Anasayfa / Soru Cevap / Şehirlerdeki Suların Kireç Oranı

Şehirlerdeki Suların Kireç Oranı

Şehirlerdeki Suların Kireç Oranı

Şehirlerdeki Suların Kireç Oranı , Suları sert olduğu bölgelerde “Hepsi 1 Arada” tabletlerle birlikte, ya da suların orta/sert olduğu bölgelerde sadece Klasik Deterjan kullanıyorsanız Parlatıcı ve Bulaşık Makinesi Tuzu kullanın. Kesin sertlik bilgisi için bulunduğunuz bölgenin sular idaresine başvurun.

kirec oranıSudaki kireç bazı reklamların aksine içine bir başka kimyasal ekleyerek yok edilemez. Ancak bir tür komplex bileşimi oluşması sonucu maskelenmiş olur. Limon sirke yüksek oranda kireçten oluşan yumurta kabuğunu eritirken de suya Ion olarak eklenmesi demek. Sudaki kireç fazla ise kaynatmak sureti ile çökmesi sağlanır ise sudan ayrılmış olur. Bir dizi başka kimyasal reaksiyon ile çöktürmek mümkün iken bu da ek bazı diğer kati onları suya eklemek demek. Kaynatılmış suya damıtık su eklemek sureti ile de kalsiyum miktarı azaltılmak sureti ile tasarruf edilebilir. Evlerde sudaki kireci (en iyi çevreye ek bir yük getirmeden) kaynatıp soğutmak sonucu “CaO” olarak çökmesini sağlamak ile olur yolu ile tavsiye ederim.

Şehirlerdeki Suların Kireç Oranı Nasıl Ölçülür?

Sudaki kireç oranı pH değeri ile ölçülür. Bir derece, 1 litrede 10.3 mg kalsiyum karbonata karşılık eder. Özet olarak fark şu şekilde ayırt edilebilir; Yumuşak olan sular: 15 derece pH’ın altında Orta derece sert sular: 15 ila 35 derece pH arası Çok sert olan sular: 35 derece pH’ın üstündedir.

Kireç tortusu, kazanlarda, kanalizasyonlarda, beyaz eşyalarda ve sıcak su borularında birikebilir. Termosifon serpantinin üstünde 3 mm kalınlığında kireç tortusu birikintisinin %18’lik enerji kaybına sebep olur. Ayrıca cihazların kullanım sürelerini de azaltır. Kireç birikintileri, özellikle sıcak suda beklemesi, bakterilerin üreme riskinin artmasına sebep olur. Suyun sürekli yenilendiği bireysel konutlarda bu nadir görülür, fakat toplu konutlarda bu risk oldukça yüksektir.

 

Hakkında admin

Bir Göz Atın

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ?

Fırın kapısının kilidini nasıl açıyorsunuz ? Bu yazıda bir piroliz programından sonra kilitli kalır bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi