Anasayfa / Genel / Güneş Enerjisi Panelleri Nasıl Kurulur ?
Güneş Enerjisi Panelleri Nasıl Kurulur

Güneş Enerjisi Panelleri Nasıl Kurulur ?

Güneş Enerji Panelleri Kurulum Kılavuzu

Güneş Enerjisi Panelleri Nasıl Kurulur ? Ne zaman güneş paneli yerleştirmenin , çatıya (oryantasyon ve eğim), site konumu, çatı ve gölgeleme bir şeklin eğimi gibi dikkate bazı temel faktörleri almak zorunda. Güneş panelleri kurmak için en iyi yapılandırma, yaklaşık 30 derecelik bir açıyla güneye bakan bir çatıya sahip olmaktır. Bu şekilde, güneş panelleri en iyi yıllık performansı üretebilir.

Güneş Enerjisi Panelleri Nasıl Kurulur ?

Bununla birlikte, güneş panelleri diğer ortamlarda da verimli çalışacaktır. Güneş paneli dizisi sabahın erken saatlerinde ve akşam geç saatlerde biraz gölgelemeye tolerans gösterse de, kurulumun saat 10:00 ile 16:00 arasında herhangi bir gölgeden uzak tutulması önemlidir.

Güneş paneli sistemi büyüklüğü ve verimliliği, güç çıkışı ile doğrudan ilişkilidir. Güneş paneli sistemi ne kadar büyükse, o kadar fazla güç üretebilir, böylece verimlilik katsayısını da artırır. Bir 1kW panel sistemi yılda 750 – 850 kWh arasında üretirken, daha büyük bir 5kW sistemi yılda 4500 kWh üretebilecek.

Daha fazla okuma ile ilgili olarak, güneş panellerinin kurulum maliyeti ile ilgili kapsamlı analizimizi kaçırmayın  .

Solar paneller

7 Adımda Kurulum Süreci

1. Adım: İskele Kurulumu

Sürecin ilk adımı iskeleyi dikmek. Bu, kurulum ekibinin çatıya geldiklerinde güvenliğini sağlayacaktır.

2. Adım: Çatı Ankrajlarının Takılması

İskele kurulduktan sonra kurulum ekibi gelir. Ekip, güneş panellerinin tabanını tutacak çatı ankrajlarını takarak başlar. Kullanılan ankraj tipleri, çatıya monte edilen çatı kiremit tipine bağlıdır.

3. Adım: Çerçeveyi Takma

Bir sonraki adım alüminyum çubuklardan oluşan çerçeveyi takmaktır. Çubuklar düz bir yönde ve birbirine paralel yerleştirilmelidir.

4. Adım: Panelleri Takma

Çerçeve eklendikten sonra, güneş panellerinin montajı başlayabilir. Paneller alüminyum çerçeveye sıkıştırılır, ancak çerçeve üzerinde ayarlamaya izin verecek şekilde başlangıçta çok sıkı değildir. İstenilen pozisyona getirildikten sonra, bunlar sıkıca sabitlenecektir.

5. Adım: Güneş Panellerinin Kablolanması

Şimdi paneller kasaya güvenli bir şekilde tutturulduğunda, bir sonraki adım onları kablolamaktır. Vakaların çoğunda paneller üreticiden kablolanır, bununla birlikte, bunların genellikle hane halkının çatı katında bulunan invertöre bağlanması gerekir. Evirici, panellerden emilen enerjiyi ev aletlerinin kullanabileceği DC elektriğe çeviren panel sisteminin bir bileşenidir.

6. Adım: Tüketici Birimi’ne Son Bağlantılar

Paneller eviriciye bağlandıktan sonra, tüketici ünitesine son bağlantılar yapılacaktır. Güneş panellerinin gerçekte ne kadar elektrik üreteceğini izlemek olan bir nesil metre de bağlanacaktır. Kablo tesisatı kurulumu sırasında, evdeki elektrik şebekesinin kapatılması gerekecektir.

7. Adım: Güneş panellerinin test edilmesi

Kablolama invertöre ayarlandıktan sonra, üretim metre ile birlikte kurulum neredeyse bitmiştir. Şimdi geriye kalan tek şey, gücü açıp sistemi test etmektir. Bu tamamlandıktan sonra, kurulum resmen sona erer ve sistem çalışmaya başlayabilir.

İlginizi Çekebilir

Güneş Enerji Paneli Sistemleri Nasıl Çalışır

Güneş Paneli Sistemleri Nasıl Çalışır ?

Sayfa İçindekiler Güneş Enerji Paneli Sistemleri Nasıl Çalışır ?Bir Güneş Paneli Sistemi Nasıl Çalışır?Mucizenin Ortaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi