Anasayfa / Ev Aletleri / Termosifon Su Akıtıyor, Ne Yapmalıyım ?

Termosifon Su Akıtıyor, Ne Yapmalıyım ?

Termosifon Su Akıtıyor, Ne Yapmalıyım Evlerde sıcak kullanım suyu elde edilmesinde kullanılan araçlardan birisi de termosifonlardır. Termosifonlar sürekli olarak hazır sıcak su bulundurmalarından dolayı, sıcak kullanım suyuna en hızlı ulaşım sağlayan araçlar arasındadır.

Termosifon Su Akıtıyor İse

Termosifonlar, değişik hacimlerde kazanlara sahiptirler ve bu kazanlarında sıcak su depolarlar. Termosifon içerisine alınan şebeke suyunun ısıtılması ise elektrikli bir rezistans sayesinde gerçekleşir. Kazan ile dış bölüm arasında bulunan poliüretan malzeme ise ısı yalıtımı sağlar ve kazandaki su beklerken ısı kaybı engellenir. Bu cihazlardaki su kullanıldığında ise şebekeden alınan soğuk su, kazandaki suyun sıcaklığını düşürür. Bu durumda da cihazın termostatı devreye girer ve kazandaki suyu istenilen sıcaklığa kadar ısıtır ve tekrar bekleme konumuna geçer.

Termosifonlarda zaman zaman çeşitli problemler yaşanabilmektedir. Bu problemlerden birisi de termosifonun su akıtmasıdır. Termosifonun su akıtması birkaç sebepten kaynaklanmaktadır. Şimdi, su akıtan termosifonlarda bu sorunun nerden kaynaklanabileceğine göz atalım.

Termosifon Neden Su Akıtır ?

Termosifonların su akıtma sebeplerinden ilki, bağlantı hortumundaki problemlerden kaynaklanır. Bunun için termosifonun sıcak ve soğuk su girişlerine bağlanan bağlantı hortumları dikkatlice kontrol edilmelidir. Hortumların düzgün bağlanmamış olmasının yanında hortumlarda meydana gelen deformasyonlar da su akmasına sebep olabilir. Bu durumda hortum bağlantıları sıkılarak su akıntısı kesilebilir. Eğer hortumda delik varsa hortumun yenisi ile değiştirilmesi problemi çözecektir.

Termosifon kazan delinmesi

Termosifonlarda check valf denilen bir parça vardır. Bu parça termosifona su alınmasını kontrol eder. Bu parçanın diğer bir görevi de sular kesildiğinde termosifondan su alımının engellenmesidir. Eğer şebeke suyunun basınç değeri yüksekse valften sürekli su kaçağı oluşabilir. Bu durumda basınç düşürücü vana kullanılarak su sızması engellenebilir.

Termosifonların su sızdırmasının diğer bir nedeni de kazanın delinmiş olmasıdır. Yüksek derecede korozyona maruz kalan kazan delinerek bu şekilde su sızmasına neden olabilir. Kazan delinmesi sonucunda su sızmasında su enerji kapağının olduğu bölümden dışarıya çıkar. Bu sorunun çözümü kazanın değiştirilmesidir.

Termosifon emniyet ventili arızası

Ancak yeni tip termosifonlarda kazan ile yalıtım malzemesi birbirine yapışık olduğundan bu durumda genellikle termosifon değişimi yapılması gerekmektedir. Kazanın korozyondan dolayı delinmesinin engellenmesi içinse, korozyon tutucu anotların üretici firmanın tavsiye ettiği zaman aralıklarında değiştirilmesi gerekmektedir.

Termosifon su akıtıyor arızası ile ilgili daha detaylı bilgi için Teknik Servis Platformu merkezimizi arayabilir, teknik servis talebinde bulunabilirsiniz.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Termosifon Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Termosifonlarda önemli olan konulardan birisi nasıl bir termosifona ihtiyacımız olduğudur. Bunun için termosifonu kaç kişilik …

2 yorumlar

  1. Mehmet

    Ben hem elektrik işi hemde tesisat yapıyorum çok sıklıkla karşılaştığım arızalardan birisi de bırajmanların elektrik kaçağı yüzünden eriyerek şu kaçırması sebebi nedir

  2. Mahsun

    Mrb ariston şohben in contasında su akıyor ne yapmalıyım açaba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi