Anasayfa / Nasıl Yapılır ? / Endüstriyel Buzdolabı Kondenser Nasıl Temizlenir ?
Endüstriyel Buzdolabı kondenser bobini Nasıl Temizlenir

Endüstriyel Buzdolabı Kondenser Nasıl Temizlenir ?

Endüstriyel Buzdolabı kondenser bobini Nasıl Temizlenir ? Soğutma ekipmanındaki bobinler doğal olarak toz ve döküntü toplar. Zamanla bu birikim, soğutma sisteminizin sıcaklığı korumak için daha fazla çalışmasına ve potansiyel olarak diğer ana bileşenlerde arızalara yol açabilir. Eğer buzdolabınız yeterince soğmuyorsa veya çok fazla elektrik kullanıyorsa, buzdolabı bobinlerinizi temizlemenin zamanı olabilir.

Sanayi Tipi Buzdolabı Bobinleri Temizleme

Bir geçişli, yüksek basınçlı soğutma grubuna, içeriye veya diğer soğutma ekipmanlarına sahip olsanız da, buzdolabı serpantinlerini en az ayda bir kez temizlemelisiniz. Yukarıdaki videoda, dört hızlı ve kolay adımda yürürken buzdolabı bobinlerinin nasıl temizleneceğini göstereceğiz. Bu basit bakım görevi doğru takip edildiğinde, maksimum verimlilikte çalışacak ve ünitenizin ömrünü artıracaksınız.

Buzdolabı Bobinlerinin Temizlenmesi İçin Adım Adım Talimatlar

Başlamadan önce ekipmanınızı fişten çekin. Ünitenizin içindeki yiyecekler, kapı kapalı tutulduğu sürece ve halihazırda uygun sıcaklıkta olduğu sürece güvenli olacaktır.

1.Izgarayı çıkarın. Bu, ünitenin altında, üstünde veya arkasında bulunur ve genellikle bir tornavida gerektirir.

2. Bobinleri temizlemek için bobin fırçası kullanın .

3. Küçük parçacıkları gidermek için elektrikli süpürge aralık eki kullanın. Bobin üzerindeki kanatları bükmemeye çalışın.

Buzdolabı bobinlerinin düzenli olarak temizlenmesi, ticari soğutma ekipmanlarının bozulmasını önlemenin en etkili yollarından biridir. Bobinler, buzdolabınızı ve dondurucularınızı ısıyı serbest bırakarak iyi çalışır durumda tutar. Toz ve pislikle kaplandıklarında bobinler işlerini yapamaz. Kirli buzdolabı serileri kablolara, motorlara ve kompresörlere zarar verebilecek ısı birikimini sağlar.

Buzdolabı bobinlerini nasıl temizleyeceğinizi ve ne sıklıkta yapmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Buzdolabı bobinleri ne zaman temizlenmeli

Çoğu restoran ve yemek servisi işletmesi gibi, muhtemelen donanımınızı düzenli olarak inceleyen ve derinlemesine temizleyen bir buzdolabı bakım yüklenicisine de sahipsiniz.

Ancak, yalnızca altı ayda bir bu hizmeti alıyorsanız, bakım ziyaretleri arasında çok fazla atık birikebilir. Bu nedenle, soğutma bobinlerinin durumunu en az ayda bir kez kontrol etmek ve işlevi geliştirmek ve sorunları önlemek için toz katmanını temizlemek harika bir fikirdir.

Buzdolabı bobinleri nasıl temizlenir (temel adımlar)

  1. Soğutma ekipmanının fişini çekin (gerekirse, buzdolabının taşınmasıyla ilgili aşağıdaki ipuçlarına bakın).
  2. Buzdolabı kondansatör bobinlerini, büyük olasılıkla öndeki veya altındaki veya birimin arkasındaki ızgaraların arkasına yerleştirin.
  3. Izgarayı çıkardıktan sonra, rulolardan ve fandan gelen tozu nazikçe fırçalamak için sert bir fırça kullanın.
  4. Bobinlerden fırçalarken tozu çıkarmak için bir vakum kullanın (bu teknik başıboş tozu önler).
  5. Ünitenin altındaki zemini ve bitişik alanı süpürün.
  6. Izgara kapak plakasını temizleyin.
  7. Izgarayı tekrar takın ve buzdolabınızı tekrar yerine takın.

Buzdolabı bobinlerini temizleme işini güvenli ve etkili bir şekilde yapmak için daha fazla ayrıntı ve ipuçlarını okumaya devam edin.

Soğutma ünitesinin temizlik için taşınmasıyla ilgili ipuçları

Yukarıda belirtildiği gibi, soğutma bobinlerini temizlemeden önce ticari soğutma ekipmanınızı elektrik prizinden çıkarmanız gerekir. Bu, güvenliğiniz ve elektrik çarpması tehlikesinden kaçınmak için çok önemlidir. Bu görev, buzdolabını duvardan uzaklaştırmanızı gerektirebilir.

  1. Yardım almak.  Buzdolabı, küçük bir tezgah altı ünite olmadığı sürece, güvenle kendiniz taşıyamazsınız.
  2. Kaydırırken ünitenin üstünü destekleyin.  Bazı birimler üst ağır olabilir ve devrilebilir.
  3. Yiyeceklerin bozulmasından endişelenme.  Soğutma serpantinlerini temizleme işlemi hızlıdır ve 30 dakikadan daha kısa sürmelidir.

Buzdolabı rulolarının temizliği için aletler

Sağlığınızı veya ekipmanınızı tehlikeye atmadan ticari buzdolabı kondansatör bobinlerinin nasıl temizleneceği hakkında bilmeniz gerekenler.

SOLUNUM KORUMA.  Alerjenlere karşı hassas olanlar için, buzdolabı serpantinlerini temizlemeden önce bir toz maskesi takmak isteyebilirsiniz.

EL FENERİ.  Buzdolabı bobinlerini temizleme görevinize başlarken, bir el feneri kullanışlı olabilir. Kondansatör bobininiz, ünitenizin kapılarının altındaki ön kat seviyesinde veya arkada bulunursa, ne yaptığınızı görmek zor olabilir.

TORNAVİDA.  Çoğunlukla, kondenser bobini, buzdolabınızın ön katında muhtemelen oturana dayanacak bir parmaklığın arkasında bulunur. Bazen ızgara vidalarla sabitlenir, böylece bir tornavidaya ihtiyacınız olabilir. Ön tarafta bulunmuyorsa, kondansatör muhtemelen bir arka erişim panelinin arkasında bulunur. En iyi uygulama, ızgara kapağını yeniden takmadan önce sabun ve suyla temizlemektir.

SOĞUTUCU BOBİN TEMİZLEME FIRÇASI.  Çok amaçlı bir sert fırça veya boya fırçası, buzdolabı bobinlerini temizlemek için çalışsa da, buzdolabı fırçası olarak da bilinen bir bobin yoğunlaştırıcı fırçayı kullanmak daha iyidir. Kanatları ve fanı nazikçe fırçalayın, kanatçıkların zarar görmemesine dikkat edin.

Bir bobin fırçası yerel ev geliştirme veya nalburdan 10 $ altında satın alabilirsiniz. Bir soğutucu fırçanın silindirik şekli, bobin düzenindeki boşluklar arasındaki temizliği ve çatlaklardaki tozu gidermeyi kolaylaştırır.

VAKUM & EK  Buzdolabı serpantinlerini temizlemek için tasarlanmış dar bir nozul vakum hortumu ekinin olması da yararlıdır.

Buzdolabı bobinlerinin nasıl vakumlanacağı aşağıda açıklanmaktadır: başıboş tozları önlemek için eşzamanlı bobin fırçalama ve vakumlama tekniği kullanın. Bu, bir yandan fırçanın diğer yandan vakum hortumu ağzına sahip olacağınız anlamına gelir.

Bitişik alanı süpürün ve aşağıdaki zemin alanını süpürmeyi unutmayın. Artık temiz buzdolabı bobinleriniz olduğu için, çevre tozunun bobinlere geri dönmesine izin vererek temizleme işinizi geri almak istemezsiniz.

Temizlik ürünlerini kullanmalı mıyım?

Soğutucu kondenser serpantilerindeki kiri ve tozu temizlemek için ihtiyaç duyulan tek şey vakumlama bobinleri olabilir. Bazı soğutma uzmanları ayrıca, bilgisayar klavyelerini veya daha güçlü taşınabilir kompresörleri temizlemek için sık sık kullanılan basınçlı hava tenekeleri kullanan buzdolaplarındaki tozu atmayı da tercih eder. Bu rotaya giderseniz, mutfağınıza yayılacak kir ve toz tavşanı temizlemeye hazır olun.

Bununla birlikte, aşırı gres ve kire maruz kalan bobinler için, bobin temizleyicileri ev geliştirme ve donanım merkezlerinde ve çevrimiçi olarak biyobozunur ve “yeşil” temizleyiciler dahil çevrimiçi olarak mevcuttur.

İşte sorun şu ki: hassas kanatlara zarar vermekten kaçınmak için çok dikkatli olmak istiyorsun! Yanlış temizleyiciyi veya yanlış tekniği kullanırsanız, iyiden daha fazla zarar verebilirsiniz.

Bu nedenle, bobinleriniz gerçekten kirliyse (ticari mutfakta böyle olabilir), derin temizliği işi doğru yapmak için gerekli araçlara ve uzmanlığa sahip profesyonellere bırakmak (ve size zaman kazandırmak) ödeyebilir. .

İlginizi Çekebilir

Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır

Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır ?

Sayfa İçindekiler Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır ?Çamaşır makineniz için 5 temel harici bakım ipucu:Çamaşır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi