Anasayfa / Ev Aletleri / Saç Kurutma Makinesi Çalışmıyor ?

Saç Kurutma Makinesi Çalışmıyor ?

Saç Kurutma Makinesi Çalışmıyor Saç kurutma makineleri banyodan sonra kullanılan kişilerin ıslak saçla hasta olmalarını engelleyen elektronik aletlerdir. Oldukça sık kullanılan saç kurutma makineleri ıslak saçın zaralarından korumaktadır. Özellikle kış aylarında kullanılması zorunlu olan makineler kısa süre saçları kurutarak daha sağlıklı olmayı sağlamaktadır. Sinüzit ve baş ağrısı gibi birçok zararı olan ıslak saç, saç kurutma makineleri ile bu tür tehlikeler ortadan kalkmaktadır.

Saç kurutma makineleri zamana ve kullanım koşullarına bağlı olarak bozulabilirler. ” Saç Kurutma Makinesi Çalışmıyor, Ne Yapmalıyım ? ” sorununu bugün sizler için ele alacağız.

sac-kurutma-makinesi-ici

Saç Kurutma Makinesinin Çalışmama Nedenleri

1 – Makinenin bağlı olduğu prizde enerji olmayabilir:

Şebeke kablosunda gerilim olup olmadığına bakılır. Gerilim yoksa hattın sigortası kontrol edilir. Gerilimi kontrol etmek için AVO metre ile ölçüm yapmak daha doğrudur. Kontrol kalemiyle ölçümde sadece faz kablosu anlaşılabilir. Nötr hattı kopuk ya da ek alınan yerde temas problemi olabilir. Bunun için ölçümlerimizi AVO metre ile yapmak daha doğrudur.

2 – Saç Kurutma Makinesi aşırı ısınmış ve kendiliğinden kapanmış olabilir:

Saç kurutma makinesi dar ve kapalı alanda çalıştırılıp arka gövdede bulunan hava girişi kapandı ise makine içindeki termik atar. En az 20 dakika beklenmelidir. Termik kontağı eski konumunu aldıktan sonra tekrar çalışacaktır.

3 – Saç Kurutma Makinesinin kablosu kopmuş ya da zarar görmüş olabilir:

Cihazın içindeki kablolarda; yerinden oynamış, çıkmış ya da kopmuş kablo görülüyorsa arıza giderilir, gerekiyorsa değiştirilir.

4 – Termik arızalı olabilir:

Termik AVO metre ile kontrol edilir. Bu parçanın kontrolünde AVO metre akım geçirmelidir. Aşırı ısındığı zaman ise devreyi açmalıdır.

Saç Kurutma Makinesinin Isıtmama Nedenleri

1 – Rezistans kopuk olabilir:

Rezistans uçları AVO metre ile ölçülür. Herhangi bir değer göstermiyorsa kopmuştur. Yenisi ile değiştirilir.

2 – Anahtar bozuk olabilir:

Isı anahtarı AVO metre ile kontrol edilir. Anahtar konum değiştirdiğinde AVO metrede bir değişiklik yok ise anahtar yenisi ile değiştirilir. Yüksek ısıdan kontaklar zarar görmüş olabilir.

Saç Kurutma Makinesi Hava Üflemiyor, Fakat Isı Düğmesine Bastığımızda Rezistans Kızarıyorsa Nedenleri

1 – Motor bozuk olabilir:

Pervanenin saçlardan ve yabancı cisimlerden dolayı sıkışmasıyla motor dönemez. Makineyi çalıştırmaya devam ettirdiğimizde motor yanar. Yenisi ile değiştirilir.

2 – Köprü diyotlar zarar görmüş olabilir:

Köprü diyotlar bozulursa motora ya hiç enerji gitmez ya da direk AC gerilim gider. Buda motorun zarar görmesine yol açar. AVO metre ile köprü diyot testi yapılır. Zarar görmüş ise yeni ile değiştirilir.

Kademe Anahtarını Değiştirdiğimiz Halde Hız Farkı Yoksa Nedenleri

1 – Diyot zarar görmüş olabilir:

Diyot uçları AVO metre ile ölçülür. İki yönde de aynı değer gösteriyor ise diyot bozulmuştur. Yenisi ile değiştirilir.

2 – Kademe anahtarı zarar görmüş olabilir:

Hız anahtarı AVO metre ile kontrol edilir. Anahtar konum değiştirdiğinde AVO metrede bir değişiklik yok ise anahtar yenisi ile değiştirilir.

Gövdede Deformasyon, Erime Varsa Nedenleri

1 – Rezistans zarar görmüş olabilir:

Rezistansta sarkma meydana gelmiş olabilir. Tellerin sarımı düzeltilerek sorun giderilir.

2 – Termik arızalı olabilir:

Makine kapalı alanda çalıştırıldığında çok ısınır. Bunun sonucunda termik atması gerekir. Yoksa bu yüksek ısıdan gövde zarar görecektir. Termikte geç atarsa gövdede de erimeler meydana gelir. Termik değiştirilir.

Hızlar Arasında Kademe Farkı Var, Ama Isılar Arasında Isı Farkı Yoksa Nedenleri

1 – Isı anahtarı arızalı olabilir:

Isı anahtarı AVO metre ile kontrol edilir. Anahtar konum değiştirdiğinde AVO metre de bir değişiklik yok ise anahtar yenisi ile değiştirilir.

2 – Rezistanslar kopmuş olabilir:

Rezistans guruplara ayrıldığı için kopuk olup olmadığını AVO metre ile kontrol ederiz. Rezistans değiştirilir.

Saç Kurutma Makinesi Çalışırken Motor Yavaş Yavaş Duruyorsa Nedenleri

1 – Motor sıkışmış olabilir:

Zamanla ısıdan dolayı motor yuvasına sıkışır. Miline saç parçası sarılmış olabilir. Yenisi ile değiştirilir.

2 – Pervaneye yabancı cisim dolaşmış olabilir:

Pervanenin saçlardan ve yabancı cisimlerden dolayı sıkışmasıyla motor dönemez. Makineyi çalıştırmaya devam ettirdiğimizde motor yanar. Yenisi ile değiştirilir.

Saç Kurutma Makinesi Sağlam, Prizde Enerji Var, Fakat Çalışmıyorsa Nedenleri

1 – Termik atmış olabilir:

Saç kurutma makinesi dar bir alanda çalıştırılıp arka gövdede bulunan hava girişi kapandı ise makine içindeki termik atar. En az 20 dakika beklenmelidir. Termik kontağı eski konumunu aldıktan sonra tekrar çalışacaktır.

2 – Enerji kablo zarar görmüş olabilir:

Cihazın içindeki kablolarda yerinden oynamış, çıkmış ya da kopmuş kablo görülüyorsa arıza giderilir, gerekiyorsa değiştirilir.

Saç Kurutma Makinesini Temizlik ve Bakımı

Hava giriş ızgarasında biriken saç parçaları temizlenir. Makine gövdesi kuru bez ile silinir. Makine aparatları makineden çıkartılarak ıslak bez ile temizlenir.

Hakkında Usta

Bir Göz Atın

Termosifon Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Termosifonlarda önemli olan konulardan birisi nasıl bir termosifona ihtiyacımız olduğudur. Bunun için termosifonu kaç kişilik …

8 yorumlar

 1. Burak Karanarlık

  Saç kurutma makinesininin pervanesi nasıl sökülür?

 2. Tanju

  Arzum 5009 kurutma makinası var kablo kısmından ve kademe tuşlarından hava üflüyo ne yapmalıyım yoksa normalmidir bilen varsa neden cvp

 3. Tanju

  Arzum 5009 kurtma alfım yeni kablo kısmından ve kademe tuşlarından hava üflüyo kaçırıyo normalmidir bozukmudur geri iade etmelimiyim

 4. Tuncay

  Benim kurutma makinesi 2 tane ufleme ayari var 1. Yavaş 2.hızlı ama full 2 de çalışıyor yavasa dönmüyor 1 e alsam bile nasıl cozerim yardımcı olursanız sevinirim.

 5. İbrahim

  Merhaba braun saç kurutma makinesi ısınınca duruyor sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirim…

  • saç kurutma makinelerinde ısınma durumunda koruma maksatlı termik kapatmaktadır. eğer sürekli sorun yaşıyorsanız servise başvurunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi