Destek
Giysi Etiketlerindeki Semboller Ne Anlama Geliyor

Giysi Etiketlerindeki Semboller Ne Anlama Geliyor ?

Giysi Etiketlerindeki Semboller Ne Anlama Geliyor ? Bu tekstil bakım sembolleri grubu, çamaşırlarınızın çamaşır makinesinde yıkanmasının güvenli olup olmadığına karar vermenize yardımcı olur ve ayrıca hangi ayarda ve hangi sıcaklıkta kullanmanız gerektiğini size söyler.

Giysilerdeki Yıkama Talimatı Sembolleri

Makinede yıkanabilir
Makinede yıkanabilir
Sentetikler
Sentetikler
Narin / Nazik
Narin / Nazik
El yıkamak
El yıkama
Yıkamayın
Yıkamayın
Çarpıtma
Çarpıtma

Giysi Etiketlerindeki Semboller Ne Anlama Geliyor ? Suyla dolu bir kova gördüğünüzde, bu simge, giysinin makinede yıkanabileceği anlamına gelir. Kovanın altına çizilen bir çizgiyi gösteren işaret, kıyafetinizin sentetik bir döngüde yıkanması gerektiğini belirtir ve iki çizgi yumuşak, narin veya yün yıkama döngüsünün kullanılmasını önerir. El yıkama simgesi kepçenin üstünde bir el gösterir ve bu sembolle bir giysiyi 40 ° C’de elle yıkayabilir veya makinenizdeki el yıkama programını kullanabilirsiniz. Son iki sembol size ne yapmamak gerektiğini söyler. Üzerinden geçen bir kova su “yıkama” sembolüdür, oysa çarpık bir giysi işareti “sıkışma” anlamına gelir.

Su sıcaklığı sembollerinin anlamı

Kumaş bakım etiketleri ayrıca giysilerinizi hangi sıcaklıkta yıkamanız gerektiğini de söyler. Yıkama sıcaklığını, yukarıdaki yıkama sembolleri gibi, suyla dolu bir kovaya benzeyen işaretten öğrenebilirsiniz, ancak bir sayı ve derece işareti göreceksiniz.

Soğuk yıkayın
Soğuk yıkayın
Ilık yıkayın
Ilık yıkayın
Sıcak yıkamak
Sıcak yıkama

Giysi makinede yıkanabilirse, önerilen maksimum sıcaklığı gösteren kova simgesinin içinde noktalar veya sayılar görürsünüz. Bazı etiketler, yukarıda gösterilen simgeler gibi, en uygun ayarın doğrudan derece cinsinden olduğunu söyleyecektir, ancak diğerleri bu bilgiyi sadece noktalar üzerinden gösterebilir. Noktalı bir kepçeyi gösteren bir etiketiniz varsa bunun anlamı şudur: bir nokta 30 ° C (makinenin soğuk yıkama sembolüdür), iki nokta 40 ° C (ılık suda yıkayın) ve dört nokta 60 ° C (sıcakta yıkayın). Bazı etiketler ayrıca üç (50 ° C), beş (70 ° C) veya altı (95 ° C) nokta gösterebilir.

Yıkama etiketlerinde çamaşır suyu sembolleri

Beyazlarımızın eskisi gibi parlamasını sağlamak için çamaşır suyu şişenize dönmeden önce, giysinin ağartma maddelerini kaldırabileceğini görmek için çamaşırınızın kumaş bakım etiketine bir göz atmaya değer.

Çamaşır suyu kullanmayın
Çamaşır suyu kullanmayın
Klorsuz ağartıcı kullanın
Klorsuz ağartıcı kullanın
Ağartma izin
Ağartma izin

Etikette boş bir üçgen gördüğünüzde çamaşır giysinize çamaşır suyu güvenle kullanabilirsiniz. Üçgenin içindeki diyagonal çizgiler klorsuz ağartıcının kullanılmasına işaret eder, ancak üçgenin iki çizgiyle çarpılması durumunda, öğeyi ağartmayın.

Giysi etiketlerinde kurutma kuralları

Yıkama ve ütülemeye ek olarak, çamaşır yıkama işlemi ayrıca kurutmayı da içerir. Giysilerinizin kurutma sırasında büzülmesini veya şekilsiz kalmasını önlemek için, kumaş bakım etiketinde birçok yardımcı sembol bulabilir ve giysilerinizi kumaşa zarar vermeden kurutmanın en kesin yolu olduğunu söyleyebilirsiniz.

Kurutma

Bazı etiketler, bir öğeyi kurutup kurtaramayacağınızı veya kuru temizleme gerekip gerekmediğini size söyleyecektir.

Takla kuru izin
Takla kuru izin
Kuru takla etmeyin
Kuru takla etmeyin
Sadece kuru temizleme
Sadece kuru temizleme
Kuru temizleme yapmayınız
Kuru temizleme yapmayınız

İçinde daire bulunan bir kare, öğenin güvenle bir şekilde kurutulabilmesi anlamına gelir. Sembolün üzerinde çarpı işareti varsa, çamaşırınızı tamamen kurutmayın, bunun yerine doğal olarak kurumasını bekleyin. Kare olmayan düz bir daire size yalnızca çamaşırın kuru temiz olduğunu söyler, ancak bu sembolün üst üste geldiğini görürseniz temizlemeyin.

Hava kurutma

Bir öğeyi kurutmayacaksanız, nasıl havayla kurutulacağını anlatan sembolleri görürsünüz. Bazı giysilerin düz olarak döşenmesi ve diğerlerinin de kuruması gerekir, bu nedenle daha fazla talimat için aşağıdaki işaretlere bakın.

Çizgi kuru / kuru asmak
Çizgi kuru / kuru asmak
Kuru damla
Kuru damla
Kuru düz
Kuru düz
Gölgede kuru
Gölgede kuru

İçinde üç dikey çizgi bulunan bir kare damla kurumayı temsil eder, ortadaki tek bir yatay çizgi düz kurumayı gösterir ve sarkık bir çizgi kurumayı askıda tutar. Köşede çapraz çizgiler bulunan bir kare, öğeyi gölgede kurutmanız gerektiğini bildirir.

Kuru döngüleri

Kurutma makinenizde ayrıca farklı kumaşlar için özel döngüler vardır ve çamaşır etiketleriniz size hangisini seçmeniz gerektiği konusunda özel talimatlar sunabilir.

Normal
Normal
Sentetikler
Sentetikler
Narin / Nazik
Narin / Nazik

Tamburlu kuru sembolün altında bir çubuk olduğunda, ‘Kalıcı Pres’ veya ‘Sentetik’ ayarlarını kullanırken, iki çubuk ‘Hassas’ ayarını kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Aksi takdirde, takla normal şekilde kurutulur.

Kuru ayarları

Yıkama sıcaklıkları hakkında bilginiz olduğu gibi, giysi etiketleriniz de kurutucunuzda hangi ısı ayarını kullanmanız gerektiğini size söyleyecektir.

Herhangi bir ısı
Herhangi bir ısı
Yüksek
Yüksek
Orta
Orta
Düşük
Düşük
Isı / hava yok
Isı / hava yok

Kuru temizleme sembolünün içindeki noktaların sayısı hangi sıcaklık ayarının kullanılacağını gösterir: bir nokta düşük ısı için, iki orta için ve üç yüksek sıcaklık ayarı için kullanılır. Nokta yok demek, çamaşırlarınızı herhangi bir sıcaklıkta kurutmanız anlamına gelir. Siyah bir daire gördüğünüzde sıcak veya sıcak hava kullanmamalısınız.

Kumaş etiketlerinde Ütü sembolleri

Öğeye uygun ayarı bulmak için kumaş bakım etiketindeki ütü talimatlarını izleyin.

Demir soğuk (en fazla 110 C)
Demir soğuk (en fazla 110 C)
Demir besiyeri (maksimum 150 C)
Demir besiyeri (maksimum 150 C)
Sıcak demir (maksimum 200 C)
Sıcak demir (maksimum 200 C)
Ütülemeyin
Ütülemeyin
Ütüye buhar eklenmemiş
Ütüye buhar eklenmemiş

İçinde etiket bulunan bir giysi etiketi üzerinde ütüyü gördüğünüzde, giysi ütülenirken maksimum sıcaklık ne olmalıdır. Ütüde herhangi bir nokta yoksa, elbisenizi istediğiniz sıcaklıkta ütüleyebilirsiniz. Genellikle, tek noktadan ütüleme simgesini yünlü ve ipek kumaşlar gibi hassas parçalarda, sentetiklerde iki nokta, keten ve pamuklu giysilerde üç nokta bulacaksınız. Sembol üzerinde bir çarpı işareti görüyorsanız, bu işaret ‘ütüleme’ anlamına gelirken, ütünün dibinden fırlayan iki çizginin görüntüsünün üzerinde ütülenme “buharına izin verilmez” anlamına gelir.

Kumaş etiketlerinde kuru temiz semboller

Bazı giysiler bir profesyonel tarafından idare edilmekten daha iyidir: o zaman kuru temizleme resme gelir. Aşağıdaki semboller, giysi parçanızın kuru temizleme yapılıp yapılmayacağına karar vermenize yardımcı olacak ve kuru temizleyiciye hangi çözücüyü kullanacağınızı bildirecektir.

Herhangi bir çözücü
Herhangi bir çözücü
Trikloretilen hariç herhangi bir çözücü
Trikloretilen hariç herhangi bir çözücü
Sadece petrol çözücü
Sadece petrol çözücü
Kuru temizleme yapmayınız
Kuru temizleme yapmayınız

Bir daire, maddenin kuru temizlemeye uygun olduğunu bilmenizi sağlarken, harfler kuru temizleyiciye gerekli işlemi bildirir. Ortada bir ‘A’ bulunması, kuru temizleyicinize herhangi bir çözücü kullanabileceklerini bildirirken, ‘P’ Trikloretilen dışındaki herhangi bir çözücü anlamına gelir. Bir ‘F’, kuru temizleyicinize sadece bir Petrol çözücü kullanmasını söyler. Üzerinde çarpı işareti bulunan bir daire ‘kuru temizleme’ sembolüdür.

Ek kuru temizleme işaretler

En hassas kıyafetlerinizle uğraşırken, kuru temizlemeciniz aldıkları her yardımı takdir eder. Bu nedenle, kumaş üreticilerinin giysi etiketlerinde, bir daire ve düz bir çizginin birleşimi ile temsil edilen birçok kuru temiz semboller vardır.

Kısa döngüsü
Kısa döngüsü
Azaltılmış nem
Azaltılmış nem
Düşük ısı
Düşük ısı
Buhar bitirme yok
Buhar bitirme yok

Sol alt köşede bir çizgi bulunan bir daire kısa bir döngüde temizlenmesi gerektiğini gösterir. Sağ üst köşedeki diyagonal bir çubuk, nem oranının azalmasıyla kuru temizleme yapıldığını söylerken, sağ alt kısımdaki çizgi, ürünün düşük ısıda temizlenmesini sağlar. Sol üstte bir çizgiyi gösteren bir daire, buharlı apre kullanmamanızı söylüyor.

Bumu Aradığın ?

Whirlpool Servisi

Whirlpool Servisi 444 1 840

Sayfa İçindekiler Whirlpool ServisiWhirlpool Beyaz Eşya ServisiWhirlpool Ev Aletleri ServisiWhirlpool Cihaz Onarımları Whirlpool Servisi Yüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya İzni Yok
Servis Çağrı Merkezi