Anasayfa / Klima İpuçları / Evde Olmadığım Zamanlarda Klima AÇIK mı, Yoksa KAPALI mı Kalmalı
Evde Olmadığım Zamanlarda Klima AÇIK mı, Yoksa KAPALI mı Kalmalı

Evde Olmadığım Zamanlarda Klima AÇIK mı, Yoksa KAPALI mı Kalmalı

Evde Olmadığım Zamanlarda Klima AÇIK mı, Yoksa KAPALI mı Kalmalı  Teorik olarak, Klima çalışma setini rahat bir sıcaklıkta bırakarak, klima ünitesinin bunu çok zorlamak zorunda kalmayacağı anlamına gelir. Öte yandan, eve döndüğünüzde onu açıp kapatarak kapatırsanız, klima ya soğutma ya da ısıtma için daha fazla enerji tüketir. Bununla birlikte, uygulamada Klima kapatılmalıdır.

Klima AÇIK mı, Yoksa KAPALI mı Kalmalı

Klimayı açıp kapatmak için enerji israfı olduğunu düşünebilirsiniz, fakat bu size çok miktarda para kazandırır ve klima ünitesinin daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Klima odayı soğutmak veya ısıtmak için daha fazla enerji harcadığı görülebilir, ancak sabit bir sıcaklığı korumak için tüm gün düşük hızda çalışmak yerine, klimalar tam hızda çalışırken en verimli şekilde çalışırlar.

Klima Elektrik Tüketiminden Tasarruf Etmek İçin

1. Klimanızı soğutma modunda çalıştırırken çok düşük sıcaklığa ayarlamayın. Böyle yaparak daha hızlı serinlik elde edemezsiniz. Rahat edeceğiniz en yüksek sıcaklığı seçin. Bu sıcaklık genellikle Türkiye koşullarında 24-26°C’lerdedir. Düşürdüğünüz her bir derece, klimanın elektrik tüketimini %10 arttıracaktır. Klimanızın üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayın.

Tasarruflu Klima Kullanımı

2. Nemli günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırın.
3. Çok sıcak günlerde perde, jaluzi ve kepenkler ile güneşin ısısını keserek enerji tasarrufu yapabilirsiniz.
4. Klimanızın iç ünitesinin hava giriş çıkışının perde, mobilya vb. ile kapanmamasına dikkat edin. Dış ünitenin hava giriş çıkışı da serbest olmalıdır, mümkünse binanın daha gölgeli tarafına takılmalıdır.

5. Klimanızı amacı dışında, örneğin kurutma, yiyecek ısıtma/soğutma için, kullanmayınız.
6. Filtreleri kullanım kılavuzunda belirtilen aralıklarla temizlenmesi ve yetkili servisler tarafından periyodik bakım yapılması klimanızın ömrünü arttıracaktır.
7. Klimanızın zamanlayıcısını kullanarak ev boşken klimanın otomatik olarak kapanmasını ve sizin geldiğiniz saatte çalışarak evin serinlemesini sağlar.
8. Eksik yalıtımlı eski bir binada iseniz yalıtımı güncel şartlara uyacak şekilde iyileştirin.

Klima Isıtma ve soğutma ipuçları

 • Tüm kapıları ve pencereleri kapatın – Bu, ister sıcak ister soğuk olsun, klimalı olmayan havanın odaya akmasını ve klimanızın daha uzun süre çalışmasını durdurur.
 • Soğuduğunuz veya ısıttığınız alanı minimumda tutun – Bunu, soğutma veya ısıtma gerektirmeyen diğer odaların kapılarını kapatarak yapabilirsiniz. Ayrıca kullanılmayan alanlardaki havalandırma deliklerinin ve termostatların bölümlere ayrılmış olduğundan emin olabilirsiniz.
 • İç ve dış sıcaklıklar arasındaki farkı kontrol edin – Sıcaklık ne olursa olsun, odanın sıcaklığını 8 ° C’nin altına düşürmeyin. Ayrıca, iç ve dış sıcaklıklar arasındaki fark ne kadar küçük olursa, soğutma maliyetleriniz de o kadar düşük olur. Bunu, termostatınızı yaz aylarında yüksek ve konforlu bir sıcaklığa ayarlayarak ve gerekirse nem kontrolünü sağlayarak yapın.
 • Sıcaklığı mevsime göre ayarlayın – Termostatınızı yazın 24-26 ° C ile kışın 18-20 ° C arasında ayarlayın. Seyrek olarak kullanılan odalar (örn. Tuvaletler ve depolar) için kışın sıcaklık 16 ° C olmalıdır.
 • Termostatınızı normalden daha soğuk bir sıcaklığa ayarlamayın – Eviniz daha hızlı soğumaz ve aşırı soğumaya neden olabilir.
 • Ekonomi modunu kullanın – Bu, doğru sıcaklıklarda ılımlı sıcaklıkları koruyarak enerji kullanımını azaltır.
 • Merkezi bir soğutma sisteminiz varsa, imar seçeneklerini kullanın – Bu, havanın yalnızca evin belirli alanlarına akmasını sağlar.
 • Merkezi bir hava sisteminiz varsa, fanı kompresörle birlikte kapatın – Bunu yapmak için fan ayarındaki ‘otomatik’ modunu ayarlayın ve bunun yerine fanları ayrı odalarda kullanın.
 • Portatif veya tavan vantilatörleri kullanın – Bunlar, havayı evinize daha hızlı ve verimli bir şekilde yaymak için klimanızla birlikte kullanılabilir.
 • Geceleri veya sabah erkenden havalandırın – Gün boyunca pencereleri kapatın ve biraz temiz hava almak için geceleri veya sabahın erken saatlerinde açın.
 • Dış sıcaklık düştüğünde kapatın – Daha sonra kapıları ve pencereleri açarak içerideki soğuk havanın girmesine izin verebilirsiniz.
 • Diğer dahili ısı kaynaklarını kapatın – Bunlar ışıkları, bilgisayarları, yazıcıları ve fırınları içerir. Isıtma yüküne katkıda bulunabilirler, bu nedenle kullanmadığınızda bunları kapatın.
 • Enerji tasarruflu aydınlatma ve ofis ekipmanı kullanın – Daha az verimli ürünler kadar ısı yaymazlar. Aydınlatma için kompakt floresan ampuller kullanın.
 • Sadece gerektiğinde kullanın – Klimanız yalnızca odayı kullanırken çalışmalıdır. Ticari binalar için, iş günü sonunda ve hafta sonları kapatılmalıdır.
 • Zamanlayıcıları kullan – Zamanlayıcıları kullanarak klima sisteminin kaç saat çalıştığını azaltabilirsiniz. Birisi odaya girdiğinde sistem açılır ve odadan çıktığında kapanır.
 • Programlanabilir bir termostat kullanın – Bu, ticari binalar için harikadır, çünkü insanlar gelmeden 30 dakika önce klima sistemini açar ve gün sonunda ayrılmadan 30 dakika önce kapatır.
 • İç ve dış ünitelerin etrafında iyi hava dolaşımı sağlayın – İç üniteyi tıkayabilecek perdeleri, mobilyaları veya bitkileri çıkarın ve filtreyi de temizleyin. Dış ünite için, ısı eşanjörünü tıkayabilecek tozu ve hava akışını engelleyen bitkileri temizleyin.
 • Dış üniteyi güneşten koruyun – Ünitenin aşırı ısınmamasını sağlamak için bir tente veya gölge ağ kullanın.
 • Sıcaklık sensörlerini ve termostatı karıştırmayın – Klimanın yanında lamba veya TV gibi başka ısı kaynakları varsa, duvardaki veya ünitedeki sensörleri ve termostatı etkilemeyecek şekilde başka bir yere yerleştirin. .
 • Odanın nem oranını artıracak şeyler yapmayın – Uzun süre sıcak bir duş almayın, zemini paspaslayın veya kıyafetleri kurutmayın. Bunları sadece akşam serin olduğunda yapın.
 • Kanallarda hava kaçağı olmadığından emin olun – Kaçan soğuk hava, evinizin içi yerine çatınızın içini soğutur.

Klima uzun vadeli enerji tasarrufu ipuçları

 • Eski klimanızı enerji tasarruflu bir klima ile değiştirin – ENERGYSTAR etiketini bulun ve EnergyGuide etiketlerini karşılaştırın. Standart modellerle karşılaştırıldığında, bu etiketlere sahip bir oda kliması% 10 daha verimlidir ve merkezi ünite% 15 daha verimlidir. Genel olarak, enerji tasarruflu klima sistemleri eski modellere göre% 40’a kadar daha az enerji kullanır.
 • Isı geri kazanımlı havalandırma sistemi kullanın – Bu, gelen temiz havayı koşullandırmak için egzoz havasından gelen atık enerjiyi kullanır.
 • Atık ısıyı kullanın – İşletmeniz pişirme veya dağıtılmış üretim gibi ısı üreten süreçleri kullanıyorsa, serbest atık ısıyı yakalamak için ısı geri kazanımını kullanın.
 • Ev veya binayı yalıtın – Kışın ısı kaybını ve yaz aylarında ısı kazanımını azaltmak için çatı alanlarını, tavanları, duvarları ve boruları yalıtın. Sıcak ve soğuk hava kanalları da yalıtılmalıdır.
 • Çift camlı pencereler takın – Ayrıca kış aylarında kaybedilen ısı miktarını ve yaz aylarında giren ısı miktarını önemli ölçüde azaltabilirler.
 • Pencereyi dışarıdan gölgelendirin – Yaz aylarında odaya giren güneş ışığının miktarını azaltmak için bir tente, panjur, jaluzi, perdelik veya renklendirme kullanın, bu da odanın sıcaklığını birkaç derece azaltabilir. Kışın, gün boyunca açık ve geceleri kapalı tutun.
 • Işıklık kullanın – Doğal ışığın içeri girmesine izin verir, bu da kış aylarında harika. Bununla birlikte, yaz aylarında, onları örtmeyi düşünün.
 • Nem alma sistemi kullanın – Nemli bir iklimde yaşıyorsanız, bu çok sıcakken konforunuzu artırabilir, bu da sadece küçük bir klima sistemi kullanabileceğiniz anlamına gelir.
 • Ekonomizörleri kurmayı düşünün – Dış sıcaklık içerideki sıcaklıktan daha düşük olduğunda mükemmeldir. İç mekanı soğutmak için temiz dış hava alırlar, bu nedenle iç sirkülasyonu iç sirkülasyon havasıyla soğutmak için kullanmazsınız.
 • Bir enerji yönetim sistemi kullanın – Klima sisteminiz zamanlayıcılar veya termostatlarla kontrol edilemiyorsa bunu kullanmak en iyisidir. Çeşitli bölgeler, durma süreleri, optimum ekipman başlatma ve daha fazlası için farklı soğutma ve ısıtma sıcaklıkları kullanabilirsiniz. Düzenli olarak muhafaza edin – Klimanızın olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için üreticinin bakım talimatlarını izleyin. Bu, sistemin bakımının yanı sıra filtrelerin düzenli olarak temizlenmesi ve değiştirilmesini de içerir.
 • Yılda en az bir kez bir uzman tarafından kontrol ettirin – Bir uzman, tüm fonksiyonların düzgün çalıştığını kontrol ederek klimanın uçta olup olmadığını doğrulayabilir.

Doğru kullanıldığında klimalar her ortamı hoş ve konforlu hissettirebilir. Bu enerji tasarrufu ipuçlarıyla enerji faturalarınızı azaltabilir ve aynı zamanda daha çevre dostu olabilirsiniz.

Bu İşine Yarar Belki ?

Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir

Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir ?

Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir ? Bir merkezi klima, evde tipik olarak evin dışında bulunan …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya İzni Yok
Servis Çağrı Merkezi