Anasayfa / Elektronik / Hafıza Kartlarını Tanımak SD / SDHC / SDXC
Hafıza Kartlarını Tanımak SD SDHC SDXC

Hafıza Kartlarını Tanımak SD / SDHC / SDXC

Hafıza Kartlarını Tanımak SD / SDHC / SDXC Bir hafıza kartı satın almakla ilgileniyor musunuz, ancak hangi hafıza kartı türünün en iyi seçenek olacağından veya kartın cihazınızla uyumlu olup olmayacağından emin değil misiniz? Bir SD kart ailesinin kısa bir açıklaması, bir bellek kartı satın alırken ne gibi özelliklere girebileceğiniz ve kendi cihazınızla uyumlu olup olmayacağına dair kısa bir açıklama.

Bellek (hafıza) Kartı Seçimi

Bir hafıza kartı seçerken, şu anda mevcut olan farklı tipteki SD kartlarını anlamaya çalışmak biraz zor olabilir hatta kafa karıştırıcı olabilir.

Bir arasındaki fark nedir Adaptörü ile SanDisk Ultra 32GB microSDHC UHS-I Kartı ve Adaptörü ile SanDisk Ultra 64 GB microSDXC UHS-I Kartı neyse?

32GB hafıza kartıyla iki kat daha fazla depolama kapasitesine sahip 64GB hafıza kartının yanı sıra, her iki kart da aynı fiziksel boyuttadır (her ikisi de mikro kartlardır ve fiziksel boyuttaki hafıza kartlarınıdaha sonra tartışacağız ), her ikisi de aynı minimum aktarım hızına sahiptir (her ikisi de bu kılavuzda kısaca bahsedeceğimiz UHS-I veya sınıf 10 hafıza kartlarıdır, ancak cihazınız için en hızlı hafıza kartının nasıl seçileceği hakkında daha fazla bilgi için hafıza kartlarını ve hız sınıfı değerlendirme sistemlerini anlayabilirsiniz . ) ve her ikisinin de adaptörlerle gelmesinden ayrı olarak (aşağıda da açıklanmıştır), bu başlıkların daha kafa karıştırıcı kısımlarından biri, birinin bir SDHC kartı, diğeri ise bir SDXC kartı olmasıdır.

SDHC ve SDXC, bunların SD kart ailesindeki iki ayrı tip SD kart olduğunu göstermektedir.

Hafıza Kartı Ailesi

Hali hazırda SD ailesinde üç ana tip hafıza kartı vardır; SD, SD Yüksek Kapasite (SDHC) ve SD Genişletilmiş Kapasite (SDXC). İşte bu üç farklı tip hafıza kartının özellikleri ve uyumlulukları hakkında kısa bir açıklama.

SD

SD kart ( S ecure D igital Kartı ), son derece küçük bir bellek kartı. 1999’dan beri kullanılıyor, bu tür hafıza kartlarının ilk nesli ve formatı endüstri standardı haline geldi.

Orijinal birinci nesil SD kart, SD, SDHC veya SDXC tipi hafıza kartlarını kullanan herhangi bir cihazda çalışmalıdır, ancak bu tip SD kartların kapasitesi genellikle sınırlıdır ve 128 MB ile 2 GB arasında değişmektedir.

SDHC

SDHC ( SD H üksek C apacity) bellek kartı 2006 yılında piyasaya çıktı ve 2.0 aşağıdaki edildi SDA ( SD A ssociation) spesifikasyonları. Bu ikinci nesil hafıza kartı orijinalden farklı bir format kullanır ve bu nedenle SDHC hafıza kartları geriye dönük olarak uyumlu değildir ve yalnızca birinci nesil SD kartı alan cihazlarda çalışmaz. Ancak 2009 yılında veya sonrasında üretilen cihazların SDHC uyumlu olması gerektiğini unutmayın.

SDHC Kartlar maksimum 32GB depolama kapasitesine sahiptir.

SDXC

SDXC ( SD E x eğiliminde C Kartları 64GB dan 2TB arasında olabilir SDA 3.0 özelliklerini ve bunların depolama kapasitesini kullanmak apacity). SDXC Kartları, yalnızca SD veya SDHC tipi hafıza kartlarını kabul eden cihazlarla geriye dönük olarak uyumlu değildir.

2011 yılında veya sonrasında üretilen cihazlar, SDXC tipi hafıza kartlarını kabul edebilmeli ve kullanabilmelidir.

Özellikleri kontrol et

Kart almak istediğiniz cihazın teknik özellikleri, ne tür bir hafıza kartını kabul edebileceğini size bildirmelidir. Cihaz ne kadar yeni olursa, cihaz o kadar çok teknoloji kullanır. Bu nedenle, SDXC tipi hafıza kartını yalnızca SDHC tipi kartları kabul eden eski bir cihazda kullanamayacak olsanız da, SDXC tipi kartları kabul eden daha yeni bir cihazınız varsa, o zaman geriye doğru uyumlu olmalı ve SDXC kullanmanıza izin vermeli SDHC ve SD tipi hafıza kartları.

Kartın Hız Sınıfı ve Boyut / Kapasite gibi cihazdan istenen diğer özellikleri de kontrol etmeyi unutmayın. Class 8 veya daha büyük bir cihaz gerektiren bir cihazda Class 8 tipinde bir kart kullanamazsınız.

Peki ya UHS hafıza kartları?

UHS , Ultra Yüksek Hız anlamına gelir ve hafıza kartının Hız Sınıfını ifade eder . UHS, hem SDHC hem de SDXC tipi hafıza kartlarına uygulanabilir.

Farklı Fiziksel Boyutlar

Kameralar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi akıllı cihazlar için, üç fiziksel boyuttan oluşan SD kartlar ve yukarıda belirtilen hafıza kartı türleri (SDXC, SDHC ve SD) genellikle aşağıdaki fiziksel boyutlardan birinde bulunur:

  • Standart SD Kart – normal veya standart boyutlu bir SD, SDHC veya SDXC hafıza kartı 24 mm genişliğinde, 32 mm uzunluğunda ve 2,1 mm kalınlığındadır.
  • MiniSD Kart – miniSD ve miniSDHC bellek kartları, 20 mm genişliğinde, 21,5 mm uzunluğunda ve 1,4 mm kalınlığındadır (SDXC ailesi mini boyutunda mevcut değildir).
  • MicroSD Kart – microSD hafıza kartları akıllı telefonlar gibi küçük cihazlar için tasarlanmıştır ve mevcut küçük boyutlardan biridir. MicroSD kartların genişliği 11 mm, uzunluğu 15 mm ve kalınlığı 1 mm’dir. Bir microSD kart, bir microSDHC kart veya bir microSDXC kartınız olabilir; hepsi fiziksel olarak birbirine çok benziyor ancak karşılık gelen tipleriyle etiketlenmeleri gerekiyor.
  • Adaptörler – MicroSD kartınız için o microSD kartı bir miniSD adaptörde veya daha büyük bir kart gerektiren cihazlar için normal bir SD adaptörde kullanmanıza izin verecek bir adaptör satın alabileceğinizi unutmayın.

Hafıza Kartlarını Anlamak: Sınıf ve Hız

Akıllı telefonunuz için bir hafıza kartı seçerken ya da hemen hemen diğer tüm elektronik cihazlar için, göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri aslında en çok göz ardı edilen özelliklerden biri ve kartın ne kadar hızlı olduğu. Bu kılavuz, cep telefonunuz için en hızlı hafıza kartını seçerken arayabileceğiniz farklılıkları listeleyecek ve açıklayacaktır ve bunu yaparken en iyi karar vermenize izin verecektir.

Bir Sınıf ile hafıza kartı seçme

Bir hafıza kartının hızını ölçerken, bunun Sınıfı olduğunu bulmanız gerekecektir. Sınıf ne kadar yüksek olursa, telefon o hafıza kartına o kadar hızlı okuyabilir ve yazabilir.

Bazı cihazlar, bellek kartları Sınıfı bu cihaz için yeterince yüksek değilse, doğru çalışmayacaktır. Örneğin, Sınıf 6 veya daha yüksek bir bellek kartı kullanmak için üretilmiş bir video kameranız veya video kaydediciniz (özellikle de yüksek çözünürlüklü bir video kaydedici) varsa ve Sınıf 2 veya Sınıf 4 SD kart kullanmaya çalışıyorsanız, video kayıtlarınız hata, parçalanmış olabilir, “meşgul” okuyun veya hiç çalışmayabilir.

Bellek kartı alırken karşılaşabileceğiniz iki ölçüm şekli vardır ve bu da “Hız Sınıfı” VEYA “UHS Hız Sınıfı” kartlarıdır .

Hız Sınıfı – UHS Hız Sınıfı

Hem “Hız Sınıfı” hem de “UHS Hız Sınıfı” , flash bellekteki minimum sürekli aktarım hızlarını ölçer ve her iki ölçüm sisteminin ne aradığınızı öğrendikten sonra anlaşılması kolaydır.

Hız sınıfı

Daha önce de belirtildiği gibi, Speed ​​Class, bilgilerin ve verilerin sürekli olarak hafıza kartına ne kadar hızlı yazılabileceğini gösterir. Sınıf ne kadar yüksek olursa, cihazınızın bilgileri karta kaydedebilme hızı o kadar yüksek olur.

Hız Sınıfı şu anda dört minimum sabit yazma hızına sahiptir.

Sınıf 2 – 2 MB / s (16 Mbps)

Sınıf 2 hafıza kartı mevcut en yavaş hafıza kartıdır ve saniyede minimum 2 Megabayt (16 Megabit) hızında veri yazabilir.

Sınıf 4 – 4 MB / sn (32 Mbps)

4. Sınıf bellek kartı, en düşük ikinci Bellek kartı sınıfıdır ve saniyede en az 4 Megabayt (32 Megabit) hızında veri yazabilir.

Sınıf 6 – 6 MB / sn (48 Mbps)

Sınıf 6 bellek kartlarında saniyede en az 6 Megabayt (48 Megabit) yazma hızı vardır.

Sınıf 10 – 10 MB / sn (80 Mbps)

Sınıf 10 hafıza kartları, Hız Sınıfı derecelendirme sistemi altında bulunan en hızlı hafıza kartlarıdır ve saniyede en az 10 Megabayt (80 Megabit) yazma hızına sahiptir.

UHS Hız Sınıfı

UHS Speed ​​Class hafıza kartları piyasada mevcut olan başka bir hafıza kartı türüdür. UHS (Ultra High Speed) bellek kartları, UHS Hız Sınıfı 1 (U1) ve UHS Hız Sınıfı 3 (U3) ‘den oluşur.

UHS Hız Sınıfı 1 (U1) – 10 MB / s (80 Mbps)

UHS Speed ​​Class 1, saniyede en az 10 Megabayt (80 Megabit) yazma hızına sahip.

UHS Hız Sınıfı 3 (U3) – 30 MB / s (240 Mbps)

UHS Speed ​​Class 3 bellek kartları, saniyede en az 30 Megabayt (240 Megabit) yazma hızına sahip.

Peki tüm bunlar ne demek?

Çalışması için daha yüksek bir kart sınıfı gerektiren çoğu cihaz, bu şekilde etiketlenir. Örneğin bir video kayıt cihazı, 4K video veya hatta tam HD video (1080p) kaydetmek için hız sınıfı UHS Hız Sınıfı 1 (U1) sınıfına veya 10. Sınıf kartına ihtiyaç duyabilir. Daha düşük hız sınıfına sahip bir hafıza kartı kullanmaya çalıştıysanız, işe yaramaz.

Cihazınız için bir hız sınıfı gereksinimi görmüyorsanız, mümkün olan en iyi performansı elde etmek için daha hızlı bir karta yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Bu, karta bilgi yazıldığında tamponlama veya yükleme sürelerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Geriye uyumluluk

Daha yüksek sınıf dereceli bir hafıza kartında, düşük sınıf hız gerektiren cihazlarla uyumluluk sorunu olmamalıdır. Örneğin, UHS olmayan bir cihazda bir UHS kartı veya Sınıf 8 hafıza kartının minimum yazma hızına sahip bir kart gerektiren bir cihazda Sınıf 10 hafıza kartı kullanmayı seçebilirsiniz.

Ancak bunun tersi mümkün değil. Sınıf 6 kartını, Sınıf 10 kartını gerektiren bir cihazda, isteseniz bile kullanamazsınız.

Önerilerim

Gelecek prova

Bellek kartları söz konusu olduğunda, yüksek hız sınıfı derecesine sahip bir karta yatırım yapmak genellikle iyi bir fikirdir. Bu, uyumsuzluk sorunlarından kaçınmaya yardımcı olmakla kalmayacak aynı zamanda, seçtiğiniz aygıtları yükseltirken kullanmaya devam edebilmeniz için bellek kartınızı daha sonra kanıtlamak için de iyi bir yoldur. Bu şekilde, en yeni ve en büyük gadget’ı veya gizmoyu aldığınızda, kartınızı eskisinden çıkararak yenisine yerleştirebilir ve gitmeye hazır olabilirsiniz.

SD kartınızı nereden satın alabilirim?

Hafıza kartı alırken, Amazon gibi bir mağazadan çevrimiçi satın almanızı şiddetle tavsiye ederim . Perakende bir yerden satın almayı seçerseniz, aynı kart için 2 veya 3 kat daha fazla ödeme yaptırabilirsiniz. Bellek kartlarına gelince saygın sitelerden çevrimiçi alışverişe devam edin ve cihazınız için en iyi bellek kartında en iyi fiyatı bulmakta sorun yaşamazsınız.

Dikkate alınması gereken diğer şeyler

Hafıza kartının hız sınıfı tartışmalı bir hafıza kartı seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biri olmasına rağmen, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey daha var. Depolama kapasitesi (2GB, 4GB, 8GB, 16GB, 32GB, 64GB, vb.), Ne tür bir SD kart (SD, SDHC, SDXC), markası / kalitesi (SanDisk, Samsung, Kingston, PNY, vb.) ) ve hatta garanti süresi (1 yıl, 3 yıl, 5 yıl, 10 yıl, Sınırlı Ömür, vb.).

İlginizi Çekebilir

Android telefonda daha iyi video çekmek için

Android telefonda daha iyi video çekmek için

Sayfa İçindekiler Telefonda Daha İyi Video Nasıl Çekilir1. Merceği daima temizleyin2. Mikrofonu örtmeyin3. İki elinizi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi