Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Fırın Üstü Pişiyor Altı İçi Çiğ Kalıyor
Fırın Üstü Pişiyor Altı İçi Çiğ Kalıyor

Fırın Üstü Pişiyor Altı İçi Çiğ Kalıyor

Fırın Üstü Pişiyor Altı İçi Çiğ Kalıyor ise  Yaptığınız börek ve pastaları fırında pişirirken fırının üst ve alt ısısının eşit olmasına dikkat etmelisiniz. Pasta ve börek pişirirken tepsinizi her zaman fırının orta gözünde pişirmeye özen göstermelisiniz.

Fırın Üstü Pişiyor Altı Pişmemesi

Fırının orta gözüne yerleştirilen börek ya da pastanın üstü ve altı eşit derece de pişer. Tepsiyi fırının ortasına yerleştirildiğinde tepsinin altının ya da üstünün yanması, bir tarafının pişip, bir tarafının pişmemesi gibi sorunlarla karşılaşılmaz.

Geleneksel Pişirme

Isının alt ve üst ısıtıcıdan (rezistans) eşit olarak geldiği ve fırınlarında en çok kullanılan fonksiyondur. Fırın tepsisi orta rafa yerleştirilmelidir. Eğer ısının alttan veya üstten daha fazla gelmesi istenirse, bunu fırın kabını daha alt veya daha üst konuma yerleştirerek ayarlamak mümkündür. Bu yöntem içi ve dışı aynı derecede pişirilmek istenen yiyeceklerde kullanılır. Pasta, kek ve kurabiyeler, ekmek, pizza ve büyük etler genellikle bu yöntemle pişirilir. Pişirme öncesi 10 dakika kadar ön ısıtma yapılması tavsiye edilir.

Fanlı Pişirme (Turbo)

Sıcak hava fan vasıtasıyla fırının her yerine eşit ve çabuk bir şekilde yayılır. Bu yöntemle birkaç farklı yiyecek aynı anda farklı raflarda tat ve kokuları birbirine karışmadan pişirilebilir. Eğer fanlı pişirme ile tek yiyecek pişirilecekse en iyi sonucu almak için en alt raf konumu tercih edilmelidir. Bu yöntemde pişirilen yiyeceklerin dışı çıtır, içi daha az pişecektir. Fanlı pişirmede ön ısıtmaya gerek yoktur.

Izgara

Üst rezistans ile yiyeceklerin üzerine doğrudan ısı verilerek pişirilmesidir. Bu yöntemle etlerin üzeri yüksek ısı ile mühürlenir ve içi sulu kalır. En üst rafta veya bir alt konumunda ızgara telinde pişirme yapılmalıdır. En alt rafa da pişirilen gıdalardan damlayan yağı ve suyu toplamak için damlama tepsisi konulmalıdır. Bir anlamda mangalda yapılan pişirmeye benzer, sadece mangalın tersine ısı yukarıdan gelmektedir. Et, tavuk, balık, ekmek dilimleri, domates, biber gibi gıdalar pişirilir. Pişirme öncesi 10 dakika kadar fırının ısıtılması önerilir.

Fırının Isı Dağılımını Test Edebilirsiniz

Fırında ısının nasıl dağıldığını, bazı noktalarda düzensiz sıcaklık yayılımı olup olmadığını kolaylıkla test edebilirsiniz, Bunun için fırın tepsisine ekmek dilimlerini yayın. Tepsiyi orta rafa yerleştirin ve 175 derecede birkaç dakika pişirin. Sonra ekmeklerin kızarma durumunu kontrol edin. Eğer fazla kızarmış ekmekler varsa bunların bulunduğu bölge fırının sıcak noktasıdır. Fırında pişirme yaparken mümkünse bu noktaya yiyecekleri koymamaya çalışın veya arasıra çevirerek eşit pişmesini sağlayın.

Fırında Pişirme Yaparken Şunlara Dikkat Edilmelidir

Pişirilen yiyeceklerin üzerinin pişmiş olması iç kısımlarının da piştiğini göstermez. Kısa sürede yüksek ısıda pişirilen yiyecekler kurur. Yiyeceklerin iç kısımlarının pişmesi için düşük ısıda daha uzun süre pişirilmesi gerekir.  Kekler ve hamur işleri pişirilirken mutlaka ön ısıtma yapılmalıdır. Kabarma sırasında en az 20 dakika fırın kapağı açılmamalıdır.

Fırın Üstü Pişiyor Altı İçi Çiğ Kalıyor

Hamur işlerinin pişip pişmediğini kontrol etmek için kürdan batırılıp test edilir, kürdan temiz çıkarsa hamur işi pişmiştir. Bu kontrol pişme süresinin 3/4’ü geçtikten sonra yapılmalıdır. Özellikle kırmızı et pişirilirken tuz önceden eklenmez, pişme süresi yarılandıktan sonra tuz ilave edilir. Kırmızı et başlangıçta yüksek ısıda pişirilir, sonuna doğru ısı düşürülür. Beyaz etlerde ise pişirme boyunca ısı düşük tutulur. Etin pişip pişmediğini anlamak için ete bir çatal ile bastırılır. Çatal ete batıyorsa et pişmiştir.

Fırın Üstü Pişiyor Altı İçi Çiğ Kalıyor ise

Soru : Sıcaklık ayarını doğru yaptınız mı ?

Cevap : Sıcaklık fazla ise yiyecek hızlı kızarmaya başlar. Bir sonraki pişirmede sıcaklığı bir miktar düşürün ve pişirme süresinin sonuna kadar bekleyin.

Soru : Pişirme kabı yiyeceğe uygun mu ?

Cevap : Kalın cam kaplar pişirme için tavsiye edilmez. Metal kalıplar veya fırının kendi tepsisi kullanılmalıdır.

Soru : (Kek yapıyorsanız) kalıp mı tepsi mi kullanıyorsunuz ?

Cevap : Kalıpta yapılan kekin pişmesi tepsiye göre uzun sürer. Pişme süresini kullanma kılavuzuna göre seçiniz.

Soru : Pişirme doğru rafta mı yapılıyor ?

Cevap : Pişen malzeme üst ısıtıcıya yakınsa hızlı kızarabilir. Daha aşağıdaki raflar seçilmelidir. 5-

Soru : Yiyecekte sıvı miktarı fazla mıdır ?

Cevap : Yiyeceğin iç kısmındaki sıvı miktarı (su, süt, yoğurt) fazla olabilir. Tarifi gözden geçirin. Bir sonraki pişirmede sıvı miktarını az tutun. 6-

Soru : Yiyeceğin üstüne yumurta sarısı sürdünüz mü ?

Cevap : Yiyeceğin üstüne yumurta sarısı fazlaca sürüldüyse ilk kızarma hızlı olur. Yiyeceğin erken piştiği düşünülerek zamanından önce alınırsa alt kısma yeterince pişme zamanı verilmemiş olur. Bir sonraki pişirmede yumurta sarısı-süt karışımı kullanımı önerilir. Pişirme süresinin tamamı kullanılmalıdır. 7-

Soru : Yiyecek fırından çıktıktan hemen sonra mı servis edildi ?

Cevap : Kek, börek gibi yiyecekler fırından ilk çıktığında hemen kesilirse iç kısımlarının bir miktar nemli olduğu görülür. (Bu bir pişme hatası değildir.) Börek için 20 dakika, kek için 60 dakika dinlenme süresi verilmelidir. Dinlenme süresi sonunda nem dengesi düzelecektir. 8-

Soru : Börek, kek kalınlığı fazla mı ?

Cevap : Sürelerimiz yaklaşık bir-birbuçuk kiloluk börek ve kek kütleleri için verilmektedir. Yiyecek miktarı yani kalınlık artacaksa sıcaklık bir miktar düşürülmeli ve süre uzatılmalıdır. Yiyeceğin iç kısmına pişecek zaman verilmelidir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Buzdolabı Uyarı İşareti Neden Yanar 

Buzdolabı Ünlem İşareti

Buzdolabı Ünlem İşareti Neden Yanar ? Ne Anlama Gelir ? Buzdolabı arızalar için bir uyarı …

soru sor

2 Yorumlar

  1. Zehra

    Fırınım Siemens marka turbo 4 yıl oldu alalı bu son aylarda yaptığım tepsi böreklerimin üstü pişiyor altı pişmiyor bütün kurallara uyduğunu halde keklerimde kabarmiyor ama diğer yemekler kısa sürede sorunsuz pişiyorlar( tavuk,et vs vs ) servis le konuştum ama ölçüm yapmaları gerekirmiş onun içinde servise götürmeleri gerekiyo fırını ama ocaksiz kalırım ozaman ocaklı fırın çünkü sorun nedir bilemedim.

    • Adept

      Fırın resislanslarında arıza oluş olabilir, resislansları değişmesi gerekecektir, servisinden destek alınız.

Uzmana Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya İzni Yok
Servis Çağrı Merkezi