Anasayfa / Nasıl Yapılır ? / Et Kesme ve Dilimleme Nasıl Temizlenir ?
Et Kesme ve Dilimleme

Et Kesme ve Dilimleme Nasıl Temizlenir ?

Et Kesme ve Dilimleme Nasıl Temizlenir ? Et dilimleme makineleri şarküteri ve marketlerde sürekli kullanılır, ancak kafeteryalar, büfeler, yiyecek içecek işletmeleri ve diğer yiyecek-içecek kuruluşları da bunları kullanır. Etleri, peynirleri dilimleyip parçalayabilir ve makinenizle üretebilir ve çok yönlü bir hale getirebilirsiniz. Dilimleyiciler çeşitli yiyecekler için çok sık kullanıldığı için, onları nasıl temizleyeceğinizi anlamak önemlidir.

Et Dilimleyici Nasıl Temizlenir

Et Kesme ve Dilimleme Nasıl Temizlenir ? Sonunda dilimleyiciniz yıpranacaktır ve yenisiyle değiştirmeniz gerekecektir. Bu noktaya kadar, temel et dilimleyicinin bakımını ve et dilimleme bıçağınızı korumanın yollarını öğrenmelisiniz. Et dilimleyicinin temizlenmesi, bıçak bakımı ve daha fazlası hakkında bilgi için okumaya devam edin.

Et Dilimleyiciyi Temizlemek Neden Önemli?

Dilimleyiciler çeşitli şarküteri ürünleri için kullanılır ve hatta ürünleri dilimlemek için bile kullanılabilir. Dilimleyicinizi düzenli olarak temizlemediğiniz zaman, yiyecek artıkları makinenin bazı kısımlarında birikerek bakterilerin çoğalmasına neden olabilir. Bu bakteri yiyecekleri kirletebilir ve müşterilerin çok hasta olmasına neden olabilecek yiyecek hastalıklarına neden olabilir! Ek olarak, bir et dilimleyici, ürünlerinizin saf tadını veya dokusunu değiştirerek tatları veya küçük yiyecek parçacıklarını daha sonra dilimlediğiniz öğelere aktarabilir.

Özel Sorun Alanları

Et dilimleyicinizdeki halka koruyucu rakorunu, bıçak koruyucuyu ve dilimleyici tutamacını çatlak, kırılmış veya eksik veya takılmamış parçalar açısından dikkatlice izleyin . Yiyecek parçacıkları halka koruyucu yuvalarında, bıçak koruyucularınızın içinde ve dilimleyici sapınızın altında birikebilir. Yiyecekler toplandığında tehlikeli bakterileri üreyebilir ve barındırabilir.

Aşınmış olup olmadıklarını görmek için makinenizdeki dikişleri, contaları ve contaları düzenli olarak incelediğinizden ve yiyecek ve bakterilerin birikebileceği ek çatlaklar ve yarıklar yarattığınızdan emin olun. Asla eksik, kırılmış, eklenmemiş veya hatalı contaları, dikişleri veya contaları olan bir dilimleyici kullanmamalısınız. Bu dilimleyiciyi servisten çıkarın ve tehlikeli kapana bakteri bulabileceğinden kullanmadan önce onarın.

Et Dilimleyici Ne Zaman Temizlenir?

Et, peynir veya ürün değiştirirken dilimleyicinizi daima silmelisiniz. Yağların ve katı gıda parçalarının bıçak veya yüz plakalarınızda birikmesini ve potansiyel olarak tehlikeli bakteri barındırmasını önlemek için makinenizi her gün tamamen temizlemek iyi bir fikirdir. FDA, sürekli kullanılıyorsa et dilimleyicilerin her 4 saatte bir temizlenmesini önerir, bu nedenle makinenizi mümkün olduğunca sık temizlemelisiniz.

Başlamadan Önce İpuçları

  • Daima koruyucu eldiven kullanın. Kesime dayanıklı metaleldivenler gibi kesilmeye karşı dayanıklı eldivenler , özellikle bıçağı kullanırken ideal bir seçenektir.
  • Her zaman üreticinin talimatlarını tam olarak takip edin.
  • Makineyi çizebileceğinden asla çelik yün kullanmayın.
  • Dilimleyiciyi asla tamamen batırmayın. Dilimleyici el kitabı, hangi parçaların bulaşık makinesinde yıkanabileceğini ve başkalarına nasıl bakılacağını belirler.

Et Dilimleyici Temizleme

1.Kalınlığını sıfıra ayarla. Nazik bir ovalama pedi kullanarak, dilimleyici hareket ederken bıçağın her iki tarafını da silin. Büyük herhangi bir yiyecek parçasını çıkardıktan sonra, dilimleyicinizi kapatın ve fişini çekin.

2.Ardından, gösterge plakasının tamamen kapalı konumda olduğundan ve bileme taşının yolun dışında olduğundan emin olun. Ardından, ürün tepsisini, dilim deflektörünü ve orta plakayı çıkarın. Bu bileşenleri yıkayın, durulayın ve sterilize edin ve kurumalarını bekleyin.

3.Bıçağı temizlemek için, kaldırabilir veya yerinde bırakabilirsiniz. Bıçağı yerinde bırakırsanız, iyice temizlediğinizden emin olun. 1: 1 oranında sıcak su ve sabun içeren sabunlu bir çözelti oluşturun. Alternatif olarak, bıçağı temizlemek için yağ çözücü sprey kullanabilirsiniz. Ortadan dışarı doğru silerken bıçağın önünü ve arkasını temizleyin.

4.Dilimleyicinin dış kısmını ve kalan parçalarını silin. Daha sonra temiz bir havlu kullanarak sıcak suyla durulayın.

5.Et dilimleyici temizleme spreyi kullanarak cihazınızı sterilize edin. Makineyi iyice kaplamak ve havayla kurumaya bırakmak için bir sprey şişesi kullanın.

6.Kaydırma çubuklarını bir sprey yağlayıcı kullanarak yağlayın. Dilimleyici kuruduktan sonra bıçağı, yüz plakasını ve ürün tepsisini yerine takın

Dilimleyicinizde su birikmiş gibi görünen herhangi bir yer varsa, alanları hav bırakmayan bir havluyla kurulayın ve paslanmaları veya korozyonu önlemek için yağlayın. Su biriktiriyorlarsa contaları veya diğer bileşenleri değiştirmeniz gerekebilir. Daha fazla bilgi için adım adım videomuzu izleyin .

Et Dilimleme Bıçağı Bakımı

Uygun bakım ile et dilimleyicinizin ömrünü uzatabilirsiniz. İşte birkaç basit ipucu:

  • Et dilimleme bıçağınızı sık sık temizlemeli ve bir bileme taşı ile keskinleştirmelisiniz .
  • Sadece temiz bir bıçağı keskinleştirin ve keskinleştirmeden sonra bıçağınızı dezenfekte ettiğinizden emin olun.
  • Üreticinin talimatlarını takip edin.
  • Üreticinin önerdiği şekilde makinenize rutin olarak servis yapılmasını sağlayın.

Artık bir et dilimleyiciyi nasıl temizleyeceğinizi bildiğinize göre, şarküteri dükkanınızda, marketinizde veya restoranınızda birinci sınıf bir durumda tutabilirsiniz. Makinenizi düzenli olarak hasarlı parça veya yiyecek birikimi açısından kontrol ettiğinizden emin olun. Et dilimleyicinin bakımıyla tutarlı olduğunuzda, ünitenizin ömrünü uzatabilir ve yiyecekleri kirletme olasılığını azaltabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır

Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır ?

Sayfa İçindekiler Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır ?Çamaşır makineniz için 5 temel harici bakım ipucu:Çamaşır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi