Ev / Genel / Güneş Enerjisi Panelleri Nasıl Yapılır ?
Güneş Enerjisi Panelleri Nasıl Yapılır

Güneş Enerjisi Panelleri Nasıl Yapılır ?

Güneş Enerjisi Panelleri Nasıl Yapılır?

Farklı Güneş Panelleri Üretim Süreci Güneş panelleri , dünyanın en büyük yenilenebilir yeşil enerji kaynaklarından biridir. Uzun ömürleri, az bakım ihtiyacı ve kurulum kolaylığı, ev içi kullanım için mükemmel seçimdir. Her biri farklı özelliklere ve ayrı üretim süreçlerine sahip farklı güneş panelleri vardır.

İki ana tip kristal güneş panelleri ve ince film (veya amorf) panellerdir. Her ikisi de, doğada kolayca bulunabilen ve Dünya’nın kabuğunun neredeyse% 30’unu oluşturan yarı iletken bir materyal olan silikon kullanılarak üretilir. Renk sırasıyla kahverengi ve koyu renkli olan iki biçim, amorf ve kristal halinde gelir.

Kristal Güneş Panelleri

Polikristalin ve monokristal güneş panelleri arasında bir ayrım yapılmalıdır. Büyük, tek bir kristalin büyümesi, daha küçük çoklu kristalleri birleştirmekten daha pahalıdır, bu nedenle monokristal hücrelerden oluşan paneller genellikle daha pahalıdır.

Bu iki hücre tipinin ayrılması kolaydır: yuvarlak köşeli siyah hücreler monokristal, mavi, dikdörtgen hücreler ise polikristaldir. Monokristal paneller genellikle daha pahalı ve verimli olmasına rağmen, teknolojideki son gelişmelerle birlikte aradaki fark önemli ölçüde azalmıştır ve sıklıkla iyi yapılmış polikristal hücreler rakiplerinden daha iyi performans göstermektedir.

Kristalli bir güneş paneli, bir çerçeveye eklenen farklı hücrelerden oluşur. Bu hücreler, 1 cm’den daha kalın olmayan kristalli silikondan yapılmış kesme diskleri (gofretler) tarafından üretilir. Kesildikten sonra cilalanır ve gofret üniform hale getirmek için delikler doldurulur. Elektriği üretebilmek için saf silikonun “kirlenmiş” olması gerekmektedir.

Genellikle bu, fosforlu bir tabaka ekleyerek ve yüzeyi ısıtarak yapılır, böylece fosfor atomları gofret boyunca yayılabilir. Bundan sonra, “katkılı” gofretler, bir panel üzerinde sırayla düzenlenmiş olan güneş hücrelerinin yapılması için hizalanmıştır. Panelin yüzeyinde görebileceğiniz metal ızgara iletken metal şeritlerden yapılmıştır. Son adım, paneli güneş ışığını engellemeden elemanlardan korumak için bir cam tabaka eklemektir.

İnce Film (veya Amorf) Güneş Panelleri

Kristalli ve amorf silikon paneller arasındaki temel fark, bir araya getirilen farklı hücrelerden oluşmak yerine, ince film panelleri bir destek malzemesi üzerine yerleştirilmiş tek bir silikon tabakasından yapılmıştır. Bu, ince filmi çok daha çok yönlü bir teknoloji haline getiren esnek (plastik) veya sert bir malzeme (cam veya metal) olabilir.

Üstelik, üretimlerinde çok daha az malzeme kullanılmakta, bu da onları kristalli panellerden daha ucuz hale getirmekte, ancak güneş verimliliğini azaltmaktadır. Bu farklılığa bağlı olarak, ince film güneş panelleri, rakiplerinden daha fazla yer kaplar ve aynı miktarda elektrik üretirler, ancak gölgelemeden daha az etkilenirler.

Bütün tabaka tek seferde üretildiğinden, bu panellerin üretimi ve montajı daha kolaydır. İnce filmdeki en son yenilikler, güneş ışığını farklı şekilde emen ve böylece tüm ışık spektrumunu yakalayan birkaç silikon tabakası içeren çok-katlı güneş panellerine yol açtı.

Benzer Başlıklar ve Kaynaklar

General Electric Buzdolabı Arızaları Çözümleri... General Electric Buzdolabı Arızaları General Electric Buzdolabı Arızaları Çözümleri GE GIE21GTHBWW buzdolabı sorun giderme SORUN OLASI NED...
York Klima Hata Kodları York Klima Hata Kodları York Klima Hata Kodları Arıza Düzeltme York klima arıza kodları sayesinde klimanızın arızalarını hemen tespit edebilirsiniz. ...
Cartel Servisi 444 1 840 Cartel Klima servisi olarak yaptığı işte profesyonel ve uzman olan ekibimiz sayesinde sizlere kaliteli ve güvenilir hizmeti vermenin gururunu yaşıyoru...
Android telefonda daha iyi video çekmek için Android telefonda daha iyi video çekmek için Artık akıllı telefonlarımızla her zamankinden daha iyi video çekebiliyoruz. 4K çözünürlük, video görüntü ...
Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor Çözüm Ve Arızaları  Çamaşır makineniz su tahliye etmiyorsa, bu makale nasıl düzeltile...

İlginizi Çekebilir

Güneş Enerjisi Panelleri Nasıl Kurulur

Güneş Enerjisi Panelleri Nasıl Kurulur ?

Güneş Enerji Panelleri Kurulum Kılavuzu Güneş Enerjisi Panelleri Nasıl Kurulur ? Ne zaman güneş paneli yerleştirmenin , çatıya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Yasak !
Servis Çağrı Merkezi