Anasayfa / Ev Aletleri / Kıyma Makinesi

Kıyma Makinesi

Kıyma Makinesi

Kıyma Makinesi Et kıyan makina. Kıyma makinaları kullanılmadığı zamanlarda et, sağlam kütük veya tahtalar üzerinde satır ve bıçak la çok küçük doğranırdı. Kullanılacağı yere göre de bunlardan istifade edilirdi. On dokuzuncu asrın ikinci yarısında kıyma makinaları yapılmaya başlandı. Bunlar madeni olup kolla çalıştırılırlardı. Makina, gövdesine üstünde etin konduğu bir kısım, gövde içinde kola bağlı sarmal biçimli parça, Arkhimed (Arşimet) Burgusu prensibine göre çalışır. Kıymanın çıktığı yerde delikli bir parça vardır. Vidalı bir kapak bunun üstünü kapanarak sistemin rahat, istenildiği gibi çalışmasını temin eder. Kasaptaki ve müesseselerdeki kıyma makinaları, büyük olup elektrikle çalışırlar. Günümüzde ekseri eve giren kıyma makinaları plastikten pratik olarak imal edilmektedir.

kıyma cihazi

Bu cins makinalarda kıymanın yanında sebze, kahve gibi şeyler de çekilebilmektedir. Çekilmek istenen madde, ağızdan içeri verilir, el ile çalışanlarda kol çevrilir, elektriklilerde düğmeye basılır. Burada dikkat edilecek husus, malzemenin konduğu yere parmakları sokup kazaya meydan vermemektir. Onun için çekilecek malzeme ya özel bir kaşıkla veya kaşığın tersi ile içeri itilir. Makinanın çalıştığı müddetçe konan malzeme delikli ağız kısmından dışarı kıyılmış olarak çıkar. Delikli parça, değiştirilerek istenilen püre, iç yağı, marmelat gibi besin maddeleri de çekilebilir. Kıyma makinasında genel olarak et kıyılır. Kıyılan bu et, kıyma halinde köfte, dolma, rosto, börek , çorba gibi yerlerde kullanılır.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Termosifon Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Termosifonlarda önemli olan konulardan birisi nasıl bir termosifona ihtiyacımız olduğudur. Bunun için termosifonu kaç kişilik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi