Giysi Etiketlerindeki Semboller Ne Anlama Geliyor
Giysi Etiketlerindeki Semboller Ne Anlama Geliyor ?

Giysi Etiketlerindeki Semboller Ne Anlama Geliyor ?

Giysi Etiketlerindeki Semboller Ne Anlama Geliyor ? Bu tekstil bakım sembolleri grubu, çamaşırlarınızın çamaşır makinesinde yıkanmasının güvenli olup olmadığına karar vermenize yardımcı olur ve ayrıca hangi ayarda ve hangi sıcaklıkta kullanmanız gerektiğini size söyler.

Giysilerdeki Yıkama Talimatı Sembolleri

Bakım etiketlerinde temel yıkama talimatları

Giysi Etiketlerindeki Semboller Ne Anlama Geliyor ?

 • Çamaşır teknesi sembolü: Su ile doldurulmuş stilize bir yıkama teknesi olarak betimlenmiştir, bu, giysinizin makine makinesinde yıkanabileceği anlamına gelir. Bu genellikle, giysinin normal şekilde (veya sentetik döngü kullanılarak) döndürülüp durulanabileceği anlamına da gelir.
 • Altında bir çizgi olan yıkama teknesi sembolü: Standart yıkama sembolünün altındaki tek bir çubuk, giysinin “kalıcı pres” olduğunu gösterir; bu, kumaşların kırışmaya karşı direnç göstermelerini ve orijinal şekillerini korumalarını sağlamak için kimyasallarla işlemden geçirildiği anlamına gelir. Bu aynı zamanda sıkma hızının da düşürülmesi gerektiği anlamına gelir (çamaşır makinenizin “kalıcı pres” ayarı varsa, kesinlikle bunu kullanın, çünkü sürekli presin daha da kalıcı olması için sıkma işleminden önce soğuk bir durulama yapar).
 • Altında iki çizgi bulunan yıkama teknesi sembolü: Hassas döngü sembolü, standart yıkama sembolünün altında iki çizgiye sahiptir. Genellikle yün veya ipek gibi hassas liflerin etiketlerinde veya şiddetli yıkamadan zarar görebilecek giysilerde (payetli üstler, taytlar veya likra gibi) bulunur. Nazik, hassas veya yünlü bir döngüde yıkanmalı ve döndürülmelidir.
 • İçinde rakam olan yıkama teknesi sembolü: Bu size giysinin izlenmesi gereken maksimum sıcaklığı gösterir ve 30°C ile 95°C arasında değişebilir.
 • El ile yıkama küveti sembolü: Elde yıkama sembolü, üstte bir el bulunan standart küvet sembolüdür. Giysi etiketinizde bu simge varsa, çamaşır makinesi kullanmamanız gerektiği anlamına gelir. Bunun yerine giysinizi elde yıkamanız gerekecek – endişelenmeyin, düşündüğünüz kadar zor değil. Giysileri elde nasıl yıkayacağınıza dair rehberimiz sizi kapsıyor.
 • Üzerinde çarpı bulunan yıkama sembolü: Standart yıkama sembolünün üzerinde X işareti varsa, bu, ürünü yıkamamanız gerektiği anlamına gelir, büyük olasılıkla kirlendikten sonra kuru temizleme yapılması gerekecektir – aşağıdaki kuru temizleme sembolleri bölümüne bakın .

Yıkama sıcaklığı sembolleri

Giysi Etiketlerindeki Semboller Ne Anlama Geliyor ?

Yıkama sembolünüzün içinde bir nokta var mı? Bu, giysi üreticisinin giysinizi hangi maksimum sıcaklıkta yıkamanızı önerdiğini size söyleyecektir. Bu, 30°C ile 95°C arasında değişebilir.

