökülerek yapılır. Daha az toksik olduğu için rekreasyonel araç antifriz önerilir.

Tüm yiyecekleri donduruculardan ve buzdolaplarından boşaltın ve kapıları açık bırakın. Yiyecek, elektriği olan komşulara veya yiyecek dolabına alınabilir. Kuru buz, kısa bir süre için de kullanılabilir. En kolay çözüm, sıcaklık yeterince soğuksa, yiyecekleri dışarıya almak olabilir.

Evinizde elektrikli bir ısı pompası varsa, üniteyi uzun bir kesintiden sonra açarken özel dikkat gösterilmesi gerekir. Soğutucu akışkandaki yağlayıcının ısınması biraz zaman alır. Bu, ton soğutma kapasitesi başına yaklaşık bir buçuk saattir. Bu, markadan markaya değişebilir ve satıcınıza yapılan bir çağrı sorunları önleyebilir. Bu kompresör ısınma süresi boyunca, evi ısıtmak için ısı pompasının ilave veya acil dirençli ısıtma elemanlarını kullanmanız gerekir.

Güneş parlıyorsa kışın güneye bakan pencereler dışındaki perdeleri kapalı tutun. Bu, gündüz saatlerinde pasif güneş ısısı sağlayacaktır. Perdeler gece daima kapalı tutulmalıdır.

Bu önerilerin takip edilmesi elektrik kesintisi ile başa çıkmayı kolaylaştıracaktır. Eviniz için bir plan yaparak, önceden düşünün ve acil bir duruma hazırlıklı olun.

Sakin kalmayı unutma. Elektrik en kısa sürede tekrar devreye girecek. Elektrik tedarikçiniz hizmetinizi geri yüklemek için 24 saat çalışıyor.

Elektrikler geldiğinde bunlara dikkat !

Türkiye’nin bir çok kentinde meydana gelen elektrik kesintisiyle ilgi çok önemli bir uyarı geldi. Elektrik kesintisi sırasında bütün elektrik cihazları ile kombiler kapatılmalı. Elektriklerin gelmesinin ardından da bu cihazların çalıştırılması için en az 15 dakika beklenmelidir.

Elektrik kesintilerinde abonelerin kombi ve kazanlarını kapalı konuma getirmeleri çok büyük bir önem taşıyor. Kesintisi sırasında cihazlar açık konumda bırakılırsa elektrik geldiğinde bölgesel anlamda aniden yüksek bir şekilde gaz çekişi olacağından, binaların önündeki servis kutularında birtakım sorunlar yaşanabileceğine dikkati çekildi.

Kesinti sırasında kapalı konuma getirilen cihazlar, elektriklerin gelmesinin ardından da hemen çalışır vaziyete getirilmemeli, en az 15 dakika beklenmelidir. doğalgaz kullanıcıları için bu çok hayati bir uyarıdır. Türkiye genelinde büyük bir elektrik kesintisi yaşandı. Hayat durma noktasına geldi peki bu durumda ne yapmak lazım? Ne tedbir almak lazım?

Öncelikle elektrik kesintisiyle ilgili aranacak numara 186. Ancak Türkiye genelini etkiyen bugünkü gibi bir durumda bu namaraya ulaşmak imkansız. Başta buzdolabı, fırın, çamaşır ve bulaşık makinaları, televizyon gibi elektronik aletlerin fişlerini pirizden çekebiliriz. Geri geldiğinde yaşanacak yüksek voltaj zarar verebilir.

ELEKTRİK KESİNTİSİ SIRASINDA NE YAPMALI?

Elektrik kesintisi sırasında asansörde birileri olabilir. İşyeri ya da binada asansörleri kontrol etmekte fayda var. Kalanlar var ise yardım edilmeli.

TELEFON ŞARJI AZALDIYSA…

Akıllı telefonlarda enerji tasarrufu sağlamak ve şarj süresini uzatmak için yapılması gerek birkaç işlem bulunuyor. Kablosuz veri bağlantıları akıllı telefonlarda en çok enerji harcayan özellikler arasında. Akıllı cihazınızın 3G, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarını kapatmanız durumunda telefonunuzda pil tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Lokasyon servisleri de çok şarj harcayan özellikler arasında. Bu servisleri devre dışı bırakmanız durumunda şarjınızda yüzde 20’ye kadar bir iyileşme görülebilir. Ekran parlaklığını kısmak da telefonunuzun harcayacağı enerjiyi azaltacak önlemler arasında .

Bu İşine Yarar Belki ?

Klima Nasıl Sökülür ?

Klima Nasıl Sökülür ? Bu ev klima sisteminin sökülmesi, sonraki onarımlar için veya taşınırken, birçok …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !