Anasayfa / Elektronik / Hangi Fotoğraf Makinesi Daha iyi – Nikon & Canon
Nikon & Canon

Hangi Fotoğraf Makinesi Daha iyi – Nikon & Canon

Hangi Fotoğraf Makinesi Daha İyi – Nikon & Canon Belki de en yaygın kamera markaları Nikon ve Canon’dur. Bu üreticilerin ekipmanı pazarda daha geniş bir şekilde temsil edilmektedir ve birçok alıcı neyin daha iyi seçileceğini merak ediyor. Kesin bir cevap vermek oldukça zor çünkü her iki firmanın da kendi avantajları var. Bu nedenle, aşağıda kameralar Canon ve Nikon karşılaştırması sunulacaktır.

Hangi Fotoğraf Makinesi

Hangi Fotoğraf Makinesi Daha İyi – Nikon & Canon Nikon şirketi Japonya’dan geliyor. Başlangıçta, yüksek kaliteli optiklerin yaratılmasıyla meşgul oldular . İkinci Dünya Savaşı sırasında şirket, dürbün, uçak optiği, gemi ve diğer teçhizat üretimi için büyük siparişler aldığı için önemli ölçüde genişledi. SSCB’nin savaşta kazandığı zaferden sonra, şirket optik cihazların geliştirilmesine geri döndü ve 1948’de ilk kamerasını yarattı.

Canon Mu Nikon Mu ?

 Nikon

Nikon kameralardaki avantajlar aşağıdaki gibidir.

  1. VR – optik görüntü sabitleme . Özel sensörler kameranın hangi yöne hareket ettiğini anlar ve mercek ünitesini ters yöne kaydırmak için görevi mıknatıslara iletir.
    VR - optik görüntü sabitleme

  2. Hareket algılama . Çerçevede hareketli bir nesne belirirse, fotoğraf makinesi bulanıklığı azaltmak için pozlama süresini otomatik olarak azaltır.
  3. Nesne yönetimi . Bu işlev ile kullanıcı, çerçevenin içinde belirli bir nesneyi seçebilir ve bakımını etkinleştirerek, çerçevenin veya nesnenin üzerinde kalması durumunda bile odağın odaklandığından emin olabilir.
  4. Entelektüel portre . Kompakt kameralarda kullanılır. Cihaz gülümsemeyi algılar ve kişi gülümsediğinde çalışır. Konu gözleri kapatırsa, çerçeve kaydedilmeyecek veya ekranda bir uyarı görünecektir.
    Entelektüel portre

  5. Arsa modu . Fotoğrafın konusu değişmişse, cihazın ayarları ayarları seçer. Kompakt modellerde kullanılır.
  6. CMOS – arka ışık fonksiyonlu matris . İlke, matrisin arkasındaki okuma elemanlarının varlığı nedeniyle pikselin geniş bir yüzeye sahip olmasıdır. Bu, düşük ışık koşullarında daha iyi çekim sağlar.
    CMOS - matris
  7. Flaş pozlama . Her fotoğrafta, cihaz flaşı mükemmelleştirir. Teknoloji patentlidir.
 1. Nikon kameralardaki diyaframlarda 7 veya 9 yaprak vardır . Tek yaprak sayısı karanlıktaki parlak nesnelerin fotoğrafını daha ilginç hale getirir.
   Diyafram
 2. Canon ile karşılaştırıldığında daha fazla odak noktası .
 3. Gece odağı için özel arka ışık . Tek tip ışık sağlar ve görüntüyü tam olarak odaklamanızı sağlar. Canon flaşında resim birkaç kez yanıp söner, bu netleme sağlar. Fotoğrafının çekildiği kişi için bu çok hoş değil.
   Arka lamba

 4. Tüm Nikon kameralar PC tarafından harici bir sürücü olarak belirlenir . Canon kameralar için, genellikle özel bir uygulama kurmanız gerekir.

Canon Fotoğraf Makinesi Özellikleri

Doğrudan rakiplerinden farklı olarak, Canon markası birçok olgun şirketin birleşmesinden değil, üç arkadaşın coşkusundan kaynaklandı. Kahramanlar devlet şirketinden ayrıldılar ve Japonya pazarındaki mevcut tüm kamera modellerini satın alarak kendi kameralarını oluşturmaya başladılar. İlk kamera 1935’te piyasaya sürüldü ve 1956’da pazar ilk film kamerası olarak ortaya çıktı .

 top

Kameraların özelliklerini göz önünde bulundurun Canon.

 1. “C” ayarlarının kaydedilme modu. Canon kameralar, özel ayarları kaydetmenize ve bir manzara, portre veya spor için farklı seçenekler oluşturmanıza olanak sağlar.
 2. Otomatik ekran parlaklığı kontrol sistemi kamera.
 3. IS – optik görüntü sabitleme . Teknoloji Nikon’un VR’sine benziyor ancak kendine has özellikleri var.
   IS
 4. Canon ekranları renkleri daha iyi iletir . Bu, fotoğrafın amaçlandığı şekilde sonuçlanıp sonuçlanmadığını daha iyi anlamanızı sağlar. Ayrıca daha büyükler ve fotoğraflar daha iyi görülüyor. Çoğu ekran oleofobik ve yansıma önleyici kaplamaya sahiptir.
 5. Canon lensler daha ucuz ve çok daha fazlası. Ayrıca neredeyse hepsi Japonya’da üretiliyor. Genel olarak, Canon fotoğraf makineleri için aksesuar maliyeti% 15-20 daha ucuzdur ve tercihleri ​​çok daha geniştir.

   Canon EF 11-24mm f / 4L USM

  Lens Canon EF 11-24mm f / 4L USM

 6. Düşük maliyetli modellerde otomatik odaklama daha hızlı ve daha doğrudur . Nikon’da her 30 karede bütçede yer alan cihazlarda odaklanma atlanıyor.
 7. Kompakt kameralar minimum ayar ile basit ve net bir menüye sahiptir. Nikon fotoğraf makineleri hazırlıksız kullanıcılar için daha karmaşık.
 8. Çoğu Canon lensi değiştirilebilir. , lensi yanlış kameraya yerleştirmek için bir adaptör halkası seçmek yeterlidir. Ek olarak, her bir mercek odaklanmak için kendi sürücüsüne sahiptir.
 9. Ekranlar kırmızı-sıcak camdan yapılmıştır .

 Canon ekranı

İlginç bir gerçek, şirketlerin farklı amaçlarla yaratılmış olmalarıdır, ancak zamanla roller değişmiştir. Nikon başlangıçta daha geniş bir prodüksiyona sahipti ve ardından kamera ve lens üretimine odaklanmıştı. Canon, kamera üretimi için bir marka olarak yaratıldı, ancak şimdi geniş bir üretim kapasitesine sahip ve farklı donanımlar üretiyor.

Hangi Fotoğraf Makinesi Daha İyi – Nikon & Canon

Hangi kameranın daha iyi olduğunu cevaplamak hala mümkün değil. Fotoğrafçının belirli görevleri için en iyi modeli seçmek doğru olacaktır. Bir diğer önemli nüans: kameralar belirsiz bir cevap verebildiklerinden sadece özellikleri ile karşılaştırılamazlar.

Herhangi bir ekipman üreticisi, farklı amaçlara ve buna göre işlevselliğe sahip birçok ürün hattına sahiptir. Nikon ve Canon markaları aşağıdadır.

Nikon Fotoğraf Makinesi Özellikleri

Nikon şu anda üç ana kamera serisi üretiyor: SLR, kompakt ve aynasız:

 • Nikon 1 – aynasız model serisi;
 • Nikon COOLPIX – kompakt fotoğraf makineleri;
 • Nikon D – SLR fotoğraf makineleri.

AT Coolpix serisi Başlığında farklı harflerle modellere bölünme gözlemleyebilirsiniz:

 • A ve L – amatör basit kameralar;
 • S-şık kompakt cihazlar;
 • P ve B – ultrazoom;
 • W – Toz ve neme karşı korumalı cihazlar, zorlu koşullar için tasarlanmıştır.

 Nikon COOLPIX

Nikon Coolpix W100 dijital fotoğraf makinesi

Nikon SLR fotoğraf makineleri her zaman D harfi ile başlar, ancak dijital atamadan sonra birkaç harf bulabilirsiniz. Hepsi rastgele atfedilmez.

 • S – büyük gelişmeler olmadan güncellenmiş model;
 • H – sürekli çekim gelişmiş;
 • X – artan piksel sayısına sahip model;
 • E – Düşük geçişli filtresiz model (gürültülü daha iyi başa çıkabilir);
 • A – gece gökyüzünü çekim işlevine sahip kameralar;
 • F – retro tarzı gövdede.

 Nikon D610 Takımı 24-85

Nikon D610 Ayna Kamera Seti 24-85

Diğer şeylerin yanı sıra, şartlı olarak, tüm Nikon SLR fotoğraf makineleri amatör, sadece amatör fotoğraf makineleri için gelişmiş, amiral gemisi, profesyonel olarak ayrılabilir.

Canon Fotoğraf Makinesi

Tüm Canon cihazları, aynasız, aynasız ve kompakt olarak da ayrılabilir. İlki EOS M, ikincisi EOS olarak etiketlenmiştir.

 DSC M6

Aynasız fotoğraf makinesi Canon EOS M6

Kompakt kameralar kendi aralarında aşağıdaki bölümlere sahiptir:

 • PowerShot D – toz ve su geçirmez modeller;
 • Ixus – en basit işlevselliğe sahip şık bir pakette kompakt kameralar;
 • PowerShot N – gelişmiş işlevsellik ve simetrik tasarıma sahip bir dizi amatör kamera;
 • PowerShot SX – kompakt gövdeli ultrazoom;
 • PowerShot G – mükemmel işlevsellik ve tam manuel ayarların yanı sıra büyük bir matris boyutuna sahip kompakt kameralar.

Kameraları seçerken hangi işlevleri seçmelisiniz

Genel olarak, kameraların karşılaştırılması özel sonuçlar vermez, çünkü her iki marka hakkındaki genel sonuç yaklaşık olarak aynı olacaktır . Ancak, sayılar açısından, her iki markanın da bir şekilde veya başka şekilde avantajları vardır.

 1. Matris boyutu . Aynalı kameralardaki Nikon şirketi Canon – 22 * ​​15 mm’de 22 * ​​16 mm boyutunda bir matris kullanıyor. Fark önemli değil, ancak tam kare SLR fotoğraf makineleri için 1 mm bile önemli. Hemen hemen çoğu profesyonelin Nikon yerine full frame Canon modellerini tercih ettiği vurgulanmalıdır. Buna göre, eğer daha küçük bir matristen bahsediyorsak, öncelikler değişir.
 2. Odak noktaları . Bu parametrede Nikon her zaman öncülük eder. Kullanıcı geri bildirimlerine göre, nokta sayısına bağlı olarak nesneyi odaklama ve sürdürme kalitesinde gerçekten bir fark var.
 3. Flaş. Nikon flaşın daha iyi çalıştığı ve geceleri ayrı bir arka ışık ampulünün pahasına odaklandığı daha önce belirtilmişti. Nikon kameralarda flaş kontrolü de daha kolay uygulanıyor.
 4. Arayüz . Ayna cihazları arasında Nikon lider konumda, kompakt kameralarda bu markanın tüm ayarlarını anlamak çok zor. Bu nedenle, düşük maliyetli kompakt modeller için arayüz avantajı Canon’da kalır.
 5. RAW formatı . RAW biçiminde, her iki marka da renkleri bozar. Nikon yeşil renkte, Canon mavi ve kırmızı renkte yuvarlanıyor.
 6. Video. Kullanıcı geri bildirimlerine göre, Canon şirketi burada tartışmasız lider.
 7. Üretim . Canon şirketi, ülkesinde toplanmayı tercih ediyor ve tüm kalıpları bağımsız olarak üretiyor. Nikon cihaz ve aksesuarları yabancı ülkelerde monte edilir ve birçok model için matris Sony ve Toshiba’dan satın alınır.
 8. Maliyet Ortalama olarak, her iki markanın kameraları yaklaşık olarak aynı maliyettedir. Lensler ve flaşlar gibi aksesuarlar hakkında konuşursak, Nikon daha pahalı olacak. Bunun nedeni, mercek düzeneğinin kalitesinin daha yüksek olmasıdır. Canon’un sahiplerine göre düşük maliyetli lensleri gıcırtıyor ve çalabiliyor. Nikon firmasından aksesuar seçiminin çok daha küçük olduğu belirtilmelidir.
 9. Lensler . Nikon şirketi yerleşik bir sürücüye sahip olmayan lensler üretiyor; yani, değiştirilebilirlik burada çok iyi gelişmemiş. Ancak, bu markanın lensleri genellikle daha net bir görüntü verir.

Yukarıdaki özelliklere ek olarak, fotoğraf makinelerinin boyutlarını ve ergonomilerini ve işlemciyi karşılaştırmaya değer. Burada net bir lider yok: her şirket kendi işlemcilerini kullanıyor ve görevleriyle iyi başa çıkıyor. Elbette, tek bir fiyat kategorisindeki modellere göre, belirli bir şirkette lider bulmak her zaman mümkün olacaktır. Kameraların ve ergonominin boyutlarını karşılaştırırken, buradaki her şeyin de belirsiz olduğu akılda tutulmalıdır. Her iki şirketin de hafif veya azaltılmış gövdeli modelleri vardır.

Ergonomi her insan için tamamen kişisel bir duygudur. Bu nedenle, bir kamera seçerken, sadece özellikleri incelemekle kalmaz, aynı zamanda hangi modelin daha iyi olduğunu anlamak için tekniği elinizde tutmanız gerekir.
 Elinde kamera

Birçok kişi, Canon ve Nikon SLR fotoğraf makinelerinin piyasada yalnızca kendilerine ait olmadığını, ancak daha geniş şekilde temsil edildiklerini unutuyor. Profesyoneller oldukça iyi cihazların Sony ve Olympus markasını ürettiğini biliyorlar, ancak daha az sayıda model olması nedeniyle tam teşekküllü ürünler olarak rekabet edemiyorlar.

Olimpos

Olympus, rakipleri gibi hemen kamera üretimine gelmeyen eski bir şirkettir. Marka 1919’da ortaya çıktı, ancak ilk kamera sadece 1934’te piyasaya sürüldü. Olympus şirketinin kameraları şimdi kaliteli ve en iyi fiyatla ayırt edildi. Ancak, geliştirmenin özellikleri nedeniyle, marka popülerliği yakalayamadı. profesyoneller.

 Olimpos

Şirket en başından beri kendi yoluna gitti ve rakiplerinin eski tasarımları elden geçirdiği yerde Olympus yeni bir şey icat etti. Örneğin, bu marka ilk önce nem ve toz korumalı cihazlar üretmeye başladı . Bu marka tarafından yaratılan bir başka teknoloji ekranda çerçeveleme. Bugün tüm büyük markalarda kullanılıyor.

Ayrıca, marka aktif olarak bir mikro 4/3 aynasız kamera hattını geliştiriyor, 4/3 standardı da Olympus markası tarafından geliştirildi.

Olympus Cetvelleri:

 • OM-D – SLR kameralar;
 • Kalem – en son teknoloji + retro tasarım;
 • Stylus – seyahat kameraları, gelişmiş gece çekimleri, kompakt kamera boyutlarına sahip güçlü lensler;
 • Sert – zorlu koşullarda çekim için modeller.

Sony

Sony’nin uzun bir geçmişi var ve ayrı ayrı göndermesi gerekmiyor. Sony’nin yolculuğuna yeni başladığı bir zamanda bu teknikle uğraşan Konika markasının alışverişinden sonra şirketin başladığı kameraların geliştirilmesi ve üretimi . Bu noktadan itibaren, çoğu rakip modellerinden formları, bilgi taşıyıcıları ve diğer özelliklerinden farklı olan, piyasada çeşitli kameraların piyasaya sürülmesi başlar.

 Sony

Şu anda Sony kameraların aşağıdaki avantajları var:

 • Carl Zeiss’ın optik sistemleri;
 • patentli Memory Stick ve Memory Stick PRO;
 • SteadyShot Inside – kameranın içine yerleştirilmiş olan patentli kamera sabitleme teknolojisi (rakiplerle, sabitleme lensin içindedir);
 • Otomatik HDR – kamera farklı pozlamalara sahip iki fotoğraf çeker ve ardından bunları bir tanede birleştirir, böylece görüntünün netliği artar;

Cetveller:

 • kompakt kameralar CyberShot;
 • Aynasız kameraların Alpha serisi;
 • SLR fotoğraf makinelerinin Alfa serisi.

Bulgular

Günümüz piyasasında, kamera ve marka seçimi çok büyük. Tanınma ve model sayısı bakımından liderler Canon ve Nikon’dur. Bu markaların her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Kendiniz için doğru kamerayı bulmak için sadece rakamlara bakmak veya arkadaşlarınızın tavsiyelerini dinlemek zorunda değilsiniz.

Neden bir kameraya ihtiyaç duyduğunuzu ve neye ateş edeceklerini sorusuna cevap vermek ve ayrıca fiyata karar vermek önemlidir. Ondan sonra, incelemeler, incelemeler ve hatta canlı görmeleri için mağazaya gitme konusunda belirli modelleri keşfetmeye başlayabilirsiniz. Yalnızca bu satın alma yaklaşımıyla, amaçlarınız için en iyi seçeneği seçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Android telefonda ses seviyesini nasıl artırabilirim

Android telefonda ses seviyesini nasıl artırabilirim ?

Sayfa İçindekiler Ayarlarınızı kontrol edinYeni bir müzik uygulaması indirin Android telefonda ses seviyesini nasıl artırabilirim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi