Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Fırın Kapak Contasını Nasıl Değiştirirsiniz ?
Fırın Kapak Contasını Nasıl Değiştirirsiniz

Fırın Kapak Contasını Nasıl Değiştirirsiniz ?

Fırın Kapak Contasını Nasıl Değiştirirsiniz ? Bu makalede, fırınınızın kapı contasının nasıl değiştirileceğini açıklayacağız. Bu son derece basit işlem, yalnızca birkaç saniye veya en fazla birkaç dakika süren 5 adımdan oluşur:

Fırın Kapak Contası Nasıl Değiştirilir ?

  1. Fırın kapısını açın ve kapı contasının nerede olduğunu görün
  2. Aşınmış kapı contasını çıkarın
  3. Yeni kapı contasını yerleştirin
  4. Yeni kapı contasını sabitleyin
  5. Yeni kapı contasının doğru oturduğunu kontrol edin

Fırının kapı contasının değiştirilmesi belirtileri nelerdir?

Fırın Kapak Contasını Nasıl Değiştirirsiniz ? Fırının kapı contası bir kapatma contasıdır . Bir yandan, sobanın ısı kaybını ve diğer taraftan fırının içinden çıkan duman veya kokuları engeller. Bu oldukça hassas kısım lastik veya örgülü elyaftan yapılmıştır. Bazen fırının iyi çalışmasını sağlamak için kapı contasının değiştirilmesi gerekebilir. Aşağıdaki işaretler fırının kapı contasının değiştirilmesi gerektiğini belirtir:

  • Fırınının kapısı fena kapanıyor. Sadece zorla kapatılabilir veya artık kapanmaz.
  • Conta zarar görmüş. Çatlaklar, delikler, eksik parçalar gibi belirli aşınma belirtileri vardır.
  • Conta artık sıkı değildir. Bazı yerlerde ısının ocağın kapısından çıktığını düşünüyorlar. Aynı zamanda duman, kapı ile fırın arasındaki boşluktan çıkar.

Fırın kapı contası değiştirme

güvenlik Uyarısı Fırının elektrik bileşenleri ile doğrudan temas etmemenize rağmen, contayı değiştirmeden önce cihazın elektrik bağlantısını kesdiğinizden emin olun. Genel olarak, herhangi bir türden bir elektrikli cihaz üzerinde çalışırken, elektrik çarpması riskini önlemek için her zaman cihazın bağlantısını kesin.

Arızalı parça daima ocağınızın markası ve modeli için uygun olan ve üretici tarafından önerilen aynı veya yedek parça ile değiştirilmelidir.

Fırın kapısını açın ve contanın nerede olduğunu görün

Fırın kapısı contasını değiştirmeden önce cihazın kapısını tamamen açmalısınız. Böylece değiştirmek istediğiniz kusurlu kısma erişebilirsiniz.  Kauçuk contanın veya örgülü contanın nerede olduğunu görün . Bu conta bir kapı contası olarak adlandırılmasına rağmen, bu kısım genellikle doğrudan kapı üzerine bile değil, kapının fırının kapalı olduğu yerde durduğu fırının kapı çerçevesine tutturulur.

Değiştirilecek kapı contasını çıkarın

Değiştirilecek lastik contayı veya örgülü contayı bulduğunuzda, çıkarabilirsiniz . Arızalı parçayı çıkarırken dikkatli olun.

Fırının modeline bağlı olarak farklı yollarla devam etmeniz gerekir. Her durumda, çok kolaydır ve sadece birkaç dakika sürer.

Bazı contalar, küçük kancalara benzeyen ve verilen deliklere oturan sabitleme klipslerine özellikle dikkat edilerek dikkatlice çıkarılmalıdır.

Bazı cihazlarda, conta kancalara takılı değildir, sadece belirlenmiş bir sıkıştırma rayına yerleştirilir. Bu durumda conta, fırının bütün kapı çerçevesini çerçeveleyen ince bir oyuğa oturmaktadır. Bu şekilde takılan contalar, köşelerden başlayarak ve ardından contayı sıkarak ve dışarı doğru kaldırarak çıkarılabilir. Tüm köşeler için bunu tekrarlayın. Contanın kalan kısmı daha sonra oluktan kolayca kayabilir.

Bazı eski fırınlarda hala kapıdaki iki tabaka arasına vidalanmış örgülü contalar bulunmaktadır. Bu durumda, contaya erişmek için kapıyı söküp tamamen sökmeniz gerekir.

Yeni kapı contasını yerleştirin

Yeni lastik contayı veya örgülü contayı doğru şekilde yerleştirmenize yardımcı olmak için altta bir işaret bulunur . Bu işareti takip ederseniz, kapı contasını uygun yönde yerleştirdiğinizden emin olabilirsiniz.

Yeni kapı contasını sabitleyin

Yeni kapı contası işaretleme kullanılarak doğru bir şekilde yerleştirildikten sonra, yapmanız gereken tek şey onu güvenceye almak.

Yine, prosedür yukarıda belirtilen bağlantı tiplerine bağlıdır. Ocağınızın ve contanızın bulunduğu armatüre bağlı olarak, farklı teknikler kullanmanız gerekecektir.

Mühürünüzde klips varsa, bunları çerçevede verilen deliklere birer birer yerleştirin.

Mühürünüzde klips yoksa, köşelerle başlamalısınız. Contanın bir köşesini, sağlanan oyuğa itmek için sıkıştırın, sonra serbest bırakın. Kalan üç köşede de aynısını yapın. Ardından contanın kalan kısımlarını yavaşça oluk içine bastırın.

Yeni contanın uygun şekilde oturduğunu kontrol edin

Yeni contanın doğru yerde olup olmadığını kontrol etmek kolaydır . Contanın doğru oturduğundan, iyi oturduğundan ve tüm klipslerin yerine oturduğundan emin olun.

O zaman fırınınızın kapısını kapatmaya çalışın. Kapanmazsa, yeni mühür düzgün bir şekilde uymayacak. Ayrıca, kapı iyi kapanırsa, sıkı olduğundan emin olun. Tüm bu testler sizin memnuniyetinize uygun olarak tamamlandığında, ocağınız tekrar çalışmaya başlayacak ve tekrar elektrik şebekesine bağlanabilir.

Tebrik ediyoruz! Birkaç dakika içinde kapı contasını değiştirdiniz ve ocağınızı tamir ettiniz. Artık ev aletlerini kendiniz tamir etmenin kolay olabileceğine dair bir kanıtınız var. Ek olarak, servis teknisyeni için maliyet tasarrufu yaptınız.

Bu İşine Yarar Belki ?

Buzdolabı Uyarı İşareti Neden Yanar 

Buzdolabı Ünlem İşareti

Buzdolabı Ünlem İşareti Neden Yanar ? Ne Anlama Gelir ? Buzdolabı arızalar için bir uyarı …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya İzni Yok
Servis Çağrı Merkezi