Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Fırın Sembolleri Ve Fonksiyonları
Fırın Sembolleri Ve Fonksiyonları

Fırın Sembolleri Ve Fonksiyonları

Fırın Sembolleri Ve Fonksiyonları Çoğu kullanıcı fırınlarında bulunan sembollerin ne anlama geldiğini bilmemekle beraber, nasıl kullanacaklarını da bilemiyorlar. Fırın sembolleri belirsiz olabilir ancak ne demek istediklerini bilmiyorsanız eğer, fırından iyi bir sonuç alamazsınız. Güzel olan şu ki, bütün fırınlar benzer semboller kullanır. Bu yazımızda bu sembollerin anlamları hakkında bilgilendirme yapacağız.

Fırın Fonksiyonları Ve Sembol Anlamları

 SembolAçıklamaNe işe Yarar
hızlı defrostHızlı defrostHava akımlarını temsil etmek için su damlacıkları veya oklarla birlikte buz gösterimi olan her türlü sembol.Bu işlevle, genellikle bir ışık yanmaya başlayan ve fan başladığında pek bir şey olmuyor. Havanın bu hareketi, öğelerin yavaşça çözülmesine yardımcı olacak ve herhangi bir pişirme işlemi içermeyecek – bir mikrodalgadan farklı olarak.
fanlı fırınFan Destekli Fırın PişirmeTam bir fanı olan ve başka hiçbir şey olmayan herhangi bir sembol.Bir çok insan fanı fırında düşünmez, fakat çoğu fırın ve ocakta en geleneksel pişirme şeklidir. Bu, ısının sürekli hareket ettiği anlamına gelir ve her açıdan bile pişirmeye yardımcı olur.
üst altÜst ve Alt IsıtmaGenellikle statik bir fırının üstündeki ve altındaki ısıtma elemanlarını temsil etmek için iki çizgi içerir.Bazı fırın modellerinde, özellikle daha ucuz modellerde fırın, ısı dağıtmak için bir fan kullanmaz. Bunun yerine, elemanlar üst ve alt kısımda yer almaktadır, ancak bu tür bir pişirme, fırının üst kısmını daha sıcak kısım haline getirme eğilimindedir.
daha düşük ısıDüşük ısıÜst ve alt sembol ile karşılaştırılabilir, bu sadece kendi başına bir alt çizgi içermelidir.Alt elemanı kullanarak pişirme yapmak, tabanda gevrek olması gereken, ancak üstte nemli kalması gereken bir şey pişirmek istediğinizde yararlıdır. Bu düzenli, çok yönlü pişirme için değil.
düşük fanlananDüşük Isı Fan DestekliBu, yine yalnızca alt ısıtma elemanının kullanımını sembolize edecektir, ancak bu sefer bir fan sembolü ile de.Bir kez daha, bu işlev altta pişirmek istediğiniz herhangi bir öğe için harika ve üstüne nemli tutun, ancak, fan yardımı ile hatta bir aşçı daha fazla şansı var ve yemeğin üzerine biraz çıtır bekleyebilirsiniz.
sorguya çekmeTam Izgara Ya üst kısımda veya üstte yer alan büyük oklar boyunca ızgarayı simgeleyen tam bir bant.Izgaralar aslında özgüdür, kıtada yaygın değildir. Tüm ızgaralar kırmızı renkte yanmaz, bu yüzden eğer sizin için sorun olmazsa mutlaka arızalı değil – sadece ekmekle test ederek ızgara yaptığını kontrol edin.
yarım ızgaraEkonomi IzgaraTam ızgaraya benzer, ancak daha küçük bir çubuk veya ok ile açıkçası.Isıtma elemanının sadece bir kısmı gerçekte ısı ürettiği için, birkaç kişi bu fonksiyonu kullanmak için bir neden bulur.
fan yardımlı ızgaraFan Destekli IzgaraFanlı veya ısıtılmış havanın tasvir edildiği tam bir ızgara sembolü.Bu seçenek genellikle sadece çok fonksiyonlu, yüksek kaliteli bir fırında mevcuttur. Fanı ısıtmak ve aşçının kalitesini arttırmak, yiyeceğin çabuk ve iyice pişirilmesine yardımcı olur. Bu, yemeğinizin dışını çıtırken iyilik ve nemde kilitlenir.

Aşağıdaki fırın sembollerinin tam listesine bakın

Fırın Sembolleri Ve Fonksiyonları Fırınların pişirme fonksiyonları ön panelde sembollerle gösterilir. Bu fırın sembollerini anlamak sadece başarılı pişirme için değil aynı zamanda fırınınızı iyi bir şekilde tutmak için de önemlidir. Bunları yanlış kullanmak, fırınınızın hareket etmesine veya sigortalanmasına neden olabilir ve bu da fırın sigortanız olsa bile büyük bir rahatsızlık yaratır.

Çeşitli fırın sembollerini ve pişirme / pişirme işlevlerini anlamanıza yardımcı olmak için, burada on sık kullanılan semboller vardır.

 Fırın Sembolleri Ve Fonksiyonları Fırınınızdaki tüm simgelere baktınız ve aslında ne yaptığını merak ettiniz mi? Çoğumuz, önümüzdeki yıllarda bize iyi hizmet edeceği ümidiyle bir fırın satın alıyoruz, bu yüzden fırınınızın düzgün bir şekilde muhafaza edilmesi çok önemlidir. Dahası, ideal olarak fırınınızın ihtiyacınız olan tüm pişirme fonksiyonlarına sahip olmasını istersiniz – ancak hangi fırın sembolleri ne anlama gelir?

Burada, fırınınızın ne anlama geldiğini tam olarak gösteren bir rehber hazırladık

Fanlı fırın

Daire içindeki bir fan, fanı çevreleyen dairesel bir elemandan üretilen ısıyı dağıtmak için bir fan kullanan bir fırını temsil eder. İdeal olarak, ısı dağılımı eşit olmalıdır, böylece yiyeceklerin fırına nerede yerleştirildiği önemli değildir, her seferinde mükemmel pişirir.

Fanlı fırınlar daha hızlı ısınacak, pişirme süresini azaltacak ve enerji tüketimini azaltacak şekilde tasarlanmıştır. Fan fırınları bir seferde birden fazla tepsi pişirmek için mükemmeldir (sırasıyla üst, orta ve alt raflarda bisküvi, kek ve kekler). Etinizin ‘chefy’ şekilde pişirilmesini, dışarıdan ihale edilmesini ve içeride nadir olmasını da tavsiye ediyorsanız da tavsiye edilir.

Kombine fırınınız varsa ve fanı kullanmak istiyorsanız, sembolün fanı etrafında bir daire olmaz.

Geleneksel ısıtma

Geleneksel ısıtma sembolü, biri karenin üstünde, diğeri altında olmak üzere iki çizgidir. Çizgiler, biri fırının üstünde ve altında olmak üzere kullanılan iki ısıtma elemanını temsil eder. Bir fan yerine, ısı doğal konveksiyon ile yayılır. Et ve sebzeleri veya kekleri kızartmak için geleneksel ısıtma modunu kullanın.

Alt eleman ısısı

Sembol, kullanılan alt ısıtma elemanını temsil eden karenin altındaki tek bir çizgidir. Bu yöntem pizza gibi gevrek bir baz gerektiren bir şey pişirmek için idealdir. Aynı zamanda bir güveç pişirmek için de kullanılır.

alt eleman ızgara ile ısıtma

Bu işlevin sembolü, üst kısımdaki zikzak (ızgara) çizgisi ve karenin altındaki düz çizgidir. Turta, quiches ve gevrek pizza pişirmek için kullanmak iyi bir işlevdir.

Izgara ile Fan

Sembol, altında fan sembolü bulunan bir karenin üstündeki zikzak çizgisidir. Izgara ısıyı üstten dağıtırken, fan ısıyı dağıtır. Sıcaklık ayarını korumak için ızgara açılıp kapanır. Bu yöntem et ve kümes hayvanlarını pişirmek için idealdir.

Izgara

Sembol sadece bir karenin üstündeki zikzak bir çizgidir. Tam ızgarayı kullanmak, neredeyse tüm aileniz ve misafirleriniz için yemek pişirmenizi sağlar. Yarım ızgara ayarı da olabilir, yani ızgara elemanının merkezi ısınır. Hatta yemek pişirmek için ölü merkez yerleştirmeniz gerekecek. Izgaralar yiyecekleri gevrekleştirmek ve kızartmak için harika yediler, bu yüzden tost veya kızarmış sandviçler yapmak, lazanyada eritmek ve kahverengi peynir yapmak ve nefis mantar biftek yapmak için kullanın.

Fırın ışık

Açıkçası, sembol bir meydanda bir ampuldür. Bazı fırınlar ışığı otomatik olarak yanar, böylece ilerlemeyi kolayca görebilirsiniz, ancak diğer fırınlarda ışık anahtarı vardır, böylece saksıyı görmek için açıp kapatmanız gerekir.

Fırın Buz Çözme

Tüm fırınların buz çözme işlevi yoktur, ancak sizinkine sahipse, bunu bir damla su üstünde bir kar tanesi gibi görünen sembolde görürsünüz. Bu modda fırın fanı açılır ancak ısı üretilmez. Hava sirkülasyonu yiyecekleri çözer. Bir gece buzunu çözmek için yiyecekleri çıkarmayı unuttuysanız ve hızlı bir şekilde bir plan yapmanız gerekiyorsa harika

Zaman tasarrufu ve rahatlık için sembolleri nelerdir?

Plaka ısınma / Ön ısıtma sembolü grafiği

Tabak ısınma / Ön ısıtma sembolü

Akşam yemeği partileri veya ısınma tabakları için en sevdiğiniz take away, ön ısıtma veya plaka ısınma sembolü iki veya üç yığılmış plaka gösterir.

Buz çözme sembolü grafiği

Buz çözme sembolü

Bu düşük sıcaklık ayarı, donmuş yiyecekleri hızlı bir şekilde güvenle çözmenizi sağladığı için gerçekten pratiktir. Altında bir su damlası olan donu gösteren bir sembol arayın.

İç aydınlatma sembolü grafiği

İç aydınlatma sembolü

Kapıyı açmadan ilerlemeyi kontrol etmek için harika. İç aydınlatmalı fırınlar, kendinden açıklamalı bir ampul simgesine sahiptir.

Yeniden ısıtma sembolü grafiği

Yeniden ısıtma sembolü

Bu ayar, yiyecekleri pişirmeden sıcak tutmak için mükemmeldir. Bu fonksiyona sahip fırınlarda, ısının yükseldiği bir yemeği gösteren bir sembol olacaktır.

Kendi kendini temizleme için fırın sembolleri nelerdir?

Pirolitik kendi kendini temizleyen sembol grafiği

Pirolitik kendi kendini temizleme sembolü

Pirolitik temizleme özelliğine sahip fırınlar, birikmiş yiyecek kalıntılarını daha sonra silinebilecek kül haline getirmek için ısıtır. Bu ayarı kullanmak için üç ok veya noktadan oluşan üç set gösteren bir sembol arayın.

EasyClean sembol grafiği

Temizleme sembolü

Temizleme gibi bir fonksiyonu olan fırınlar, yiyecek artıklarını düzenli olarak silmelerini kolaylaştırmak için yumuşatır. Bu işlev büyük bir su damlası gösteren bir sembol kullanır.

Kireç çözme sembolü grafiği

Kireç çözme sembolü

Buharlı fırınların düzgün çalışmasını sağlamak için periyodik olarak kireç çözme işlemi yapılmalıdır. Neyse ki, bu, aşağıya bakan dört oklu bir sembolle gösterilen kireç çözme işlevi kullanılarak otomatik olarak yapılabilir.

 

Bu İşine Yarar Belki ?

Buzdolabı Aylık Ne Kadar Elektrik Tüketiyor

Buzdolabı Aylık Ne Kadar Elektrik Tüketiyor ?

Buzdolabı Aylık Ne Kadar Elektrik Tüketiyor ? Buzdolabı Aylık Ne Kadar Elektrik Tüketiyor Okuyucuların “gözbebeklerine”  …

soru sor

15 Yorumlar

 1. Ayşe YILMAZ

  MERHABALAR.Fırındaki el işareti sembolü ne işe yarar.Teşekkürler.

  • bazı markalarda sıcak fırın anlamında, marka model nedir

  • Maviay

   Geleneksel ısıtma işareti fırında yok ama kullanma kılavuzunda bu ayarda pişirilen yiyecekler var , farklı bir işareti mi var fırın üzerine?

 2. Semra Karadağ

  Indesit nofrost 6 kapılı, kar oldu, içi buz tuttu bu yüzden üst 2 rafı kullanamıyoruz, içi yiyecek dolu olduğu için de bosaltamiyoruz, nasıl temizleriz buzlanmayi ve karlanmayi, teşekkürler kolay gelsin

  • Çözdürmeniz gerekir, herhangi bir cisimle mudahale etmeyiniz.

 3. Zehra

  Fırında “P”harfi ne anlama gelmektedir . Teşekkürler

  • Marka nedir ?

  • Pınar

   Fırında off yazısı çıktıktan sonra 00:00 olup dakika sayıyor bu fırının kapalı olduğunu mu gösteriyor
   “P” ne demek

 4. Dadaş

  Allah razı olsun güzel insanlar sizden. Emeğinize elinize dilinize sağlık diyelim.

 5. Yeşim

  Vestel ankastre fırınım elektrik kesintisi sonrasında dıt dıt diye ses çıkarıyor ekranda 00 00 sembolü var ne yapmalim nasıl kapanır

 6. Ayşe

  Vestel af8796 8 programli özelliklerini açıkça yazarmisiniz ?

 7. Hülya

  Merhaba sütlacın üzerinin kızarması için üst ızgaranın çalışmasını istiyorum fakat ızgaranın tamamı yanmıyor sadece kenar kısımlar yanıyor sebebi ne olabilir acaba yardımcı olurmusunuz marka Beko

 8. Beyza

  Fırının dijital yerinde anahtar var ve o olduğu için çalismiyo napmaliyim

  • çocuk kilidi aktif, kilid sembolune basılı tutunuz 3-5 saniye

 9. Fayma nur

  Merhabalar fırınım fankey marka manuel ayarlaması olan bir fırın dijital degil zaman ayarı kısmında el işareti var süre bitiyor fırının ışıkları kapanıyor sonra bi bakıyorum çalışmaya devam ediyor bunu nasıl çözebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !

Servisi Ara (0850) 333 1 687