 • Tek nokta: 30°C
 • İki nokta: 40°C
 • Üç nokta: 50°C
 • Dört nokta: 60°C
 • Beş nokta: 70°C
 • Altı nokta: 95 °C

Alternatif olarak, bazı etiketler, maksimum sıcaklığı gösteren bir sayı ile küvet simgesini gösterecektir. Unutmayın, giysilerinizi her zaman etiketinizde gösterilenden daha düşük bir sıcaklıkta yıkamayı seçebilirsiniz.

Sıkma sembolleri

Giysi Etiketlerindeki Semboller Ne Anlama Geliyor ?

Kurutma makinesi olmadan çamaşır yıkamak? Bakım etiketinizin sahip olabileceği sıkma sembollerine dikkat etmek isteyeceksiniz.

 • Bükülmüş havlu: Bir giysinin üzerinde havlu sembolünü görüyorsanız, fazla suyu çıkarmak için güvenle sıkabileceğiniz anlamına gelir.
 • Üzerinde çarpı işareti bulunan bükümlü havlu sembolü: Bazı eşyalar çok hassastır ve sıkılarak zarar görebilir – üzerinde X olan bir sıkma sembolünü görürseniz, bu onları sıkmaktan veya bükmekten kaçınmanız gerektiği anlamına gelir.

Ağartma sembolleri

Giysi Etiketlerindeki Semboller Ne Anlama Geliyor ?

Bu genellikle bakım etiketinizdeki bir sonraki semboldür ve neredeyse her zaman bir üçgenin bir çeşididir.

 • Düz bir üçgen: Bir üçgen görürseniz, gerektiğinde giysi üzerinde soğuk, seyreltilmiş bir çamaşır suyu çözeltisi kullanabileceğiniz anlamına gelir.
 • İki çizgili bir üçgen: Çapraz çizgilerle dolu bir üçgen, yalnızca klorsuz ağartıcıların kullanılması gerektiği anlamına gelir. Klor içerip içermediğini görmek için ağartıcınızdaki malzemeleri kontrol edin.
 • Üzerinde çarpı işareti olan düz bir üçgen: Bu, ‘ağartıcı kullanmayın’ anlamına gelir – bu giysi üzerinde herhangi bir tür ağartıcı kullanmaya çalışmamalısınız.

Çamaşır kurutma sembolleri

Giysi Etiketlerindeki Semboller Ne Anlama Geliyor ? Yıkama sembollerinde olduğu gibi, daire içindeki noktaların sayısı, kurutma makinenizi koymanız gereken ısı ayarının yanı sıra gerekli herhangi bir özel program ayarını size söyleyecektir.

 • İçinde üç dikey çizgi bulunan bir kare: Bu sembolü görüyorsanız, öğenizin kurumasına izin vermeniz gerektiği anlamına gelir (genellikle bir çizgi üzerinde).
 • Kare içinde daire: Bu, temel çamaşır kurutma sembolüdür ve giysiyi güvenli bir şekilde kurutma makinesinde kurutabileceğiniz anlamına gelir.
 • Altında bir çizgi olan bir kare içinde bir daire: Daha önce olduğu gibi, standart kuru sembolünün altındaki tek bir çizgi, öğenin “kalıcı pres” olduğu anlamına gelir, bu nedenle makinenizde varsa bu ayarı kullanın.
 • Kare içinde düz bir daire: Bir karenin içinde büyük, içi doldurulmuş bir daire, öğenizi ısıtma olmadan (veya makinenizde varsa “yalnızca hava” ayarında) kurutma makinesinde kurutabileceğinizi söyler.
 • Kare içinde ortasında bir, iki veya üç nokta bulunan bir daire: Yıkama sembollerinde olduğu gibi, dairenin içindeki nokta sayısı size kurutma makinenizi kurmanız gereken ısı ayarını söyleyecektir – bir nokta düşük ısı anlamına gelir, biraz daha yüksek ısı için iki ve üç, giysiyi yüksek ısıda kurutma makinesinde kurutabileceğiniz anlamına gelir.
 • Bir karenin içinde, üzerinde bir çarpı bulunan bir daire: Standart çamaşır kurutma sembolünün üzerinde X işareti varsa, bu, giysiyi çamaşır makinesinde yıkamamanız gerektiği anlamına gelir. Genellikle bu, bir elbise atının üzerinde veya dışarıda bir ipte kurumaya bırakmak anlamına gelir.

Hat kurutma sembolleri

Bazı giysiler bir çamaşır kurutma makinesinde iyi bir performans göstermez ve açık havada veya içeride bir giysi atında kurutmak için daha uygundur.

 • Kare içinde yarım daire: Bu, giysinin çamaşır ipine asılabileceği anlamına gelir.
 • Üst köşede iki çapraz çizgi bulunan bir kare: Bu yine çizgi kurutma anlamına gelir, ancak öğenin doğrudan güneş ışığından uzakta, gölgede kurutulması gerektiği anlamına gelir.
 • İçinde tek bir yatay çizgi olan bir kare: Bu, giysiyi kurutmak için düz bir şekilde yatırmanız gerektiği anlamına gelir (bu, genellikle giysinin şeklini korumasına yardımcı olabilir).

Ütü sembolleri

Hayatı kolaylaştırmak için ütü sembolü eski moda bir ütü şeklindedir.

Ütü sembolleri, ütünüzde ayarlanabilmesi gereken ısı seviyeleri için de aynı nokta sistemini kullanır. (Giysilerinizi ütülemekten hoşlanmıyor musunuz? Daha az ütülemeye yönelik en iyi tüyolarımız yardımcı olmak için burada).

 • Tek noktalı ütüleme sembolü : Standart ütüleme sembolünün içindeki bir nokta, ürünün düşük ayarda (ideal olarak 110ºC’nin altında) ütülenmesi gerektiği anlamına gelir. Bunu genellikle ipek veya yün gibi narin kumaşlarda bulacaksınız.
 • İki noktalı ütüleme sembolü: İki nokta, giysinin orta ayarda (yaklaşık 150ºC–180ºC) ütülenmesi gerektiğini gösterir ve en yaygın olarak sentetik kumaşlarda görülür.
 • Üç noktalı ütüleme sembolü: Bu, ürünün yüksek (200º’nin üzerinde) ütülenebileceği anlamına gelir ve genellikle pamuklu ve keten gibi kumaşlarda bulunur.
 • Üzerinde çarpı olan ütü sembolü: Standart ütü sembolünün üzerinde X işareti varsa, bu giysiyi ütülememeniz gerektiği anlamına gelir.

Kuru temizleme sembolleri

 • Düz bir daire: Bu, giysinin kuru temizlemeye uygun olduğu veya yalnızca kuru temizlemeye uygun olduğu anlamına gelir.
 • İçinde harf olan bir daire: Dairenin içinde bir harf varsa (genellikle A, F veya P), bu, profesyonel kuru temizlemecinin hangi kimyasal yıkama yöntemini kullanacağını bilmesi içindir.
 • Sol altta veya sağ altta bir çizgi olan bir daire: Bu da profesyonel kuru temizlemeci için faydalı olacak şekilde tasarlanmıştır. Sol alttaki bir çizgi, kısa bir döngü anlamına gelir ve sağ altta, düşük ısıyı gösterir.
 • Üzerinde X olan bir daire: Giysinizin üzerinde X bulunan bir daire varsa, kuru temizleme yapmamanız gerektiği anlamına gelir. Giysilerinizi uygun şekilde yıkamak

Harika bir çamaşır yıkama rutini etikette başlar ve makinede devam eder. Bir çamaşır makinesinin nasıl düzgün kullanılacağını bilmek ve bir çamaşır makinesindeki yıkama ayarlarının ne anlama geldiğini öğrenmek önemlidir , böylece etiketlerdeki bakım talimatlarını makinenizdeki mümkün olan en iyi ayarla eşleştirebilirsiniz.

Bir yorum

 1. Karenin icinde duz cizgi var o ne

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi