Anasayfa / Genel / Çamaşır Makinesi Yıkama Suyunu Uzun Sürede Isıtıyor ?

Çamaşır Makinesi Yıkama Suyunu Uzun Sürede Isıtıyor ?

Çamaşır makinesi en önemli icatlardan biridir. Kadınların çamaşır yıkama yükünü ellerinden aldığı için çok faydalıdır. Yalnızca bir saat içinde kilolarca çamaşır yıkadığı için çamaşır makinesi vazgeçilmez bir ev aletidir. Çamaşır makinesi, el de yıkamaya göre lekeleri ve bakterileri çok daha fazla yok eder.

Ancak çamaşır makinesinin su ısıtma problemi varsa ne yazık ki mikropları öldüremez. Mikropların, lekelerin ortadan kaldırılması için sıcak suya ihtiyaç vardır. Makine suyu ısıtamıyorsa bu çok sağlıklı bir yıkama olmaz. Özelikle de iç çamaşırlarının yüzeyindeki bakteriler ölmezse bazı sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Su soğuk olursa bu lekelerin de çıkmayacağı anlamına gelir. Lekelerden arınmayan kıyafetler üst üste yıkanır ve bu da kıyafetlerin yıpranmasına yol açar. Bu nedenle de makinenin su ısıtma problemi derhal çözülmelidir. Makinenin su ısıtmamasının birçok nedeni olabilir. En yaygın sebebi de rezistansta görülen arızalardır. Rezistans makinenin ısıtma işlemini yapan kısmıdır. Burada oluşan bir problem suyun ısınmasını engeller. Rezistans kontrol edilerek arıza olup olmadığı belirlenmelidir.

 

Suyu Uzun Sürede Isıtıyor

 

Rezistans Arızalı İse Ne Yapılmalıdır

Tamiri yapılabilir ise rezistans tamir edilir. Arıza çok büyük ise yeni bir rezistans alınması ve rezistansın değişmesi gerekmektedir. Rezistans makinenin arka kısmında yer alır. Makinenin arkası açılarak rezistans bulunmalıdır. Rezistans incelenerek herhangi bir sorun olup olmadığı tespit edilmelidir. Eğer rezistansta kireçlenme varsa bu gözle görülecektir. Rezistansta meydana gelen kireçlenmeler suyun ısınmamasına yol açacaktır. Rezistansın uç noktaları kireçlenmeden dolayı ya da başka sebeplerden dolayı hassasiyetini kaybetmiş olabilir. Hassasiyetini kaybeden rezistans suyu ısıtmaz. Biran önce tamiri yapılması gerekmektedir. Rezistans tamir edildikten sonra eğer kireç nedeniyle arıza yapmışsa makineye kireç önleyiciler takılarak yeniden böyle bir problemin ortaya çıkması engellenebilmektedir. Eğer rezistansta gözle görülür hiçbir problem yoksa rezistansa giden kablolarda da yırtılmalar olmuş olabilir. Bu kablolar da kontrol edilerek onarılmalı ya da değiştirilmelidir.

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Hidrofor Bakımı ve Önemi

Hidrofor Bakımı ve Önemi Kullanmakta olduğunuz hidroforun uzun yıllar ve verimli olarak kullanabilmeniz için periyodik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi